|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: رمزگشايي از واكنش اروپا در مقابل ديوانه بازي ترامپ
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


رمزگشايي از واكنش اروپا در مقابل ديوانه بازي ترامپ
رئيس جمهور آمريكا فردا درباره حضور يا خروج از برجام نظر خود را اعلام مي كند

نويسنده: سيدمجتبي موسوي

توافق هسته اي در حالي اين روزها به آستانه دوسالگي خود رسيده که به دليل کارشکني هاي آمريکا در اين مدت آن طور که انتظار مي رفت براي جمهوري اسلامي ايران منافع اقتصادي به همراه نداشت، اما فارغ از اين مساله ابعاد مختلف ديگري در کنار اين توافق وجود داشت که مي تواند درس هاي زيادي براي کشورمان داشته باشد.
    يک مقام ارشد وزارت خارجه کشورمان در همين زمينه اظهار کرد که توافق هسته اي ايران با 1+5، بخوبي نشان داد که اين توافق فقط براي طرف هاي خارجي موفق بوده است. وي با بيان اين اظهارات در حاشيه کنفرانس امنيتي تهران، افزود: ايران به طور کامل به تمام تعهدات خود در اين توافق پايبند بوده و آژانس بين المللي انرژي اتمي تاکنون نزديک به ده بار اين مساله را تائيد کرده است. با اين حال، ايران و مردم اين کشور اين توافق را يک رخداد موفق قلمداد نمي کنند، زيرا طرف ديگر اين توافق به طور کامل به تعهدات خود پايبند نبوده است.
    اين مقام آگاه وزارت خارجه به اين مساله اشاره کرد که ايران از برداشته شدن تحريم ها سود و منفعتي به دست نياورده است.
    از اين نکته هم نبايد غفلت کرد که همزمان با دوسالگي برجام، رئيس جمهور آمريکا بايد در 12 ژانويه (22 دي) بار ديگر به وظيفه خود يعني تعليق تحريم هاي کنگره عليه ايران عمل کند، هرچند اين بار برخي گمانه زني ها حکايت از اين دارد که شايد اين کار را انجام ندهد.
    عدم تمديد تعليق تحريم ها از سوي رئيس جمهور آمريکا به معني خروج رسمي اين کشور از برجام است و اين مي تواند آغاز فاز تازه اي در برابر برجام و همچنين ديگر مسائل بين المللي باشد.
    
    ايران آماده خروج آمريکا از برجام
    البته وزير امور خارجه کشورمان درباره پيش بيني اش از تصميم ترامپ گفت، «بعيد مي دانم خود آقاي ترامپ هم هنوز اطلاع داشته باشد که در ارتباط با برجام چه کار کند». محمدجواد ظريف، عصر ديروز بعد از ورود به مسکو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي مبني بر اين که پيش بيني شما از تصميمي که ترامپ در روز جمعه در ارتباط با برجام خواهد گرفت چيست، گفت: معلوم نيست.
    وي افزود: يکي از سياست هايي که آقاي ترامپ دنبال کرده اين است که قابل پيش بيني نباشد و ايشان در حدي اين سياست را به نهايت خود رسانده که ديگر آمريکا حتي براي هيچ يک از شرکايش نيز قابل اعتماد نيست.
    يک مقام آگاه در وزارت خارجه هم در اين زمينه گفت: «چه اتفاقي رخ خواهد داد اگر ترامپ همچنان روي گزينه تمديد تحريم ها تاکيد کرده و از اين توافق خارج شود؟ چيزي که مي توانم به شما بگويم اين است که ما تمام دستورات لازم در اين زمينه را دريافت کرده ايم. سازمان انرژي اتمي ايران کاملا آماده است تا برنامه هسته اي خود را سرعت ببخشد. از سوي ديگر ما در حال ايجاد و فعالسازي مکانيزمي در برجام هستيم تا بتوانيم با عدم پايبندي آمريکا با آن مقابله کنيم».
    اين مقام ارشد وزارت خارجه در مورد آينده برجام افزود: «حالا زمان آن رسيده که ترامپ بار ديگر پايبندي ايران به برجام را تائيد کند. اگر او اين کار را انجام ندهد، بايد آن را به مثابه پايان برجام براي ايالات متحده دانست. حال اين سوال پيش مي آيد که در اين صورت آيا برجام براي ايران و ديگر طرف ها نيز به نقطه پاياني خود رسيده است؟ در حقيقت پاسخ اين سوال بستگي زيادي به واکنش طرف هاي اروپايي دارد». وي درباره بي اعتمادي به اروپايي ها عنوان کرد: اروپايي ها بايد ايران را متقاعد کنند که مي توانند بدون حضور آمريکا نيز به تعهدات خود در قبال برجام پايبند بمانند. اين مساله بسيار مهمي است. با اين حال، ما تصور نمي کنيم که اروپايي ها دست به چنين اقدامي بزنند. ما تصور نمي کنيم اروپايي ها بتوانند از شرکت هاي خود مقابل آمريکا دفاع کنند و همچنين در حالي که تحريم هاي آمريکا عليه ايران بازگشته است، اين شرکت ها را تشويق به ادامه همکاري با ايران کنند. گرچه طرف هاي اروپايي طي 32 ماه اخير توانسته اند از هر اقدام اشتباهي از سوي کنگره آمريکا در قبال برجام ممانعت به عمل آورند، با اين حال من مطمئن نيستم که آنها بتوانند در مواجهه با خود ترامپ موفق شوند.
    وي در پايان با بيان اين که اين توافق در شرايط بسيار حساسي قرار دارد، اظهار کرد: ما در حال حاضر و در مقايسه با هر زماني در گذشته، بيش از هميشه به درايت و تعقل در اين زمينه نياز داريم.
    همان طور که اين مقام مسئول در وزارت خارجه تاکيد کرده، در صورت تمديد نشدن تعليق تحريم ها از سوي ترامپ، يکي از مولفه هاي مهم، چگونگي عملکرد اروپا در اين مسير است و اين در حالي است که کشورهاي تاثيرگذار قاره سبز در يکي دو سال گذشته گرچه سعي کرده اند به صورت کژدار و مريز در مسير اجراي برجام قدم بردارند اما همچنان در انجام اقدامات اثرگذار در اين راه، تعلل مي کنند.
    جام جم در گفت وگو با جک استراو، وزير خارجه پيشين انگليس و همچنين لرد لمونت نماينده ويژه تجاري نخست وزير انگليس که براي حضور در اجلاس امنيتي تهران به کشورمان آمده بودند به بررسي عملکرد آمريکا و اروپا در قبال برجام پرداخته است.
    رمزگشايي از واکنش اروپا در مقابل ديوانه بازي ترامپ / رئيس جمهور آمريکا فردا درباره حضور يا خروج از برجام نظر خود را اعلام مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "سيدمجتبي موسوي"

  چرا تلگرام فيلتر شد؟
سيدمجتبي موسوي، جام جم 12/10/96
مشاهده متن    
  معاون اسبق وزارت خزانه داري آمريكا در گفت و گو با جام جم:ايراني ها فراموش نكنند آمريكا همچنان «دشمن» است
سيدمجتبي موسوي، جام جم 2/8/96
مشاهده متن    
  ٥٥ متري اراك؛ آزمودن آزموده ها
سيدمجتبي موسويان*، شرق 25/7/96
مشاهده متن    
  موقعيت استراتژيك در منطقه
سيدمجتبي موسويان*، دنياي اقتصاد 30/7/93
مشاهده متن    
  پايان زندگي با خانم دكتر
سيدمجتبي موسوي سردفتر طلاق، ايران 11/12/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه پايش سبك زندگي
متن مطالب شماره 25، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است