|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/24: اشتغال زايي در مكران به دبيري وزارت دفاع
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3304
شنبه 10 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


اشتغال زايي در مكران به دبيري وزارت دفاع
برنامه ريزي براي ايجاد ١٣٠ هزار شغل در جنوب سيستان و بلوچستان

نويسنده: شكوفه حبيب زاده


    سيستان وبلوچستان به عنوان تنگه احد ايران شناخته مي شود. استاني که به دليل ظرفيت هاي فراواني که دارد و البته موقعيت خاص از نظر گستردگي مرز هزارو ٥٠٠ کيلومتري با دو کشور افغانستان و پاکستان و درياي عمان موقعيت ويژه اي را براي کشور رقم زده است. وجود سواحل مکران در اين منطقه و بندر چابهار در دل آن و دسترسي به آب هاي اقيانوسي، از مزيت هاي اصلي اين منطقه به شمار مي روند. از زماني که در سال ٨٧ اولين اقدام عملي مربوط به تمرکز نگرش توسعه اي به منطقه مکران شکل گرفت، بر اساس مصوبه سال ٩١ شوراي عالي امنيت ملي، کارگروه توسعه مکران به رياست معاون اول رئيس جمهور را تشکيل داد و دبيري کارگروه نيز به وزارت دفاع محول شد. بر اساس مطالعات انجام شده، بيش از ١٣٠ هزار اشتغال مستقيم در چند سال آتي براي منطقه مکران پيش بيني شده؛ البته اين بخشي از سياست هايي است که در اين استان در نظر گرفته شده است. منطقه آزاد سيستان، يکي از درخواست هاي جدي در استان است که به دليل ارتباط عميق ايران و افغانستان، مي تواند منجر به گستردگي تجارت بين دو منطقه و البته در کنار آن، رفع مسالمت آميز دغدغه آبي در اين استان باشد. از سويي، به گفته ماندانا زنگنه، مديرکل دفتر جذب سرمايه گذاري استانداري سيستان و بلوچستان، در گفت وگو با «شرق»، بهره گيري از ظرفيت هاي انرژي خورشيدي در استان سبب شد تا براي محروميت زدايي در منطقه و ايجاد درآمد براي خانوار، نيروگاه خورشيدي خانگي با کمک بلاعوض ساخته شود که به اين ترتيب درآمد ٢٠ساله ثابتي براي خانوارهاي روستايي ايجاد مي شود؛ بر اساس قيمت هاي خريد تضميني سال ٩٥، به طور ميانگين ماهانه حدود ٧٠٠ تا ٨٠٠ هزار تومان درآمد حاصل از توليد برق نيروگاه هاي خورشيدي خانگي است.
    
    
سيستان وبلوچستان در چه حوزه هايي براي سرمايه گذاري ظرفيت و جذابيت دارد؟
     سيستان وبلوچستان سرزمين فرصت هاي بکر سرمايه گذاري است؛ سرزمين استعدادها و ظرفيت هاي پنهان در حوزه هاي مختلف. سرزميني که بنده از به کاربردن واژه محروميت براي آن اجتناب مي کنم؛ زيرا اعتقاد دارم کشور تاکنون از قابليت هاي اين استان محروم مانده است؛ از ظرفيت هاي هزارو٥٠٠ کيلومتر مرز آن، ظرفيت هاي دريا و اقيانوسي بودن آن، ظرفيت هاي حوزه معدن، حوزه انرژي هاي تجديدپذير، ميوه هاي گرمسيري، شيلات، گردشگري تاريخي و طبيعي آن و ديگر ظرفيت هاي بالقوه اي که هريک به تنهايي در صورت به فعليت درآمدن، مي توانند تاثير شگرفي بر اقتصاد استان، منطقه و حتي کشور داشته باشند. در حال حاضر در استان استقبال درخور توجهي از طرف سرمايه گذاران داخلي و خارجي شده است. اين نکته را بايد در نظر داشت که تا قبل از سال ٩٣، حتي يك مجوز سرمايه گذاري خارجي از سوي سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران براي استان صادر نشده بود؛ درحالي که در سال ٩٥، استان رتبه سوم جذب سرمايه گذاري را گرفت.
    
     چرا؟
     با توجه به نتايج برجام، همسو با ساير استان هاي کشور و همين طور به دليل وجود ظرفيت هاي خالي و بکر، پرشتاب تر و با جهشي چشمگيرتر نسبت به گذشته، حضور متقاضيان داخلي و خارجي سرمايه گذاري را در استان شاهد هستيم. طبق آخرين آمار، تاکنون ١٥ مجوز سرمايه گذاري خارجي براي استان صادر شده و رتبه سوم را در سرمايه گذاري خارجي در كشور در سال ٩٥ كسب كرده ايم. حدود دو هزار ميليون دلار حجم سرمايه گذاري خارجي براي استان سيستان وبلوچستان صادر شده است؛ چون سرمايه گذاران خارجي آگاهانه و با مطالعه براي سرمايه گذاري ورود مي كنند. از تقاضاهاي سرمايه گذاري و مجوزهايي كه صادر شده است، به نوعي مي توان محورهاي شايان توجه را براي سرمايه گذاري در استان مشاهده کرد. بيشترين حجم سرمايه گذاري در حوزه هاي داخلي و خارجي در حوزه انرژي هاي تجديدپذير ازجمله نيروگاه هاي خورشيدي و بادي است. در واقع از بين ١٥ مجوز سرمايه گذاري خارجي كه براي استان صادر شده، هفت مورد مجوز سرمايه گذاري انرژي هاي تجديدپذير است. در ابتداي امر، سه منطقه را به صورت زون انرژي در سطح استان تعيين كرديم. بيش از ٢٠ هزار هكتار از اراضي استان را به حوزه انرژي هاي تجديدپذير اختصاص داديم. حدود هزار هكتار در منطقه گراغه براي انرژي خورشيدي، حدود ١٩ هزار هكتار در ميل نادر براي بادي و در منطقه رامشار براي هر دو انرژي خورشيدي و بادي ٢٠٠ هكتار اختصاص داده شده است. در اين مدت، تلاش کرديم روند واگذاري اراضي را تسهيل و تسريع کنيم و اين مدت را حتي تا سه ماه کاهش داديم. در رابطه با سرمايه گذاري در حوزه انرژي هاي بادي، با همکاري و پيگيري اداره کل منابع طبيعي استان، به کمک يک دستورالعمل جديد و متفاوت، از سازمان جنگل ها و مراتع كشور مجوزي اخذ شد كه نحوه واگذاري زمين به نيروگاه هاي بادي تغيير کرد که براي نيروگاه هاي بادي حتي كمتر از يكي، دو روز زمين در اختيار سرمايه گذار قرار مي دهند. به طور خاص، درباره نيروگاه هاي خورشيدي و بادي، حدود ٤٠ پروانه احداث صادر شده است. در زمينه انرژي هاي نو، اعلام آمادگي و صدور مجوز سرمايه گذاري هاي خارجي از سوي کشورهايي مانند آلمان، ايتاليا، کره جنوبي و ترکيه در منطقه را داريم.
    
     اصولا سرمايه گذاري با اشتغال معنادار مي شود. اين سرمايه گذاري چه اثري روي اشتغال و در نتيجه معيشت مردم دارد؟
     نيروگاه هاي بزرگ نسبت به سرمايه گذاري اي که انجام مي دهند، اشتغال کمتري نسبت به ساير طرف هاي سرمايه گذاري ايجاد مي کنند، اما با هدف بهره مندي از پتانسيل تابش خورشيد و تاثير آن بر معيشت خانوار، ما در حوزه نيروگاه هاي خورشيدي خانگي نيز ورود كرده ايم تا بتوانيم از ظرفيت تابش خورشيد، براي خانواده هاي روستايي درآمد ايجاد كنيم كه در گام اول ٦٠٠ خانوار را از منابع تسهيلات بانكي تامين اعتبار كرده ايم. در چند استان ديگر هم اين اقدام شروع شده است. تفاوت استان ما با ساير استان ها اين است كه ما براي اولين بار توانسته ايم بخشي از اعتبار نيروگاه خانگي را به صورت بلاعوض براي روستاييان تهيه كنيم. حدود ٢٥ ميليون تومان، هزينه ساخت نيروگاه خانگي پنج كيلوواتي است كه ١٠ ميليون را به صورت بلاعوض با هماهنگي معاونت محروميت زدايي سپاه براي محروميت زدايي انجام داده ايم كه در كل كشور بي سابقه بوده است. ١٥ ميليون هم از محل تسهيلات بانكي براي خانواده هاي روستايي تامين مي شود. با اين کار، درآمد ٢٠ساله ثابتي براي خانوارهاي روستايي ايجاد مي شود که براساس قيمت هاي خريد تضميني سال ٩٥، به طور ميانگين حدود ٧٠٠ تا ٨٠٠ هزار تومان ماهانه درآمد حاصل از توليد برق نيروگاه هاي خورشيدي خانگي است.
    
     با توجه به تمركز فقر در استان، چه راه حل هاي ديگري به منظور اشتغال زايي در منطقه در نظر گرفته ايد؟
     شرايط فعاليت و سرمايه گذاري در شمال استان به خاطر اقليم نامساعدي كه وجود دارد، سخت شده است. وابستگي تامين آب منطقه سيستان به خارج از كشور، شرايط را سخت تر کرده است. در منطقه سيستان در حوزه مرز مي توانيم فعال تر عمل کنيم. بازارچه ميلک در اين منطقه، بازارچه فعالي است. بازار افغانستان نياز زيادي به کالاهايي دارد که در استان و كشور توليد شده و از اين منطقه صادر مي شوند. بنابراين در منطقه سيستان بايد بيشتر بر صنايع يا توليداتي كه بازارمحور و متناسب با بازار كشورهاي هم جوار به ويژه افغانستان است، تمركز كنيم. از سويي از آنجا كه استان سيستان وبلوچستان روي کمربند تابش خورشيد قرار دارد، مي توان از انرژي خورشيدي به نفع مردم استان و ايجاد درآمد براي خانوار روستايي استفاده كرد. همچنين مدنظر داريم تا با ايجاد نيروگاه هاي خورشيدي براي سازمان هاي عمومي ازجمله شهرداري ها و دهياري ها که منابع محدود درآمدي دارند، با احداث نيروگاه، درآمد ثابت ٢٠ساله ايجاد كنيم. درآمد نيروگاه ها به دليل خريد تضميني برق هم درآمد مطمئني است و هم طولاني مدت و هم دوره برگشت سرمايه اش در مقايسه با ساير سرمايه گذاري ها خيلي كوتاه است. بخش شيلات در استان سيستان وبلوچستان داراي مزيت نسبي و رقابتي است و بيشترين سهم ارزش افزوده استان در زمينه شيلات است و بيش از ٤٠ درصد نياز كشور به فراورده هاي شيلاتي از اين استان تامين مي شود. اين بخش براي سيستان وبلوچستان خيلي اهميت دارد. همچنين به طور خاص بر طرح پرورش ماهي در قفس هم تمركز كرده ايم و در حال حاضر ١١ شركت در اين باره اعلام آمادگي كرده اند. مطالعات انجام شده و فرايند اخذ موافقت هاي اصولي، اخذ زمين در كرانه خشكي طي شده و از اواخر سال استقرار قفس ها در دريا و ماهي دارکردن آنها انجام خواهد شد. در زمينه پرورش ميگو نيز استان سيستان و بلوچستان نسبت به ساير استان ها مزيت خاصي دارد چون به دليل دسترسي به آب هاي آزاد، از آب تميزتري برخوردار است و احتمال شيوع بيماري ها بسيار كمتر مي شود و به دليل شرايط آب وهوايي هم امکان پرورش دو بار وجود دارد كه در ميان استان ها بي نظير است. استان سيستان وبلوچستان در ساير حوزه ها از جمله خرما، ميوه هاي گرمسيري، معدن و گردشگري نيز داراي ظرفيت هاي قابل توجهي است. رتبه اول سطح زير کشت خرما و رتبه دوم توليد خرماي کشور، از معدود استان هاي توليدکننده ميوه هاي گرمسيري و خارج از فصل کشور، وجود ذخاير معدني ارزشمند متنوع و متعدد در سطح استان، وجود ذخائر مس، آنتيموان، طلا، کروميت، منگنز و... که به همين دليل استان لقب رنگين کمان معادن را به خود اختصاص داده است، همچنين قدمت تاريخي و طبيعت بکر و زيباي استان و وجود جاذبه هاي گردشگري تاريخي و طبيعي به ويژه مناطقي که به سبب ثبت جهاني هم اکنون شهرت بين المللي يافته اند، از جمله شهر سوخته سيستان، روستاي کلپورگان، کوير لوت، فرش سيستان و... بخش گردشگري استان را از اهميت ويژه اي برخوردار كرده است.
    
     آيا سرمايه گذاران داخلي هم نسبت به سرمايه گذاري در استان ابراز تمايل كرده اند؟
     استان در مقايسه با سال هاي گذشته در سرمايه گذاري رشد قابل توجهي داشته است. خوشبختانه در مقطع زماني اي هستيم كه نقطه عطفي براي استان است. پس از برجام، شرايط براي حضور سرمايه گذاران در كشور فراهم شده و اين امر در استان، مصادف شده با زماني كه زيرساخت هاي استان از قبيل گاز، بندر، خطوط دريايي و... در حال تكميل است. در واقع در مقطعي هستيم كه استان با مزيت توسعه نيافتگي روبه رو شده و در خيلي از زمينه ها پتانسيل هاي بكري داريم.
    
     ظرفيت هاي استان در ترانزيت بسيار بالاست. سرمايه گذاري در اين بخش چگونه بوده است؟
     در اسناد توسعه مختلف ملي و منطقه اي و در تقسيم كار ملي، ترانزيت و بازرگاني خارجي جزء اولين ماموريت استان سيستان وبلوچستان در نظر گرفته شده است، زيرا با دارابودن هزارو ٥٠٠ کيلومتر مرزهاي خشكي و آبي، طولاني ترين مرز خشكي و آبي را در كل كشور دارد كه ظرفيت منحصربه فردي را در ترانزيت كالا ايجاد کرده است. در اين راستا پروژه راه آهن چابهار به زاهدان و در ادامه به مشهد و سرخس در حال انجام است تا امکان حمل ونقل ريلي را فراهم كنيم. در بحث حمل ونقل جاده اي هم محور ترانزيت جاده اي در حال ساخت است. با توجه به اينکه ظرفيت بندر به ٨،٥ ميليون تن تخليه رسيده است، لازم است خيلي سريع همگام با توسعه بندر، ظرفيت ريلي و جاده اي را بالا ببريم. يكي از درخواست هاي استان تخصيص سهميه اي از تامين كالاهاي اساسي كشور مثل برنج، گندم و شكر به بندر چابهار است. اخيرا محموله گندم اهدايي از هندوستان به افغانستان، از مسير چابهار در حال ترانزيت است چون از همه مسيرها كوتاه تر است. با تکميل ظرفيت هاي بندر چابهار و فعال شدن خطوط كشتي راني، زمينه سرمايه گذاري در اين حوزه فراهم شده است. سرمايه گذاري در سواحل مكران مورد توجه نظام است و بدين منظور تسهيلات خاصي در اين زمينه، در قانون بودجه و در طول برنامه ششم توسعه ديده شده است. منطقه آزاد سيستان هم تمامي مراحلش در دولت انجام شده و مورد تصويب شوراي عالي مناطق آزاد قرار گرفته و مصوبه هيئت دولت را هم دارد و اكنون در مجلس است. يك بار در مجلس مطرح شد و به دليل شرايط آن زمان، تصويب نشد و اكنون منتظر مطرح شدن دوباره در صحن علني هستيم و اميدوارم در طرح جديد امسال تصويب شود كه اگر اين امر اتفاق بيفتد، يك منطقه آزاد در سيستان هم خواهيم داشت که اين دو منطقه آزاد تکميل کننده يکديگر بوده و تاثير چشمگيري در اقتصاد استان و کشور خواهند داشت.
    
     با توجه به اينكه سرمايه گذاران مناطق آزاد و همچنين سرمايه گذاران استان، عموما غيربومي اند، آيا تكليفي بر مراجعان و سرمايه گذاران هست كه از نيروهاي محلي بهره گيري كنند؟
     چند طرح خيلي بزرگ ملي در استان در حال انجام است؛ طرح پتروشيمي مكران كه قرار است چابهار هاب سوم پتروشيمي كشور شود و اكنون در حال كار است. طرح فولاد مكران که در حال احداث است، طرح هايي مثل توليد تاير خودرو كه در سيستان شروع به كار كرده است. بافت بلوچ در ايرانشهر كه طرحي دولتي و مربوط به سازمان گسترش براي احياي بافت بلوچ است يا طرح گلخانه سه هزار هكتاري در منطقه چابهار كه در مراحل واگذاري زمين است و طرح ها و پروژه هاي ديگر، به ويژه در حوزه نيروگاهي، شايد تا به حال سهم استان از طرح ها و پروژه ها، نيروهاي كار ساده بوده، اما با توجه به اينکه اكنون استان از لحاظ تعداد فارغ التحصيل دانشگاهي در همه حوزه ها فعال است و طبق آمار بعد از استان تهران بيشترين تعداد دانشجو را استان سيستان و بلوچستان دارد، از اين بابت در اکثر رشته هاي دانشگاهي فارغ التحصيل داريم و آنچه الان موردتوجه ماست اين است كه در همه پروژه ها از نيروهاي بومي استفاده شود. ممكن است در برخي حوزه ها فارغ التحصيلان استان تجربه كاري کافي نداشته باشند، اما هر متخصص و مهندسي از جاي ديگر بيايد نيروهاي ما بايد در كنارشان باشند و ياد بگيرند و نهايتا كار به نيروهاي متخصص بومي واگذار شود. اين موضوع را به تمامي طرح ها و پروژه هاي استان تاکيد کرده ايم. همچنين تاكيد داريم اين شركت ها گردش مالي شان از طريق بانك هاي استان باشد، چون اين شركت ها معمولا در تهران يا استان هاي ديگر مستقرند و كار اينجا انجام مي شود اما گردش مالي مربوط به يك استان ديگر است. همچنين با توجه به برنامه زمان بندي به بهره برداري رسيدن طرح ها، نياز و تقاضاي نيروي کار طرح ها احصا شده که مبناي برنامه ريزي براي تامين نيروي انساني مشخص و فني و کارآزموده است. در تاييد اين موضوع براي پتروشيمي، فولاد، تايرخودرو، بافت بلوچ و... تفاهم نامه هايي با دانشگاه علمي كاربردي و سازمان فني وحرفه اي منعقد شده است. نيروهاي كاري را كه در مدت اجرا و بعد از بهره برداري، مورد نياز كارخانه هاست، اعلام كرده اند. اثرات اين پروژه ها تا يكي دو سال آينده در استان مشخص مي شود.
    
     به خوبي به اهميت سواحل مكران براي كشور اشاره كرديد. فرصت هاي ويژه سرمايه گذاري در اين منطقه چگونه است؟
     سواحل سوق الجيشي و اقتصادي مکران در طول تاريخ يکي از مناطق استراتژيک، نظامي و تجاري ايران به شمار رفته که متاسفانه از نظر سازندگي در طول ساليان متمادي مغفول مانده است. در بند ٢١ سياست هاي کلي برنامه ششم بر توسعه، عمران و آباداني سواحل مکران تاکيد شده است. مکران از نظر تاريخي سرزميني ساحلي در جنوي شرقي ايران است که اگر کريدور شمال-جنوب را مهم ترين حلقه تجارت بين آسيا و اروپا فرض کنيم که به گفته کارشناسان در مقايسه با مسيرهاي سنتي از نظر مسافت و زمان، ٤٠درصد کوتاه تر و از نظر هزينه ٣٠درصد ارزان تر است، مي تواند يکي از مسيرهاي مهم ترانزيتي در آسياي ميانه باشد که کشورهاي مسير اين کريدور را منتفع کند. بندر چابهار در اين سواحل، مهم ترين بندر خارج از خليج فارس است که از نظر نظامي، سياسي و راهبردي همواره نقش تعيين کننده اي داشته است. علاوه بر اين موضوع، اقليم مناسب کشت محصولات گرمسيري و خارج از فصل، منابع غني دريايي، اراضي مناسب براي توسعه فعاليت هاي شيلاتي و پرورش انواع آبزيان، وجود معادن نسبتا غني و متنوع، وجود تاسيسات زيربنايي در منطقه از جمله منطقه آزاد چابهار، فرودگاه بين المللي، گمرک، دو بندر ظرفيت تخليه ٨،٥ميليون تن، همچنين جاذبه هاي تاريخي و بکر گردشگري و وجود پتانسيل و نعمت لايزال خورشيد و باد در منطقه از مزيت ها و ظرفيت هاي قابل توجه سواحل مکران در جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي است. سال جاري، سالي متفاوت و نقطه عطفي براي سواحل مکران است. افزايش ظرفيت تخليه بندر شهيدبهشتي چابهار، از ٢.٥ميليون تن به ٨.٥ميليون تن، رويدادي بسيار مهم در ابعاد ملي و بين المللي بود که به لحاظ موقعيت چابهار به عنوان نزديک ترين فاصله تا کشورهاي افغانستان و آسياي ميانه براي ترانزيت کالا و اسکان و پهلوگيري کشتي هاي پهن پيکر، اهميت اقتصادي و تجاري سواحل مکران را بالفعل کرد. در همين راستا، تخفيف ها و مشوق هاي قابل توجهي هم در مقايسه با ساير بنادر کشور در نظر گرفته شده است.
    
     اكنون وزارت دفاع اعلام كرده دبيري عمران طرح مكران به اين دستگاه محول شده است. فعاليت هاي اين دستگاه در منطقه به چه شکل بوده است؟
     پس از دستور مقام معظم رهبري مبني بر بهره برداري از گنج سواحل مکران و استفاده از مزيت ها و قابليت هاي باارزش اين منطقه در سال ١٣٨٧، نخستين اقدام عملي مربوط به تمرکز نگرش توسعه اي به منطقه مکران شکل گرفت. در سال ١٣٩١، شوراي عالي امنيت ملي، تشکيل کارگروه توسعه مکران را تصويب کرد. در همان سال، کارگروه ويژه اي در هيئت دولت وقت به رياست معاون اول رياست جمهوري تشکيل شد و براساس آن، پروژه هاي زيرساختي و توليدي متعددي در سطح منطقه تعريف شد. دبيري کارگروه توسعه سواحل مکران بر عهده وزارت دفاع است و مصوبات کارگروه مورد نظر نيز از سوي اين نهاد در منطقه پيگيري مي شود.
     در همين راستا اواخر سال گذشته، اولين همايش فرصت هاي سرمايه گذاري سواحل مکران توسط وزارت دفاع در منطقه برگزار شد و بسياري از مقامات ساير کشورها به ويژه کشورهاي همسايه و همچنين مديران ملي و استاني و سرمايه گذاران داخلي و خارجي در آن حضور داشتند. در اسفندماه سال جاري هم مقررات دومين همايش فرصت هاي سرمايه گذاري براي ارائه ظرفيت هاي سرمايه گذاري در سواحل مکران برگزار مي شود. همچنين به منظور برنامه ريزي و اقدام براساس نتايج بررسي دقيق و مدون، در سال ١٣٩٣، براساس مصوبه شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران، ضرورت تهيه طرح ويژه توسعه و عمران مکران تصويب شد و جهت گيري اصلي توسعه اين منطقه بر پايه ميران جذب شاغلان در نظر گرفته شد. براساس مطالعات انجام شده، بيش از ١٣٠ هزار اشتغال مستقيم در چند سال آتي براي منطقه مکران پيش بيني شده است.
    
     يكي از مسائلي كه از سوي افراد بومي مطرح مي شود، اهميت منطقه آزاد سيستان براي برقراري ارتباط تجاري با افغانستان است. از نظر شما به عنوان مسئول در اين حوزه، چقدر ايجاد منطقه آزاد در اين منطقه مي تواند به نفع منطقه و مردم بومي باشد؟
     به دليل معافيت ها و مشوق هايي كه براي سرمايه گذاري در مناطق آزاد وجود دارد، منطقه آزاد مي تواند مشوقي براي حضور سرمايه گذاران در استان باشد، بنابراين منطقه آزاد براي توسعه منطقه اي و بهبود معيشت مردم حتما تاثيرگذار است، چون بسياري افراد بودند كه تمايل داشتند از زابل خارج شوند و منزلشان را براي فروش گذاشته بودند و زماني كه اعلام شد سيستان قرار است منطقه آزاد باشد، از رفتن صرف نظر كردند. در خيلي از مسائل شايد بحث رواني موضوع سريع تر تاثير خودش را نشان دهد. در منطقه سيستان شرايط آن قدر سخت شده بود كه همه نسبت به آينده نااميد شده بودند و تصور مي كردند امكان تغييري در منطقه نيست و بايد آنجا را ترك كنند. خاطرم هست استاندار وقت كه در اين زمينه بسيار زحمت کشيد، زماني که از جلسه هيئت دولت بر گشتند، همه همکاران استانداري در محوطه استانداري جمع شدند كه از ايشان به دليل اتفاقي كه افتاده و مصوبه را گرفته اند تشكر كنند. البته مجلس متاسفانه آن را تصويب نكرد، اما در دولت تصويب شد و همه مراحلش طي شده و آن زمان بارقه اي از اميد را در منطقه ايجاد كرد و با ايجاد معافيت مالياتي تصور مي كردند زمين ها گران خواهد شد و از رفتن منصرف شدند. شايد انتقادهايي به مناطق آزاد وجود دارد، مثلا اينكه بيشتر بحث وارداتشان پررنگ تر شده، اما مناطق آزاد هم بخشي از كشور هستند و نمي شود بگوييم همه اقتصاد ما تحت تاثير تحريم ها بوده، اما مناطق آزاد از اين موضوع مستثنا بودند. قطعا آنها هم از شرايط اقتصادي كشور تاثير مي گيرند، اما ظرفيت هايي دارند كه مي توانند رشد و آباداني را براي كشور به ارمغان بياورند. عملكرد چابهار را به صورت صددرصد تاييد نمي كنم كه در منطقه تاثير گذاشته، اما اگر چابهار را با قبل از ايجاد منطقه آزاد مقايسه كنيد، ايجاد اين منطقه آزاد روي توسعه منطقه، تاثير گذاشته است. هرچند به دليل مشكلات كشور اين تاثيرگذاري ايده آل نبوده، اما اگر توليدات كشور انجام و سرمايه گذاري شود اين بخش بهترين جا براي صادرات است. براي اقدام بهينه و موثر بايد نگاهي به گذشته داشته باشيم و از تجربه و عملكردي که مناطق آزاد در سال هاي گذشته داشته اند، استفاده کنيم. استان سيستان وبلوچستان به دليل اينكه استان مرزي است، به خوبي مي تواند در زمينه سرمايه گذاري مشترك با كشورهاي همسايه مفيد باشد. افغانستان واقعا به سرمايه گذاري در استان رغبت دارد، زيرا احساس غربت نمي كنند، چون از لحاظ زبان و فضاي فرهنگي و اجتماعي با ما مشترك هستند و خيلي هايشان اقوامي در استان دارند. افغانستاني ها به دليل نبود زيرساخت و امنيت براي سرمايه گذاري در كشور خودشان و داشتن منابع مالي، تمايل وافري براي سرمايه گذاري در سيستان وبلوچستان دارند. بهترين اقدام براي آنها اين است كه مواد اوليه از افغانستان به ايران وارد كرده و در ايران، صنايعي ايجاد كنند و سپس به كشور خودشان صادر كنند. اگر بتوانيم در مناطق مرزي سرمايه گذاري مشترك داشته باشيم، قطعا در جهت توسعه مناطق مرزي خيلي موثر خواهيم بود، زيرا وقتي منافع دوطرفه ايجاد شود، هر دو طرف سعي مي كنند امنيت را حفظ كنند. در مقوله سرمايه گذاري خارجي، اولويت ما سرمايه گذاران كشورهاي همسايه هستند، زيرا به دليل مشتركاتي كه داريم شايد بتوانيم راحت تر از اروپايي ها براي كار تشويقشان كنيم. بومياني که براي سرمايه گذاري به کشورهاي همسايه به ويژه حوزه خليج فارس رفتند، اكنون به دليل اينكه در استان زيرساخت ها فراهم شده، حاضر به سرمايه گذاري در استان هستند. اگر منطقه آزاد سيستان ايجاد شود، قطعا زمينه سرمايه گذاري ويژه اي براي افغان ها که براي سرمايه گذاري خيلي علاقه مند هستند، فراهم مي شود. سيستان و بلوچستان تنگه احد است و در ابعاد ملي اهميت دارد؛ بنابراين توجه خاص به استان از ضرورت هاي خاص توسعه کشور است.
    اشتغال زايي در مکران به دبيري وزارت دفاع / برنامه ريزي براي ايجاد ١٣٠ هزار شغل در جنوب سيستان و بلوچستان
    


 روزنامه شرق، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار
    آثار ديگري از "شكوفه حبيب زاده"

  ناگفته هاي ستاد روحاني / روايت نعمت زاده در گفت و گو با «شرق» درباره انتخابات سال 92
شكوفه حبيب زاده، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  چيرگي اهليت سياسي بر اهليت حرفه اي / يك پژوهشگر توسعه، انتخاب زمامداران اقتصادي در مذاكرات برجام را در گفت و گو با «شرق» به نقد كشيد
شكوفه حبيب زاده، شرق 14/5/97
مشاهده متن    
  نبض تند بازار در غياب سلطان سكه / گزارش «شرق» از وضعيت غيرقابل پيش بيني ارز مشهور ايران در گفت و گو با فعالان بازار
شكوفه حبيب زاده، شرق 8/5/97
مشاهده متن    
  خودزني بنزين در بورس / پالايشگاه خليج فارس هم به سرنوشت نيروگاه هاي برق دچار خواهد شد؟
شكوفه حبيب زاده، شرق 20/4/97
مشاهده متن    
  عقب نشيني ترامپ از تحريم نفت ايران / يك كارشناس بين المللي نفت در گفت و گو با «شرق» با اعلام پشت پرده تحريم هاي نفتي ايران پيش بيني كرد
شكوفه حبيب زاده، شرق 17/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جغرافيا و برنامه ريزي
متن مطالب شماره 65، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است