|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/24: واكنش تند به پيشنهاد رفراندوم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3289
دو شنبه 21 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


واكنش تند به پيشنهاد رفراندوم
    «قانون اساسي بن بست ها را برداشته و ظرفيت بزرگي دارد و اگر در موضوعي با هم بحث داريم، بايد به اصل ٥٩ مراجعه کنيم که طبق آن بايد به آراي مردم مراجعه کرد». اين عباراتي بود که حسن روحاني در راهپيمايي روز ٢٢ بهمن امسال بر زبان جاري و يک بار ديگر توجهات را به موضوع اصل ٥٩ جلب کرد. او گفت «اگر جناح ها اختلافي دارند، صندوق آرا را بياوريم و هرچه مردم گفتند، عمل کنيم. اسلام، ايران و ملت ايران براي ما اصل است».
    
     اصل ٥٩
     اصل ٥٩ قانون اساسي چه مي گويد؟ بر اساس اين اصل، «در مسائل بسيار مهم اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسي و مراجعه مستقيم به آراي مردم صورت گيرد. درخواست مراجعه به آراي عمومي بايد به تصويب دوسوم مجموع نمايندگان مجلس برسد». حسن روحاني مشخص نکرد که احيانا موضوع مورد اشاره اش چيست که در آن بتوان به اصل ٥٩ استناد کرد، اما فتح باب درباره موضوع رفراندوم، خود نکته مهمي بود که بازخواني و تاکيد موکدش از سوي رئيس جمهوري قابل توجه است.
    
     رفراندوم هدفمندي يارانه ها
     با اين حال نگاهي به گذشته نه چندان دور نشان مي دهد که تقريبا آخرين باري که اجراي رفراندوم از زبان رئيس جمهوري مطرح شد، برخوردها به گونه اي صورت گرفت که عملا تحقق آن را به محاق برد. اسفند ماه ٨٨ محمود احمدي نژاد در يک برنامه زنده تلويزيوني رو به دوربين و مجري برنامه گفت: بنده بارها توضيح دادم و حتي خواهش کردم که مبلغ اين لايحه (هدفمندي) را از ٤٠ هزار ميليارد کمتر نکنند و با کمتر از اين هزينه طرح قابل اجرا نيست؛ با شرايط موجود پيشنهاد ما براي اجراي طرح هدفمندکردن يارانه ها کسب نظر مردم از طريق همه پرسي است و اگر طرح هدفمندکردن يارانه ها به رفراندوم مردم گذاشته شود، خود مردم تصميمشان را در مورد طرح و چگونگي آن اعلام خواهند کرد. بعد از آن بود که موج گسترده اي در مجلس عليه اين سخن احمدي نژاد ايجاد شد. در راس آنها محمدرضا باهنر بود که گفته بود: «گرهي را که با دست باز مي شود، با دندان باز نمي کنند». در سال ٨٩ اما به تدريج مواضع مجلس نسبت به دولت، نرم تر شد و اختياراتي به دولت داده شد تا بتواند مرحله اول هدفمندي يارانه ها را مطابق با طرح مدنظر خود اجرا كند.
    
     رفراندوم هاي بعد از پيروزي انقلاب
     صرف نظر از سخنان احمدي نژاد و بررسي نيت او در طرح موضوع رفراندوم، اما حافظه تاريخي مردم ايران تنها رفراندوم هايي را به ياد مي آورند که مربوط به دهه اول پيروزي انقلاب است و بعد از آن سخني از رفراندوم به ميان نيامد و هرگاه هم که مطرح شد با موجي از انتقادها مواجه شد. اولين رفراندوم، رفراندوم نوع نظام تازه تاسيس بعد از سقوط نظام شاهنشاهي در ايران بود. مردم با راي آري و نه نظر خود را درباره نظام جمهوري اسلامي اعلام کردند که بر آن اساس ٩٨،٢ درصد مردم به جمهوري اسلامي آري گفتند.
    
     رفراندوم هاي مربوط به قانون اساسي
     بعد از انتخاب نوع حکومت، نوبت به بازنگري و تدوين قانون اساسي رسيد که اين کار هم در مجلس خبرگان قانون اساسي صورت گرفت و ماحصل آن در آذر ٥٨ براي رفراندوم پيش روي مردم گذاشته شد و با راي ٧٥درصدي مردم به تاييد رسيد.
    
     رفراندوم مناقشه برانگيز
     ابوالحسن بني صدر، نخستين رئيس جمهور ايران، در پي شدت گرفتن اختلافاتش با نخست وزير رجايي، گفته بود که سالم ترين راه بدون بحران اين است که همه موافقت کنند به مردم مراجعه کنيم و با آراي عمومي آنچه بايد بشود، اتفاق بيفتد. بني صدر در پي تشديد اختلافش درباره نخست وزير رجايي و مجلس همچنان در مصاحبه هاي گوناگون بر موضوع رفراندوم تاکيد مي کند. اما اين تاکيدات به جايي نمي رسد و اصالتا رفراندومي برگزار نمي شود.
    بني صدر هم در نهايت با راي عدم کفايت سياسي از سوي مجلس مواجه شده و از کشور مي گريزد. در آن هنگام خيلي از مسئولان و در راس آنها امام، با سخنان بني صدر درباره رفراندوم مخالفت مي کنند. آخرين رفراندوم و شايد مهم ترين آن مربوط به مرداد سال ٦٨ و بازنگري در قانون اساسي است. در اين بازنگري نخست وزيري از چارت نظام سياسي ايران حذف شده و موضوع اصل ١١٠ قانون اساسي که به اختيارات رهبري مي پردازد، مورد بازنگري قرار مي گيرد. اين تغييرات در مرداد ٦٨ به تاييد مردم رسيد.
    
     لوايح دوقلو و رفراندوم
     مجلس ششم در طرحي با عنوان اصلاح نظام انتخابات که به لوايح دوقلو معروف شد، تغييراتي را در قانون انتخابات به وجود آورده بود که بعدا با مخالفت شوراي نگهبان مواجه شد. اگرچه تلاش هاي زيادي از سوي مجلس و بعدها کميته سه جانبه اي براي حل موضوع صورت گرفت، اما در نهايت آنچه باقي ماند نتوانست نمايندگان آن مجلس را قانع کند. رضا خاتمي در روزهاي ابتدايي که طرح در مجلس مطرح بود، درباره رد اين طرح از سوي شوراي نگهبان گفته بود: «اگر شوراي نگهبان با اين طرح مخالفت کند، آن را به رفراندوم مي گذاريم». گرچه اين موضوع هرگز عملياتي نشد.
    
     واکنش ها به طرح رفراندوم حسن روحاني
     از آن روز تاکنون ديگر موضوع رفراندوم از سوي مسئولان مطرح نشده است تا زماني که احمدي نژاد بحث آن را پيش کشيد و حالا که حسن روحاني گفته است در موضوعات اختلافي به صندوق راي مراجعه کنيم؛ ارجاعي که به مذاق اصولگرايان خوش نيامده است. در همين راستا عزت الله ضرغامي، رئيس سابق سازمان صداوسيما، در حساب توييتري خود نوشت: «در برابر حضور ده ها ميليون ايراني غيرتمند در کف خيابان هاي ايران و اعلام موضع صريح در مقابل دشمن، حرف از رفراندوم زدن نه تدبير است و نه حتي سليقه! هرچند که اصل حرف هم خيلي مورد اعتنا نيست».
    
     تفسير حسين شريعتمداري از اصل ٥٩
     حسين شريعتمداري، مديرمسئول کيهان، هم در گفت و گو با خبرگزاري تسنيم در اين باره گفت: «پيشنهاد رفراندوم از سوي رئيس جمهور در سخنراني روز ٢٢ بهمن، مي تواند نشانه ناخشنودي ايشان از حضور ده ها ميليوني مردم در اين راهپيمايي باشکوه و تماشايي ٢٢ بهمن تلقي شود. همه پرسي که در اصل ٥٩ قانون اساسي آمده است، مربوط به مواردي است که قانون درباره آن گويا و صريح نيست که در آن صورت با تصويب دو سوم نمايندگان مجلس درباره آن همه پرسي صورت مي گيرد، اما وظايف قانوني رئيس جمهور به صراحت در قانون اساسي و قوانين جاري آمده است. اين بعد از سخنان ايشان حديث مفصل ديگري است که نبايد از کنار آن با بي توجهي عبور کرد». در اين سو عبدالله ناصري، فعال سياسي اصلاح طلب، اما در گفت وگو با «ايسنا»، برگزاري همه پرسي را بازگرداندن اميد به جامعه مدني خواند. آنچه به نظر مهم مي رسد اين است که جريان اصولگرا در اين ميان بيشترين مخالفت را با سخنان روحاني داشته و حتي آن را نوعي ساختارشکني ارزيابي کرده اند، اما بايد ديد روند طي شده چه بوده است که اجراي اصلي از اصول قانون اساسي را به مثابه نوعي تهديد به شمار مي آورد؟
    واكنش تند به پيشنهاد رفراندوم
    


 روزنامه شرق، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 112 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه پايش سبك زندگي
متن مطالب شماره 25، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است