|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: همسويي دولت با شهرداري، كليد قفل هاي تهران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
همسويي دولت با شهرداري، كليد قفل هاي تهران


نويسنده: غلامحسين محمدي*

قبل از شهردار شدن آقاي نجفي بنا به دلايل متعددي که مهم ترينش را استفاده شهرداري از مزيت هاي همراهي دولت با تهران مي دانستم؛ در توئيتي تاکيد کردم تنها چهره هايي ملي به قامت نجفي و جهانگيري از پس تهران برمي آيند. پس از گذشت 4 ماه از سکانداري نجفي با کمي تامل در رفتارها و مديريت او مي توانم بگويم با وجود تمام انتقادات صورت گرفته که بخش عمده اي از آن بنا به اطلاعات دقيق، ريشه هاي سياسي دارد و از جنس توقعات جرياني است؛ عملکرد او و استراتژي بلندمدتي که اتخاذ نموده است بشدت قابل دفاع است. استراتژي استفاده از ظرفيت هاي جدي و بالقوه دولت در کمک به تهران که متاسفانه تاکنون به دلايل سياسي مغفول مانده بود؛ در دهه مبارک فجر عملاً وارد فاز عملياتي شد. نجفي که خود به نوعي از بدنه دولت است با حضور در شهرداري تهران آغازگر رابطه سازنده دولت با شهرداري تهران و به تبع آن شهرداري کلانشهرها شده است.
    
    زواياي اين استراتژي را مي توان اينگونه نمايش داد:
    1- نجفي در بدو امر با صدور بخشنامه اي تصميم گرفت از زمين و هواي تهران در برابر تاراج بي وقفه صورت گرفته توسط سرمايه داران و زمين خواران دفاع کند.
    اين چيزي بود که خواست عموم مردم تهران بوده و هست. تصميم ممنوعيت صدور هولوگرام که عملاً فروش تراکم را بشدت کاهش مي دهد تصميم بشدت سختي است. چراکه بازي کردن با درآمدهاي يک شهرداري بزرگ و لخت که از پس هزينه هاي حقوق و دستمزد هم برنمي آيد بازي خطرناکي ست که ممکن است شهردار را به اصطلاح زمين بزند. مخصوصاً که درآمدهاي پايدار شهرداري چيزي کمتر از چهل درصد بودجه مصوب است. البته اجرايي شدن اين تصميم در بورکراسي بشدت ناکارآمد شهرداري که متاسفانه به فساد سيستماتيک نيز مبتلاست اما و اگرهاي فراواني دارد. اما چيزي که واضح است و بنا به اعداد و ارقام قابل ردگيري است کاهش شديد درآمد شهرداري از اين قاعده بوده که خود نشان دهنده افول فروش شهر است.
    2- درآمد پايدار شهر بايد افزايش يابد؛ هزينه هاي مازاد بايد کاهش يابد؛تا بتوان ضمن تغيير ساختار فعلي و بهبود بهره وري نيروي انساني رفته رفته شهر را به اصطلاح جمع و جور کرد. ساختار فعلي که مبتني بر يک ستاد انتخاباتي دائمي براي جرياني خاص طراحي شده بود، بايد به يک ستاد فعال و مشارکت جو از سطح سياستگذاري تا اجرا تبديل شود. بخشي از هزينه هاي شهر را مي توان با مسببين هزينه و با افزايش بهره وري حاصل از تکنولوژي، تهاتر نمود و بخشي را مي توان
    با صدور مجوزهاي بهره برداري و برون سپاري به طور کلي حذف کرد و عملاً درآمد باقي مانده را صرف توسعه و نگهداشت شهر نمود. اين استراتژي يعني استفاده از ظرفيت هاي شهر براي توسعه متناسب کالبدي و پيرايش هرگونه آلودگي از شهر به جاي فروش شهر، استراتژاي است که شهرداري انتخاب کرده و تنهابا همکاري مجدانه دولت قادر به انجام آن است. مي توان نتايج اين انتخاب را در سه اتفاق رخ داده در دهه مبارک فجر که به وضوح ردپاي شخص رئيس جمهوري،
    نجفي و بدنه اقتصادي دولت در آنها نمايان است جست وجو کرد. اين سه اتفاق به شرح ذيل است.
    نخست؛ با امضاي يک تفاهمنامه همکاري ميان وزارت نفت و شهرداري تهران، وزارت نفت بازپرداخت هزينه يک ميليارد و چهارصد ميليون دلاري خريد يکهزار واگن متروي شهري را برعهده گرفت. بيژن زنگنه وزير نفت تامين اين پول را از محل صرفه جويي سوخت به دليل استفاده هر يک از شهروندان از مترو معادل10 سنت به ازاي هر مسافر بيان کرده و ابراز آمادگي کرده تا به کمک شهرداري تهران بتوان بخشي از آلودگي هواي تهران را کاست! با اين تعداد واگن عملاً واگن هاي مترو تهران چيزي حدود دو برابر خواهد شد.
    دوم: طرح نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده اي و شهري کشور در دهه فجر توسط رئيس جمهوري با محوريت وزارتخانه هاي صنعت، مسکن و نفت و با کارگزاري بانک مرکزي رونمايي شد. اين طرح که با اولويت نوسازي ناوگان درون شهري آغاز به کار مي کند قصد دارد خودروهاي فرسوده سنگين را که بخش عمده اي از آلودگي کلانشهرها و تهران را توليد مي کنند از دور خارج کنند. حضور تهراندر اين طرح اتفاقي است که شهرداري تهران را در يک سياستگذاري کلان ديگر متکي بر هزينه هايي که قرار نيست توسط شهر تامين شود شريک خواهد نمود.
    رئيس جمهوري در آيين آغاز به کار اين طرح مي گويد: با اجراي اين طرح براساس پيش بيني ها مي توان در مدت 3 تا 4 سال ناوگان حمل و نقل کشور را نوسازي کرد و خودروهاي سنگيني که بعضاً بالاي 50 سال عمر دارند را از ناوگان حمل و نقل جاده اي خارج نمود که در نتيجه آن صرفه جويي بسيار خوبي در مصرف سوخت انجام خواهد شد و اساساً منبعي که براي اجراي اين طرح در نظر گرفته شده است از محل همين صرفه جويي ها تامين خواهد شد. اين بدان معناست که با نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي تهران و خروج خودروهاي سنگين بشدت دودزا از سطح شهر عامل نزديک به 50 درصد آلودگي ترافيکي هواي تهران از بين خواهد رفت.
    سوم: نجفي در مراسم آغاز طرح ملي بازآفريني شهري که با حضور رئيس جمهوري همراه بود مي گويد: شهرداري با هماهنگي با دولت، سه محور اصلي تامين توامان مسکن و خدمات، جلب مشارکت کامل ساکنين محلات فرسوده و استفاده از بخش خصوصي در بازسازي محله هاي منتخب طرح بازآفريني (عموماً در منطقه 17) را در نظر گرفته است. حدود پنج درصد وسعت شهر تهران را بافت هاي فرسوده تشکيل مي دهند و بيش از 15 درصد جمعيت شهر تهران در بافت هاي فرسوده زندگي مي کنند که بشدت در برابر حوادثي چون زلزله آسيب پذيرند. نوسازي اين بافت ها از دهه هفتاد در دستور کار شهرداري قرار داشته است که عملاً پيشرفت محسوسي نداشته. با آغاز اين طرح که به دليل شرايط همسويي دولت و شهرداري هاي کلانشهرها قابليت تحقق يافته است اکنون مي توان اميدوار بود با توجه به تسهيلات بشدت ارزان قيمت (تا 6 درصد براي خانه اولي ها) و حمايت دولت و شهرداري در قالب زمين رايگان شاهد اتفاقات خوبي در شهر باشيم. سال 96 آغاز دوره همکاري دولت با شهرداري کلانشهرها، علي الخصوص شهرداري تهران است. مسائل و قفل هاي متعدد تهران در موضوعات حمل و نقل و ترافيک، درآمدهاي پايدار شهر، آلودگي هوا، آسيب هاي اجتماعي، بافت فرسوده، هويت شهري تهران، کيفيت مسکن و معماري بي شک بدون سياستگذاري فرابخشي و تشريک مساعي تمام دستگاه هاي اجرايي کشور که بخش عمده اي از آنها در دولت متمرکز است، حل و باز نخواهد شد. کليد گشايش قفل هاي تهران حضور چهره هاي ملي و مورد قبول مردم و دولت در راس شهر و شوراي شهر تهران براي ايجاد زمينه هاي اين تشريک مساعي بود که در حال حاضر موجود است. اکنون مردم انتظار دارند استراتژي تعامل دولت و شهرداري بي وقفه تا رفع گره ها و بازگشايي تمام قفل هاي تهران پيگيري شود.
    
    
    *فعال فرهنگي -اجتماعي
    
    يادداشت: همسويي دولت با شهرداري، كليد قفل هاي تهران
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از "غلامحسين محمدي"

  تحول فرهنگي؛ ضرورت راهبردي
غلامحسين محمدي *، شرق 31/2/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه يافته
متن مطالب شماره 4 (پياپي 74)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است