|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/10/21: اخبار برگزيده
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9417
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9128 21/10/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


اخبار برگزيدهپورشه سواري آقازاده‎ هاي مست!
    ابراهيم فياض استاد دانشكده جامعه شناسي دانشگاه تهران كه براي مناظره با صادق زيباكلام مهمان خبرآنلاين بود، در بخشي از سخنانش گفت: اينكه بعضي آقايان سي چهل تا شغل دارند، آن هم مشاغلي كه هر يك از آنها را يكي از نخبگان كشور مي‎تواند بر عهده بگيرد، نشان مي دهد كه برخي حاكمان در جايگاه اقليت قرار گرفته و اكثريت هم از آنها ناراضي هستند. وي افزود: مردم از آقازاده‎ها و كارهايشان ناراضي اند. خود من شب ها از ترس پورشه هاي آقازاده هاي مست، مجبورم وسط اتوبان رانندگي كنم! بارها شده كه بعد از هشت ساعت جلسه فكري، ساعت 4 صبح مي خواهم برگردم خانه، آن هم با يك پرايد، ولي يك پورشه مي خواهد مرا در رانندگي اذيت كند!
    ***
    
    مبلغ يارانه نبايد همان رقم هفت سال قبل باشد
    عزت اله ضرغامي رئيس اسبق سازمان صدا و سيما در كانال تلگرامي اش با انتشار تصويري از پرويز فتاح رئيس كميته امداد امام خميني(ره) نوشت: آقاي مهندس فتاح رئيس كميته امداد امام خميني است. كارآمد، انقلابي و با اخلاق است. اينكه انقلابي گري را با تاكيد بر اخلاق متذكر مي شوم به اين دليل است كه بعضي انقلابيون بداخلاقند! آقاي فتاح معتقد است كه در كشور همه بايد با هم كار كنند و نبايد بين مسئولان و مديران كشور مرزبندي باشد. تعبير مهندسي «ملات» را از ايشان خيلي پسنديدم. مي گفت آجر و سنگ و موزاييك خوب، بايد با ملات مناسب كار شود تا يكپارچه و كارآمد باشد، و نتيجه مي گرفت كه بعضي آدمها بايد در نظام اجرايي كشور بيش از ديگران نقش ملات را بازي كنند تا كارها پيشرفت كند. آقاي فتاح تلاش مي كند با دولت همكاري كند. رئيس جمهور هم در جلسه اي از ايشان خيلي تعريف كرد. بخصوص در اوائل سال همكاري مشترك آنان باعث شد تا سهميه خوبي در حدود 4 هزار ميليارد تومان براي طبقه نيازمند جامعه در نظر گرفته شود.و اين خيلي خوب است. مدتي بعد در رسانه ها اخباري منتشر شد كه آقاي فتاح معتقد است كه بايد پرداخت يارانه ها از سوي دولت قطع شود و اعتبار آن فقط از طريق كميته امداد به نيازمندان برسد. نمي دانم چرا تكذيب اين خبر را در رسانه ها نديدم. چون ايشان كاملاً مخالف اين نظريه بودند! البته معتقدند در شناسايي دهك هاي پايين مي توانند به دولت كمك كنند. بر اين باورم كه يارانه ها حق مسلم مردم است كه در قبال افزايش قيمت حامل هاي انرژي بايد به آنان پرداخت شود (با رعايت دهك هاي قانوني كه شامل يارانه ها مي شود). معتقدم مبلغ يارانه به هيچ وجه نمي تواند همان رقم هفت سال قبل باشد و بايد متناسب با افزايش قيمت ها ترميم شود. ضمناً مسير پرداخت هم كميته امداد نيست، آنان تعريف خاص خود را دارند.
    ***
    
    لاريجاني بي گدار به آب نخواهد زد
    محسن كوهكن، نماينده مجلس گفت: آقاي لاريجاني را اصولگرايي مي دانم كه استراتژي اش، ولايي و اصولگرايي است. اما امكان دارد در تاكتيك ها، مواردي را انتخاب كند كه دوستان اصولگرا نپذيرند؛ اشكالي هم ندارد. در همين مجلس دهم كساني بودند با ايشان مشورت كردند و دنبال آن بودند كه حركاتي ساختارشكنانه انجام دهند، اما ايشان آرام و بدون اينكه كسي متوجه شود، با مشورت و با گفتگو، آن دسته از افراد را متقاعد كرد كه به آن سمت و سو حركت نكنند. به گزارش نامه نيوز، وي در ادامه افزود: من در طول مجلس هشتم، نهم و دهم، شاهد بودم كه آقاي لاريجاني هيچ گاه نمي خواهند راهي را برود كه مجلس درگير با قوه مجريه يا قوه قضائيه بشود. آقاي لاريجاني عمده وقت خود را صرف شناسايي مشكلات عمده كشور مي كنند و تلاش مي كنند تا مجلس براي حل آن ها، وقت بگذارد. بايد بپذيريم كه هركس سكان قوه مقننه و مجلس را بر عهده گرفت، وظيفه اوليه اش اين است كه راه تعامل با ساير قوا را دنبال كند. كوهكن در خصوص عزم علي لاريجاني براي تشكيل حزب و شركت در انتخابات رياست جمهوري 1400 گفت: آقاي لاريجاني دو دوره و نيم رياست مجلس و پيش از آن دبير شوراي عالي امنيت ملي را در كارنامه دارند. ايشان فردي پخته است و در امر تشكيل حزب و يا حضور در انتخابات رياست جمهوري قطعاً بي گدار به آب نخواهد زد.
    ***
    
    دولت بخشي از پول يارانه ها را خرج سكه هنرمندان كرد
    رئيس كميته تحقيق و تفحص از سازمان هدفمندي يارانه ها با بيان اينكه پرونده هاي متعددي از اين سازمان به كميته تحقيق و تفحص ارجاع شده است، گفت: پرونده ها از سال 1389 كه سازمان هدفمندي يارانه ها تاسيس شده بررسي مي شوند. جبار كوچكي نژاد در گفتگو با خبرنگار تسنيم، با تاكيد براينكه در كميته تحقيق و تفحص از سازمان هدفمندي يارانه ها پرونده هاي موجود به صورت ساليانه تفكيك شده است، ادامه داد: به طور مثال در چند روز گذشته چند پرونده از سال 94 در كميته بررسي شد كه تخلفاتي در آنها ديده شد. نماينده مردم رشت در مجلس افزود: در يكي از تخلفاتي كه در پرونده هاي بررسي شده به چشم مي خورد اين است كه تعدادي سكه از سوي سازمان هدفمندي يارانه ها به تعدادي از هنرمندان داده شده كه بايد بررسي شود به چه دليلي بوده است. رئيس كميته تحقيق و تفحص از سازمان هدفمندي يارانه ها تصريح كرد: در موردي ديگر در سال 94 حدود 200 تا 300 ميليارد تومان در سازمان هدفمندي يارانه ها در جايي هزينه شده كه نبايد اين اتفاق مي افتاده است.
    ***
    
    تاثير بچه پولدارهاي تهران در ناآرامي هاي اخير
    وب سايت آمريكايي«بيزنس اينسايدر» با انتشار گزارشي با اشاره به شكاف طبقاتي موجود در ايران و مشكلات اقتصادي موجود در اين كشور، نوشت؛ به نظر مي رسد كه حداقل بخشي از دليل ناآرامي هاي اخير در ايران به نمايش گذاشتن امكانات بچه ثروتمندان در جامعه و شبكه هاي اجتماعي بوده است. بر اساس اين گزارش رشد استفاده از شبكه هاي اجتماعي در ايران ثروتمندان اين كشور را از نگه داشتن اسرار ثروتمندي شان باز داشته است. روزنامه لس آنجلس تايمز آمريكا اخيرا پس از اعتراضات در ايران در گزارشي به اين موضوع پرداخت و نوشت: زماني كه مازراتي ها در خيابان هاي شلوغ تهران از ميان جمعيت عبور مي كنند عابران پياده گاه به آنها لعنت مي فرستند. بر اساس اين گزارش به عنوان مثال در سال هاي گذشته صفحه اينستاگرامي «بچه پولدارهاي تهران» - كه هم اينك 127 هزار دنبال كننده دارد - هزاران تصوير و عكس از زندگي لوكس بچه پولدارهاي تهران و امكانات آنها را منتشر كرده و در حالي كه اين بچه پولدارها در استخر خود در كاخ هاي شمال تهران عكس گرفته و يا كفش هاي صندل برند «هرمس» 1000 دلاري خود را در اين صفحه به نمايش مي گذارند، در گوشه ديگري از همين شهر هزاران شهروند فقير براي سير كردن شكم خود و خانواده هايشان مجبور مي شوند كليه هاي خود را براي فروش به حراج بگذارند.
    ***
    
    احتمال تحريم فراگير رسانه ملي توسط آمريكا
    منابع خبري از قصد «ترامپ» براي تحريم صداوسيماي ايران خبر دادند. به گزارش روزنامه گاردين، دولت كنوني آمريكا قصد دارد طي روزهاي آينده به بهانه «مجازات عواملِ سركوب اعتراضات اخير در ايران»! تحريم هاي وضع شده عليه «سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران» را مجدداً برقرار كند. خبرگزاري مهر نوشت: شايان ذكر است كه سازمان صدا و سيماي ايران از سال ۲۰۱۳ تحت تحريم هاي آمريكا قرار گرفت؛ اما هم «باراك اوباما» رئيس جمهور پيشين آمريكا و هم دونالد ترامپ جمهوري خواه هر ۱۸۰ روز يك بار فرمان «تمديدِ تعليق تحريمها عليه صدا و سيماي ايران» را امضاء كرده اند. يك منبع آگاه و نزديك به حلقه تصميم گيري در واشنگتن در ارتباط با تحريم هاي صدا و سيماي ايران گفت كه «ترامپ متقاعد شده است تحريم هايي عليه بانك مركزي ايران وضع نكند؛ اما در عوض سازمان هاي معيني همچون شبكه راديو و تلويزيون دولتي ايران را مشمول تحريم قرار دهد». به نقل از اين منبع آگاه، اين احتمال نيز وجود دارد كه تمام افراد وابسته به سازمان صدا و سيما كه در خارج از ايران ساكن هستند، مشمول اين تحريم قرار گرفته و حساب هاي بانكي آنها به حالت تعليق درآيد.
    ***
    
    خريد ماهواره خارجي در اولويت دولت قرار گرفت
    مركز پژوهش هاي مجلس در گزارشي رسمي اعلام كرده كه طبق لايحه بودجه سال ۹۷، خريد ماهواره خارجي در اولويت دولت قرار گرفته است، اين در حالي است كه ايران توليد كننده انواع ماهواره هاست. تسنيم در اين باره نوشت: در بررسي لايحه بودجه سال 97 كل كشور، با توجه به حذف رديف هاي هزينه اي برنامه هاي «توسعه فناوري ها و فعاليت هاي فضايي» و «توسعه كاربردهاي فضايي و حفظ نقاط مداري» ذيل سازمان فضايي ايران و همچنين پايان مهلت اتحاديه بين المللي مخابرات (ITU) به ايران تا سال 97 مبني بر عملياتي شدن نقطه زهره 2 و اهميت فوق العاده اين موضوع، رديف هاي اعتباري يادشده بسيار ناچيز است و طبق اعلام مركز پژوهش هاي مجلس، اين يعني وزارت ارتباطات خريد ماهواره خارجي را با توجه به تعريف رديف برنامه اي «توسعه كاربردها و خدمات بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات» و توسعه خدمات فضايي، در اولويت قرار داده است. به نظر مي رسد با توجه به اهميت فوق العاده بالاي عرصه فضايي براي كشور و حضور ايران در جمع باشگاه فضايي جهان، لازم است نمايندگان مجلس فكري به حال برنامه فضايي كشور در لايحه بودجه سال 1397 كل كشور كرده و جلوي برنامه ريزي وزارت ارتباطات براي خريد ماهواره خارجي را در حالي كه چندين ماهواره داخلي توليد شده (در صف پرتاب) و چندين ماهواره ديگر نيز در دست توليد هستند، گرفته شود.
    ***
    
    داشتيم يا نداشتيم؟
    وزارت خارجه رژيم صهيونيستي با انتشار پستي در توئيتر رسمي خود به اظهارات «محمود صادقي» نماينده مجلس واكنش نشان داده است. به گزارش جام نيوز، صفحه «اسرائيل به فارسي»با اشاره به اظهارت صادقي مبني بر عدم دخالت عوامل بيگانه در ناآرامي هاي اخير، در توئيتر خود نوشته است: «آخر نفهميديم دخالت داشتيم يا نداشتيم؟» اين در حالي است كه دخالت عوامل بيگانه در ناآرامي هاي ايران آن قدر روشن است كه «ران پل» نماينده سابق كنگره آمريكا در اين زمينه مي گويد: «براي آنكه دخالت سازمان سيا در اعتراضات اخير ايران روشن شود كافي است به اظهارات ترامپ درباره ايران توجه كنيم؛ البته تاريخ نيز حرف هايي براي گفتن دارد؛ سازمان سيا در كودتاي سال 1935 ايران دخالت داشت...» از سوي ديگر جواد خادم، وزير مسكن پهلوي در يك برنامه تلويزيوني به دست داشتن در اغتشاشات اخير در كشور اعتراف كرده و گفته است: «ما از ماه ها قبل براي ساماندهي اعتراض ها برنامه ريزي كرده بوديم و قرار بود آغاز حركت، سياسي نباشد، بلكه از معيشت مردم ورود كنيم.»
    ***
    
    برخي مسئولين نيازي به محافظ ندارند
    سردار فتح الله جعفري گفت: متاسفانه الان كه نگاه مي كنيم مي بينيم برخي از مسئولان براي خودشان ۴ تا محافظ و راننده و تشريفات و تشكيلات و نگهبان شبانه روزي گذاشته اند. سردار فتح الله جعفري مسئول تيم حفاظت بيت امام خميني (ره) در آغاز انقلاب و پايه گذار يگان زرهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي» در گفتگو با خبرنگار ميزان، اظهار كرد: اولين باري كه صحبت هاي آقاي شمخاني در اين باره را خواندم، گفتم «احسنت؛ احسنت كه جرات كردي اين حرف ها را بزني.» آقاي شمخاني به عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي مي تواند در جلسات شورا، اين موضوع را مطرح كرده و اعضاي شورا درباره آن تصميم گيري كنند. بايد در اين مورد يك تجديدنظر جدي صورت بگيرد. متاسفانه الان كه نگاه مي كنيم مي بينيم برخي از مسئولان براي خودشان 4 تا محافظ و راننده و تشريفات و تشكيلات و نگهبان شبانه روزي گذاشته اند. يك نماينده مجلس، يك مسئول در فلان وزارتخانه يا حتي يك فرمانده تيپ يا لشكر، نيازي به محافظ ندارد. اصلا كسي با آن ها كاري ندارد. يك وقتي بود كه منافقين در كشور ترور به راه انداخته و ناامني ايجاد كرده بودند، اما حالا كه اين خبر ها نيست. همين الان شخصيت هاي خيلي مهمي در كشور وجود دارند كه بدون محافظ بيرون مي آيند. خود من چندين نفر از همين شخصيت ها را در روز هاي پنج شنبه و جمعه ديده ام كه با لباس مبدل و همراه با زن و فرزند خود به پارك و كوه مي روند. از اين قبيل موارد در ابتداي انقلاب بسيار بود.
    ***
    
    نام وزارت آموزش و پرورش تغيير مي كند
    معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش با تاكيد براينكه رويكرد اصلي و راهنماي ما در تمام اقدامات وزارتخانه و از جمله در معاونت پرورشي و فرهنگي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش است، گفت: مطابق اين سند قرار است وزارت آموزش و پرورش از يك نهاد علمي و آموزشي صرف به يك نهاد فرهنگي و تربيتي تبديل شود و به «وزارت تربيت رسمي و عمومي» تغيير نام دهد و بر اساس اين تغيير نام، نگاه به رويكردهاي آن، چه در آموزش و پرورش و چه در جامعه تغيير يابد. به گزارش ايسنا، عليرضا كاظمي اظهار كرد: طرح تدوين نظام جامع فعاليت هاي تربيتي و مديريت مسائل تربيتي با استفاده از صاحب نظران علمي و ساختارهاي قانوني از مهم ترين سياست هاي ماست. وي با بيان اينكه قسمت هاي مهمي از قانون احياي معاونت پرورشي مغفول مانده است، از تعيين كارگروهي براي اجراي كامل مفاد اين قانون درحوزه منابع انساني، ساختار و محتوا خبر داد. كاظمي با اشاره به اينكه ما بايد بر اساس سند تحول بنيادين، دانش آموزان را به مراتبي از حيات طيبه برسانيم، اظهاركرد: حداقل ۵ ساعت از نظام تعليم و تربيت بايد مرتبط با فعاليت هاي تربيتي و فرهنگي باشد و از همه مهم تر اينكه قرار است به جاي معلم، مربي داشته باشيم.
    ***
    
    طرح جديد براي پس گرفتن برخي نشان هاي دولتي
    روزنامه خراسان نوشت: با توجه به اين كه آيين نامه اعطاي نشان هاي دولتي مصوبه آبان ماه سال 1369 دولت وقت بوده و با گذشت بيش از دو دهه، ضرورت اصلاح و به روزرساني آن احساس مي شود، تعدادي از مسئولان نهاد رياست جمهوري اقدام به تهيه آيين نامه جديدي در اين خصوص كرده اند كه بر مبناي يكي از مواد آن، هرگاه فردي با ارائه مستندات غيرواقعي، نشان دولتي دريافت كرده باشد مكلف خواهد بود مزاياي تقديم شده به خود را مسترد كند.
    اخبار برگزيده
    


 روزنامه رسالت، شماره 9128 به تاريخ 21/10/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه صرع و سلامتي
متن مطالب شماره 61، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است