|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: ديگران كاشتند، ما بخريم؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


ديگران كاشتند، ما بخريم؟
كارشناسان در گفت وگو با جام جم عوامل افزايش واردات محصولات كشاورزي را بررسي كردند


خودکفايي محصولات کشاورزي و کاهش واردات آن، يکي از ارکان سياست هاي اقتصاد مقاومتي است، اما آمارهاي رسمي منتشر شده از سوي بانک مرکزي بيانگر آن است که طي چهار سال گذشته حجم واردات انواع محصولات کشاورزي نسبت به دولت قبل، 30 درصد افزايش يافته است.
    بانک مرکزي در گزارش خود آورده است از سال 1392 تا 1395 مجموعا 77 ميليون و 347 هزار تن محصولات کشاورزي به کشور وارد شده که نسبت به دولت هاي نهم و دهم رشد 30 درصدي نشان مي دهد.
    
    رانت دولتي عامل افزايش واردات است
    علي وقف چي، عضو کميسيون کشاورزي مجلس درباره روند افزايش واردات محصولات کشاورزي به جام جم گفت: برخورد و عملکرد گروهي از مسئولان دقيقا مخالف ايجاد انگيزه در ميان کشاورزان براي توليد بيشتر و ادامه روند توليدي بوده است، به صورتي که مي بينيم هرسال به دليل سوءمديريت حجم قابل توجهي از محصولات کشاورزي بدون خريدار مانده و کشاورزان به اعتراض آنها را کنار جاده رها مي کنند. وقف چي افزود: نبود آمار علمي و کاربردي در کشور باعث شده تا مديران امکان سياستگذاري دقيق را نداشته باشند که اين روند در مديريت واردات کاملا خودنمايي مي کند و بخش کشاورزي هم هر سال از اين نقيصه بيشترين آسيب را مي بيند. محصولاتي که در آنها مزيت داريم گاهي آن قدر وارد مي شوند که کشاورزان نسبت به توليد آن در سال زراعي بعد بي انگيزه مي شوند و همين بهانه اي براي واردات دوباره خواهد شد.
    وي تصريح کرد: به عنوان مثال سوءمديريت در واردات برنج کاملا مشهود است، به صورتي که باوجود ارائه آمارهاي رسمي مرکز آمار و وزارت جهاد کشاورزي که حداکثر به واردات 600 هزار تن برنج نياز داريم، بيش از يک ميليون تن برنج وارد کشورمان شده است.
    عضو کميسيون کشاورزي مجلس معتقد است: سياست هاي متناقض وزارت جهادکشاورزي باعث نوسان گسترده در توليد و وابستگي هرچه بيشتر به خارج از مرزها مي شود، درحالي که امتيازها و امکانات بالقوه اي در ايران وجود دارد؛ براي مثال باوجود سرمايه گذاري گسترده در زمينه توليد زيتون مسئولان وزارت جهاد با افتخار اعلام کرده اند واردات اين محصول با استفاده از ارز آزاد قانوني است.
    وقف چي با اشاره به بهانه تراشي مسئولان از موضوع کم آبي به جام جم گفت: کم آبي امروز بهانه اي براي رانت هاي وارداتي شده، درحالي که با مديريت مي توانيم در تمام محصولات امتيازهاي قابل توجهي داشته باشيم و مانع خروج ارز از کشور شويم که راهکار اصولي آن هم افزايش سطح زيرکشت گلخانه اي است.
    
    

    
    حرف ها با عملکرد کاملا متفاوت است
    شفيع ملک زاده، رئيس نظام صنفي کشاورزان کشور درباره روند افزايش واردات محصولات کشاورزي به جام جم گفت: متاسفانه آمارهاي موجود از روند واردات در اختيار انجمن ها و تشکل هاي مرتبط قرار نمي گيرد، ولي آنچه که کاملا واضح و مشهود است تضاد گفته ها و عملکرد مسئولان بخصوص در بخش کشاورزي است.
    ملک زاده افزود: در راستاي اجراي سياست هاي اقتصادمقاومتي، بايد زمينه خودکفايي فراهم شود، اما مي بينيم که عملا خلاف آن عمل شده و واردات همچنان روبه افزايش است، به صورتي که توليدکنندگان در حقيقت نمي دانند که بايد توليد کنند يا خير.
    اين مقام صنفي تاکيد کرد: ناهماهنگي در عملکرد مديران با گفته هايشان باعث شده تا کشاورزان سردرگم از آينده باشند و همواره در خط زيان حرکت کنند، چون عملکرد و مديريت منابع به هيچ عنوان همسو نيست. براي مثال سال زراعي قبل با خرسندي اعلام شد که بيش از 120 ميليون تن انواع محصولات کشاورزي در کشور توليد شده، درحالي که همزمان سخن از کمبود آب و غيراقتصادي بودن توليد محصولات کشاورزي به ميان آمده است.
    ملک زاده مهم ترين پيامد واردات محصولات کشاورزي را وابستگي و به مخاطره افتادن امنيت غذايي کشور اعلام کرد و گفت: البته اين که برخي مسئولان اعلام مي کنند قيمت محصولات خارجي بسيار ارزان تر از توليد داخلي است، در واقع پاک کردن صورت مساله است چون در تمام دنيا همين روند ديده مي شود و اصولا کشاورزي نيازمند حمايت تمام قد دولت است چون امنيت غذايي و اشتغال در آن بسيار پررنگ است.
    رئيس نظام صنفي کشاورزان کشور تاکيد کرد: در تمام کشورها مديران و تصميم گيرندگان با استفاده از نظام يارانه اي، کشاورزان را تشويق به توليد مي کنند، ولي در ايران دقيقا برعکس عمل مي شود به اين ترتيب که جشن خودکفايي مي گيريم، اما همان زمان شاهد واردات بي رويه محصول از خارج هستيم.
    اين مقام صنفي به جام جم گفت: امروز امکانات و مراکز توليدي گسترده اي در کشورمان وجود دارد که به بهانه کمبود آب نبايد آنها را به ويرانه تبديل کنيم، بلکه مي توانيم علاوه بر مديريت منابع آب روند افزايش توليد آنها را فراهم کرد. کافي است زمينه توسعه صنايع تبديلي و تکميلي در اين بخش مهيا شود تا کشاورزان بتوانند محصولاتشان را به مرور در بازار به فروش برسانند يا اين که با تبديل به محصولات تکميلي با ارزش افزوده بالاتر آن را به بازار روانه کنند.
    ملک زاده افزود: ادامه روند يک بام و دوهواي سياستگذاري در بخش کشاورزي مي تواند باعث وابستگي بيشتر ايران به واردات انواع و اقسام محصولات کشاورزي شود و روستاها را خالي از سکنه کند.
    
    تقصير دولت قبل است!
    خبرنگار جام جم علت افزايش واردات محصولات کشاورزي در چهار سال اخير را از وزارت جهادکشاورزي پيگيري کرد، اما تنها پاسخ مسئولان اين بود که افزايش واردات در دولت يازدهم، تقصير دولت دهم است. موسسه پژوهش هاي برنامه ريزي، اقتصاد کشاورزي و توسعه روستايي در پاسخ به جام جم اعلام کرد براساس فعاليت هاي منطقي و اصولي انجام شده دولت هشتم، زيرساخت هاي مناسبي براي خودکفايي و کاهش واردات اغلب محصولات کشاورزي ايجاد شده بود به همين دليل هنگامي که دولت نهم شروع به کار کرد کاهش واردات و همچنين خودکفايي برخي محصولات قابل توجه و مناسب بود. اين روند در دولت نهم نيز به دليل حضور مديران مياني از دولت قبل ادامه يافت، اما با تشکيل کابينه دولت دهم متاسفانه با تغيير مسئولان در اين کابينه سياستگذاري هاي غيراصولي و نامناسبي در بخش کشاورزي تجربه شد که زمينه تخريب و از بين رفتن تمام زيرساخت هاي موجود اين بخش را فراهم کرد و آمارهاي توليد روند نزولي به خود گرفت.
    دفتر رئيس موسسه پژوهش هاي برنامه ريزي، اقتصاد کشاورزي و توسعه روستايي به جام جم اعلام کرد: بررسي هايي که اين موسسه هنگام تشکيل کابينه يازدهم انجام داده مشخص کرده است دولت يازدهم براي جلوگيري از بروز مشکلات تامين خوراک و محصولات کشاورزي به دليل از بين رفتن زيرساخت هاي کشاورزي در دولت قبل از خود، ناچار به واردات شده و اين روندي کاملا طبيعي بوده چون توليد کاهش و تقاضا افزايش داشته است.
    اين دفتر معتقد است البته نتايج بررسي هاي انجام شده هنگام پايان کار دولت يازدهم بيانگر آن است که دوباره بخش کشاورزي باوجود تمام مشکلاتي که به خود ديده به مسير اصلي بازگشته و در آينده شاهد دستاوردهاي مناسب آن خواهيم بود.
    
    ديگران كاشتند، ما بخريم؟ / كارشناسان در گفت وگو با جام جم عوامل افزايش واردات محصولات كشاورزي را بررسي كردند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و تحقيقات توانبخشي
شماره 3 (پياپي 503)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است