|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/24: پس لرزه هاي نبرد هوايي بر فراز جولان
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 15 (سياست) > متن
 
      


پس لرزه هاي نبرد هوايي بر فراز جولان
ادعاي جديد اسرائيل: پهپاد ايراني نمونه RQ-١٧٠ است    سخنگوي ارتش رژيم اسرائيل مدعي شده است: «پهپاد ايراني که به حريم هوايي اسرائيل رخنه کرده بود، نسخه کپي شده نمونه آمريکايي آن است». جاناتان کانريکاس، سخنگوي ارتش اسرائيل، روز دوشنبه در گفت وگو با شبکه سي ان ان به تکرار ادعاي ديگر مقامات اين رژيم پرداخت مبني بر اينکه پهپادي که روز شنبه به حريم هوايي اسرائيل رخنه کرد، ساخت ايران بوده است. او در ادامه ادعاهاي خود گفت که اين پهپاد از سوي ارتش اسرائيل هدف قرار گرفت و براساس نمونه آمريکايي آن، يعني RQ-١٧٠ ساخته شده است.
    
     از آرکيو تا سيمرغ
     آذر ١٣٩٠ بود که جانور قندهار در ايران به دام افتاد؛ يک فروند پهپاد پيشرفته RQ-١٧٠ آمريکايي بر فراز آسمان ايران بود که از سوي نيروي هوافضاي سپاه پاسداران شناسايي و به زمين نشانده شد. مقامات آمريکايي پس از انتشار اين خبر، ابتدا آن را تکذيب کردند اما پس از اين تکذيب ها بود که نيروي هوايي آمريکا از گم شدن يک فروند پرنده بي سرنشين خود از اسکادران پهپادهاي RQ-١٧٠ خبر داد و اعلام کرد که اين پهپاد دچار نقص فني در سيستم موقعيت يابي خود شده و در جايي سقوط کرده است اما نيروي هوايي قادر به يافتن آن نيست. پس از انتشار تصاوير و فيلم اين پهپاد و با اثبات آمريکايي بودن آن، باراک اوباما، رئيس جمهوري وقت آمريکا، رسما اعلام کرد که از ايران خواسته که آن را به آمريکا بازگرداند، اما مقامات ايران در پاسخ به اين درخواست گفتند که اين پهپاد پس دادني نيست. حدود يک سال بعد، فرمانده نيروي هوافضاي سپاه گفت که «تمام اطلاعات آرکيو ١٧٠ رمزگشايي شد». سردار حاجي زاده در تشريح ويژگي هاي اين پهپاد گفته بود: «موتور اين پهپاد، با محيط اختلاف دما ايجاد نمي کند و به همين دليل با حسگر حرارتي قابل ردگيري نيست. صداي موتور از مسافتي خاص به بعد، قابل شنيدن نيست و ابر سفيد نيز به جا نمي گذارد. همچنين رنگ پهپاد به گونه اي است که از فاصله اي خاص به بعد رويت پذير نيست». ٢١ ارديبهشت ٩٣، مقام معظم رهبري از نمايشگاه دستاوردهاي نيروي هوافضاي سپاه بازديد کردند و در جريان اين ديدار نمونه ايراني اين پهپاد رونمايي شد. پس از رونمايي از اين پهپاد، سپاه در فراخواني از مردم خواست که يک نام براي اين پهپاد پيشنهاد بدهند که نهايتا نام نسخه ايراني آرکيو ١٧٠، «سيمرغ» انتخاب شد. بااين حال، سخنگوي وزارت خارجه ايران با رد ادعاي اسرائيل گفت که «ادعاي پرواز پهپاد ايراني و نيز دخالت ايران در سرنگوني جنگنده متجاوز صهيونيستي مضحک تر از آن است که به آن پرداخته شود، چراکه جمهوري اسلامي ايران اساسا حضوري مستشاري در سوريه آن هم به درخواست دولت مشروع و قانوني آن کشور دارد».
    
     جدال در آسمان
     صبح روز شنبه، يک فروند جنگنده «اف-۱۶» اسرائيل پس از بمباران موقعيت هايي در خاک سوريه، بر فراز منطقه الجليل در نزديکي جولان شرقي، هدف پدافند ضدهوايي سوريه قرار گرفت و سرنگون شد. «تل آويو» ادعا کرده يک پهپاد ايراني را که ساعت ٤:٣٠ صبح از خاک سوريه بلند شده و وارد حريم هوايي جولان اشغالي شده بود، به کمک هليکوپتر «آپاچي» اسرائيلي رهگيري کرده است. به گزارش خبرگزاري «فارس»، به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، ساعاتي پس از خبر سقوط جنگنده اف-١٦ اسرائيلي، پدافند هوايي ارتش (سوريه) با تجاوزهاي جديد دشمن اسرائيلي در «ريف» دمشق مقابله کرد. همچنين ارتش رژيم صهيونيستي مدعي شده که پهپاد ايراني را در ارتفاعات جولان مورد هدف قرار داده و سرنگون کرده اند. به گزارش «ايلنا» به نقل از «الميادين»، رسانه هاي اسرائيلي سقوط يک فروند جنگنده اف-۱۶ اين رژيم بر فراز منطقه «الجليل» را تاييد کردند.
     حالا سخنگوي ارتش اسرائيل گفته که آنها از مسير پروازي اين پهپاد متوجه شدند که يک ماموريت ويژه داشته است اما جزئيات بيشتري در اين باره ارائه ندادند. او در ادامه اذعان کرد که اين اولين باري است از زمان آغاز جنگ داخلي سوريه، يک هواپيماي بدون سرنشين ايراني وارد حريم هوايي اسرائيل مي شود.
     اما يک منبع نظامي در سوريه گفته بود که تصميم براي سرنگوني جنگنده اسرائيل پيش تر در جريان رايزني ها با محور مقاومت در سال ۲۰۱۶ اتخاذ شده بود. يک نظامي سوري به سايت خبري «النشره» گفته است: «سرنگون سازي جنگنده هاي اسرائيلي از سوي سامانه هاي دفاع هوايي سوريه و فرماندهان نيروي زميني اين کشور نيازي به تصميم گيري رهبران سوريه ندارد، زيرا اين تصميم مشخص بوده و پيش تر در رايزني ها با محور مقاومت اتخاذ شده بود». به گفته او، پيش از اين نيز موشک هاي سوريه اهدافي را در اراضي اشغالي و يک جنگنده اسرائيلي را در حريم هوايي لبنان هدف قرار دادند، اما اسرائيلي ها به آنها اعتراف نکردند.
     بعد از سرنگوني اين جنگنده اف-۱۶، بنيامين نتانياهو با تاکيد بر اينکه بر «حق خود براي دفاع در مقابل ايران» ايستاده است، مدعي شد اين رژيم طالب صلح است! نتانياهو در اين باره گفت که با ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه، گفت وگو کرده است. او در يک بيانيه تلويزيوني هم گفته است: «من تاکيد کردم که از حق و وظيفه خود براي دفاع در مقابل حملات از قلمرو سوريه کوتاه نمي آييم. ما توافق کرديم که هماهنگي ميان ارتش هايمان ادامه خواهد يافت». نتانياهو همچنين گفته که با رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا، هم درباره وقايع روز شنبه گفت وگو کرده است: «اسرائيل خواستار صلح است، اما ما از حق دفاع از خود کوتاه نمي آييم و در برابر هر نوع حمله يا سعي براي حمله از سوي ايران که از سوريه صورت بگيرد، ايستاده ايم». نخست وزير اسرائيل در پي اين رخدادها، جلسه کابينه امنيتي را برگزار کرد. به گزارش «ايسنا»، علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران، روز يکشنبه در حاشيه راهپيمايي ۲۲ بهمن گفت که سرنگوني جنگنده صهيونيستي، معادله نداشتن توازن قوا در منطقه را تغيير داد و به علاوه هشدار داد که هر خطايي که اين رژيم در منطقه مرتکب شود، بدون پاسخ نخواهد ماند. شمخاني در ادامه نقش ايران در سرنگوني جنگنده صهيونيستي را رد کرد و گفت: «پدافند هوايي سوريه اين جنگنده را که حريم هوايي اين کشور و حاکميت آن را نقض کرده بود، هدف قرار داده است».
    
     ادعاهاي مشابه
     چندي پيش نيز موشکي از يمن به فرودگاهي در عربستان اصابت کرد که به سرعت آمريکايي ها اين حمله را به ايران منسوب کردند. درحالي که مقامات ايراني اين ادعا را رد مي کردند، دونالد ترامپ موشک را ايراني خواند و رياض نيز اين خط را ادمه داد. بعد از آن بود که نيکي هيلي، نماينده آمريکا در سازمان ملل، سناريوي موشک ايراني را ادامه داد و تعدادي خبرنگار را به پايگاهي نظامي برد تا لاشه موشکي را برايشان نمايش دهد. همان شو بعدتر نيز ادامه يافت و نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل، همه سفراي اعضاي دائم شوراي امنيت را به واشنگتن فراخواند و بار ديگر لاشه موشک امانتي از رياض را به آنها نشان داد تا بار ديگر ادعا کنند که اين موشک ايراني بوده است. فرمانده کل سپاه همان زمان تاکيد کرد که اين موشک يمني است و انصارالله آن را بازسازي کرده است.
    پس لرزه هاي نبرد هوايي بر فراز جولان / ادعاي جديد اسرائيل: پهپاد ايراني نمونه RQ-١٧٠ است
    


 روزنامه شرق، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 15 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد فناوري
متن مطالب شماره 56، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است