|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: راه اندازي سامانه كاهش و پيشگيري از طلاق در 11 استان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6854
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


راه اندازي سامانه كاهش و پيشگيري از طلاق در 11 استان
رئيس سازمان بهزيستي در گفت و گو با «ايران» اعلام كرد

نويسنده: ياسمن صادق شيرازي


    
    با اجراي اين طرح آمار طلاق در استان خراسان رضوي که پيش از اين رتبه اول طلاق را در کشور داشت، حدود 12 درصد کاهش يافت
    «انوشيروان محسني بندپي»، رئيس سازمان بهزيستي از اجرايي شدن طرح ثبت الکترونيکي طلاق در 11 استان کشور تا پايان سال خبر داد. با اجراي اين طرح که از ابتداي خرداد ماه سال گذشته در 3 استان کشور اجرايي شده، آمار طلاق تنها در استان خراسان رضوي که پيش از اين رتبه اول طلاق در کشور را به نام خود ثبت کرده بود، حدود 12درصد کاهش يافت. اين طرح زوجين را ملزم مي کند تا پيش از درخواست طلاق و مراجعه به دادگاه، در جلسات مشاوره سازمان بهزيستي شرکت کنند. آمارها همچنين نشان مي دهد که در 9 ماه نخست امسال، حدود
     133هزار و 366 واقعه طلاق ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، يک روند افزايشي داشته است. با اين حال، آن طور که رئيس سازمان بهزيستي اعلام کرده است با اجرا و گسترش طرح ثبت الکترونيکي طلاق مي توان به طرز چشمگيري از افزايش طلاق در کشور جلوگيري کرد.
    به گزارش خبرنگار «ايران»، اين طرح قرار است امسال در 11 استاني اجرا شود که بالاترين نرخ طلاق را به نام خود ثبت کرده اند. جلسات مشاوره، حقوقي و غربالگري از اقداماتي است که در اين طرح براي زوجين درنظرگرفته شده تا تلاش شود زوج ها به جاي طلاق با يکديگر سازش کنند. اين سامانه تاکنون نقش بسزايي را در کاهش آمار طلاق در کشور ايفا کرده است. به طور مثال استان خراسان رضوي که رتبه اول در ميزان طلاق را در سال 93 به دست آورده بود، در سال 95 به عنوان هشتمين استان پرطلاق کشور شناخته مي شود. همچنين آمار ثبت الکترونيکي طلاق از خرداد 95 تا دي ماه 96 در اين استان نشان مي دهد از حدود 28 هزار تقاضاي طلاق در خراسان رضوي حدود 1425 زوج از طلاق منصرف شدند و حدود 3هزار زوج با يکديگر به سازش رسيده اند. بر اساس اين آمار ها حدود 30درصد از متقاضيان طلاق در اين استان از يکديگر جدا نشده اند. هرچند اين سامانه در گام نخست در مشهد تنها به بررسي طلاق هاي توافقي مي پرداخت اما حالا ديگر شامل طلاق توافقي نمي شود و هيچ طلاقي در اين استان بدون مراجعه به اين مراکز و بدون ثبت در سامانه مشاوره، قابل انجام نيست.آن طور که «انوشيروان محسني بندپي»، رئيس سازمان بهزيستي به «ايران» مي گويد: ۱۱ استاني که ميزان طلاق در آنها از متوسط کل کشور بيشتر است، شناسايي شده و هم اکنون اين طرح در استان يزد، خراسان رضوي و تهران در حال اجرا است. همچنين تا پايان سال تعداد استان هاي مجهز به طرح ثبت الکترونيکي به 11 مي رسد.
    بندپي با اشاره به اينکه کاهش طلاق در مشهد در سال 95 نسبت به سال 94، حدود 8 درصد است، بيان مي کند: در اين طرح زوج هايي که در بدو شروع ازدواج دچار اختلاف مي شوند در سامانه ما ثبت نام مي کنند، به طوري که قبل از اقامه دعوي به دادگستري در سامانه ثبت نام مي شوند. هر کدام از زوج ها ممکن است در اثر مشکلات مختلفي تصميم به طلاق بگيرند که بر اساس مشکلات شان توسط بهزيستي مشاوره هاي لازم را دريافت مي کنند. همچنين هزينه اين اقدامات براي خانواده هاي بي بضاعت به صورت رايگان انجام مي شود. رئيس سازمان بهزيستي، هدف از طرح ثبت الکترونيکي طلاق را سازشِ زوجين با يکديگر مي داند و مي گويد: خوشبختانه سازمان بهزيستي در بخش مشاوره هاي روانشناختي در مشهد بسيار موفق بوده، به طوري که توانسته نقش بسزايي در کاهش طلاق و سازش زوجين با يکديگر داشته باشد. او مي افزايد: بتازگي اين طرح در استان يزد نيز اجرايي شده است. البته به عنوان نخستين و آخرين استان نيست و تصميم گرفته ايم به صورت تدريجي ثبت الکترونيکي طلاق را در تمام استان هاي کشور گسترش دهيم. او با اشاره به اينکه يکي ديگر از اقدامات مهم سازمان بهزيستي ارائه آموزش هاي پيش از ازدواج است، مي گويد: در همين راستا آموزش هاي پيش از ازدواج را در يکي از شهر هاي استان يزد اجباري کرديم به طوري که اين اقدام در راستاي افزايش مهارت هاي زندگي خانواده ها براي شروع ازدواج شکل گرفت و بسيار نتايج موفقيت آميزي داشت. او در پاسخ به اين سوال که آيا بزودي اجباري شدن آموزش هاي پيش از ازدواج در باقي استان ها نيز اجرا مي شود، مي گويد: اجباري شدن اين طرح در باقي استان ها نيازمند تصويب قانون و همکاري قوه قضائيه است.
    
    کاهش 12.5 درصدي طلاق در 8 ماهه امسال
    «حميدرضا پور يوسف» مديرکل بهزيستي خراسان رضوي نيز با اشاره به اينکه طرح مداخله در طلاق به منظور کاهش اين آسيب اجتماعي حدود 20ماه قبل آغاز شد، مي گويد: در ابتداي خرداد سال 95، در جهت حمايت از خانواده اقداماتي براي مداخله در طلاق توافقي انجام داديم. در همين راستا، مرکزي را نيز براي رسيدگي به اين امور اختصاص داديم.
    او با اشاره به اينکه از ابتداي خرداد 95 تا 24 دي ماه 96 حدود 3 هزار سازش در اين سامانه ثبت شده است، بيان مي کند: در حال حاضر از کساني که روند مشاوره خود را به پايان رسانده اند، حدود 17 درصد آنها با يکديگر سازش کرده اند. همچنين از دي ماه سال 95 تاکنون، در هيچ ماهي، افزايش طلاق نداشته ايم و هر ماه، کاهش ثبت شده است. مديرکل بهزيستي خراسان رضوي مي گويد: بر اساس آمار ثبت احوال حدود 3.4 درصد در استان خراسان رضوي و حدود 8.1 درصد در مشهد کاهش طلاق داشتيم. در 8 ماهه امسال به نسبت سال گذشته حدود 12.5 درصد طلاق در استان کاهش يافته است.
    پوريوسف بيان مي کند: در اين طرح مقرر شد زوجيني که درخواست طلاق توافقي دارند توسط سازمان بهزيستي مشاوره و مددکاري شوند. به دنبال اين اقدامات ما در طول اين مدت شاهد کاهش طلاق توافقي در مشهد بوديم. اين طرح پس از موفقيت در اين زمينه براي کل استان خراسان رضوي اجرايي شد و از ابتداي سال 96 نيز اين طرح را به تمامي طلاق ها در استان اختصاص داديم. مديرکل بهزيستي خراسان رضوي مي افزايد: ديگر طرح سامانه ثبت الکترونيکي طلاق و مشاوره هاي آن تنها شامل طلاق توافقي نمي شود. در حال حاضر، هيچ طلاقي در استان بدون مراجعه به اين مراکز و بدون ثبت در سامانه مشاوره، قابل انجام نيست. او با اشاره به اينکه جلسات مشاوره، غربالگري و حقوقي از مواردي است که زوجين در اين طرح بايد در آن شرکت کنند، مي گويد: پس از گذراندن اين جلسات اگر زوجين به سازش و توافق لازم نرسيدند گواهي اي به آنها داده مي شود که با آن مي توانند اقدام به طلاق کنند. پوريوسف بيان مي کند: سامانه اي به نام «تصميم» هم در اين راستا راه اندازي شد تا زوجين، مسئولان سازمان بهزيستي و قضايي در جريان جلسات و اقدامات زوجين قرار بگيرند. به طوري که حتي نتايج جلسات غربالگري و مشاوره آنها نيز در سامانه ثبت خواهد شد.
    
    نيم نگاه
    
    جلسات مشاوره، حقوقي و غربالگري از اقداماتي است که در اين طرح براي زوجين درنظرگرفته شده تا تلاش شود زوج ها به جاي طلاق با يکديگر سازش کنند. اين سامانه تاکنون نقش بسزايي را در کاهش آمار طلاق در کشور ايفا کرده است.
    در اين طرح زوج هايي که در بدو ازدواج دچار اختلاف مي شوند در سامانه ما ثبت نام مي کنند، به طوري که قبل از اقامه دعوي به دادگستري در سامانه ثبت نام مي شوند. هر کدام از زوج ها ممکن است در اثر مشکلات مختلفي تصميم به طلاق بگيرند که بر اساس مشکلات شان توسط بهزيستي مشاوره هاي لازم را دريافت مي کنند.

    
    
    راه اندازي سامانه کاهش و پيشگيري از طلاق در 11 استان / رئيس سازمان بهزيستي در گفت و گو با «ايران» اعلام کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از "ياسمن صادق شيرازي"

  فاصله نسل ها بحران يا مساله؟ / ميزگرد «ايران» درباره افزايش شكاف نسلي در جامعه با حضور شهلا كاظمي پور (جمعيت شناس) و سعيد ذكايي (جامعه شناس)
ياسمن صادق شيرازي، ايران 24/5/97
مشاهده متن    
  اقتصاد تنها عامل كاهش ازدواج نيست / گزارش «ايران» از كاهش آمار ازدواج در سال هاي اخير
ياسمن صادق شيرازي، ايران 23/5/97
مشاهده متن    
  كودكان كار به قرارگاه آسيب هاي اجتماعي مي روند / گزارش «ايران» از وضعيت اورژانسي كودكان زباله گرد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  طلاق صوري براي دريافت مستمري و تسهيلات بهزيستي / گزارش «ايران» از ابتكار برخي زوج ها براي كسب درآمد بيشتر
ياسمن صادق شيرازي، ايران 20/5/97
مشاهده متن    
  رئيس اورژانس اجتماعي كشور: مركز نگهداري از دختران فراري به خاطر بي پولي سوخت
ياسمن صادق شيرازي، ايران 14/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پرستاري و مامايي همدان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 62)، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است