|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: فعالان عرصه بازي سازي در گفت و گو با «ايران»: دريافت عوارض از بازي هاي خارجي، بازار داخلي را كوچك مي كند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


فعالان عرصه بازي سازي در گفت و گو با «ايران»: دريافت عوارض از بازي هاي خارجي، بازار داخلي را كوچك مي كند


نويسنده: سوسن صادقي


    
     چندي پيش خبري مبني بر اينکه از فروش بازي هاي خارجي 10 درصد عوارض دريافت مي شود، منتشر شد گفتني است اخذ عوارض از بازي ها در لايحه بودجه ۹۷ گنجانده و مقرر شده که ۱۰ درصد از ميزان فروش بازي هاي خارجي و بازي هاي آنلاين خارجي، به عنوان عوارض دريافت شود. روزنامه ايران به سراغ فعالان عرصه بازي سازي رفته تا نظر آنان را درباره اين تصميم جويا شود.
    
    متضرر شدن مصرف کننده
    «به هيچ وجه موافق دريافت عوارض از بازي هاي خارجي نيستم چون مي خواهند به نام بازي ساز هزينه اضافي از مصرف کننده بگيرند. اين کار تنها بازار مصرف را به جاي بزرگ کردن کوچک و کوچکتر مي کند، بازاري که بدون کمک مسئولان دولتي و تنها به دست بخش خصوصي ايجاد شده است.»
    حسن مهدي اصل بازي ساز با بيان مطلب فوق به «ايران» گفت: وقتي اين 10 درصد عوارض از فروش بازي هاي خارجي گرفته شود، تنها با ريزش کاربر مواجه خواهيم بود. اين کار باعث مي شود يک عده اي ديگر به سراغ بازي ها نيايند يا از طريق غيرقانوني بازي ها را تهيه کنند. فرقي ندارد بازي خارجي باشد يا داخلي ما بازي ساز ها نمي خواهيم بازار کوچکتر شود. وقتي بازار باشد مي توانيم به ادامه فعاليت در عرصه بازي سازي اميدوار باشيم.
    اين فعال حوزه گيم اعتقاد دارد در اين طرح تنها مصرف کننده فراموش شده است و با اخذ عوارض فقط مصرف کننده صدمه مي بيند وقتي هم مصرف کننده صدمه ببيند، ديگر بازي نمي کند و اين به ضرر بازي ساز ايراني است. به نظر مي رسد کساني که اين طرح را برنامه ريزي کرده اند تنها به فکر اين هستند حالا که بازار بازي هاي موبايل بزرگ شده است، از کنار آن درآمدي کسب کنند.اين فعال حوزه فناوري با بيان اينکه به عنوان بازي سازي که بازي اش در کشورهاي ديگر منتشر شده است اعلام مي کنم هيچ کشوري عوارض از بازي هاي خارجي دريافت نمي کند، گفت: در تمام کشورها تنها ماليات بر ارزش افزوده دريافت مي شود، چرا ما مي خواهيم تافته جدابافته از دنيا باشيم. بهتر است مسئولان به جاي اخذ عوارض به دنبال بزرگ کردن بازار باشند.
    مهدي اصل افزود: از سوي ديگر مشخص نيست اين عوارضي که مي خواهند از مصرف کننده به نام کمک به بازي ساز بگيرند چگونه مي خواهند آن را هزينه کنند، چرا که در طرح هاي قبلي هم مانند زدن هولوگرام به بازي هاي خارجي به دنبال کمک به بازي سازها بودند در صورتي که هيچ نتيجه اي در برنداشت و تنها با اين کار صنعت بازي هاي رايانه اي نابود شد. از سوي ديگر وقتي هزينه ها به خزانه دولت واريز شود، در خوشبينانه ترين حالت 10 تا 20درصد آن خارج مي شود. اگر ما مخالف اين طرح هستيم چون تجربه داريم چه اتفاقي بر سر بازي هاي رايانه اي آمد و با اين طرح نيز بازار بازي هاي موبايل از بين مي رود. اکنون بازي هاي خارجي کمک کرده تا بازار رقابتي شکل بگيرد بنابراين اگر عوارض گرفته شود اين بازار تضعيف و در اين ميان بازي ساز ايراني نيز به علت کوچک شدن بازار متضرر خواهد شد.
    وي با بيان اينکه بعيد است اين پول به دست بازي سازها برسد، گفت: از سوي ديگر در خوشبينانه ترين حالت هم اگر اين پول به دست بازي ساز برسد، دادن پول به بازي ساز سم است. اين کار انگيزه ها را از بين برده و رقابت را نابود مي کند. بايد بازي ساز را از طريق معافيت بر ماليات ارزش افزوده براي مدت دو تا 5 سال حمايت کرد. با پول نقد بازي ايراني رشد نمي کند تنها باعث مي شود يکسري شرکت ها قارچ گونه براي دريافت اين پول رشد کند و به اعتقاد من دولت تنها بايد زيرساخت ها را آماده و با کمترين دردسر بازي را به مصرف کننده برساند.
    امير حسين فصيحي ديگر بازي ساز نيز به «ايران» گفت:در چند سال اخير فروشگاه هاي آنلاين برنامه و بازي هاي موبايل رشد کردند و براي نخستين بار بعضي از فروشگاه هاي آنلاين ايراني با ناشران بين المللي بازي هاي موبايل قرارداد رسمي امضا کردند. ناشران بين المللي بازي ها را براي ايراني ها ترجمه و پشتيباني کردند از اين رو بازار بازي ها رونق گرفت.
    اين فعال بازي ساز گفت: از سوي ديگر حضور ناشران بين المللي باعث شد گيمرهاي ايراني به خريد رسمي بازي ها تشويق شوند و قانون کپي رايت را رعايت کنند و از سوي ديگر قيمت بازي ها مناسب شد و همين موضوع فرصتي را براي بازي هاي ايراني ايجاد کرد تا بازي هاي خود را با قيمت مناسب به بازار عرضه کنند از اين رو با اخذ عوارض اين موارد دوباره با مشکل مواجه خواهد شد.فصيحي افزود: حضور رسمي و قانوني بازي هاي بين المللي در ايران همواره آرزوي بازي سازان در 10 سال اخير بوده است ولي به نظر مي آيد که تصميمات اخير دولت در خصوص مصوب کردن قانون اخذ عوارض از بازي هاي رسمي خارجي ضربه اي جدي به اين جريان مثبتي است که به تازگي شکل گرفته است.
    
    کسب درآمد دولت از بازي هاي خارجي
     عماد رحماني از موافقان دريافت عوارض از بازي هاي خارجي است و در اين خصوص به «ايران» مي گويد: دريافت عوارض از بخشي از درآمد بازي هاي خارجي دو سال پيش از سوي شوراي عالي فضاي مجازي مصوب شد که هدف هم از اين طرح سرمايه گذاري براي توسعه بازي هاي ايراني بود از اين رو امسال وارد لايحه بودجه دولت شده است.
    رحماني افزود: ما يک بازار بکر و خوبي را در اختيار شرکت هاي خارجي گذاشته ايم و اين شرکت ها بدون هيچ تغيير خاصي صرفاً بازي هاي خود را در داخل کشور عرضه مي کنند. با اخذ عوارض مي توان درآمد خوبي را وارد خزانه دولت کرد و بخشي از آن را نيز بنياد براي توليد بازي هاي داخلي هزينه کند.
    اين فعال بازار گفت: به نظرم بحث مهم و نگراني هاي فعالان عرصه بازي ها چگونگي خرج کردن پول است و بايد بنياد ملي بازي هاي رايانه اي براي اين بخش برنامه اي شفاف داشته باشد تا نگراني هاي فعالان را رفع کند. از سوي ديگر بازار، با اخذ 10 درصد عوارض از بين نمي رود، چرا که ناشران خوبي در حوزه موبايل در کشور وجود دارد. به نظرم نگراني هاي صنف بازي سازها به خاطر اين است که فکر مي کنند ميزان عوارض در سال هاي آينده بيشتر خواهد شد و با اين کار رقابت کاهش مي يابد.
    رحماني افزود: به نظر من اگر پول اخذ عوارض از بازي هاي خارجي بدرستي هزينه شود در بازار داخلي ما تاثير مثبتي مي گذارد. در هر صورت بازار ما متاثر از اقتصاد دولتي است. حتي در اوج صنعت گيم ايران در سال 90 و 91 حمايت هاي دولتي وجود داشت که بازي هاي خوبي نيز وارد بازار ايران شد. با حمايت هايي که از بازي سازها صورت گرفت، کمک کرد تا بازي هايي مانند گرشاسب، فرازميني، سياوش، طلاي سياه و... توليد شوند. همه مي دانند بازي سازي کار بسيار پرهزينه اي است اما وقتي حمايت ها قطع شد بازي هاي بسيار بي کيفيتي وارد بازار موبايل شده و سطح بازي ها افت کرده است.
    
    ايجاد يک رقابت نابرابر
    امير حقيقت مدير روابط عمومي يکي از فروشگاه هاي عرضه بازي با بيان اينکه اخذ عوارض از بازي هاي خارجي باعث افزايش قيمت اين دسته از بازي ها را به دنبال خواهد داشت، گفت: اخذ عوارض کاربران را به سوي فروشگاه هاي برنامه موبايل خارجي و مراجع غيررسمي سوق مي دهد و نتيجه آن خروج ۱۰۰ درصدي ارز از کشور خواهد بود. اين طرح فقط در فروشگاه هاي رسمي داخلي پياده خواهد شد، اين در حالي است که فروش بازي هاي خارجي روي فروشگاه ها خارجي گوگل پلي و اپ استور بدون اخذ عوارض و ماليات هاي مربوطه انجام مي شود بنابراين رقابت نابرابري را بين فروشگاه هاي داخلي و خارجي رقم مي زند که با مواد 43 و 45 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و اجراي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي مغايرت دارد و به نوعي تبعيض عليه کسب و کارهاي بومي محسوب مي شود.حقيقت در ادامه افزود: خريد بازي خارجي از کانال هاي فاقد مجوز رسمي بسيار آسان و در دسترس است، بنابراين سخت کردن رقابت فروشگاه هاي ايراني با فروشگاه هاي خارجي تنها مانع رشد فروشگاه هاي ايراني خواهد شد.
    اين فعال در فروشگاه بازي هاي موبايلي با بيان اينکه حمايت هايي که از بازي سازها صورت مي گيرد فقط با اعمال معافيت هاي مالياتي و آموزش در دانشگاه ها ممکن است، گفت: مي توان براي حمايت از بازي هاي داخلي، ۹ درصد ماليات را حذف کرد و اين معافيت را براي مدت دو تا پنج سال تنها براي بازي هاي داخلي در نظر گرفت. به اين وسيله به بازي سازها کمک مي شود تا براي ادامه بازي سازي سرمايه گذاري کرده و کيفيت بازي هاي خود را بالا ببرند از اين رو در دريافت و توزيع کمک ها هم شائبه اي ايجاد نخواهد شد.
    
    نيم نگاه
    
    حسن مهدي اصل بازي ساز: به هيچ وجه موافق دريافت عوارض از بازي هاي خارجي نيستم چون مي خواهند به نام بازي ساز هزينه اضافي از مصرف کننده بگيرند. اين کار تنها بازار مصرف را به جاي بزرگ کردن کوچک و کوچکتر مي کند بازاري که بدون کمک مسئولين دولتي و تنها به دست بخش خصوصي ايجاد شده است
    اميرحسين فصيحي بازي ساز: حضور رسمي و قانوني بازي هاي بين المللي در ايران همواره آرزوي بازي سازان در 10 سال اخير بوده است ولي به نظر مي آيد که تصميمات اخير در خصوص مصوب کردن قانون اخذ عوارض از بازي هاي رسمي خارجي ضربه اي جدي به اين جريان مثبتي است که به تازگي شکل گرفته است
    عماد رحماني بازي ساز: ما يک بازار بکر و خوبي را در اختيار شرکت هاي خارجي گذاشته ايم و اين شرکت ها بدون هيچ تغيير خاصي صرفاً بازي هاي خود را در داخل کشور عرضه مي کنند . با اخذ عوارض مي توان درآمد خوبي را وارد خزانه دولت کرد و بخشي از آن را نيز بنياد براي توليد بازي هاي داخلي هزينه کند.
فعالان عرصه بازي سازي در گفت و گو با «ايران»: دريافت عوارض از بازي هاي خارجي، بازار داخلي را کوچک مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از "سوسن صادقي"

  رديابي حادثه ديدگان با دستبند هوشمند
سوسن صادقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  جولان دزدان در فضاي مجازي رو به افزايش است / در نخستين كارگاه مسئوليت پذيري سايبري ويژه كسب و كارهاي مجازي عنوان شد
سوسن صادقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  مردم نبايد هزينه هوشمندسازي را بپردازند / آذري جهرمي در نشست مشترك وزارتخانه هاي نيرو و ارتباطات بيان كرد
سوسن صادقي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  فعاليت هاتگرام و طلاگرام به ضرر پيام رسان هاي داخلي است / مديران پيام رسان هاي داخلي در گفت و گو با «ايران»
سوسن صادقي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: امروز جريان سازي از توئيتر شكل مي گيرد
سوسن صادقي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه حرارت و برودت
متن مطالب شماره 102، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است