|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: عرق سرد فوتبال بر پيشاني سينما
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


عرق سرد فوتبال بر پيشاني سينما
گزارش جام جم از قرارداد جشنواره هاي فجر با يك شركت تبليغاتي    از همان لحظه اي که محمدحسين ميثاقي، گزارشگر برنامه 90 و مجري برنامه فوتبال 120، به عنوان مجري مراسم قرعه کشي سينماي رسانه ها در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر معرفي شد، بايد حدس مي زديم که وضعيت اين دوره جشنواره، بيش از آنچه فکر کنيم حال و هوايي فوتبالي دارد و بزودي سر و کله شخصيت هايي پيدا خواهد شد که در زمين سينما، توپهايي را با هدف و بي هدف به اين سو و آن طرف شوت خواهند زد. تازه ترين نمونه اين اعلام حضور به يک شرکت تبليغاتي مربوط مي شود که قراردادي سه ساله با ارشاد منعقد کرده و اسپانسر جشنواره هاي فيلم، تئاتر و موسيقي فجر شده است. ربط و پيوند اين شرکت به فوتبال هم براساس يک جست وجو در اينترنت مربوط به جدل و چالش با فدراسيون فوتبال است؛ سبقه اي که اگر در عالم فرهنگ و هنر روي دهد مي توان آن را براي جشنواره فيلم فجر و ديگر جشنواره هاي هنري کشور هم متصور بود و عرق سرد (دست بر قضا اسم يکي از فيلم هاي شرکت کننده در بخش سوداي سيمرغ جشنواره فيلم فجر که موضوعي فوتبالي دارد) بر پيکر سينما بنشاند.
    جشنواره فيلم فجر به عنوان مهم ترين رويداد سينمايي کشور در اين دوره به شکل عجيبي به سمت کوچک سازي مي رود و سياست مديران اين جشنواره و اقدامات اين چند وقت اخير آنها، در راستاي هرس کردن شاخ و برگ ها و چه بسا ريشه هاي اين رويداد است. کم شدن تعداد فيلم هاي بخش سوداي سيمرغ، حذف بخش تاثيرگذار و پرخروجي نگاه نو (فيلمسازان فيلم اولي)، حذف برگزاري جشنواره در استان هاي سراسر کشور و به جاي آن تمرکز کامل بر تهران، کاهش تعداد جوايز فني، خداحافظي با برج ميلاد و انتقال به پرديس ملت، حذف تشريفات و ... چشمه هايي واضح از سياستگذاري دبير و دست اندرکاران سي و ششمين جشنواره فيلم فجر است. کوچک کردن يک رويداد بزرگ و باريشه که برخي آن را به نفع پررنگ کردن جشن خانه سينما مي دانند، روي مشارکت سينماگران هم تاثيرگذاشته و باعث غيبت بسياري از بزرگان فيلمسازي در دوره پيش رو شده است. چند کارگردان چهره همچون ابوالحسن داوودي هم با وجود آماده بودن فيلمشان، ترجيح دادند آخرين ساخته هاي خود را به جشنواره ارائه ندهند.
    مساله مهم اين که مسئولان جشنواره فجر همه اين تغييرات و حذفيات را به بهانه کاهش هزينه ها انجام داده اند، اما در اين صورت بحث بودجه مصوب حدودا 12 ميليارد توماني و حضور اسپانسر براي اين دوره در هاله اي از ابهام و سوال خواهد بود. اگر آن همه بخش و جايزه و فيلم حذف شده، پس اين ميزان بودجه و اسپانسري اينچنين چه توجيهي دارد و قرار است اين پول ها کجا و براي چه کساني هزينه شود؟
    
    اسپانسر خوب يا بدقول؟
    درحالي که جشنواره فيلم فجر هنوز حرفي از اسپانسر خود به ميان نياورده، اما طبق آنچه يکي از مديران و کارشناسان جذب اسپانسر اين شرکت، در گفت وگو با ما بيان کرده، انعقاد قرارداد سه ساله اي ميان اين اسپانسر و وزارت ارشاد را براي جشنواره هاي فيلم فجر، جهاني فيلم فجر، موسيقي فجر و تئاتر فجر تائيد کرد. اين در حالي است که چند شرکت نيز طي پيگيري هاي خبرنگار ما اعلام کردند براي تبليغات در جشنواره فيلم فجر با اين شرکت به عنوان اسپانسر جشنواره وارد مذاکره شده اند که اين نيز گوياي اين است که باوجود محافظه کاري برگزارکنندگان جشنواره، واقعا اين شرکت اسپانسر بزرگ ترين رويداد سينمايي کشور است.
    هنوز مشخص نيست که مسئولان ارشاد و جشنواره فيلم فجر برچه مبنايي با يک شرکت تبليغاتي قرارداد همکاري جهت اسپانسري و حمايت مالي امضا کرده اند و آيا مديران جشنواره فيلم فجر از اين پرونده و سابقه آن باخبر بوده اند يا نه. بحث ديگر درباره مدت سه ساله قرارداد است؛ شرکتي خصوصي که براي نخستين بار با جشنواره اي به اهميت فيلم فجر (همين طور ديگر جشنواره هاي هنري همچون تئاتر و موسيقي) طرف حساب مي شود، چرا بايد درصورت عملکرد نامناسب، دو سال ديگر همکاري اش را با اين جشنواره هاي مهم فرهنگي و هنري ادامه دهد؟
    ضمن اين که واگذاري بحث مالي و اسپانسري جشنواره فيلم فجر به طور کلي و کنتراتي به يک شرکت تبليغاتي، نگراني هايي را هم درباره قطع پيوند ميان فرهنگ و حوزه هاي اقتصادي به وجود مي آورد و جشنواره مهم و استراتژيکي چون فيلم فجر به عنوان رويدادي ذاتا انقلابي (کاري به عدول فرهنگي غيرمرتبط با آن در اين سال ها نداريم)، که بايد ارتباط مستقيمي با بازوهاي اقتصادي و نهادهاي مختلف سرمايه گذاري براي ارتقاي زيرساخت هاي فرهنگي و تاثيرات بيشتر بر اهالي سينما و مخاطبان داشته باشد، همه اين عرصه تعيين کننده را به يک شرکت خصوصي واگذار کند؟ شرکتي که ممکن است گرايش و سليقه اش چندان همسو با ذات و ماهيت جشنواره اي ملي و دولتي چون فيلم فجر نباشد.
    
    قرعه کشي فيلمي فوتبالي
    صبح روز گذشته، مراسم قرعه کشي برنامه نمايش فيلم هاي سي و ششمين جشنواره فيلم فجر در سينماي رسانه ها با حضور عوامل فيلم هاي بخش سوداي سيمرغ و جمعي از خبرنگاران در پرديس سينمايي ملت برگزار شد. سيروس الوند، رسول صدرعاملي، ماني حقيقي، هومن سيدي، مهران احمدي، روح الله حجازي، فريدون جيراني، محمود گبرلو، منيژه حکمت، غلامرضا موسوي، اصغر نعيمي، جعفر گودرزي، حميدرضا مدقق، خسرو معصومي و پوريا آذربايجاني از جمله افراد حاضر در اين مراسم بودند. اجراي اين مراسم را هم محمدحسين ميثاقي، گزارشگر و مجري فوتبال به عهده داشت و با عبارات و شوخي هايي فوتبالي، حال و هوايي ورزشي به اين برنامه داده بود. نمايش فيلم هاي جشنواره فيلم فجر را در جدول روبه رو ملاحظه مي کنيد. سي و ششمين جشنواره فيلم فجر با دبيري ابراهيم داروغه زاده از 12 تا 22 بهمن برگزار مي شود.
    عرق سرد فوتبال بر پيشاني سينما / گزارش جام جم از قرارداد جشنواره هاي فجر با يک شرکت تبليغاتي
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 87)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است