|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/11/24: اعتمادسازي موشكي براي اروپا
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3113
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
اعتمادسازي موشكي براي اروپا


نويسنده: سيدعلي خرم *

ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتي اش براي کوچک کردن دستاوردهاي اوباما و حتي کم فهم نشان دادن و خائن جلوه دادن او، به طرفداران خود قول داد که توافق هسته اي را پاره کرده و به توافقي مستحکم و به نفع آمريکا با ايران خواهد رسيد. اگرچه اين مرد کج فکر نتوانست کوچک ترين حرکتي در اين زمينه انجام دهد ولي هر روز آتش انتقام در دل او نسبت به توافق هسته اي و ايران شعله ورتر شد.
    دونالد ترامپ، هرچه مجبور شد بر گوشه ها و زواياي توافق هسته اي در قالب تمديد تعليق تحريم ها مهر تاييد بزند، بيشتر مصمم شد خشم خود را به ايران نشان دهد. متاسفانه لابي قدرتمند نتانياهو با ابزار داماد ترامپ، مرتب در گوش اين مرد بي عقل نجوا مي کند و عربستان محمد بن سلمان هم آن طور که منابع آمريکايي اظهار مي کنند، از همان ابتدا قرارداد محرمانه پرداخت هزينه جنگ آمريکا با ايران را تضمين کرده است.
     بنابراين ملاحظه مي شود براي فرد نافهم و نامعقولي مانند دونالد ترامپ، همه چيز براي روشن کردن آتش جنگ با ايران فراهم شده است. در اين ميان اتحاديه اروپا، بازيگري است که هنوز بر ترامپ تاثير خارجي دارد. به همين دليل دونالد ترامپ دو هفته پيش که تعليق تحريم هاي ايران را براي ١٢٠ روز ديگر تمديد کرد، توپ را در زمين اروپايي ها انداخت و تهديد کرد که دفعه بعد چنين تمديدي انجام نخواهد داد.
     مشکل رواني ترامپ اين است که در هيچ کدام از عرصه هاي خارجي موفق نبوده و به عنوان يک رئيس جمهور ناکام شناخته شده است. ترامپ به شکلي احمقانه قول داده بود بهترين روابط را با روسيه ايجاد خواهد کرد که پس از مشخص شدن خيانت او در کمک گرفتن از روسيه براي پيروزي در انتخابات، همه سيستم آمريکا واکنش نشان داده و روابط روسيه و آمريکا را به بدترين سطح ممکن رسانده اند.
     موضوع کره شمالي هم جز ناکامي نتيجه اي براي ترامپ نداشته، بنابراين به شکل لجوجانه اي تلاش مي کند از نزديک شدن کره شمالي به کره جنوبي جلوگيري کند. محيط زيست و بقيه موارد هم که فرصت بحث بر سر آنها اکنون نيست، ناکامي هاي مشابهي نصيب اين فرد نژادپرست کرده است. همه اينها از دونالد ترامپ فردي عقده اي ساخته که دنبال فرصتي است تا خشم و زهر خود را در جايي بپاشد؛ حالا کره شمالي يا ايران؟ و متاسفانه ايران در مقايسه با کره شمالي، از نظر حمايت بين المللي، حلقه اي ضعيف تر محسوب مي شود؛ اگرچه امکانات دو کشور متفاوت است. در يادداشت هاي قبلي گفته شد که تنها بازيگري که ايران مي تواند براي مهار ترامپ روي آن حساب کند، اتحاديه اروپاست و نه روسيه و چين. اروپايي ها هم تلاش مي کنند براي مهار ترامپ و منصرف کردن او از اقدامي نامعقول درباره ايران يا کره شمالي، راهي براي راضي نگه داشتن ترامپ پيدا کنند.
     اروپايي ها از مجموعه سخنان و عملکرد ترامپ دريافته اند که بايد در زمينه هاي غيرهسته اي به نوعي شکلاتي به ترامپ بدهند تا از يک سو زمان بخرند و از سوي ديگر ترامپ آن را براي خود کسب وجهه اي محسوب کند و به شرايط حاضر رضايت دهد. ترامپ با ناکامي در زمينه برهم زدن توافق هسته اي به سه موضوع شناخته شده ديگر توجه دارد...
    حقوق بشر، تروريسم و توسعه صنعت موشکي ايران. او حقوق بشر را در قالب اعتراضات مردمي ايران دنبال کرد ولي با اعلام رسمي مقامات عالي ايران مبني بر شناخته شدن حق تظاهرات و اعتراضات مردمي براساس ماده ٢٧ قانون اساسي، دولت آمريکا و همه مخالفان خارج نشين خلع سلاح شدند. مقصود ترامپ از تروريسم، چگونگي نقش و نفوذ ايران در منطقه خاورميانه است که اروپايي ها تلاش دارند راهي به اين بحث باز کنند و شايد اگر ايران مدبرانه بنگرد، يک فرصت براي ايران است که در کنار آمريکا و روسيه، از نقش اروپا، موقعيتي براي خود به وجود آورد. اما مسئله اي که اروپا را در کنار آمريکا قرار مي دهد، توسعه صنعت موشکي ايران است. اروپا از توسعه موشکي پاکستان، هند، اسرائيل، عربستان، ترکيه، امارات و مصر احساس نگراني نمي کند. چرا در مورد ايران که برد موشکي اش از همه کشورهاي فوق کمتر است، اعلام احساس خطر مي شود؟ راز اين امر در دو دليل نهفته است: اول، هيچ کدام از کشورهاي منطقه درباره برد موشکي خود تبليغ نمي کنند، درحالي که بي سرو صدا به توسعه آن مشغول اند. دوم، هيچ کدام از اين کشورها اقدام به تهديد هيچ کشوري با موشک هاي خود نمي کنند.
     اين به آن معناست که احساس ناامني اروپا در خدمت مطامع سياسي آمريکا قرار مي گيرد. بنابراين موضوعي که اروپا انگيزه ورود به آن را دارد و تلاش خواهد کرد محدوديت هايي به وجود آورد، همين حوزه توسعه موشکي است. بدون هرگونه مجامله اي بايد گفت اگر ايران دنبال راه حلي است که اروپا را به خود نزديک کند، بايد ابتدا در صدد رفع دو عامل فوق برآيد تا درجه احساس ناامني اروپا از توسعه موشکي ايران را به مقدار زيادي کاهش دهد. سپس ايران با اروپا گفت وگويي شروع کند که در آن علت منطقي توسعه موشکي ايران مطرح شود. اين گفت وگو از «در اختيارداشتن امکانات پيشرفته نيروي هوايي» بايد شروع شده تا آلترناتيو آن توسعه موشکي معرفي شود. چنين استدلالي در ميان صاحب نظران، تحليلگران و مراکز فکري اروپا و آمريکا گوش شنوا دارد و حاصلش اين خواهد بود که اگر اروپا تقاضاي محدوديت در توسعه صنعت موشکي ايران دارد، بايد آستين بالا زده و نيروي هوايي ايران را به مجهز ترين امکانات آراسته کند. سه کشور فرانسه، آلمان و بريتانيا حاضرند با احتياط وارد اين بحث با ايران شوند؛ به شرط آنکه اطمينان و اعتماد آنها جلب شود. تصور مي شود اين فرصتي گران قيمت براي ايران خواهد بود که هم نيروي هوايي خود را بعد از ٤٠ سال بازسازي کند و هم از نظر سياسي، براي مهار ترامپ، اروپا را در کنار خود داشته باشد و هم غير از روسيه و آمريکا، بازيگراني جديد ولي قوي در کنار خود در منطقه خاورميانه داشته باشد که علاوه بر آمريکا، دو بازيگر منطقه اي يعني اسرائيل و عربستان هم روي آن حساب کنند؛ چنان که آقاي امانوئل مکرون براي دوري از ايران دست رد بر سينه عربستان زد.
    * استاد حقوق بين المللسرمقاله: اعتمادسازي موشکي براي اروپا
    


 روزنامه شرق ، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "سيدعلي خرم "

  تيشه به ريشه
سيدعلي خرم *، شرق 19/12/96
مشاهده متن    
  احتمالات يك غيبت عجيب
سيدعلي خرم*، شرق 11/11/96
مشاهده متن    
  اهرم عليه ايران را بشكنيم
سيدعلي خرم *، شرق 24/10/96
مشاهده متن    
  شوراي امنيت بازي نخورد
سيدعلي خرم *، شرق 17/10/96
مشاهده متن    
  مدل خارجي برخورد با ناراضيان
سيدعلي خرم *، شرق 10/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پرستاري مراقبت ويژه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 36)، Nov 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است