|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: اخبار
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


اخباربانک مرکزي: اخذ هزينه براي دريافت اطلاعات از ثبت احوال ممنوع است
    بانک مرکزي اعلام کرد: دريافت کارمزد استعلام اطلاعات مربوط به مشتريان از سازمان ثبت احوال کشور توسط بانک ها و موسسه هاي اعتباري ممنوع است و اين اقدام با بخشنامه هاي پيشين مغايرت دارد. مشاهده شده به تازگي برخي بانک ها و موسسه هاي اعتباري، علاوه بر کارمزدهاي مندرج در بخشنامه هاي اخذ کارمزد، اقدام به اخذ مبالغي از مشتريان خود تحت عنوان «کارمزد استعلام اطلاعات مشتريان از سازمان ثبت احوال کشور» مي کنند. بر اين اساس بانک مرکزي با ابلاغ بخشنامه اي به بانک ها و موسسه هاي اعتباري اين اقدام را مغاير با بخشنامه هاي صادره اين بانک دانست و دريافت هرگونه وجه تحت عنوان کارمزد خدمات بانکي خارج از چارچوب بخشنامه هاي ابلاغي بانک مرکزي ممنوع است. به گزارش بانک مرکزي در اين بخشنامه از بانک ها و موسسه هاي اعتباري خواسته شده، ضمن ابلاغ موضوع به واحدهاي ذيربط بر حسن اجراي آن نيز نظارت لازم انجام شود. بخشنامه مزبور در چارچوب دريافت 2 تا 6 هزار ريالي برخي بانک ها و موسسه هاي اعتباري از مشتريان تحت عنوان کارمزد استعلام اطلاعات مشتريان از سازمان ثبت احوال کشور توسط بانک مرکزي صادر شد.
    
    
    نوسازي ٣٥ درصد ناوگان بخش کشاورزي در دولت هاي يازدهم و دوازدهم
    رئيس مرکز توسعه مکانيزاسيون وزارت جهاد کشاورزي گفت: در 4.5 سال گذشته 35 درصد ناوگان ماشين آلات بخش کشاورزي کشور نوسازي شده است. به گزارش ايرنا، «کامبيز عباسي» در نشست خبري خود با تشريح گزارش عملکرد اين بخش افزود: طرح جايگزيني ماشين هاي فرسوده، از محل صرفه جويي سوخت در دستور کار اين وزارتخانه قرار دارد. وي تصريح کرد: در دولت هاي يازدهم و دوازدهم، سرمايه گذاري هاي زيادي در حوزه مکانيزاسيون کشاورزي انجام شده است. وي اظهارداشت: از نيمه دوم امسال تاکنون، پنج هزار و 500 ميليارد تومان در اين حوزه سرمايه گذاري و تبديل به ماشين شده که 95 درصد اين سرمايه گذاري با تکيه بر توليدات داخلي صورت گرفته است.
    
    
    وزير جهاد کشاورزي:ظرفيت توليد محصولات کشاورزي با منابع پايه را داريم
    وزير جهادکشاورزي گفت: ايران با وجود محدوديت هاي منابع آبي ظرفيت هاي فوق العاده اي در تامين توليدات کشاورزي مورد نياز کشور از منابع پايه را داراست و تخصيص 10 ميليارد دلار براي رونق اين بخش از اقدام هاي حمايتي است. به گزارش ايرنا، «محمود حجتي» افزود: ميزان سرمايه گذاري در بخش کشاورزي در هيچ دوره اي از تاريخ کشورمان از پيش از انقلاب تاکنون، در بخش آب و خاک کشور مانند امروز نبوده است. حجتي خاطرنشان کرد: تخصيص 10 ميليارد دلار به حوزه آب و خاک کشور، اجراي طرح آبرساني به 300 هزار هکتار از اراضي دشت سيستان، طرح انتقال آب تا مزرعه در سطح 46 هزار هکتار براي نخستين بار در کشور، طرح توسعه سيستم هاي نوين آبياري، جلوگيري از فرسايش خاک و توسعه آبخيزداري از جمله اقدام هاي حمايتي در بخش کشاورزي است.
    
    
    صادرات گاز مايع ايران پس از تحريم ها رکورد زد
     پايگاه خبري سنگاپوري «پلاتس» به نقل از منابع کشتيراني گزارش داد: صادرات ال. پي. جي (Liquefied Petroleum Gas)گاز مايع ايران سال 2018 ميلادي را با افزايش آغاز کردند و ميزان آن در نخستين ماه ميلادي (ژانويه)، به بالاترين رقم از زمان لغو تحريم ها، يعني 520 هزار تن رسيد. بر اين اساس، اين مقدار 146هزار تن بيشتر از آمارهاي اوليه منتشر شده در اواسط ماه ژانويه است. اين رقم همچنين 39.4 درصد نسبت به 373 هزار تن ال. پي. جي که ايران در دسامبر 2017 (آخرين ماه ميلادي) صادر کرده بود، رشد نشان مي دهد. در سال 2017، صادرات ال. پي. جي ايران در مجموع به 3 ميليون و 500 هزار تن رسيد و بالاترين رقم ماهانه در همين سال به ماه اوت، با 423 هزار تن مربوط مي شد.
    
    
    اقتصاددان برجسته ايراني در کانادا درگذشت
    فريدون تفضلي اقتصاددان برجسته ايراني و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي روز گذشته در کانادا چهره در نقاب خاک کشيد. تفضلي، متولد ۱۳۱۹، يکي از اقتصاددانان برجسته ايران است. او از سال ۱۳۴۹ مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي بوده و در سال ۱۳۵۶ به رتبه استادي رسيد. دکتر تفضلي دوره کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتراي اقتصاد را از امريکا دريافت کرد و گفته مي شود يکي از شاگردان ميلتون فريدمن، اقتصاددان برجسته و بنيانگذار مکتب پول گرايي بوده است. مرحوم تفضلي براي اغلب دانشجويان و خوانندگان کتاب هاي اقتصادي، با کتاب تاريخ عقايد اقتصادي شناخته مي شود اما وي علاوه بر اين کتاب، کتاب هاي اقتصاد کلان: نظريه ها و سياست هاي اقتصادي، «انقلاب کينزي از ديدگاه رشد و توسعه اقتصادي» و «تورم و تورم بسيار شديد و چند نمونه تاريخي» را تاليف کرده است.
    «تورم ناشي از فشار تقاضا» نيز نظريه معروف تقضلي است. بر اساس اين نظريه، در شرايطي که افزايش سطح تقاضا نسبت به امکانات عرضه نامتعادل است، اين نوع تورم بروز مي کند. افزايش تقاضا مي تواند از بخش واقعي اقتصاد يا بخش پولي آن يا ترکيبي از اين دو حاصل شود. تفضلي خود در توضيح اين نظريه گفته بود:«فرض کنيد بيکاري گسترده اي در اقتصاد حاکم است. اگر در اثر سياست هاي مالي دولت (مانند افزايش سرمايه گذاري دولتي و افزايش مخارج دولت- يعني بالابردن ميزان بودجه مصرفي و عمراني) تقاضا براي کالا در جامعه بيشتر شود؛ باعث افزايش توليد و افزايش توليد باعث افزايش تقاضا براي نيروي کار (افزايش اشتغال) و به تبع آن افزايش دستمزدها مي شود. از آن جا که بخش عمده اي از هزينه هاي توليد را - بويژه درکشورهاي صنعتي - هزينه دستمزد تشکيل مي دهد، توليدکنندگان ناچارند اين افزايش هزينه هاي توليد را درقيمت کالاها و خدمات توليد شده خود لحاظ کنند و بدين ترتيب بر قيمت ها افزوده مي شود؛ يعني تورم پديد مي آيد. پس کاهش بيکاري باعث افزايش قيمت کالاها و خدمات شد. اين مفهوم تحت عنوان «رابطه فيليپس» در اقتصاد مطرح مي شود.»
    کانون دانش آموختگان اقتصاد دانشگاه شهيدبهشتي نيز روز گذشته در اين باره اعلام کرد: مطلع شديم متاسفانه استاد گرامي جناب آقاي دکتر فريدون تفضلي عضو هيات علمي وقت دانشکده اقتصاد و علوم سياسي دانشگاه شهيدبهشتي به رحمت خدا رفته اند. مراسم ختم اين اقتصاددان روز جمعه، ۱۱ اسفند ساعت ۱۶ الي ۱۷:۳۰. در مسجد جامع شهرک غرب برگزار مي شود.
    
    
    قوانين تجارت الکترونيک نياز به بازنگري دارد
    رئيس مرکز توسعه تجارت الکترونيکي گفت: قوانين تجارت الکترونيک، با توجه به تحولات پرشتاب حوزه IT در سال هاي اخير، کاربرد مورد نظر را ندارند. به گزارش ايسنا، رمضانعلي صادق زاده، رئيس مرکز توسعه تجارت الکترونيکي درباره برگزاري نخستين همايش بين المللي جنبه هاي حقوقي فناوري اطلاعات گفت: قانون تجارت الکترونيک در اوايل دهه هشتاد در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و طبيعي است که طي اين ۱۵سال اخير با توجه به تحولات پرشتابي که در حوزه IT، چه نرم افزاري چه سخت افزاري و همچنين کاربردي از جمله کسب وکارهاي الکترونيکي، استارت آپ ها و اصولاً تجارت الکترونيک در سطح ملي و بين المللي اتفاق افتاده، قوانين در حال حاضر کاربرد مورد نظر را ندارند.
    
    اخبار
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات تطبيقي قرآن و حديث
متن مطالب شماره 10، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است