|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: بزنگاه سرنوشت ساز در مناسبات آنكارا - واشنگتن
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


بزنگاه سرنوشت ساز در مناسبات آنكارا - واشنگتن
روزنامه ايران در پي ديدار «مك مستر» و «كالين» و در آستانه سفر وزير خارجه امريكا به تركيه بررسي مي كند    
    گروه جهان - نخستين ديدار دو مقام ارشد آنکارا و واشنگتن از زمان آغاز عمليات نظامي «شاخه زيتون» در شمال سوريه يکشنبه به وقت محلي بين هربرت مک مستر، مشاور امنيت ملي امريکاو ابراهيم کالين، سخنگوي رياست جمهوري ترکيه که بسياري معتقدند، دست راست اردوغان است و رئيس جمهوري ترکيه در پاره اي موارد به توصيه هاي او عمل مي کند، ديداري انجام شد که خوش بيني ها به نتايج آن در هر دو کشور بسيار بالاست. زيرا اين ديدار در آستانه سفر رکس تيلرسون، وزير خارجه امريکا به ترکيه انجام شد و مک مستر در گفت و گو با کالين بر مشارکت استراتژيک کشورش با ترکيه، يکي از اصلي ترين متحدان واشنگتن در ناتو تاکيد کرد. با وجود اين، بسياري از تحليلگران منطقه اي و بين المللي بر اين باورند، منافع متضاد امريکا و ترکيه در شمال سوريه مانع بزرگي بر سر راه روابط دو کشور است.
    به گزارش «ايران» به نقل از شبکه خبري الجزيره، ديدار مشاور امنيت ملي امريکا با سخنگوي رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه نخستين تلاش رسمي دو کشور براي پايان دادن به تنش ها بر سر عمليات نظامي ارتش ترکيه در منطقه عفرين در شمال سوريه بود. ماه گذشته ميلادي امريکا اعلام کرد قصد دارد در شمال سوريه با کمک نيروهاي کرد که تحت حمايت واشنگتن هستند يک «ارتش مرزي» ايجاد کند. اين خبر باعث خشم مقامات آنکارا شد و 20 ژانويه ترکيه به شمال سوريه لشکر کشي کرد. اکنون دو متحد عضو ناتو که از يک سو، هر کدام به دنبال منافع خود در شمال سوريه هستند و از سوي ديگر نمي خواهند اتحاد استراتژيک خود را از دست بدهند در برزخي از تصميم گيري ها قرار گرفته اند و سفر مک مستر به ترکيه و سفر قريب الوقوع تيلرسون به اين کشور نيز که به عقيده برخي تحليلگران بيش از آنکه نشانگر گشايش در تنش هاي دو کشور باشد، براي خريدن وقت است، بخوبي اين برزخ را برملا مي کند.
    اين ديدار در حالي انجام شد که مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه ترکيه نيز ديروز با بيان اينکه روابط کشورش با امريکا در نقطه حساسي قرار دارد، گفت: يا روابطمان با امريکا را بهتر مي کنيم و يا به طور کامل به آن پايان مي دهيم.
    
    آيا امريکا بين ترکيه و ي پ گ يکي را انتخاب مي کند
    مصاحبه تفصيلي خبرنگار سايت «هابر ترک» ترکيه با «متيو بريزا»، ديپلمات سابق امريکايي نيز که از او پرسيد، آيا هنوز وقتش نشده که امريکا بين ترکيه و ي پ گ يکي را انتخاب کند؟ گواه همين پيچيدگي و برزخ است. بويژه اينکه اين ديپلمات سابق امريکايي در پاسخ به اين سوال، جواب داد: ديگر غيرممکن است امريکا بتواند همزمان هم با ترکيه و هم با ي پ گ همراه شود. اين يکي از شکست هاي بزرگ ديپلماسي خارجي امريکاست. امريکا ديگر چاره اي جز انتخاب ندارد اما انتخاب شفاف و صريحي که ترکيه انتظار دارد، نخواهد داشت. به نظر من يک راه ميانه پيدا کردن براي ترکيه و امريکا امکان پذير است. در واقع امريکا ي پ گ را انتخاب نمي کند و تنها دردش شکست دادن داعش و جلوگيري از گسترش نفوذ ايران است. البته برخي منابع که نامشان فاش نشده به شبکه خبري الجزيره گفتند، گفت و گوهاي کالين و مک مستر رضايت بخش بوده و اين دو در نشست روز يکشنبه خود بر اهميت روابط استراتژيک دوجانبه تاکيد کرده و به ارزيابي مشکلات موجود در مسير اين مشارکت پرداختند. دو طرف همچنين راه هاي مبارزه مشترک با انواع تروريسم را بررسي کردند. يک منبع در رياست جمهوري ترکيه نيز تاکيد کرد: در اين نشست شراکت استراتژيک بلندمدت بين ترکيه و امريکا و نحوه تعامل با مسائل حساس و اولويت دو کشور بررسي شد. اين منبع رياست جمهوري ترکيه افزود: مک مستر و کالين به بررسي تحولات منطقه، عوامل ضربه زننده به روابط بين دو همپيمان و توسعه راه هاي مبارزه با تروريسم پرداختند. در بيانيه کاخ سفيد نيز آمده است: مک مستر و کالين مشارکت استراتژيک بلند مدت بين واشنگتن و آنکارا را بررسي کردند.
    اين در حالي است که يک مقام امريکايي با اشاره به سفر وزير خارجه امريکا به ترکيه، گفت، ديدار تيلرسون با مقامات ترکيه دشوار خواهد بود زيرا ترکيه اي ها از بي توجهي واشنگتن به درخواست هايشان عصباني هستند. ترکيه دو درخواست عمده از امريکا دارد: يکي توقف حمايت تسليحاتي از يگان هاي مدافع خلق کرد (ي پ گ) و ديگري خارج کردن نيروهايش از منبج. اما واشنگتن در ظاهر اعلام مي کند، از نگراني هاي امنيتي ترکيه باخبر است و به آنها توجه مي کند و به درخواست هاي آنکارا جامه عمل خواهد پوشاند اما در عمل ژنرال هاي امريکايي مدام به مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوريه سرک مي کشند و وعده حمايت از آنها را مي دهند.
    مولود چاووش اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه پيشتر با تاکيد بر اين مواضع دوگانه امريکا گفته بود، در جريان سفر وزير خارجه امريکا به ترکيه به تيلرسون لزوم اصلاح اشتباهات واشنگتن در روابط دو کشور را ابلاغ خواهد کرد.
    اين اظهارات چاووش اوغلو نشان مي دهد که باوجود سفر مقام هاي ارشد امريکا به ترکيه، دولت آنکارا اميدي به کاهش تنش ها ندارد و حتي مي کوشد برخلاف موضع پيشين خود و موضع امريکا خود را به دولت دمشق نزديک کند تا شايد از اين طريق بتواند به کردهاي شمال سوريه ضربه هاي سنگين بزند. در اين راستا، سرکان توپال، يک نماينده پارلمان ترکيه نسبت به بازگشايي دوباره مجراهاي روابط ديپلماتيک آنکارا با حکومت بشار اسد در سوريه اظهار اميدواري کرد و از احتمال پيوستن نيروهاي نظامي ترکيه به نيروهاي دولتي سوريه خبر داد. به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، وي گفت: آنکارا و دمشق بايد مجدداً گفت وگو را به جريان بيندازند. من در جريان نشست پارلمان اين مساله را در دستور کار گذاشته و اشاره کردم که چنين اتفاقي بايد در شوراي وزيران مورد بحث قرار بگيرد. تاکنون ما پاسخي در قبال اين ابتکارعمل دريافت نکرده ايم اما من اميدوار هستم که پاسخ به آن مثبت باشد و در سريع ترين زمان ما مجدداً وارد اين روابط شويم.
    به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، وزير امور خارجه ترکيه نيز اخيراً گفته بود: کشورش هيچ تهديدي را متوجه دولت سوريه نمي بيند. اونر اويمن، يک ديپلمات بازنشسته ترکيه نيز در اين باره گفت: اين ابراز علاقه مجدد به گفت وگو ميان دولت هاي ترکيه و سوريه حاکي از آن است که اردوغان اميدش را براي همکاري با بشار اسد در آينده از دست نداده است. در اين مورد طرف ها بايد يک دفتر ارتباطي را حتي اگر که عالي رتبه نباشد، ايجاد کنند. اما چنين اخباري به مذاق واشنگتن که فاصله اش با ترکيه بيشتر شده خوش نخواهد آمد.
    بکر بوزداغ، معاون نخست وزير ترکيه نيز اخيراً تهديد به حمله به نيروهاي ويژه امريکايي که با کردها همکاري دارند، کرده است. او اوايل ماه جاري ميلادي گفت: هر کسي که در کنار کردها بجنگد هدف ما است. به گزارش شبکه خبري الميادين، معاون نخست وزير ترکيه نيز اخيراً در اظهاراتي تحريک آميز اعلام کرد، در صورتي که منافع ترکيه ايجاب کند، آنکارا لحظه اي در بستن پايگاه اينجرليک ترديد نخواهد کرد. او افزود: در حال حاضر موضوع بستن اين پايگاه مطرح نيست، اما همه گزينه ها روي ميز است. پايگاه نظامي اينجرليک يکي از پايگاه هاي استراتژيک امريکا در منطقه است که در خاک ترکيه واقع شده و در جريان حملات ائتلاف بين المللي ضد داعش بسياري از جنگنده هاي ائتلاف از اين پايگاه به خاک سوريه و مواضع تروريست ها حمله مي کردند.
    با وجود اين، ترکيه تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت که مانع وارد شدن آسيب هاي جدي به روابط خود با امريکا شود و در اين راستا نيز دو طرف در جريان سفر مقام هاي ارشد امريکا به ترکيه از لحن هاي ملايم استفاده خواهند کرد.
    خبر ديگر اينکه اعضاي حزب دموکراتيک خلق ترکيه با راي اکثريت «پروين بولدان» و «سزايي تمللي» را به عنوان رهبران جديد مشترک اين حزب انتخاب کردند.
    
    يادداشت
    
    منافع مشترک و متضاد امريکا و ترکيه در شمال سوريه
    
    قاسم محبعلي : تحليلگر مسائل منطقه
    امريکا و ترکيه در شمال سوريه داراي منافع مشترک و متضادي با يکديگر هستند و همين باعث چرخش هاي زيادي در رفتارهاي عيني آنان در قبال يکديگر مي شود. يکي از منافع متضاد واشنگتن و آنکارا در شمال سوريه، کردهاي اين کشور هستند. به همان نسبت که ترکيه، از ايفاي نقش کردها در شمال سوريه عصباني است، امريکا با تقويت و تجهيز نيروهاي کرد در شمال سوريه تلاش مي کند، بازي را به نفع خود تقويت کرده و منافع مورد نظر خود در شمال اين کشور جنگ زده را از طريق ورود کردها به بازي به گونه اي حداکثري کسب کند. ضمن آنکه واشنگتن خواهان تبديل کشورش به بازيگري اصلي در تحولات سوريه است و يکي از راه هاي دستيابي به چنين نقشي را در سرمايه گذاري روي کردها مي جويد. اما در نقطه مقابل امريکا، قدرت گيري کردها بشدت با منافع ترکيه در تضاد است. آنکارا بشدت نگران پررنگ شدن نقش کردها و احتمال تشکيل دولتي کردي-سوري در مرزهاي خود است. به همين دليل نيز بشدت با حمايت واشنگتن از کردهاي سوريه مخالف است. اما جدا از اين، دو کشور داراي منافع مشترکي هم هستند. امريکا و ترکيه هر دو در پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) عضو هستند و در منطقه داراي اهداف مشترکي از جمله مهار قدرت سوريه و هم پيمانانش هستند. دو کشور همچنين درباره آينده سياسي سوريه همسو و يکسان مي انديشند و تلاش دارند تا با حضور حداکثري در سوريه، به مرحله اي نائل شوند که در آن بشار اسد رئيس جمهوري کنوني سوريه نقشي در تحولات آتي کشورش نداشته باشد. اين اشتراک هدف باعث شده آنها جدا از اختلاف نظري که درباره کردها دارند، در برخي يارگيري ها همسان عمل کنند. در همين ارتباط نيز شاهد همسويي هر دو کشور با طوايف سني مخالف دولت مرکزي در ادلب هستيم.
    
    
    
    بزنگاه سرنوشت ساز در مناسبات آنکارا - واشنگتن / روزنامه ايران در پي ديدار «مک مستر» و «کالين» و در آستانه سفر وزير خارجه امريکا به ترکيه بررسي مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زن و جامعه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 36)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است