|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/24: همه پرسي ؛ بحث روز محافل سياسي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6717 24/11/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


همه پرسي ؛ بحث روز محافل سياسي
«ايران» از بازتاب هاي پيشنهاد رئيس جمهوري گزارش مي دهد


رئيس جمهوري باز هم مورد حمله جريان مخالف دولت قرار گرفت. اين بار به خاطر يادآوري يکي از اصول قانون اساسي. حسن روحاني در جريان سخنراني 22 بهمن گفته بود: قانون اساسي معيار ما است و هر کس آن را قبول دارد انقلابي است. قانون اساسي بن بست ها را برداشته و ظرفيت بزرگي دارد و اگر در موضوعي با هم بحث داريم بايد به اصل 59 مراجعه کنيم که طبق آن بايد به آراي مردم مراجعه کرد. همين کافي بود تا جريان مخالف دولت يک بار ديگر سخت ترين حملات را عليه رئيس جمهوري آغاز کند. کمتر از يک روز بعد از اين سخنان، خبرگزاري تسنيم در مطلبي با اشاره به اينکه نخستين بار در جمهوري اسلامي ايران، ابوالحسن بني صدر بود که مساله رفراندوم را مطرح کرد به تشبيه حسن روحاني به رئيس جمهوري معزول ابتداي انقلاب پرداخت. اتفاقي که 6 ماه پيش هم توسط برخي از مخالفان دولت در مراسم راهپيمايي روز قدس حاشيه هاي زيادي را ايجاد کرده بود. عزت الله ضرغامي رئيس اسبق صدا و سيما هم با کنايه به صحبت هاي روحاني با هشتگ رفراندوم در صفحه توئيترش نوشت: در برابر حضور ده ها ميليون ايراني غيرتمند در کف خيابان هاي ايران و اعلام موضع صريح در مقابل دشمن، حرف از همه پرسي زدن نه تدبير است و نه حتي سليقه! هرچند که اصل حرف هم خيلي مورد اعتنا نيست. همچنين حسين شريعتمداري، مديرمسئول روزنامه کيهان اين سخن رئيس جمهوري را توهين به مردم شرکت کننده در راهپيمايي روز 22 بهمن دانست و به خبرگزاري فارس گفت: وقتي عده اي اندک و کم شمار در حد يک چند صد هزارم جمعيت 22 بهمن دست به اغتشاش زده بودند، آقاي روحاني و رسانه هاي حامي او گوش فلک را کر کرده بودند که صداي مردم را بايد شنيد! و اکنون تعجب آور است چرا حاضر نيستند صداي توده هاي عظيم و چند ده ميليوني مردم را که صداي واقعي ملت است بشنوند و به گونه اي سخن مي گويند که انگار صداي ملت با آنچه در حماسه اخير مطرح کرده اند متفاوت است!
    البته در طرف مقابل هم اين پيشنهاد رئيس جمهوري حاميان جدي از ميان هر دو جناح کشور پيدا کرد. از جمله ديروز بيژن مقدم، فعال سياسي اصولگرا به «ايسنا» گفت: اصل 59 قانون اساسي يکي از روش هاي قانونگذاري را برپايي همه پرسي از مردم مي داند. اين مساله مي تواند در مورد موضوعات مختلفي همچون سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مورد توجه قرار گيرد. وي ادامه داد: تاکنون دولتمردان و قانون گذاران احساس نياز نکرده اند که موضوعي را به همه پرسي بگذارند و براي قانونگذاري از مکانيزم هاي ديگري استفاده کرده اند. رئيس جمهوري در سخنراني 22 بهمن اعلام کرد که بايد به اين اصل توجه شود. اين موضوع سوالي را در ذهن من ايجاد مي کند که چرا تاکنون براي استفاده از اين ظرفيت احساس نياز نشده بود؟ همزمان عبدالله ناصري، فعال سياسي اصلاح طلب هم به «ايسنا» گفت: برگزاري همه پرسي که ذيل اصل 59 قانون اساسي قرار مي گيرد، مي تواند اميدواري را به جامعه مدني بازگرداند، اما همانند موضوع برجام اجراي اين موضوع نيز نيازمند اجماع در تمام سطوح حاکميتي است.
    در همين ارتباط با اسماعيل گرامي مقدم سخنگوي حزب اعتماد ملي و امير محبيان تحليلگر اصولگرا گفت و گو کرده ايم که در ادامه مي آيد:
    
    
    اسماعيل گرامي مقدم فعال سياسي اصلاح طلب در گفت وگو با «ايران»:همه پرسي، مي تواند فصل الخطاب اختلافات قانوني باشد
    
    در مراسم راهپيمايي روز 22 بهمن، رئيس جمهوري بار ديگر بحث همه پرسي را مطرح کرد. اصولاً چه زماني در سياست بحث همه پرسي مطرح مي شود؟
    در همه نظام هاي سياسي دنيا و در مقاطعي ممکن است بر سر اختلاف نظرهايي اطمينان عمومي کمرنگ شود و يک دوقطبي در جامعه شکل بگيرد. در چنين مواقعي بازتاب تصميم غلط، ممکن است باعث سرگرداني و سرخوردگي جامعه بشود.
    براي اينکه اين مسائل اختلافي منجر به کشمکش، دوقطبي شدن و از بين رفتن اعتماد عمومي نشود مکانيزمي به نام همه پرسي تعريف شده است. در چند سال اخير اختلافاتي بر سر اين موضوع که انگلستان در اتحاديه اروپا باقي بماند يا نماند، وجود داشت که در نهايت اين موضوع به خاطر جلوگيري از اختلاف بيشتر به همه پرسي گذاشته شد. در واقع به نظرم همه پرسي مي تواند فصل الخطاب اختلافات قانوني در کشور باشد. گاهي هم براي حل اختلافات مي توان به رهبري مراجعه کرد اما وقتي در حل موضوعي اختلاف دامنه دار شد، براي جلوگيري از کشمکش مي توان به رفراندوم مراجعه کرد. به نظر مي رسد ارجاع اختلافات اساسي به همه پرسي، نظام هاي سياسي کمترين آسيب را خواهند ديد. چون به خودي خود علاوه بر دور کردن کشور از اختلاف باعث انسجام ملي در کشور مي شود.
    
    صحبت آقاي روحاني در اين نشست با حاشيه هايي همراه شد. با وجود اينکه رئيس جمهوري از يک اختيار قانوني که قانون پيش راه گذاشته است صحبت کرد، اما عده اي به او تاختند و طرح موضوع همه پرسي را بهانه اي براي حمله به ايشان قرار دادند. مگر روحاني از چه سخن گفت؟ آيا همه پرسي چيزي فراتر از قانون به ما مي گويد؟
    متاسفانه برخي جريان هاي سياسي به جاي اينکه به منافع ملي فکر کنند به دنبال حفظ منافع گروهي و شخصي خود هستند. هرگاه يکي از مقامات کشور يا شخصيت هاي سياسي به مواد و اصول فراموش شده قانون اساسي اشاره مي کنند، برخي به گونه اي موضع مي گيرند که گويي اين اصول اصلاً در قانون اساسي نيامده است.
    همه پرسي اصلي از همين قانون است. چرا بايد براي بازخواني يک اصل از قانون اينگونه به رئيس جمهوري هجمه شود؟ آقاي روحاني به درستي به اصل 59 قانون اساسي اشاره کرد و به نظر مي رسد با توجه به شرايط کشور و نسل جديد و جوان که اين روزها وضعيت خوبي از لحاظ اميد به آينده ندارند، بتوان از اين طريق راهي براي دلگرم کردن شان به آينده نشان داد. من فکر مي کنم مخالفان آقاي روحاني استفاده از اين قوانين را مغاير با منافع خود مي دانند.
    
    يکي از انتقاداتي که به صحبت هاي آقاي روحاني مي شود اين است که ايشان مشخص نکردند که اين همه پرسي براي چه چيز مي تواند برگزار شود. اين انتقاد را قبول داريد؟ و بعد اينکه اين همه پرسي در چه حوزه هايي لزومش در جامعه نياز است؟
    آقاي روحاني از يک اصل قانون سخن گفت و اين موضوع مي تواند به اين معني باشد که همه بايد به قانون مراجعه کنيم و بر اساس آن عمل کنيم. در رابطه با پرسش دوم هم به نظرم مسائل زيادي است که مي تواند در اين همه پرسي مطرح شود. از مسائلي که در حوزه زنان در کشور رخ مي دهد تا مسائل و اختلاف نظر هاي سياسي را مي توان از طريق همه پرسي حل و فصل کرد. به عنوان يک انسان مذهبي که خانواده ام به صورت اختياري حجاب و پوشيدگي را انتخاب کرده اند مي گويم که موضوع حجاب مي تواند در کشور به همه پرسي گذاشته شود. موارد زيادي است که البته بايد درباره لزوم هر کدام با توجه به زمان مقتضي تصميم گيري و براي حل و فصل آنها تلاش کرد.
    
    امير محبيان تحليلگر اصولگرا در گفت وگو با «ايران»:روحاني درباره همه پرسي توضيح بيشتري بدهد
    
    در مراسم راهپيمايي روز 22 بهمن، رئيس جمهوري بار ديگر بحث همه پرسي را مطرح کرد. به طور کلي در فضاي کنوني سياست کشور برگزاري همه پرسي چقدر شدني است؟
    اول بايد ببينيم که منظور از به کارگيري اين واژه در سخنراني آقاي روحاني چيست. گاهي همه پرسي به معناي راي گيري است که اين امر به صورت مستمر در کشور به وسيله انتخابات در حال انجام است. زماني هم همه پرسي به معناي رفراندوم و براي گره گشايي از موضوعات خاص است. رفراندوم ابزاري نيست که دائم بتوان از آن استفاده کرد. ساختار کشور به گونه اي است که از لحاظ قانوني داراي تعريف و قاعده است. همه پرسي به اين معني مي تواند باشد که به نقطه اي از يک موضوع رسيده ايم که مردم بايد هزينه آن تغيير يا خواسته را با راي خودشان برعهده بگيرند و به واسطه اين همه پرسي اين عمل انجام شود. موضوع ديگر اين است که ما مي خواهيم به موضوعي دست پيدا کنيم که فراتر از تعاريف کنوني است که باز هم مي توان به همه پرسي دست زد. اينکه ما همه پرسي را به عنوان ابزاري بدانيم که هر وقت خواستيم بتوانيم به آن دست بزنيم شدني نيست. با اين توضيح بايد بگويم که هنوز مشخص نيست که رئيس جمهوري منظورش از اين همه پرسي چيست. اگر منظور او همه پرسي است بايد ببينيم که ايشان چه موضوعي را براي همه پرسي پيشنهاد و مطرح مي کند. بعد از طرح موضوع مي توان نظر داد که آيا مساله اي که ايشان مد نظر دارد آيا نياز به همه پرسي دارد يا مي توان از طرق ديگر آن را حل و فصل کرد.
    
    شما فکر مي کنيد چه مساله اي در کشور در شرايط فعلي نياز به همه پرسي دارد؟
    اينکه آيا موردي باشد که نياز به همه پرسي داشته باشد يا بعداً نياز باشد در همه پرسي مطرح شود را من به خاطر نمي آورم.
    
    تا به امروز سه همه پرسي در تاريخ جمهوري اسلامي برگزار شده است و آخرين همه پرسي به سال 1368 و بازنگري قانون اساسي برمي گردد. عده اي در دو روز گذشته مطرح مي کنند که رئيس جمهوري بايد بازنگري قانون اساسي را با توجه به نقايص قانون مطرح کند. تحليل شما از صحبت چيست؟
    قانون اساسي نبايد زياد دستخوش تغيير شود. معمولاً تغيير اين قوانين بسيار دير به دير صورت مي گيرد. البته ممکن است با توجه به شرايط و پس از انجام ارزيابي از وضعيت کشور لزوم تغييرات در قانون نياز شود. اما به نظرم در شرايط کنوني بازنگري قانون اساسي ضرورتي ندارد.
    
    صحبت آقاي روحاني در اين نشست با حاشيه هايي همراه شد. با وجود اينکه رئيس جمهوري از يک ظرفيت قانوني صحبت کرد، اما عده اي به او تاختند و طرح موضوع همه پرسي را بهانه اي براي حمله به ايشان قرار دادند.
    رفراندوم يک اصل قانوني است. اما به نظرم شايد دليل مخالفان اين باشد که نمي خواهند اين موضوع رويه شود. اگر هر رئيس جمهوري بخواهد همه پرسي برگزار و تغييراتي ايجاد کند، مشکل ساز مي شود.
     به گمانم براي روشن شدن موضوع، شايسته است آقاي روحاني در اين مورد توضيح بيشتري بدهد، شفاف اعلام کند که منظورش از همه پرسي چيست. هم اکنون بحث ها و تحليل ها در فضايي غبارآلود و بر مبناي ظن و گمانه است. ايشان بايد مشخص کند همه پرسي در چه حوزه اي را منظور دارد. به هر حال برخي قوانين ما سيستم بوروکراتيکي را ايجاد کرده که گاه اجازه تحرک را مي گيرد. خيلي ها به اين موضوع ايراد دارند و کسي که به اين بوروکراسي دست و پاگير انتقاد مي کند، ضد انقلاب نيست.
    
    همه پرسي ؛ بحث روز محافل سياسي / «ايران» از بازتاب هاي پيشنهاد رئيس جمهوري گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6717 به تاريخ 24/11/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام آلكان
متن مطالب شماره 21، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است