|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: مثلث خطر طرح ترافيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


مثلث خطر طرح ترافيك
نقاط كور پيشنهاد مديران براي معابر تهران بررسي شد


پتانسيل ازدحام ۵ برابري در محدوده مرکزي پايتخت با لغو محدوديت ورود
    محمدعلي کروني* عزم مديريت شهري تهران براي اصلاح نسخه دهه ۵۰ «طرح ترافيک» به ارائه پيشنهاد جديدي براي مديريت هسته مرکزي شهر تهران منجر شده که مطالعات صورت گرفته درباره کيفيت اين پيشنهاد حاکي از وجود ۵ نقطه کور برجسته در محتواي طرح جديد و شکل گيري يک مثلث خطر تحت تاثير اجراي آن است.
    مهم ترين ضلع مثلث خطري که تحت تاثير اجراي احتمالي طرح ترافيک جديد و عدم اعمال سياست هاي محدودکننده هسته مرکزي شهر را تهديد مي کند، وجود پتانسيل جذب سفر با خودروي شخصي و وانت بار به ميزان ۵ برابر حجم تردد متعارف کنوني در اين محدوده شهري است. اين در حالي است که طرح پيشنهادي شهرداري تهران براي بروز اين وضعيت احتمالي و جلوگيري از عواقب سوء آن بر ترافيک و آلودگي هوا، سناريوي کارآمدي پيش بيني نکرده است.
    شهرداري تهران معتقد است روند فعلي اعمال محدوديت براي ورود خودروها به محدوده مرکزي شهر تهران بازدارندگي لازم براي استفاده از خودروهاي شخصي را ندارد و در نتيجه فاقد اثر قابل قبول از حيث کاهش ترافيک و آلودگي هوا است. از اين رو در هفته هاي اخير موضوع جايگزين کردن طرح جديدي به جاي طرح ترافيک فعلي را دنبال کرده است؛ هر چند تغييراتي که شهرداري بنا دارد براي سال آينده در طرح ترافيک اعمال کند بنيادي و پايه اي نبوده و تنها تغيير در روش واگذاري مجوز ورود به محدوده مرکزي شهر را شامل مي شود. در طرح پيشنهادي شهرداري همه استفاده کنندگان از خودروي شخصي مي توانند وارد محدوده طرح ترافيک شوند و هيچ سهميه اي وجود ندارد، اما ورود به محدوده مرکزي شهر مشمول عوارضي با ارقام متفاوت از آنچه اکنون در قالب طرح ترافيک سالانه از متقاضيان مجوز تردد در هسته مرکزي پايتخت اخذ مي شود، خواهد بود. در اين مطالعه جزئيات فرمول فعلي اعطاي طرح ترافيک از حيث اينکه چه کساني از اين امتياز استفاده مي کنند، مورد ارزيابي قرار گرفته است. در حال حاضر اساس صدور آرم طرح ترافيک براي متقاضيان حقيقي و حقوقي مبتني بر امتيازبندي آنها است. در اين امتيازبندي ۱۶ آيتم وجود دارد که به هر آيتم براساس اهميت و اولويت ضريب عددي متفاوتي تعلق گرفته و اسامي متقاضيان براساس ضرايبي که به آنها تعلق گرفته ليست مي شود. در نهايت به ترتيب اولويت و بر اساس سهميه اختصاص يافته از طرف وزارت کشور، آرم هاي مجوز تردد در محدوده طرح ترافيک در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد. برخي از اين آيتم ها شامل سکونت داخل محدوده طرح، سابقه دريافت طرح ترافيک به مدت سه سال، قرارگرفتن محل کار داخل محدوده طرح، وضعيت جسماني به لحاظ جانبازي، معلوليت و بيماري جسمي و حرکتي، قرار گرفتن در يکي از گروه هاي خبرنگاران، نخبگان علمي و خانواده شهدا است.
    از سوي ديگر در حالت کلي خودروهاي مجاز به تردد در محدوده طرح ترافيک علاوه بر خودروهاي داراي آرم، شامل خودروهاي امدادي (آمبولانس و آتش نشاني)، خودروهاي پليس (راهور و ناجا) و نيز خودروهاي پلاک الف، ع، ت، ژ، سياسي هستند. بررسي مجوزهاي سالانه اعطا شده براي تردد در محدوده طرح ترافيک طي سال هاي گذشته نشان مي دهد بيش از ۶۰ هزار مجوز در اختيار سازمان ها، نهادها و دستگاه هاي دولتي و شبه دولتي قرار گرفته و کمتر از ۴۵ هزار مجوز سالانه به شهروندان و افراد حقيقي متقاضي واگذار شده است.
    در اين ميان اجراي نسخه پيشنهادي شهرداري تهران به عنوان جايگزين طرح ترافيک فعلي موجب شکل گيري يک مثلث خطر مي شود که محدوده طرح ترافيک را تحت الشعاع قرار خواهد داد. خطر اول ناشي از وجود پتانسيل جذب ۵ برابري خودرو در هسته مرکزي شهر است که براي آن چاره جويي موثر نشده است. برابر مطالعات طرح جامع حمل ونقل و ترافيک شهر تهران در سال ۱۳۹۰، محدوده طرح ترافيک بدون اعمال سياست هاي محدودکننده تردد، پتانسيل جذب يک ميليون و ۱۲۲ هزار و ۴۲۰ سفر با خودروي سواري شخصي و وانت بار را دارد. اين در حالي است که برابر آمار دريافت شده از دوربين هاي شرکت کنترل ترافيک شهرداري تهران، حجم ترافيک وارد شده به محدوده طرح اصلي طي ساعات ۶ تا ۱۷ در شش ماه دوم سال گذشته، حدود ۲۲۵ هزار و ۴۹۶ خودرو بوده است. بر اين اساس با حذف يا کاهش کنترل محدوده طرح ترافيک، حدود ۸۹۰ هزار خودروي سواري و وانت بار جديد متقاضي ورود به محدوده مذکور خواهند بود. در اين خصوص بايد ضمن تدوين سناريوهاي احتمالي، نسبت به شبيه سازي اين سناريوها با استفاده از نرم افزارهاي کلان نگر ترافيک اقدام شود.
    ضلع دوم مثلث خطر طرح ترافيک با اجراي نسخه پيشنهادي شهرداري، تغيير حالت جنس ترافيک در اين محدوده تحت تاثير تغيير رفتار ترافيکي شهروندان خواهد بود. طبيعي است با اجراي طرح جديد ممکن است مسيرهاي انتخابي شهروندان تغيير کند و تحت تاثير اين تغيير، طول مسير (ميزان پيمايش) آنها افزايش يابد. همچنين پس از اجراي طرح جديد ممکن است برخي از شهروندان خودروي خود را در معابر حاشيه محدوده طرح ترافيک يا زوج و فرد پارک کنند و از طريق ساير مدهاي حمل ونقلي وارد محدوده شوند. به عبارت ديگر در حجم ترافيک معابر جايگزين و همچنين شرايط پارک حاشيه اي و غيرحاشيه اي معابر اطراف طرح هاي ترافيک و زوج و فرد، احتمال بروز تفاوت هاي قابل ملاحظه اي وجود دارد که براي جلوگيري از بروز مشکلات احتمالي لازم است موضوع مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد.
    سومين خطري که با اجراي طرح جديد ترافيک بروز مي کند، تشديد استفاده از موتورسيکلت است. موتورسيکلت يکي از متهمان اصلي آلودگي هوا به شمار مي آيد، به نحوي که ۲۳ درصد از آلودگي هواي ناشي از ذرات معلق کوچک تر از ۵/ ۲ ميکرون از طريق پيمايش روزانه اين وسايل نقليه توليد مي شود. ميزان آلايندگي يک موتورسيکلت ۱۲۵ سي سي کاربراتوري در سرعت زير ۳۵ کيلومتر بر ساعت، حدود ۲/ ۳ برابر آلايندگي يک خودرو سمند داراي استاندارد يورو ۲ است. از سوي ديگر حدود يک پنجم کل تصادفات شهر تهران، نيمي از تصادفات جرحي و يک سوم تصادفات منجر به فوت در شهر تهران مربوط به موتورسيکلت ها است. با اجراي طرح جديد احتمال تغيير نوع وسيله نقليه بسياري از شهروندان از خودروهاي شخصي به موتورسيکلت به منظور تردد کم دردسر و بي هزينه به محدوده طرح ترافيک وجود دارد که شهرداري تهران براي اين موضوع نيز چاره اي نينديشيده است.
    طرح ترافيک پيشنهادي شهرداري تهران حاوي ۵ نقطه کور هم هست که در مطالعات ارائه شده از سوي شهرداري مغفول مانده است. اولين نقطه کور مربوط به مدل اين بازنگري است. به اين معنا که براي اصلاح طرح ترافيک بايد ۳ متغير زمان، مکان و هزينه به شکل همزمان مورد بازنگري و اصلاح قرار گيرد؛ به اين معنا که ضمن واقعي شدن هزينه تردد در محدوده، مختصات مکاني آن نيز بازنگري و ساعت ورود و خروج به محدوده اصلاح شود. اما شهرداري هيچ تغييري در محدوده طرح اعمال نکرده و هزينه تردد در اين محدوده را متناسب با عارضه اي که به شهر تحميل مي شود، واقعي نکرده است. افزون بر اين، هزينه پرداخت شده توسط خودرويي که از صبح زود تا پايان روز در محدوده طرح ترافيک پارک شده، با خودرويي که تقريبا تمام ساعات روز در معابر در حال تردد است و عوارض گوناگوني به شهر تحميل مي کند، يکسان است.
    نقطه کور دوم طرح پيشنهادي شهرداري، تاثيرات اقتصادي طرح جديد ترافيک بر کاربري هاي تجاري (خرده فروشي ها و عمده فروشي ها) مستقر در اين محدوده است که نامعلوم بوده و لازم است مورد بررسي قرار گيرد. سومين نقطه کور پيشنهاد شهرداري تهران مربوط به وضعيت زيرساخت هاي اجراي طرح جديد است. در حال حاضر در ميزان کارآيي سيستم هاي نظارت تصويري که در سطح طرح هاي محدوديت تردد شهر تهران استفاده مي شود، ترديد وجود دارد و همواره صحت آمار حجم ترافيک ورودي و خروجي به محدوده و همچنين پلاک وسايل نقليه اي که در ساعات مختلف از معابر گوناگون به محدوده وارد يا از آن خارج مي شوند، با سوال مواجه است. از طرفي با اجراي طرح جديد هر روز ممکن است خودروهاي جديد وارد طرح يا از آن خارج شوند، بنابراين نياز به سيستم هاي نظارت تصويري مناسب و کارآ وجود دارد.
    طرح ترافيک فعلي مشکلات و نواقصي در اجرا دارد که براي رفع آنها در طرح جديد نيز چاره جويي نشده و اين موضوع چهارمين نقطه کور نسخه پيشنهادي شهرداري است. مشکلات فني و اجرايي همچون خطاي نظارت و اعتبارسنجي مجوزها، خطا در جريمه شدن خودروهاي واجد طرح ترافيک روزانه، سردرگمي کاربران آرم طرح ترافيک تحت تاثير تاخير در تعيين تکليف اين طرح، مشکلات مربوط به شيوه صدور برگه جريمه و نيز مشکلات ناشي از تخلفات کاربران همچون تردد پرحجم موتورسيکلت ها در اين محدوده و کمک راکبان موتورسيکلت به فرار خودروها از دوربين هاي ثبت پلاک، پوشاندن پلاک خودرو با پارچه و برف شادي و نيز استخدام برخي افراد براي راه رفتن پشت خودرو يا سوار شدن در صندوق عقب براي جلوگيري از ثبت پلاک توسط دوربين هاي مبادي ورودي و خروجي طرح ترافيک در شرايط فعلي وجود دارد که در طرح جديد نيز نقشه اي براي رفع آنها پيش بيني نشده است. نقطه کور پنجم طرح جديد ترافيک نيز به ضعف در سيستم هاي رهگيري تخلفات که موجب کاهش بازدارندگي از وقوع تخلف تردد در محدوده طرح ترافيک مي شود، باز مي گردد. اين موضوع علاوه بر ارتقاي تجهيزات موجود در محدوده طرح ترافيک به هماهنگي و همکاري بين دستگاه هاي سياست گذار و همچنين نهادهاي مجري نياز دارد. اما در طرح پيشنهادي شهرداري تهران به عنوان نسخه جايگزين طرح ترافيک آن گونه که بايد به اين مساله پرداخته نشده است. از آنجا که طراحي محدوده طرح ترافيک، زماني موثر است که اعمال اين محدوديت با موفقيت اجرا شود، لازم است ضمن تامين زيرساخت هاي کنترل هوشمند به ميزان کافي در اين محدوده، ميان پليس و مديريت شهري تهران حداکثر هماهنگي براي اجراي هرگونه طرح ترافيکي جديد در سطح شهر برقرار شود، چراکه در غير اين صورت نسخه جديد شهرداري نيز به اهدافي که مديريت شهري پيش بيني کرده، نخواهد رسيد.
    
    * دبير کميسيون عمران و حمل ونقل شوراي شهر تهران
    
    
    
    
    مثلث خطر طرح ترافيك / نقاط كور پيشنهاد مديران براي معابر تهران بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آب و خاك
متن مطالب شماره 5 (پياپي 3205)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است