|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: ادبيات
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 16 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


ادبياتترجمه جشن همگاني مجيد قيصري به انگليسي
    کتاب جشن همگاني، نوشته مجيد قيصري تازه ترين اثر ترجمه شده از سوي انتشارات شمع و مه به زبان انگليسي است که بزودي منتشر خواهد شد.
    به گزارش فارس، انتشارات شمع و مه 16 داستان کوتاه مجيد قيصري را که با بهره مندي از اسطوره ها، مضامين ديني و مذهبي و باورهاي بومي ايران نوشته و در کتاب جشن همگاني منتشر شده، به انگليسي ترجمه کرد.
    براساس اين گزارش، اين کتاب با ترجمه ساجده اثني عشري و ويراستاري مايکل مک اروين بزودي وارد بازار کتاب خواهد شد. موساي ديگر، سنگ اقبال، سحر باطل، سفرنامه عيلامي و شر کامل، از جمله داستان هايي هستند که قيصري در اين مجموعه گردآورده است. قيصري در اين مجموعه از داستان هاي جنگ فاصله گرفته و به نوشتن داستان هايي با مضمون هاي متنوع که بيشترشان اسطوره اي و ديني هستند، روي آورده است. بر همين اساس، تنوع مضمون در اين داستان هاي تازه، باعث شده که کار نو و متفاوتي از اين نويسنده ببينيم. قيصري در اين مجموعه مضامين مختلف را دستمايه کارش قرار داده و مواجهه انسان سنتي با موقعيت هايي ويژه در جهان مدرن را ترسيم کرده است. براساس اعلام افشين شحنه تبار مدير انتشارات شمع و مه طرح جلد اين اثر آماده است و بزودي منتشر خواهد شد.
    
    
    برگزاري مسابقه کتاب فصل بسيج
    دبير هشتمين دوره مسابقه کتابخواني کتاب فصل بسيج اعلام کرد، براي فصل زمستان چهار کتاب باغ خرمالو، برادر انگلستان، خداحافظ سالار و لحظه هاي انقلاب برگزيده شده و محوريت مسابقه براساس آن خواهد بود.
    رضا خوش تراش پسنديده، دبير هشتمين دوره مسابقات کتابخواني کتاب فصل بسيج در گفت وگو با فارس، ضمن معرفي عناوين کتاب هاي فصل بسيج اظهار کرد: اين کتاب ها در چهار عنوان نوشته شده است. باغ خرمالو به نويسندگي هادي حکيميان، رماني نوجوانانه است که در فضاي شهريور سال 1320 نوشته شده است. اين رمان، روايتگر استعفا و تبعيد رضاشاه پهلوي به خارج از کشور است. همچنين برادر انگلستان، رماني جذاب و خواندني با محوريت استکبار ستيزي به قلم عليرضا قزوه است. خداحافظ سالار، روايتي داستاني از زندگي شهيد سرلشگر پاسدار حسين همداني به نويسندگي حميد حسام و لحظه هاي انقلاب، روزنگار داستاني اتفاقات انقلاب 57 به نويسندگي محمود گلابدره اي است که اين چهار اثر در فصل زمستان محور مسابقه خواهند بود.
    خوش تراش پسنديده افزود: فعالان عرصه کتاب و کتابخواني بويژه فرماندهان استان ها و شهرستان ها و حوزه ها و پايگاه هاي بسيج در سراسر کشور، براي ترويج و تبليغ کتاب فصل مي توانند کتب معرفي شده را با تخفيف مناسب خريداري کنند. به اين منظور اداره کتاب بسيج آمادگي دارد ضمن دريافت سفارش، نسبت به تهيه و تحويل کتب اقدام کند.
    وي در پايان گفت: با توجه به عملکرد سازمان بسيج مستضعفين در دوره هاي گذشته براي ترويج و معرفي کتب فصل بسيج، اميدواريم از اين طريق اهميت موضوع کتاب و کتابخواني و همچنين ترويج سبک زندگي اسلامي ايراني و فرهنگ ايثار و شهادت بخوبي براي عموم مردم تبيين شود و از ظرفيت عظيم و با انگيزه بسيج در تبليغ و ترويج کتاب فصل بهره برداري لازم به عمل آيد.
    
    
    شعر عاشقانه مان هم تحت تاثير انقلاب است
    مصطفي عليپور، شاعر معتقد است حتي شعر عاشقانه کشورمان هم مانند بسياري از موضوعات ديگر تحت تاثير ارزش ها و تحولات مناسبتي، زباني و فکري و فرهنگي انقلاب است و مي تواند جزئي از شعر انقلاب باشد.
    به گزارش مهر، مصطفي عليپور شاعر و داور بخش شعر نوي جشنواره شعر انقلاب، با بيان اين که آثاري که به دبيرخانه هفتمين دوره از جشنواره شعر انقلاب در بخش شعر نو رسيد به لحاظ کمي بسيار زياد بود، اظهار کرد: به لحاظ کيفي تصور مي کنم با توجه به تجربه 40 ساله شعر انقلاب به لحاظ ارزش هاي زيبايي شناسي شعر و زبان که عنصر اساسي شعر است؛ تا شعر ايده آل فاصله داريم.
    اين شاعر کشور خاطرنشان کرد: در جشنواره امسال چند قطعه شعر نيمايي داشته ايم و اين براي من که سال ها معلمي شعر کرده ام و داور شعر بوده ام ضايعه بسيار غم انگيزي است. شعر نيمايي چندان مورد اقبال شاعران قرار نگرفته است و آن دسته از شاعراني که به شعر نيمايي مي پردازند هم چندان با ظرفيت هاي شعر نيمايي آشنا نيستند.
    عليپور با تاکيد بر اين که در حوزه مجموعه شعرهايي که به جشنواره شعر انقلاب ارسال شده، آثار قابل توجهي وجود داشته است، عنوان کرد: سطح آثار اين دوره از جشنواره نزديک به هم بوده است. البته اين موضوع باعث اميدواري است و مي توان گفت شاعران تلاش دارند در حوزه ارائه مجموعه شعرها توجه، تجربه و تمرين و مکاشفه بيشتري داشته باشند. اما به هر روي، نمي توان آثار رسيده به جشنواره را آثاري بي نظير، کم سابقه و به لحاظ ارزش هاي ادبي ممتاز و عالي دانست. شعرها عمدتا سطح متوسط داشتند و اين مسئوليت و مديريت برگزارکنندگان جشنواره شعر انقلاب را بيشتر مي کند. چراکه به نظر مي رسد شاعران امروز بيش از هر روزگاري نياز به پرورش استعدادها دارند و نياز دارند ذهن و زبانشان را درگير خوانش آثار بزرگ کنند و همچنين به تمرين ها و ممارست هاي بيشتري نياز دارند.
    اين استاد دانشگاه اظهار کرد: شعر انقلاب به موضوع انقلاب به عنوان تحول اجتماعي و سياسي منحصر و محدود نمي شود. مي توان همه فرازهاي اجتماعي ، آييني، شخصي و... اين 40 سال اخير را جزو موضوعات شعر انقلاب قرار داد و به گمان من حتي شعر عاشقانه کشورمان هم مانند بسياري از موضوعات ديگر تحت تاثير ارزش ها و تحولات مناسبتي، زباني و فکري و فرهنگي انقلاب است و مي تواند جزئي از شعر انقلاب باشد. چنين رويکردي مي تواند قابليت بيشتري را در اختيار شاعران ما قرار دهد که آثارشان فقط محدود به انقلاب به عنوان يک پديده سياسي اجتماعي نباشد.
    
    ادبيات
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 16 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Multidisciplinary Cancer Investigation
شماره 3 (پياپي 203)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است