|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/21: لايحه بودجه 97 با وعده هاي دوران انتخابات منافات دارد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21816 21/10/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


لايحه بودجه 97 با وعده هاي دوران انتخابات منافات دارد
نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


سرويس سياسي- روزنامه زنجيره اي شرق در يادداشتي به وعده حقوق شهروندي که از سوي رئيس جمهور در سال هاي گذشته بارها تکرار شده و يکي از وعده هاي انتخاباتي وي بوده است اشاره کرده و نوشت بودجه سال آينده با حقوق ملت منافات دارد.
    در بخشي از اين يادداشت آمده است: از وعده هاي انتخاباتي جناب رئيس جمهور که صدالبته در جلب آراي مردم به ايشان هم تاثير داشت، تامين حقوق شهروندي بر وفق قانون اساسي و قوانين موضوعي بود. ارقام و رديف هاي لايحه بودجه که به مجلس تقديم شده است با وعده هاي دوران انتخابات فاصله دارد. بودجه سال ٩٧ که به مجلس تقديم شده، بايد ماهيت اشتغال زايي و توزيع عادلانه داشته و رافع فقر و تبعيض باشد، از بودجه اشتغالزاي عمراني غافل شده و به شکلي از اهداف اعلام شده فاصله گرفته است. در ادامه اين يادداشت تصريح شده است : تيم اقتصادي دولت بايد توجه کند که اولويت جبران کسري بودجه، افزايش قيمت حامل هاي انرژي يا قطع يارانه ها نيست. راه منصفانه، تصحيح رديف هاي هزينه اي بودجه و کاستن از رديف هايي است که در عمل نه تنها تاثيري بر اولويت هاي اقتصادي و معيشتي کشور ندارند بلکه مي توان به نابساماني ها و خاصه خرجي هاي بي حاصل سروسامان داد اگر قناعت، صرفه جويي و حق مداري در بودجه براي تحقق اقتصاد مقاومتي از دولت و مجلس و قوه قضائيه و نهادهاي بودجه بگير شروع شود.
    نويسنده در بخش ديگري از اين يادداشت تاکيد کرده است: وقتي هزينه برگزاري هر جلسه دولت ٣٧ ميليون تومان است يا پيشنهاد اضافه شدن ٧٠ درصد به حقوق نمايندگان مطرح است، چگونه اعضاي دولت و اين نمايندگان از قدرت نظارتي خود براي بازخواست اشخاص افزون طلب استفاده مي کنند و جلوي نفوذها را مي گيرند؟
    
    براي بهره برداري از برجام بايد با اروپا مذاکره کنيم!
    روزنامه اصلاح طلب بهار در گزارشي با عنوان «همه جانبه گرايي» با اشاره به محتمل بودن خروج آمريکا از برجام از يک سو و (بزعم خود) ابراز علاقه سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه براي اتخاذ موضعي هماهنگ با ايران از سوي ديگر، نوشت: «اين هماهنگي در صورتي که در صحنه عمل نيز ديده شود از آن جهت حائز اهميت است که مي تواند زمينه ساز نوعي انزوا در موضوع برجام براي دولت ترامپ شود. سياستي که در گذشته عليه کشورمان بکار مي رفت. اما انزواي آمريکا، حتي در حد همين توافق هسته اي هم به همين سادگي نيست و مي بايست براي به مرحله اجرا رساندن آن به نکاتي توجه شود.»
    اين روزنامه در ادامه نوشت: «همراهي اتحاديه اروپا و جمهوري اسلامي ايران تا به اينجا تنها در موضوع برجام بوده است. اختلافات و تنش ها در حوزه هاي ديگر اين هماهنگي و همراهي بين اين دو طرف برجام را تهديد مي کند. پرونده هاي بازي، همچون مسائل منطقه اي، حقوق بشر و... از جمله موضوعاتي است که مي تواند اين همگرايي را دچار اختلال کند. اين موضوعات که از ابتدا بناي مذاکره درباره آنها وجود نداشته با وجود آنکه ارتباطي به پرونده هسته اي نداشته است اما مي تواند در بلندمدت تاثيرات منفي بر دستاوردهاي برجام بگذارد... روابط اقتصادي و قراردادهاي تجاري ميان ايران و کشورهاي اروپايي ديگر موضوعي است که پس از توافق هسته اي و رفع تحريم هاي اثرگذار بر اقتصاد ملي انتظار مي رفت بيشتر از آنچه تا به حال شاهدش بوديم مورد توجه قرار بگيرد. اما آنچه در عمل شاهدش هستيم آن است که موانع آشکار و پنهاني که تحت تاثير همان پرونده هاي بازي است در مورد يک شرح آن رفت باعث شده است که قراردادهاي اقتصادي هنوز به مرحله اي که انتظار مي رود نرسيده باشد.»
    گفتني است اين جريان که تا ديروز در صف مدافعان برجام قرار داشتند و هر گونه گشايشي در کشور را به مذاکره با آمريکا گره زده بودند، اين روزها نيز تاکيد دارند که دستاوردهاي برجام تنها در صورت ادامه مذاکرات اين بار با اروپا و مثلا مذاکره در مسئله موشکي يا عدم حضور ايران در منطقه هويدا خواهد شد. اين گروه تلاش مي کنند تا مذاکرات موشکي غرب با ايران را معقول و منطقي و در مقابل رد اين مذاکرات را اقدامي غيرعقلاني و توجيه ناپذير جلوه دهند.چنين اظهاراتي در حالي مطرح مي شود که ايران بارها حتي قبل از مذاکرات برجامي نيز اعلام کرده بود که تنها در مورد موضوعات هسته اي با کشورهاي غربي مذاکره مي کند و به هيچ وجه به مذاکره درباره مواردي چون سياست منطقه اي، تروريسم، فعاليت هاي موشکي، حقوق بشر و... که مستمسکي براي امتيازگيري از کشورمان است وارد نخواهد شد. اصلاح طلبان خوب مي دانند که حساسيت مردم به روي پرونده موشکي آنقدري هست که نتوانند به راحتي آنها را با اهداف خود همسو کنند. بر همين اساس چونان پرونده هسته اي با دوگانه سازي «محدوديت – گشايش» و ذره ذره در تلاشند تا حساسيت مردم را نسبت به مذاکره موشکي کاهش دهند. درمقابل اين گونه افکار بايد تاکيد کرد که مذاکره با اروپايي ها بر سر مسائل موشکي و منطقه اي تنها توطئه اي براي محدود کردن مرحله به مرحله قدرت ايران است، کشورهاي غربي در برجام نشان دادند که به تعهدات خود پايبند نيستند و مي بينيم که بسياري از تعهدات مالي، بانکي و اقتصادي برجام محقق نشده است. در اين صورت چه لزومي دارد که کشور در اين زمينه دوباره به غربي ها اعتماد کند و درباره توان دفاعي خود که لازمه قدرت و امنيت کشور است مذاکره کند.
    
    برخورد با مفاسد به شيوه اصلاح طلبانه!
    روزنامه اعتماد در يادداشتي با موضوع فساد و ناهنجاري هاي اجتماعي به نقل از رئيس فرهنگستان علوم كشور نوشت: «اگر آن مقدار كه بعضي دست اندركاران به مسائلي چون حجاب يا فلان طرح عادي سازمان ملل و يونسكو حساسيت نشان مي دهند، به فساد بزرگ موجود و منتشر در همه جا حساس مي شدند، وضع حجاب و آموزش و پرورش هم تا حدودي بهبود مي يافت.»
    در اينکه با مفاسد بايد برخورد شود شکي نيست اما از گوينده آن چنين جمله اي انتظار نمي رفت. چرا که ايشان فلسفه خوانده اي است که دغدغه هاي فرهنگي دارد. نه اينکه انتظار کلامي عليه فساد بلکه ارجحيت دادن امري سياسي يا اقتصادي بر امري فرهنگي. به عبارت ديگر اينها در يک پازل در کنار هم قرار دارند و يکي بر ديگري ارجحيت ندارد. حال ممکن است بنا به شرايط رفع مشکل يکي از اين موارد اولويت پيدا کند که اين چيز ديگري است. اما موضوع اصلي گفتار و کردار ضد و نقيض در طيف موسوم به اصلاح طلب و روزنامه هاي زنجيره اي آنها است. موضوع يادداشت مذکور نيز در باب اهميت مقابله با فساد است اما کافي است مواضع اين روزنامه ها را زماني که فسادي سازمان يافته به نام «حقوق هاي نجومي» مطرح شد مرور کنيد تا اين فاصله ميان شعارهاي قشنگ و آرامان گرايانه و عملکرد بنا به شرايط و موقعيت و نسبت را ببينيد.
    بايد از اين روزنامه ها پرسيد شما که اکنون شعارهاي زيباي برخورد با مفاسد را مطرح مي کنيد چطور است که پس از گذشت 5سال مواردي نظير حقوق هاي نجومي و اختلاس عظيم صندوق ذخيره فرهنگيان در اين سال ها را نديده ايد؟!
    آيا به صرف اينکه فلان فرد مفسد در حزب و قبيله شماست دليل درستي است که از ذکر مفاسد آن چشم پوشي کنيد؟! آيا از اين نوع عملکرد قبيله گرايي استنباط نمي شود؟
    
    اصلاح طلبان و باز هم تئوري «تقصير دولت قبل»
    علي صوفي وزير تعاون دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به سوالي با اين عنوان که «اعتراض هاي اقتصادي تجمع کنندگان به چه ميزان به عملکرد دولت آقاي روحاني باز مي گردد و به چه ميزان ريشه در سياست هاي اقتصادي گذشته دارد؟» گفت: «بدون شک بحران هاي کنوني جامعه همگي ريشه در سياست گذاري هاي گذشته دارد. در شرايط کنوني تورم، گراني و بيکاري به ابرچالش هاي جامعه ما تبديل شده که سبب نارضايتي مردم را پديد آورده است. ريشه بسياري از مشکلات اقتصادي کنوني جامعه قطع روابط اقتصادي ايران با کشورهاي جهان و تحريم هاي بين المللي است. همه اين اتفاقات نيز در دولت هاي نهم و دهم رخ داده و سياست گذاري هاي اين دو دولت در نابساماني اقتصادي کشور نقش تعيين کننده اي داشته است».
    چندي پيش روزنامه حامي دولت «بهار» در گزارشي با عنوان «تا کِي دولت قبل» خطاب به حاميان دولت تاکيد کرده بود که با عبور از کليشه خسته کننده «دولت قبل»، کمي هم از دولت فعلي بگوييد.
    در ادامه اين گزارش تاکيد شد: «پرسش اساسي آن است که امروز و با گذشت قريب به پنج سال از انتخاب حسن روحاني هنوز هم بايد از «دولت قبل» گفت؟...آيا به واقع مي توان پذيرفت که همچنان در پاسخ به هر نقدي از عملکرد منفي گذشتگان بگوييم؟... آيا وقت آن نرسيده است که اندکي هم به دولت مستقر بپردازيم؟ تا کِي مي خواهيم فهرست تخلفات رنگارنگ سران دولت گذشته را به مردم عرضه کنيم؟ آيا به خط پايان اين مواجهه رسانه اي با دولت گذشته نرسيده ايم؟ محمود احمدي نژاد و ياران نزديک به او با تمام اشتباهات و تخلفات و مفاسد ريز و درشتي که داشته اند بيش از چهار سال است که ديگر در قواي سه گانه حضور ندارند و چند سال است که ظاهرا ديگر آن نگاه جايي در قوه مجريه ندارد. در چنين وضعيتي گزارش ها و گفت وگوهاي تکراري درباره مفاسد و تخلفات آن هشت سال که در صفحات نشريات و فضاي مجازي به شکل روزانه نقش مي بندد چه دردي از مردم و متن جامعه را دوا مي کند؟»
    حواله دادن تمامي مشکلات به گذشته توسط روزنامه هاي زنجيره اي و برخي دولتمردان، صداي رسانه هاي همسو را نيز درآورده است. منتقدان اين رويکرد غلط، از دولت و رسانه هاي هم جرياني خود مي خواهند که به افکارعمومي احترام بگذارند و از حرف درماني و ارجاع مشکلات به دولت هاي قبل دست بردارند؛ چه اينکه اين مباحث با وعده هايي که قول تحقق آن به مردم داده شده و جامعه بر همين اساس در انتخابات شرکت کرده اند منافات جدي دارد.
    لايحه بودجه 97 با وعده هاي دوران انتخابات منافات دارد / نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21816 به تاريخ 21/10/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساينتيا ايرانيكا
شماره 6 (پياپي 126)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است