|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: 2/5 ميليارد دلار ايراني ها در جيب تركيه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6854
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


2/5 ميليارد دلار ايراني ها در جيب تركيه
2/5 ميليون گردشگر ايراني در سال 2017 ميانگين هزار دلار هزينه را ثبت كردند

نويسنده: مرجان اسلامي فر


    
    سال گذشته ميلادي ايراني ها 2.5ميليارد دلار به همسايه شمال شرقي کشورمان بردند.کشوري که قبل از سال 2014 با بحران اقتصادي روبه رو شده بود و سرپا ماندن آن ابهام هاي زيادي داشت، با سرمايه گذاري چشمگير در عرصه گردشگري، توانست به درآمدهاي نجومي در اين حوزه دست پيدا کند. سال 2015 کشور ترکيه به درآمد 31.5 ميليارد دلاري دست يافت و سال 2016 که جزو بدترين سال هاي گردشگري اين کشور لقب گرفت ميزان درآمد آنها به 22 ميليارد دلار رسيد اما خيلي زود ترک ها کاهش 30 درصدي را جبران و سال گذشته ميلادي 26.3 ميليارد دلار از گردشگران کشورشان جذب درآمد کردند. در اين ميان ايراني ها هم سهم بسيار بالايي در رونق گردشگري ترکيه داشتند. به گونه اي که سال 2107 ايراني ها 2.5 ميليارد دلار ارز به ترکيه بردند. مي گويند اقتصاد منطقه وان را گردشگران ايراني مي چرخانند و اگر دلارهاي آنها نباشد وان با رکود عجيبي روبه رو خواهد شد. گردشگران ساير کشورها هم خيلي زود ترکيه را به عنوان مقصد گردشگري خود انتخاب کردند. در حالي که هر سال بر تعداد گردشگران اين کشور افزوده مي شود، ما هنوز نتوانستيم سهمي از گردشگران اين کشور داشته باشيم.
    مديران تورهاي خارج از کشور هم اين روزها از بازاري صحبت مي کنند که با تغييرات متعددي روبه رو شده است.يکي از آنها اظهار داشت: در گذشته سبد معرفي تور به خارج از کشور تنوع داشت اما دو ماهي است که تمرکز بيشتري بر ترکيه داريم.
    اين امر به دو علت است. اول اينکه قيمت دلار روند افزايشي به خود گرفته است لذا مردم براي کاهش هزينه هاي خود ترجيح مي دهند از تورهاي ارزان قيمت ترکيه استفاده کنند.دوم آنکه خريد در اين کشور براي خيلي از خانواده ها صرف دارد.بدين جهت با يک تير دونشان مي زنند.
    وي ادامه داد:ترکيه براي گردشگران احترام قائل است و سعي مي کند با ارائه تخفيف و عرضه قيمت هاي رقابتي گردشگري خود را پر رونق نگه دارد. اما در ايران چنين اتفاقي رخ نمي دهد.حتي در برخي از موارد سفر به ترکيه يا ساير کشورهاي همسايه ارزان تر از سفر به برخي از شهرهاي کشورمان است.
    
    رتبه 98 ايران در جذب گردشگر
    رتبه ايران در بين کشورهاي در حال جذب گردشگر(هم اکنون در دنيا 150 کشور مشغول فعاليت در عرصه گردشگري هستند) 98 است. 8 درصد از تعداد کل گردشگران، گردشگران خارجي هستند که به ايران مي آيند و ارزآوري آنها براي کشورمان بسيار اهميت دارد اما متاسفانه 92درصد از گردشگران هم از ايران خارج مي شوند.
     60 درصد درآمد گردشگري ترکيه مربوط به گردشگران خارجي است و تنها 40درصد درآمد آنها از طريق گردشگري داخلي به دست مي آيد. درآمد حاصل از گردشگري بين سال هاي 92 تا 95، بيش از 32 ميليارد دلار بوده و در اين مدت 19ميليون و 900هزار نفر گردشگر خارجي وارد کشور شده اند.اين اعداد نشان مي دهد که عملاً ايران داراي کمترين درآمد گردشگري است.
    
     برنامه ريزي خوب ترکيه اي ها
    رضا کامي رئيس اتاق مشترک ايران و ترکيه از اينکه سهم ايران در گردشگري ترکيه بالا است، گفت:ترکيه براي جذب گردشگر بهترين برنامه ريزي را انجام داد و اکنون براحتي از زيرساخت هايي که فراهم کرده است، بهره برداري مي کند. اما ايران نتوانست برنامه مدون و جامعي در جذب گردشگر داشته باشد وهمواره مي بينيم ساير کشورها در جذب گردشگران ايراني موفق عمل کردند. نمونه بارز اين اتفاق هم کشور ترکيه است. وي ادامه داد: در نشست هاي مختلفي که با ترک ها داشتيم بارها آنها تاکيد کردند که مي خواهند گردشگران خود را به سمت ايران هدايت کنند اما وقتي اين امر به مرحله عملياتي نزديک شد، شکست خورد چرا که شرايط کشور براي جذب گردشگر فراهم نيست. از طرفي ما حتي در معرفي پتانسيل هاي ايران عملکرد ضعيفي داشتيم و کسي نمي داند ايران چه آثار تاريخي با ارزشي دارد.
    
    گزارش اتحاديه هتلداران ترکيه
    بر اساس گزارشي که از سوي اتحاديه هتل هاي ترکيه منتشر شده، در سال 2017 ميلادي، حدود 2.5ميليون گردشگر ايراني به ترکيه سفر کرده اند و بدين ترتيب ترکيه اصلي ترين مقصد گردشگري خارجي ايرانيان در سال گذشته ميلادي بوده است. اين گزارش همچنين پيش بيني کرده که روند افزايش سفرهاي گردشگري ايرانيان به ترکيه در سال جاري ميلادي نيز ادامه يابد و بويژه شهرهاي ترکيه در ماه مارس، يعني ايام تعطيلات نوروز شاهد حضور پرتعداد گردشگران ايراني باشد.بعد از ترکيه، کشورهاي عراق، امارات و ارمنستان، ديگر مقصدهاي جذاب گردشگري براي مسافران ايراني بوده اند.در سال 2016، مجموعا 1.7 ميليون گردشگر ايراني به ترکيه سفر کرده بودند.
    اين گزارش خاطرنشان کرده که هر گردشگر ايراني به طور متوسط 6شب در ترکيه اقامت گزيده و هزار دلار هزينه کرده و در مجموع 2.5 ميليون گردشگر ايراني 2.5 ميليارد دلار براي ترکيه درآمد داشته اند. سرانه هزينه کرد ساير گردشگران خارجي در ترکيه 630 دلار بوده است. در بين شهرهاي مختلف ترکيه، استانبول، وان و آنتاليا، محبوب ترين شهرها براي گردشگران ايراني بوده اند. ايراني ها علاوه بر تفريح، براي خريد و تجارت نيز به ترکيه سفر مي کنند.
    در اين گزارش خاطرنشان شده که عدم انطباق سيستم بانکي ايران با سيستم بانکي ترکيه موجب شده تا برخي از ايرانيان از سفر به ترکيه منصرف شوند. همچنين از نگاه اين گزارش عدم امکان استفاده ايرانيان از کارت هاي بانکي در ترکيه، موجب شده تا گردشگران ايراني ناگزير شوند مقدار زيادي پول نقد با خود حمل کنند و اين سبب محدود شدن هزينه کردهاي آنها شده است.
    اتحاديه هتل هاي ترکيه پيشنهاد کرده که براي حل اين مشکل از دبيت کارت ها استفاده شود. «اگر اين سامانه پرداخت راه اندازي شود، ايراني ها مي توانند براحتي با استفاده از دبيت کارت ها خريدهاي خود را انجام دهند.»
    بر اساس آمارهاي وزارت گردشگري ترکيه، تعداد کل گردشگران ورودي به اين کشور در سال 2017 ميلادي با 27.8درصد رشد به 32.4 ميليون نفر رسيده است. ايراني ها در مجموع 7.7درصد از کل مسافران ورودي به ترکيه را به خود اختصاص داده اند و بعد از روس ها (14.6 درصد) و آلماني ها(11.1 درصد) در رتبه سوم جاي گرفته اند.
    
    2/5 ميليارد دلار ايراني ها در جيب ترکيه / 2/5 ميليون گردشگر ايراني در سال 2017 ميانگين هزار دلار هزينه را ثبت کردند
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "مرجان اسلامي فر"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دام و كشت و صنعت
متن مطالب شماره 220، مرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است