|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: خروج سوداگران ، ورود متقاضيان واقعي به بازار مسكن
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6855
شنبه بيست و هفتم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


خروج سوداگران ، ورود متقاضيان واقعي به بازار مسكن
«ايران» از رفتار 4 گروه عمده متقاضي مسكن گزارش مي دهد

نويسنده: محمد مهدوي


    
    در ماه هاي اخير بخش عمده اي از متقاضيان و خريداران مسکن از گروه «مصرفي رفاه گرا» بوده اند
    همان طورکه اصولاً وضعيت بازار مسکن در ساير مناطق کشور با تاخير دو سه ماهه از بازار تهران تبعيت مي کند، آمار خريد و فروش آپارتمان در پايتخت با دقت معقولي براي رصد وضعيت معاملات در کل کشور مناسب است. از سوي ديگر توجه به آمار تهران گريزناپذير است، چرا که توجه مراکز آماردهي مربوطه در دوره هاي کوتاه مدت و مستمر روي پايتخت تمرکز دارد. بر اساس آمار دفتر اقتصاد مسکن در دي ماه سال جاري نزديک به 18 هزار واحد مسکوني در تهران خريد و فروش شد که به لحاظ تعداد معاملات، افزايش 7/12 درصدي نسبت به دي ماه سال 95 را نشان مي­ دهد. اين ميزان حجم معاملات نسبت به ماه گذشته نشان از رشد 7/7درصدي است، اما شيب رشدمعاملات مسکن در دي ماه نسبت به ماه قبل به يک سوم تنزل يافت که عامل موثر در کنترل افزايش قيمت محسوس نسبت به آخرين ماه پاييز بوده است، به طوري که ميزان افزايش قيمت در دي ماه امسال نسبت به ماه قبل 3 درصد بوده است. براي اينکه ديد کلي نسبت به دي ماه سال گذشته داشته باشيم، بايد گفت رشد قيمت 15 درصدي نسبت به موعد مورد نظر تجربه شده است. اين اطلاعات رسمي از نخستين ماه زمستان امسال نمود تب دار نبودن افزايش قيمت نسبت به ماه قبل است که با جوسازي و به نوعي بازارگرمي مشاهده شده واسطه هاي بازار طي بازديدهاي ميداني در منافات است. دي ماه امسال متوسط قيمت هر متر مربع واحد مسکوني در تهران 5 ميليون و 146 هزار تومان بوده است. همچنين معدل خريد و فروش واحد مسکوني در تهران از ابتداي سال جاري تا پايان دي ماه حاکي از رشد 12 درصدي حجم معاملات نسبت به 10 ماه سال 95 است. مقايسه آمار معاملات يک ساله 95 نسبت به سال 94 نشان از افزايش فقط 6 درصدي بوده است. اين دو قياس وضعيت بازارهاي سه ساله اخير را بخوبي نشان مي دهد.
    
    روند کاهشي گروه سرمايه گذار
     اما در سطح اقتصاد خرد، خريداران بخش مسکن با توجه به هدف، شيوه خريد و زمان ورود به بازار و رفتارشناسي آنها در 4 گروه قابل واکاوي و ارزيابي هستند. نخستين گروه، «سرمايه گذار» است که مسکن را با هدف سرمايه گذاري بلندمدت خريداري مي کند و عموماً پس از خريد ملک آن را رهن و اجاره مي دهد. درصد ناچيزي از سرمايه گذاران، مسکن خريداري شده را در بلندمدت خالي نگه مي دارند. تقاضاي ايجاد شده توسط اين گروه تقاضاي سرمايه گذاري ناميده مي شود. هدف اين گروه کسب بازدهي از محل افزايش قيمت مسکن، حفظ قدرت خريد در برابر تورم در بلند مدت و دريافت اجاره است. افزايش تورم در جامعه يا انتظارات تورمي قابل توجه و در اندازه غيرمعمول در آينده نزديک، اين گروه را نسبت به خريد ملک تشويق مي کند. بديهي است با توجه به سياست هاي ضد تورمي دولت هاي يازدهم و دوازدهم تاکنون، پس از سال 92 و باور کاهش تورم، تعداد اين گروه به مرور روند کاهشي داشته است؛ هرچند در برخي برهه ها بسته به شرايط کلان اقتصادي و بيم­ ها و اميدهاي بازار ريزنوساناتي را نيز تجربه کرده است. يکي از اين ريزنوسانات از نوع افزايش خيلي نامحسوس از سوي اين گروه در هفته­ هاي اخير به علت افزايش تورم بوده است که اصلاً پايدار به نظر نمي آيد و جذابيتي براي اين گروه ندارد.
    
    سوداگراني که از بازار خارج شدند
    گروه دوم، «سوداگر» است که مسکن را با هدف کسب سود از نوسانات قيمتي و با هدف کوتاه ­مدت خريداري مي کند و برخلاف سرمايه گذار به دنبال عايدات جانبي آن يعني رهن و اجاره دادن نيست. اين گروه، مسکن را با هدف سرمايه گذاري کوتاه مدت خريداري و عموماً تلاش مي کند پس از خريد ملک آن را اجاره ندهد تا امکان فروش سريع با توجه به شرايط بازار وجود داشته باشد. در واقع هدف سوداگر، کسب حداکثر بازدهي در دوران رشد شديد قيمت مسکن درکوتاه مدت است. اين سرمايه گذاران حرفه اي مسلماً طي چند سال اخير رکود يعني از سال 92 تاکنون از بازار مسکن خارج شده اند و رونق نسبي اخير با افزايش قيمت کم چرب، غير از تعداد معدودي سوداگر خام و آماتور بقيه را به هيچ وجه براي ورود به اين بازار کم رمق تحريک نکرده است.
    
    گروه «مصرفي رفاه گرا» در صدر تقاضا
    گروه سوم اما «مصرفي رفاه گرا» است که مسکن را با هدف استفاده شخصي و سکونت خريداري مي کند و اگر در حال حاضر در جايي مستاجر باشد، سبب آزاد شدن يک واحد براي عرضه به بازار رهن و اجاره مي شود. مصرفي رفاه گرا در خريد خود چندان ديدگاه اقتصادي ندارد و کمتر به دوره هاي رکود و رونق مسکن توجه مي کند. عموماً دليل اين امر کم تجربگي، نا آگاهي، بي توجهي به تحولات اقتصادي و بازار مسکن يا توجه بيشتر به رفاه و آرامش شخصي ناشي از خريد مسکن است که همه جزو ترجيحات اين تيپ مصرف کننده است. در واقع وي در تصميم گيري خود بيشتر به توان و قدرت مالي جهت خريد مسکن و نيز رفاه مورد نظر براي خانواده تمرکز مي کند. در ماه هاي اخير بخش عمده اي از متقاضيان و خريداران مسکن از اين گروه بوده اند، چرا که تورم طولاني مدت چندساله اخير و عدم افزايش جدي قيمت مسکن، فرصت پس انداز و تمرکز روي خريد را به آنها داده و چه بسا افزايش قيمت تورمي اخير و رونق نه چندان دلچسب بازار آنها را به سبب بيم از جهش قيمت جدي براي ورود به بازار خريد مصمم تر کرده است. از آنجا که امکان دريافت تسهيلات مناسب خريد مسکن، حضور اين گروه را در بخش تقاضا پررنگ تر مي کند، به اين ترتيب تسهيلات بانکي خصوصاً بانک مسکن شانس خريد را براي آنها افزايش داده است. علت عدم استقبال خيلي جدي اين گروه بي رونقي اقتصادي در کسب و کارها در چند سال رکود بوده که موجب کاهش پس انداز عمده اين افراد شده است.
    
    فرصت طلبي «مصرفي مقتصد»
    اما آخرين گروه، «مصرفي مقتصد» است که مانند گروه قبل مسکن را با هدف استفاده شخصي خريداري مي کند و در صورتي که در حال حاضر در جايي مستاجر باشد، سبب آزاد شدن يک واحد براي ارائه به بازار رهن و اجاره مي شود، با اين تفاوت که اين گروه در خريد خود ديدگاه کاملاً اقتصادي دارد و تلاش مي کند بهترين زمان را براي خريد مسکن مصرفي خود انتخاب کند تا بالاترين قدرت خريد را داشته باشد و تا حد امکان در دوره رکود، سرمايه خود را در ساير حوزه ها به گردش درآورده و سود کسب کند. اين گروه تنها پس از مشخص شدن احتمال افزايش قيمت در آينده نزديک، پس انداز خود را به سمت مسکن روانه مي کند. در بازار کنوني افراد اين گروه بسته به ديدگاه و شم اقتصادي خود از نگاه خودشان تصميم عاقلانه تري مي گيرند و در صورت ورود به بازار مسکن مصمم تر از گروه مصرفي رفاه گرا هستند، چرا که مصرفي رفاه گرا با توجه به بي اطلاعي از بازار و تمرکز بر رفاه خانواده با موضوع، برخورد احساسي دارد. با اين وصف عمده متقاضيان در بازار کنوني مسکن کشور دو گروه مصرفي هاي رفاه گرا و مقتصد هستند که نشان از شرايط مناسب بازار براي اين دو در غياب سرمايه گذاران و سوداگران است.
    
    
    نيم نگاه
    
    گروه «مصرفي مقتصد» در خريد خود ديدگاه کاملاً اقتصادي دارد و تلاش مي کند بهترين زمان را براي خريد مسکن مصرفي خود انتخاب کند. اين گروه در دوره رکود، سرمايه خود را در ساير حوزه ها به گردش در مي آورد

    
    خروج سوداگران ، ورود متقاضيان واقعي به بازار مسکن / «ايران» از رفتار 4 گروه عمده متقاضي مسکن گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "محمد مهدوي"

  سونامي «مال» سازي در كلانشهرها / عواقب اقتصادي احداث بي رويه مجتمع هاي عظيم فروشگاهي
محمد مهدوي، ايران 12/12/96
مشاهده متن    
  رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور در گفت و گو با «اعتماد»: فعاليت نظام مهندسي ضمانت اجرايي ندارد / در بازديد از ساختمان هاي كرمانشاه مشخص شد، شهرداري با دريافت جريمه اجازه ساخت و ساز خلاف را داده است
محمد مهدوي، اعتماد 6/10/96
مشاهده متن    
  موسس شوراي تدوين مقررات ملي ساختمان در گفت و گو با «اعتماد»: قانون نظام مهندسي لحاف چهل تكه است / قانون جديد هم روي ريل ناكجاآباد جلو مي رود
محمد مهدوي، اعتماد 22/8/96
مشاهده متن    
  تنبيه توخالي ها / اصرار دولت بر اجراي قانون اخذ ماليات از خانه هاي خالي
محمد مهدوي، اعتماد 15/8/96
مشاهده متن    
  مثلث حقوق بهره برداران ساختمان
محمد مهدوي *، شرق 13/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 10)، مرداد و شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است