|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: پي گيري يك مرگ
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


پي گيري يك مرگ
نمايندگان مجلس: سازمان زندان ها بايد پاسخگو باشد / چهار تشكل علمي خواستار پي گيري و رفع ابهامات شدند    
    ماجراي خودکشي دکتر کاووس سيدامامي همچنان براي نمايندگان مجلس، جامعه علمي کشور و حقوقدانان مبهم است. نمايندگان خواستار پاسخگويي مسئولان ذي ربط شده و از تحقيق و تفحص از سازمان زندان ها سخن گفته اند. انجمن هاي علمي نيز در نامه هايي به رئيس جمهوري، خواستار ورود او به اين مساله شده اند. حقوقدانان هم بر مسئوليت سازمان زندان ها در صيانت از جان زندانيان تاکيد دارند. علت واکنش ها، هم زندگي و شخصيت علمي و اجتماعي دکتر سيدامامي است، هم سابقه خودکشي ها در اوين و ديگر زندان هاي کشور که بعد از اعتراض هاي اخير به وقوع پيوسته است.
    
    واکنش مقام هاي قضايي
    اظهارنظر مقام هاي قضايي درباره پرونده جاسوسي فعالان محيط زيست و خودکشي سيدامامي، همچنان شامل کليات است.
    از جمله حجت الاسلام محسني اژه اي، سخنگوي قوه قضائيه در اين خصوص گفت: «افرادي به اتهام دادن اطلاعات طبقه بندي شده از مراکز حساس به سرويس هاي اطلاعاتي بيگانه از جمله رژيم صهيونيستي اسرائيل و امريکا در روزهاي گذشته دستگير شده و بعضي از آنان در بازداشت هستند.» به گزارش انتخاب، وي درباره خودکشي سيدامامي در سلول انفرادي هم گفت: «فرد مورد نظر شما جزو همان بازداشت شدگان بوده است، اما اينکه براي چه کساني و به چه ميزاني اتهامشان اثبات مي شود بايد تا پايان بررسي ها و دادگاه صبر کرد.»
    معاون اول قوه قضائيه درباره علت درگذشت کاووس سيدامامي هم اظهارکرد: «من هم شنيده ام ايشان خودکشي کرده اند، اما هنوز از جزئيات آن اطلاع ندارم.» محسني اژه اي در پاسخ به اينکه با توجه به خودکشي سيدامامي و دو نفر ديگر در زمان اعتراضات، اين سوال ايجاد شده است که چرا سازمان زندان ها مراقبتي نسبت به بازداشت شدگان ندارد؟ تصريح کرد: «مراقبت مي شود اما اين موضوع اخير نيز در حال بررسي است که ببينيم چگونه اتفاق افتاده است.»
    موسي غضنفرآبادي، رئيس دادگاه انقلاب هم اتهام دستگيرشدگان را جاسوسي اعلام کرد و گفت: پرونده افراد دستگير شده فعلاً در دادسراي امنيت مطرح است و پس از رسيدگي در اين دادسرا به دادگاه انقلاب ارسال مي شود.
    
    جدي شدن تحقيق و تفحص از سازمان زندان ها
    نمايندگان مجلس که اغلب از فراکسيون اميد هستند، در اظهارنظرهاي خود خواستار روشن شدن همه ابعاد ماجرا، از چيستي پرونده بازداشتي ها تا دلايل خودکشي دکتر سيدامامي شده اند. عليرضا رحيمي، عضو کميسيون امنيت ملي با انتشار يادداشتي در کانال «تلگرام» خود، با بيان اينکه خبر خودکشي دکتر کاووس سيدامامي در زندان، موجبات تحير و نگراني نمايندگان مجلس را نيز رقم زد، اظهارکرد: «همزماني حدودي اين خبر تلخ و رازآلود با ديدار هيات نمايندگان مجلس از زندان اوين و بررسي مرگ سينا قنبري و نيز تاخير غيرقابل قبول مسئولان ذيربط براي بازديد اخير نمايندگان از اوين و از سوي ديگر خبر رساني از سوي خانواده آن فقيد به جاي اطلاع رساني از سوي دستگاه مسئول، موضوع اين حادثه را حساس تر کرده است.»
    وي با اشاره به بررسي احتمال جمع آوري امضا در صحن مجلس براي روشن شدن ابهامات اين اتفاق و پاسخگو بودن نهادهاي ذي ربط از سوي نمايندگان، اضافه کرد: «نمايندگاني از فراکسيون اميد بويژه به دنبال ارائه تذکر، طرح سوال از وزير دادگستري و مکاتبه با روساي قوا هستند. در اين هنگام موضوع تحقيق و تفحص از سازمان زندان ها در گروه هاي تلگرامي نيز از روز گذشته بين بعضي نمايندگان مطرح شده است که نشان از نگراني جدي آنان دارد.» به گفته اين عضو کميسيون امنيت ملي، «نکته قابل توجه اينجاست که اگرچه زندان ها في نفسه ظرفيت لازم براي ورود نظارتي مجلس و نمايندگان را دارد، اما چرا بايد مرگي در زندان رخ دهد و موجي از نگراني و سوال در افکار عمومي ايجاد شود بعد نمايندگان تحقيق و تفحص را کليد بزنند؟ موارد مشابه را در همين مجلس دهم داشته ايم که فاجعه اي عيان شده بعد تحقيق و تفحصي آغاز شده و در نهايت نيز بجز قرائت گزارش آن در صحن تحولي اصلاحي در بيرون اتفاق نيفتاده است.» وي ضمن تاکيد بر ضرورت پاسخگويي دستگاه هاي مسئول به افکار عمومي و مجلس در مرگ اين استاد، بويژه درباره علت اطلاع رساني نکردن مستقيم، از رئيس مجلس نيز خواست درباره اين واقعه تلخ با اقدامات نظارتي نمايندگان همراهي موثر داشته باشد. محمدجواد فتحي، عضو کميته مجلس براي بازديد از زندان ها نيز از بررسي خودکشي دکتر امامي در کميسيون حقوقي قضايي مجلس خبرداد.
    محمد کاظمي، نايب رئيس کميسيون حقوقي و قضايي مجلس نيز که عضو هيات بازديد از زندان اوين بود، به «ايلنا» گفت:«بنابر قانون حفاظت از زندانيان برعهده سازمان زندان ها است و آنان بايد جوابگو باشند که علت خودکشي اين زنداني چه بوده است.» محمدرضا تابش رئيس فراکسيون محيط زيست مجلس هم دستگيري عده اي از فعالان تلاشگر زيست محيطي و اطلاع رساني نکردن متجاوز از ۲۰ روز درباره اين موضوع را «شبهه برانگيز» و مرگ اين استاد جامعه شناسي دکتر سيدامامي در زندان را «تاسف آور» توصيف کرد که باعث مي شود ابهامات درباره اتهامات وارده به دستگيرشدگان افزايش يابد. به گزارش جماران، وي از قوه قضائيه خواستار پاسخگويي صريح شد و از دولت نيز تقاضاي پيگيري عاجل و قاطع کرد.
    
    درخواست 4 انجمن علمي استادان دانشگاه از رئيس جمهوري
    علاوه بر نمايندگان مجلس، چهار انجمن علمي علوم سياسي ايران، جامعه شناسي ايران، مطالعات صلح ايران و انجمن ايراني مطالعات فرهنگي و ارتباطات در نامه مشترکي به رئيس جمهوري خواستار پيگيري مرگ کاووس سيدامامي شدند. نويسندگان، اخبار و شايعات منتشرشده درباره دلايل دستگيري و مرگ ايشان را غيرقابل باور توصيف و تاکيد کردند که اين اخبار ابهامات و سوالات زيادي را پديد آورده است. آنان، رئيس جمهوري را به عنوان مسئول اجراي قانون اساسي که همواره نسبت به تدوين و اجراي کامل منشور حقوق شهروندي نيز حساسيت داشته مسئول ايضاح و رفع رنج هاي ناگوار و متوالي جامعه علمي دانسته و تاکيد کردند: حداقل انتظار ما اين است که بر اساس اين مسئوليت، براي بررسي جدي و پيگيري موثر و پاسخگوکردن نهادهاي درگير در اين ضايعه دردناک اقدام عاجل و موثر به عمل آوريد.
    فرزند سيدامامي اعلام کرد که مراسم خاک سپاري وي امروز در آرامگاه روستاي «امامه» در 40کيلومتري شمال تهران برگزار مي شود.
    
    برش
    
    جلسه نمايندگان مجلس با کارشناسان اطلاعات سپاه
    رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس از برگزاري جلسه اي با حضور نايب رئيس مجلس درباره مرگ کاووس سيدامامي در زندان اوين خبر داد. علاءالدين بروجردي در گفت وگو با خانه ملت، گفت: ديروز صبح فراتر از کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، جلسه اي با حضور تعدادي از نمايندگان مجلس و با حضور نايب رئيس مجلس، جناب آقاي مطهري برگزار شد و فيلم وي در زندان اوين را مشاهده کرديم. وي افزود: کاووس سيدامامي متاسفانه به هر دليل شرايط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وي در سلول عادي نگهداري نشده است، در واقع کاووس سيدامامي با توجه به اينکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداري شده است. بروجردي ادامه داد: در فيلم مذکور هم نشان مي دهد که کاووس سيدامامي پيراهن خود را درآورده و براي خودکشي آماده مي شود. خانواده وي نيز اين اتفاق را پذيرفتند لذا درخواست کالبدشکافي هم نکرده اند. به گفته وي، خودکشي کاووس سيدامامي در زندان اوين در اين جلسه که با حضور تعدادي از نمايندگان و نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، برگزار شد نيز تاييد گرديد. با اين حال علي مطهري نايب رئيس مجلس با اشاره به جلسه ديروز برخي نمايندگان با کارشناسان اطلاعات سپاه درباره فوت کاووس سيد امامي در زندان، توضيحات ارائه شده را کافي ندانست و گفت که مجلس منتظر تکميل اطلاعات خود در اين زمينه است. به گفته مطهري، اين جلسه به درخواست اطلاعات سپاه برگزار شده است. وي افزود: در اين جلسه همچنين فيلمي از داخل سلول آقاي سيد امامي نشان دادند. در اين فيلم لحظه خودکشي مشهود نيست اما حدود هفت هشت دقيقه ايشان (سيد امامي) مشغول اقداماتي است که نشان مي دهد احتمالاً قصد خودکشي دارد. در اينجا کوتاهي اپراتور روشن است که متوجه اين اتفاق نشده در حالي که بايد زودتر متوجه مي شده و از اين اتفاق جلوگيري مي کرده است. به نظر مي رسد در اين زمينه کوتاهي شده و خودشان هم قبول دارند. نايب رئيس مجلس با اشاره به اتهام وارده به سيدامامي درخصوص جاسوسي، يادآور شد: مبارزه با جاسوسي کار تخصصي وزارت اطلاعات است و بهتر است اين دو نهاد در کار يکديگر دخالت نکنند.

    
    پي گيري يک مرگ / نمايندگان مجلس: سازمان زندان ها بايد پاسخگو باشد / چهار تشکل علمي خواستار پي گيري و رفع ابهامات شدند
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 5 (پياپي 505)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است