|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/21: فتنه هاي آينده و وظايف ما
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21871
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21816 21/10/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


زلال بصيرت 
فتنه هاي آينده و وظايف ما


نويسنده: بخش دوم و پاياني

وظايف خواص و نخبگان
    وظايفي که براي عموم مردم است، همين وظايف براي خواص، شکل خاصي پيدا مي کند. خواص به خاطر موقعيت هاي اجتماعي و ويژگي هايي که دارند و چون خدا نعمت بيشتري به آنها داده است و مي توانند در جامعه تاثيرگذار باشند، بايد اين وظايف را بيشتر رعايت کنند. در مورد شناختن حق تنها مسئله اين نيست که خودشان مبتلا به شک نشوند؛ بلکه بايد سعي کنند زمينه رشد فرهنگ ديني در جامعه بالا برود. مقصود ما از فرهنگ همان طور که رهبر معظم انقلاب فرموده اند، اعتقادات و ارزش هاست نه موسيقي و تئاتر و اين قبيل چيزها، و اگر اسم آنها را هم کار فرهنگي بگذارند به ما مربوط نيست؛ آنچه که براي ما اهميت دارد اعتقادات و ارزش هاست. گاهي از اختصاص بودجه براي فرهنگ خبر داده مي شود يا گفته مي شود: «اهتمام و رويکرد ما، رويکردي فرهنگي است»؛ ولي عملاً فرهنگ در ترويج موسيقي، تئاتر و برخي هنرهاي زيبا خلاصه مي شود و بود و نبود اعتقادات و محبوب بودن و نبودن ارزش ها خيلي اهميت پيدا نمي کند. نخبگان و خواص جامعه بايد نسبت به مسئله فرهنگ ديني خيلي حساس باشند؛ بايد سعي کنند زمينه رشد فرهنگ ديني به معناي اعتقادات و اخلاق در جامعه بالا برود.
    منظور ما از نخبگان و خواص، مسئولين رسمي نيستند؛ بلکه منظور قشرهاي مختلف اعم از اساتيد دانشگاه، علماي حوزه و شخصيت هاي مورد اعتماد مردم مي باشد که فهم، علم و توانايي اثرگذاري بيشتري در جامعه دارند. اين افراد بايد سعي کنند فرهنگ ديني را در جامعه تقويت کنند. اين افراد در مردم اثرگذارند و از جهت رفتار، مورد تاسي ديگران قرار مي گيرند. با امتيازاتي که اينان در جامعه دارند نه تنها از راه نوشتن کتاب، بحث، سخنراني، مناظره و ... مي توانند در فرهنگ تاثيرگذار باشند، بلکه رفتارشان مي تواند در جامعه الگو قرار گيرد. بهترين نمونه اين گروه، علماء هستند. ايشان علاوه بر اينکه بايد سعي کنند سطح معلومات ديني مردم را بالا ببرند، بايد رفتارشان به گونه اي باشد که مورد تاسي ديگران قرار گيرند: (كُونُوا دُعَاهًَْ النَّاسِ بِغَيْرِ اَلْسِنَتِكُم ؛ مردم را نه با زبان بلکه با عمل و رفتارتان به دين دعوت کنيد)(1). مهم ترين امري که بايد در رفتار ما روحانيان باشد بي اعتنايي به دنيا، تقواي عملي، راستگويي و درستکاري است. اگر خواص جامعه اين امور - که عنوان کلي آن تقواست- را رعايت کنند، حرف شنوي طبقات مختلف مردم از آنها و اعتمادشان به ايشان زياد مي شود و آنها بيشتر مي توانند به ارشاد و راهنمايي مردم بپردازند و اگر جايي پيشنهادي به مردم دادند با جان و دل مي پذيرند. اما اگر ببينند اينها با يک شيوه و ابزار ديگري به دنبال ارتقاء زندگي خود هستند و هدفشان دنياست، ديگر به اينها اعتنايي نخواهند کرد. هر چه نصيحت کنند، مردم در جواب خواهند گفت: «شما برويد خودتان را اصلاح کنيد». اين مسئوليت سنگين تري است که متوجه خواص جامعه است.
    وظيفه سوم باز به حفظ وحدت جامعه بر اساس محور حقي که دين معرفي مي کند برمي گردد. جامعه احتياج به انسجام دارد. اگر در جامعه پراکندگي پيدا شود رو به زوال خواهد رفت. گرچه عموم مردم موظّفند به نحوي در اين کار مشارکت داشته باشند و سعي کنند دنبال هر کسي نروند؛ اما نخبگان خودشان مي توانند عامل اختلاف باشند؛ مي توانند دعوت به نفس کنند؛ ليدر حزب شوند و بگويند: «هر چه من مي گويم عمل کنيد!» و ديگري بگويد: «هر چه من مي گويم عمل کنيد!». بايد خواص سعي کنند با هم همفکري کنند و اگر جايي اختلاف دارند با مشورت، دلسوزي و خيرخواهي اختلافشان را خود حل کنند. از طرف ديگر، اگر فهميدند که کساني سوء قصد دارند و فريب خورده و عامل بيگانه اند، آنها را طرد کنند. اينجا ديگر جاي حفظ وحدت نيست. بايد اينها را طرد و بايکوت کامل کرد تا ديگر نتوانند از موقعيت ها سوءاستفاده کنند، خودشان را جا بزنند و منشا فساد و فتنه شوند. اما نسبت به ساير افراد، اگر اشتباهاتي هم دارند اغماض کنند و سعي کنند اختلافات را حل کنند. قرآن مي فرمايد: «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا ...»(2) ؛ در تفسير اين آيه شريف، حبل الله، پيغمبر و قرآن معرفي شده است. مادامي که پيغمبر اکرم (صلي الله عليه و آله) در جامعه بود، مصداق حبل الله، ايشان بود. قرآن مي فرمايد: «وَ اَطيعُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ»(3). خداوند بعد از پيامبر اطاعت از امام معصوم را واجب کرد و بعد از اطاعت امام معصوم اطاعت از کسي که انعکاس نور امامت در جهان و سايه امام غايب در جامعه است. بايد آن محور را تقويت کرد و همه را حول آن جمع کرد. اگر حول اين محور جمع شدند امکان اتّحاد با آنها وجود دارد و اگر حول اين محور جمع نشدند، ابتدا بايد با نصيحت، آنها را دعوت کرد و اگر از آمدن آنها مايوس شديم بايد آنها را طرد کرد. اينجا ديگر جاي حفظ وحدت و هماهنگي و اينکه همه ايراني هستيم و اين حرف ها نيست؛ بلکه محور وحدت آن است که همه مسلمان، طالب حق و پيرو ولي فقيه هستيم. کساني که در اين امور با ما شريکند با آنها متّحديم و ديگران تا جايي که قصد لطمه زدن به اصول ما را نداشته باشند با آنها دشمني نداريم و ممکن است همکاري هايي هم با آنها داشته باشيم. اين هم وظيفه سوم است.
    
    ج) وظيفه مسئولين نظام
    تقريباً همين وظايف به شکل خاص تري براي مسئولين رسمي کشور وجود دارد. بُعد اول وظايف، درباره معرفت و ايمان بود. گفتيم خواص هم بايد براي ترويج فرهنگ اسلامي تلاش کنند. حال، مسئولين کشور در جهت حفظ مباني فکري و ارزشي اسلام چه وظيفه اي دارند؟ طبعاً بايد از قدرت هاي قانوني در اين جهت استفاده کنند و براي نهادهايي که در اين جهت تلاش مي کنند اولويت قائل شوند؛ چون اين نهادها هستند که اسلام را حفظ مي کنند. متاسفانه در اثر ميراث نامبارکي که از رژيم گذشته به جاي مانده است عده اي هنوز گمان مي کنند دولت وظيفه اي نسبت به دين ندارد و حفظ دين مردم فقط به عهده آخوندهاست و ربطي به دولت ندارد! اين تفکر از ايده سکولاريسم يعني تفکيک دين از سياست سرچشمه مي گيرد. در بينش اسلامي مهم ترين وظيفه دولت (مسئولين رسمي) حفظ دين مردم است؛ نه اينکه حفظ دين يک وظيفه تطفلي و دست دوم يا سوم باشد. همان طور که از وظايف دولت اسلامي حفظ جان مردم است، حفظ دين مردم هم وظيفه دولت اسلامي است. همان طور که دين انسان بر جانش برتري دارد و بايد جان را فداي دين کرد، در برنامه هاي دولت هم بايد به مسائل ديني و فرهنگ اسلامي اهميت ويژه داده شود. اين بزرگترين وظيفه دولت اسلامي است و بايد در اين جهت تلاش کند.
    وظيفه دوم مسئولين، مبارزه با فتنه است. بايد از نفوذ عناصر بيگانه در دستگاه رسمي کشور جلوگيري کنند. تاريخ اسلام، اعم از تاريخ صدر اسلام، تاريخ دوران اسلام تا عصر حاضر و تاريخ عصر حاضر شهادت مي دهد- بحث عقلي و تحليلي هم آن را تاييد مي کند- که مهمترين راهي که بيگانگان مي توانند فتنه انگيزي کنند نفوذ در دستگاه هاي رسمي کشور است. امام -(رض)چقدر تاکيد مي کرد که مواظب باشيد بيگانگان در کار شما وارد نشوند و نامحرمان به دستگاه هاي اداري و پست هاي حساس راه پيدا نکنند. همه مردم بايد مواظب باشند؛ اما مهم ترين کارها و قدرت هاي اجرايي در دست دولت است و مهمترين وظيفه اش هم اين است که دشمن شناسي کند و دشمن را به مردم معرفي کند و از نفوذ عناصر بيگانه و مشکوک در پست هاي حساس جلوگيري کند. متاسفانه در موارد زيادي در همين دوران سه دهه بعد از انقلاب در اثر مسامحه يا حسن ظن يا غفلت، عناصري در دستگاه هاي اجرايي و دستگاه هاي قانونگذاري نفوذ پيدا کردند و مسير انقلاب را عوض کردند. بعد از رحلت امام طولي نکشيد که مسير انقلاب تدريجا زاويه پيدا کرد و به جايي رسيد که علناً همه مقدسات اسلام مورد توهين قرار گرفت. اين انحراف دفعتاً ايجاد نشد؛ اين زاويه آرام آرام باز شد تا به اينجا رسيد. اگر در آغاز کار، نقطه هاي آسيب پذير و عناصر مشکوک شناخته شوند و از ورودشان به دستگاه هاي اجرايي کشور جلوگيري شود، بخصوص در پست هاي حساس و جايگاه هاي برنامه ريزي و سياستگذاري از حضور آنها جلوگيري شود، سد محکمي در برابر فتنه جويان به وجود مي آيد. اما اگر از روي رفاقت يا مسائل ديگر مسامحه شد (خدا مي داند چه عواملي وجود دارد که موجب مي شود کسي به کسي خوش بين يا علاقه مند شود و از او حرف شنوي داشته باشد، آن هم در کارهايي که سرنوشت يک جامعه به آنها بستگي دارد) بايد منتظر فتنه آشکاري بود.
     بيانات آيت الله مصباح يزدي (دام ظله) در دفتر رهبر معظم انقلاب؛ قم ؛ 26/3/89
    
    1. بحارالانوار، ج 67، ص 309
    2. آل عمران، 103
    3. آل عمران، 132
    زلال بصيرت روزهاي پنج شنبه منتشر مي شود.
    زلال بصیرت: فتنه هاي آينده و وظايف ما
    


 روزنامه كيهان، شماره 21816 به تاريخ 21/10/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "بخش دوم و پاياني"

  حركت مدارس غيرانتفاعي به سمت استانداردهاي فيزيكي / گفت و گوي قدس با مشاور فرهنگي وزير و مديركل مدارس غيرانتفاعي ؛
بخش دوم و پاياني، قدس 18/11/85
  بزرگترين كتابخانه جهان، روي ميز شما
بخش دوم و پاياني، قدس 16/8/85
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بهداشت روان و جامعه
متن مطالب شماره 79، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است