|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: سخنگوي وزارت بهداشت : 7 ميليون ايراني بالاي 15 سال سيگاري هستند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6981
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


سخنگوي وزارت بهداشت : 7 ميليون ايراني بالاي 15 سال سيگاري هستند
سيگار 80 هزار ميليارد تومان به بهداشت و درمان خسارت مي زند    
    قائم مقام وزير بهداشت با بيان اينکه ۷ ميليون سيگاري بزرگسال بالاي ۱۵ سال در کشور داريم، گفت: همچنين ۱۰۰ هزار نفر سيگاري در سنين ۱۳ تا ۱۵ سال در کشور وجود دارد. دکتر ايرج حريرچي در نشستي خبري گفت: از بازار ۱۰ هزار ميلياردي سيگار، ۵۰ درصدش سود است و به جيب افراد سودجو مي رود. هزينه درمان مستقيم و غيرمستقيم عوارض ناشي از سيگار سالانه حدود ۸۰هزار ميليارد تومان است؛ درحالي که بودجه هدفمندي که براي طرح تحول نظام سلامت در نظر گرفته شد، مجموعاً ۴ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان بود. وي با اشاره به برخي آمارها در حوزه مصرف سيگار و دخانيات گفت: ۱۰ درصد از جامعه بالاي ۱۸ سال ايران هر روز سيگار مي کشند که از اين ميزان ۲۰ درصد در مردان و يک درصد در زنان است. همچنين ۱۴ درصد جمعيت بالغ ايراني روزانه و غير روزانه انواع دخانيات را مصرف مي کنند که ۲۵ درصد آن در مردان و چهار درصدش در زنان است. شيوع مصرف سيگار در سن ۱۳ تا ۱۵ سالگي ۳.۴ درصد است که از اين ميزان ۴.۸ درصد در پسران و ۲.۱ درصد در دختران است.
    
    سيگار عامل ۱۴ نوع سرطان
    اين مقام مسئول اظهار داشت: بايد توجه کرد که دخانيات بزرگ ترين عامل قابل پيشگيري سرطان است؛ به طوري که ۷ هزار ماده شيميايي در دود سيگار وجود دارد که ۷۰ نوع آن قطعاً سرطان زا هستند. در عين حال بايد توجه کرد که سالانه در دنيا ۷ ميليون نفر به دليل مصرف سيگار جان مي بازند که از اين تعداد ۹۰۰ هزار نفر در مواجه با دود سيگار قرار دارند. در ايران نيز شاهد مرگ سالانه ۵۵ هزار نفر به دليل مصرف سيگار و دخانيات هستيم. سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينکه در ايران بيش از ۹۰ درصد موارد سرطان ريه ناشي از مصرف سيگار است، ادامه داد: مصرف سيگار منجر به بروز ۱۴ نوع سرطان اعم از ريه، دهان و غيره مي شود.
    
    خسارت ۸۰هزار ميليارد توماني سيگار به بهداشت و درمان
    وي با بيان اينکه در ايران سالانه ۱۰ هزار ميليارد ريال خرج خريد سيگار مي شود، گفت: اين در حالي است که هزينه درمان مستقيم بيماري هاي مرتبط با دخانيات ۲۰ تا ۳۰ هزار ميليارد تومان است و هزينه درمان غير مستقيم در اين حوزه که منجر به از دست رفتن سال هاي عمر مي شود ۴۰ هزار ميليارد تومان است. بنابراين سالانه حدود ۸۰ هزار ميليارد تومان به دليل مصرف دخانيات خسارت مي بينيم. در حالي که بودجه هدفمندي که براي طرح تحول نظام سلامت در نظر گرفته شد، مجموعاً ۴ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان بود.
     وي همچنين اظهار کرد: درست است که با آموزش و پيشگيري مي توانيم در کاهش مصرف سيگار نقش ايفا کنيم، اما اين اقدامات اصلاً کافي نيست. موثرترين استراتژي براي کاهش مصرف سيگار خصوصاً در نوجوانان و جوانان و اقشار فقير و متوسط جامعه آن است که قيمت سيگار را براي مصرف کنندگان گران کنيم. بنابر اين بهترين راه کاهش مصرف سيگار افزايش ماليات بر سيگار است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني نرخ مناسب ماليات براي کاهش مصرف سيگار ۷۵ درصد قيمت خرده فروشي است و بايد اين ماليات را صرف تحرک مردم، تغذيه آنان و بهداشت و درمان شان کنيم، اما در ايران ماليات بر سيگار تنها ۱۰ درصد قيمت خرده فروشي است. وي با بيان اينکه از بازار ۱۰ هزار ميلياردي سيگار، ۵۰ درصدش سود است و به جيب افراد سودجو مي رود، گفت: ميزان اشتغال در اين حوزه ۳ هزار نفر است و ما با منابع ناشي از ماليات بر سيگار مي توانيم اين سه هزار نفر را در صنايع مولدتر به کار بريم.
    
    کلاهبرداري به اسم بيمار و بيمارستان
    حريرچي در بخش ديگري از صحبت هايش با اشاره به برخي تماس ها با مردم جهت مراجعه به مراکز درماني، گفت: اخيراً مواردي مشاهده شده که افرادي سراسيمه به بيمارستان ها مراجعه مي کنند و مي گويند با ما تماس گرفته شده که گفتند يکي از اقواممان تصادف کرده و براي ارائه خدمت به او بايد به حساب بيمارستان پول بريزيم و شماره حسابي هم به افراد داده شده اما با بررسي هاي انجام شده مشخص شد که چنين چيزي وجود ندارد و اين کار کلاهبرداري است و در همين جا اعلام مي کنم به هيچ وجه و براي هيچ خدمتي هيچ دريافتي به غير صندق بيمارستان که با صورت حساب رسمي و مهردار انجام مي شود، نبايد دريافت شود و هر نوع پرداختي غير از اين با هر ادعا در هر سطحي تخلف است و بنابر اين از مردم مي خواهيم در صورتي که با چنين موضوعي مواجه شدند آن را به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند.
    
    مطالبات پرداخت نشده بيمارستان ها از سوي بيمه ها
    حريرچي در بخشي ديگر از صحبت هايش گفت: بيمارستان هاي دولتي با حداقل قيمت؛ يعني تعرفه دولتي کار مي کنند، اما مطالبات آنها با تاخيرهاي زيادي پرداخت مي شود؛ به طوري که در سال ۹۳ حدود ۶۵ درصد، در سال ۹۴ حدود ۵۵ درصد و در سال۹۵ حدود ۴۷ درصد هزينه خدمات ارائه شده از سوي بيمارستان ها به آنها پرداخت شده بود. به عبارت ديگر در سال ۹۳ حدود ۳۵ درصد، در سال ۹۴ حدود ۴۵ درصد و در سال ۹۵ حدود ۵۳ درصد مطالبات پرداخت نشده و به سال بعد موکول شده است. وي افزود: بيش از ۶۵ الي ۶۷ درصد هزينه هاي خدمات ارائه شده در سال ۹۵ از سوي بيمه ها پرداخت نشد؛ به همين دليل معضل تاخير بلند مدت در پرداخت مطالبات ايجاد شد.
    وي با بيان اينکه در بيمارستان هاي دولتي براي روستاييان پنج درصد هزينه و براي شهرنشينان ۱۰ درصد هزينه را دريافت مي کنيم، گفت: البته برخي از هزينه ها از جمله تخت - روز آي سي يو ممکن است به دو تا سه ميليون هم برسد که بيمار فقط پنج درصد آن را پرداخت مي کند. هرچند گاهي پرداخت همين مقدار هم دشوار است. به همين دليل مددکاري هاي بيمارستان ها مي توانند در اين زمينه به مردم کمک کنند، اما گاهي در ارائه کمک به برخي افراد مانند اتباع خارجي که برخي خدمات خاص را دريافت مي کنند، معذوريم. به عنوان مثال يک نوزاد خارجي يک ماه در بيمارستان بستري مي شود و هزينه ارائه خدمت به او ۵۰ تا ۶۰ ميليون مي شود. به عنوان مثال گاهي افراد بستري شده مشکل شناسنامه دارند يا سرپرست قانوني نداشته يا نوزادي معتاد است که مشکل شناسنامه هم دارد. در اين موارد گاهي مي بينيم که اخباري مانند گروگانگيري در بيمارستان مطرح مي شود. بنابراين اگر اين موارد منعکس شد، هم رسانه ها و هم خيرين موضوع را با وزارت بهداشت چک کنند تا اقدامات لازم انجام شود.
    حريرچي در پاسخ به سوال ديگري درباره پرداخت مطالبات تامين اجتماعي به وزارت بهداشت گفت: هفته گذشته جلسه مشترکي ميان مديران وزارت رفاه و مديران وزارت بهداشت برگزار شد که جلسه خوبي بود. از طرفي قرار است دولت در اين هفته 5هزار ميليارد اوراق در اختيار سازمان تامين اجتماعي قرار دهد تا آنها هم قسمتي از مطالبات وزارت بهداشت را نقداً پرداخت کنند. همچنين در بودجه سال آينده قرار شده تا 50 هزار ميليارد از مطالبات تامين اجتماعي به طرق مختلف پرداخت شود و اميدواريم با اين پرداخت تامين اجتماعي مطالباتش را به حوزه بهداشت و درمان پرداخت کند. وي در پاسخ به سوال ديگري درباره خروج قهوه خانه ها از شمول اماکن عمومي گفت: در اين زمينه مذاکراتي با نمايندگان مجلس داشته ايم. به هر حال نظرات کارشناسي وزارت بهداشت مشخص است و ما درباره مصرف سيگار و دخانيات بايد به سمت کاهش قابل توجهي برويم. درعين حال بايد به مصوبات قبلي وفادار بمانيم. وي افزود: در بسياري از موارد مي بينيم که قهوه خانه ها اصلاً مجوز ندارند. همچنين تعدادي از رستوران ها به صورت غير قانوني قليان عرضه مي کنند. به هر حال بايد منافع جمعيت 80 ميليوني کشور را در نظر بگيريم. در کشورهاي اروپاي غربي، امريکا و ژاپن کارخانه هاي توليد سيگار کاهش قابل توجهي يافته اند؛ در حالي که در کشورهاي در حال توسعه اين کارخانه ها شديداً رو به افزايش هستند. بنابراين بايد با عزمي ملي اين مشکل را برطرف کنيم.
    
    نيم نگاه
    
    ۱۰ درصد از جامعه بالاي ۱۸ سال ايران هر روز سيگار مي کشند که از اين ميزان ۲۰ درصد در مردان و يک درصد در زنان است. همچنين ۱۴ درصد جمعيت بالغ ايراني روزانه و غير روزانه انواع دخانيات را مصرف مي کنند که ۲۵ درصد آن در مردان و چهار درصدش در زنان است. شيوع مصرف سيگار در سن ۱۳ تا ۱۵ سالگي ۳.۴ درصد است که از اين ميزان ۴.۸ درصد در پسران و ۲.۱ درصد در دختران است
سخنگوي وزارت بهداشت : 7 ميليون ايراني بالاي 15 سال سيگاري هستند / سيگار 80 هزار ميليارد تومان به بهداشت و درمان خسارت مي زند
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آب و خاك
متن مطالب شماره 5 (پياپي 3205)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است