|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: مدارس چشم انتظار مشق دوباره تغذيه رايگان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


مدارس چشم انتظار مشق دوباره تغذيه رايگان
جام جم لزوم احياي تغذيه رايگان در مدارس مناطق محروم را بررسي مي كند

نويسنده: مريم خباز

معلم ها هرکدامشان خاطره دارند. هرکدام چند اسم در ذهنشان مانده و چند حادثه را با جزئياتش ازبر هستند. اينها موضوع گزارش را که مي شنوند، ياد خاطراتشان مي افتند؛ ياد بچه هاي کلاس و رنجوري شان.
    باغچه مريم، 30 کيلومتر مانده تا دهگلان. يک روز در اين روستا، روژين اول صبح از هوش رفت، بچه هاي کلاس دورش جمع شدند و معلم به صورتش آب پاشيد، ولي روژين به هوش نيامد. بعد آب قند آوردند و ريختند در حلقش؛ حالش بهتر شد. معلم پيگير که شد، فهميد روژين صبحانه نخورده، ديشب هم شام نخورده است.
    روستاي ده رقه، درون يک مدرسه کانکسي. آقاي رحيمي معلم دبستان، ياد افشين مي افتد، ياد زنگ رياضي در کانکس، ياد افشين و جمع و تفريق دورقمي، ياد افشين که مات بود، که درس را نمي فهميد، که يواش يواش شل شد و روي دست معلم افتاد. افشين را بردند تا پاي چشمه، آب اما افاقه نکرد، معلم ميوه اي از کيف درآورد، قاچش کرد و تکه اي به او داد؛ پسرک کم کم جان گرفت.
    رامين و شرمين حک شده اند توي خاطرات آقاي صلاح. خاطره اش کمي قديمي است، مربوط به آن زمان که هنوز تغذيه رايگان به بچه ها مي دادند. شرمين آمد دنبال تغذيه، تغذيه اما براي زنگ تفريح بود. شرمين اين را مي دانست ولي رامين گرسنه بود، رنگ به صورت نداشت. آقاي صلاح دويد توي انبار و يک کيک با خودش آورد، تکه اش کرد و گذاشت توي دهان رامين. آن روز حال پسر با همان کيک رو به راه شد.
    خانم مطهري تا يادش مي آيد، معلم روستاهاي محروم بوده. او دانش آموز گرسنه زياد داشته و آنقدر گرسنگي ديده که آن را در چهره بچه ها مي خواند. يادش هست، يک بار دانش آموزي لقمه اي نان و پنير با خودش آورد و زنگ تفريح خورد، چه خوردني! که همه بچه ها زل زده بودند به دست و دهانش. خانم معلم مي گويد بچه ها گرسنه بودند و به آن لقمه چشم داشتند.
    دهه70 آموزش و پرورش ميان دانش آموزان مناطق محروم و مرزي تغذيه رايگان توزيع مي کرد، از کيک و بيسکويت گرفته تا شير و گاهي ميوه، اما هرچه زمان گذشت بساط تغذيه رايگان کوچک تر شد تا آنجا که از سال 92 به اين سو، ديگر حتي حرفش هم زده نشد، چه رسد به تلاشي براي تداوم آن. قبل از آن هم البته تغذيه رايگان، نيم بند ميان دانش آموزان بي بضاعت توزيع مي شد، به حدي که سال 91 جمعي از فرهنگيان و مربيان بهداشت مدارس خراسان شمالي، توزيع تغذيه ميان دانش آموزان را حياتي دانستند و از قطع شدنش گله کردند. آنها از توزيع نان هاي غني شده با مخلوطي از خرما و مغز در سال هاي نسبتا دور ياد مي کردند و خواهان تداوم اين برنامه بودند.
    در سال هاي 90 و91، دبير وقت کميته ملي شيرمدارس که متولي تغذيه رايگان بود، به خبرگزاري هاي رسمي اعلام مي کرد، بسته هاي تغذيه رايگان شامل کيک، بيسکويت، خشکبار و ميوه هاي خشک و تازه در همه مدارس مناطق محروم و کمتر توسعه يافته توزيع شده و تغذيه رايگان، رديف اعتباري مجزا و رقمي قابل توجه دارد!
    به اين ترتيب پرونده تغذيه رايگان در مدارس که در دهه 70 پرقدرت باز شده بود، در دهه 80 کمابيش ادامه يافت و در اوايل دهه 90 همزمان با برخي تناقض گويي ها نفس هاي آخر را کشيد و سرانجام از سال 92 به اين سو، کاملا مختومه شد تا جايي که اکنون هيچ دانش آموزي در مدرسه از حمايت هاي غذايي بهره مند نيست.
    کار حتي به جايي رسيده که شيرمدارس به عنوان آخرين بازمانده سياست هاي حمايت غذايي، چندسالي است به بن بست خورده و از ابتداي سال تحصيلي جاري حتي بودجه اش تامين نشده تا آنجا که وزير آموزش و پرورش در آخرين اظهارنظرش (5دي) گفت، براي عقد قرارداد و توزيع شير در مدارس، بايد20 ميليارد تومان به وزارت آموزش و پرورش بدهند که هنوز نداده اند.
    
    تغذيه فقط براي شبانه روزي ها
    معلمان و مديران مدارس بويژه در مناطق محروم و کمتر توسعه يافته که زندگي مردمانش به خشکسالي، بيکاري و فقر گره خورده، راويان نياز دانش آموزان به تغذيه رايگان هستند. آنها در گفت وگو با ما از خاطرات و مشاهداتشان گفتند و از يک گرسنگي پرمصداق در کلاس هاي درس حرف زدند که به افت تحصيلي دانش آموزان دامن زده است.
    با علي مرادي، مشاور مديرکل آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان نيز که حرف زديم، او گفت با وجود نياز بسياري از دانش آموزان به حمايت هاي تغذيه اي اما چون ريالي بودجه وجود ندارد، شير و تغذيه ميان دانش آموزان توزيع نمي شود. او حتي گفت در استان محرومي همچون سيستان و بلوچستان که درآمدهاي استان اندک است و سهم آموزش و پرورش از 5درصد عوارض شهرداري فقط مي شود 300 ميليون تومان، آموزش و پرورش براي حمايت هاي غذايي از دانش آموزان دست بسته است.
    با اين حال، علي اللهيار ترکمن، معاون توسعه، مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با جام جم حرف هاي ديگري زد؛ گفته هايي با جنسي متفاوت.
    او گفت، توزيع تغذيه رايگان ميان دانش آموزان محروم و کم بضاعت مربوط به زماني بود که روستاها پرجمعيت تر از امروز بود و مدارس شبانه روزي کم جمعيت. به اين ترتيب وقتي مهاجرت از روستاها شدت گرفت و جمعيتشان آنقدر کم شد که حتي ساخت مدرسه برايشان توجيه نداشت، يا وقتي برخي روستاها آنقدر بزرگ شد و به بخش يا شهر تبديل شد، ديگر دليلي براي توزيع تغذيه رايگان در روستاها باقي نماند.
    اللهيار تائيد کرد، چندسالي است توزيع تغذيه در مدارس روستايي متوقف و درعوض تغذيه رايگان به مدارس شبانه روزي منتقل شده به طوري که دانش آموزان اين مدارس در سه وعده تغذيه مي شوند. او حتي خبر داد در لايحه بودجه سال آينده، اعتبار مربوط به تغذيه اين مدارس تقريبا دو برابر شده و از 150 ميليارد تومان سال 96 به 290 ميليارد تومان رسيده است.
    اما هرچند با اين افزايش بودجه و البته به شرط تصويب نهايي در مجلس، اتفاق خوشايندي براي دانش آموزان مدارس شبانه روزي رخ مي دهد، ولي حقيقت اين است که اين افزايش، توفيري به حال دانش آموزان مدارس روستايي و محروم ندارد تا جايي که به نظر مي رسد يا گرسنگي و سوءتغذيه موجب ترک تحصيل مي شود (همچنان که تا به حال رخ داده) يا انگيزه اي مي شود براي مشارکت معلمان و خيران در اطعام دانش آموزان نيازمند (همچنان که اکنون نيز وجود دارد).
    
    فاصله مان با جهان زياد است
    فاصله مان با دنيا واقعا زياد است. اگر ما در تامين بودجه شير مدارس آن هم فقط توزيع 70 نوبت شير در سال مانده ايم بسياري از کشورهاي جهان، چارچوب تعريف شده و تخطي ناپذيري براي تغذيه مدارس دارند. بررسي هاي ما نشان مي دهد توزيع غذاي رايگان در مدارس بريتانيا از سال1944 ميلادي آغاز شده که جامعه هدفش در ابتدا فقط کودکان خانواده هاي کم درآمد بود، ولي از دهه 50 ميلادي به بعد غذاي مدرسه به يکي از قوانين اين کشور تبديل شد. درحال حاضر مدارس بريتانيايي به کودکان سيب زميني سرخ شده، هويج، فرني، سالاد و ميوه به همراه شکلات مي دهد.
    در فنلاند نيز از سال 1948 به دنبال قانون تحصيل اجباري، شرايطي درنظر گرفته شد که کودکان در مدرسه گرسنه نمانند و توجه شان به درس را از دست ندهند. انواع سوپ سبزيجات، هويج، سالاد چغندر، ماهي و ميوه هاي تازه ازجمله مواد خوراکي است که ميان دانش آموزان توزيع مي شود.
    ژاپن هم پس از جنگ جهاني دوم که شرايطي نزديک به قحطي را تجربه مي کرد، توزيع غذا ميان دانش آموزان مدارس ابتدايي را آغاز کرد که اين کار بعد از دو سال به همه مقاطع تحصيلي گسترش يافت. سوپ توفو، همبرگر، سبزيجات، برنج، ماست و شير از غذاهايي است که در مدارس توزيع مي شود.
    البته اين روال فقط در کشورهاي توسعه يافته جريان ندارد و توزيع غذاي رايگان در مدارس کشورهاي درحال توسعه نيز متداول است. به طور مثال هند برنامه توزيع رايگان غذايي را از سال 1952 آغاز کرده و هم اينک در همه روزهاي سال تحصيلي به هر دانش آموز شير، سوپ، سبزيجات پخته و غذاهاي حاوي حبوبات داده مي شود. در نيجريه نيز براساس برنامه اي که از سال 2012 آغاز شده به همه کودکان مقطع ابتدايي مدارس دولتي، برنج، انواع لوبيا، سوپ و سبزيجات به همراه يک نوع ميوه مي دهند.
    درواقع کشورهاي مختلف دنيا با اين روش سعي در کنترل گرسنگي و افزايش ضريب يادگيري دارند، برنامه اي که ما نيز بشدت به آن نيازمنديم. دو سال قبل مهرزاد حميدي، معاون وقت تربيت بدني و سلامت وزير آموزش و پرورش حاد بودن سوءتغذيه در مناطق محروم را تائيد کرده و اميدوار بود با حمايت هاي دولت و خيران وضعيت تغذيه دانش آموزان بهتر شود. البته در سال هاي اخير، خيران خوب به ميدان آمده اند و حالا نوبت حمايت هاي دولتي است.
    مدارس چشم انتظار مشق دوباره تغذيه رايگان / جام جم لزوم احياي تغذيه رايگان در مدارس مناطق محروم را بررسي مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله نفرولوژي كودكان
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است