|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/11/24: ريشه كني بي سوادي با تداوم هوشمندانه سواد آموزي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22077
سه شنبه 27 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21843 24/11/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


ريشه كني بي سوادي با تداوم هوشمندانه سواد آموزي
نهضت سواد آموزي مولود انقلاب اسلامي- بخش پاياني

نويسنده: فريده شريف


    
    يکي از خدمات مهمي که جمهوري اسلامي در بعد از پيروزي انقلاب ارايه کرد اقدام مهم سواددار شدن مردم تحت پوشش نهضت سوادآموزي بود.
    اين نهضت در زمان خود توانست خيل عظيمي از افراد بي سواد را در مسير سواد و علم آموزي قرار دهد و چه افرادي که از همين مسير حتي مراحل تحصيلات عالي را طي کردند و جايگاه ارزشمند علمي و اجتماعي براي خود دست و پا کردند.
    با اين حال سواد به عنوان يکي از نعمت هاي مهمي که در دوران ستم شاهي مغفول واقع شده بود و حکومت منحوس پهلوي آن را از مردم دريغ مي کرد، در پس از انقلاب اسلامي به يکي از مهم ترين رکن هاي سازندگي و آباداني ايران اسلامي قرار گرفت و پير و جوان در مسير سوادآموزي حرکت کردند و خروجي بسيار مثبت و اثرگذاري از نهضت سوادآموزي در جامعه انقلابي ايران شکل گرفت.
    
    آمارهاي جديد در حوزه سواد آموزي
    نخستين گام براي رشد کشور، آموزش سواد و ياد گرفتن آن است در قرآن کريم آمده است «آيا کساني که مي دانند با کساني که نمي دانند برابر هستند؟» اين آموزه آسماني نشان مي دهد که در دين اسلام چه جايگاهي براي انديشمندان و دانش جويندگان تعبيه شده است به نحوي که از مردم خواسته شده تا دانش بجويند و آن را فراگيرند، چرا که اگر انسان را خوشبخت نسازد، بدبخت نمي کند اگر انسان را سربلند نکند، سرشکسته نمي سازد، اگر انسان را توانگر نکند بينوا و ندار نمي سازد، اگر به انسان سود نبخشد زيان هم نمي رساند به همين دليل دانش براي دارنده اش شفاعت مي کند و خداوند هيچ گاه او را رسوا نمي سازد.
    «علي باقرزاده» رئيس سازمان نهضت سوادآموزي درباره مهم ترين هدف اين سازمان مي گويد: «اقناع جامعه بي سواد کشور و تشويق آنها به سوادآموزي مهم ترين هدف سازمان است و براي تحقق اين هدف تاکنون بيش از 33 تفاهم نامه همکاري با موسسات و دستگاه هاي دولتي و غير دولتي و همچنين با 570 مرکز غيردولتي در امر سوادآموزي قرارداد به امضا رسيده است.»
    وي با اشاره به اينکه تعداد 217 مرکز آموزش يادگيري محلي در کشور ايجاد شده است اضافه مي کند: «امروزه تمام تلاش بر اين است که سوادآموزي با همراهي مهارت آموزي به بي سوادان ارايه شود که در مراکز محلي ما اين اتفاق رخ مي دهد.»
    رئيس سازمان نهضت سوادآموزي تصريح مي کند: «از تعداد تعيين شده که تحت پوشش آموزش سواد قرار مي گيرند، 25 هزار نفر بي سوادان زير 19 سال، 20 هزار نفر اتباع خارجي، 3000 نفر مددجويان تحت حمايت و زندانيان، 45 هزار نفر عشاير به ويژه در استان هاي سيستان و بلوچستان، آذربايجان غربي، کردستان، لرستان هرمزگان و خراسان شمالي هستند.
    وي همچنين مي گويد: «وزارت آموزش و پرورش سواددار کردن مردم در سه گروه سني بازمانده از تحصيل را پيگيري مي کند و ميزان با سوادي را به 94/7 درصد رسانده است.»
    باقرزاده ميزان با سوادي در رده سني نوجوان 10 تا 19 ساله را 98/3 درصد در گروه سني جوانان 10 تا 29 ساله را 97/1 درصد و در گروه سني 10 تا 49 سال را 94/7 درصد عنوان مي کند.
    رئيس سازمان نهضت سوادآموزي همچنين تعداد بي سوادان در کشور را در حدود هشت ميليون و 800 هزار نفر عنوان مي کند و مي گويد: «ميزان با سوادي طي سال هاي 1391 تا 1395 سه برابر 15 سال گذشته رشد کرده است.»
    وي خاطرنشان مي کند: «بالاترين ميانگين سال هاي تحصيلي با بالابودن ميزان درآمد و بالابودن اميد به زندگي رابطه مستقيم دارد و بي انگيزگي و هدف نداشتن مهم ترين عامل بي علاقه بودن افراد به سوادآموزي است چرا که اين مشکل سبب مي شود افراد به سوي اشتغال، تحرک و پويايي متمايل نشوند و خود را در مشکلات مختلف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... گرفتار ببيند.»
    رئيس سازمان نهضت سوادآموزي به انگيزه زنان براي شرکت در کلاس هاي نهضت سوادآموزي هم اشاره مي کند و مي گويد: «آمادگي زنان براي حضور در کلاس ها بيشتر از مردان است و از دو ميليون و 690 هزار بي سواد در گروه سني 10 تا 49 سال در کشور، يک ميليون و 680 هزار نفر آنها از ميان زنان است.»ريشه بي سوادي بايد کنده شود.
    در مسئله سواد آموزي و گسترش علم و دانش بيش از اينکه نگاه ها بر روستاها و شهرستان ها باشد نگاه ها بر پايتخت کشورها است چرا که اين شهرها مرکز تجمع صنايع، ادارات، دانشگاه ها سازمان ها، نهادها و ارگان هاي مهم و حساس است و گردانندگان و متوليان اين نهادها و سازمان ها بايد از نهايت دقت، هوشياري، علم و دانش برخوردار باشند تا امور اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي کشور به بهترين نحو اداره شود و کمي و کاستي وجود نداشته باشد. بنابراين همه کساني که به توسعه و پيشرفت کشور اهميت مي دهند بايد موضوع سوادآموزي را در صدر برنامه هاي خود قرار دهند و ريشه بي سوادي و کم سوادي را از جامعه برکنند.
    «محمدحسين مقيمي» استاندار تهران از حضور 90 هزار نفر بي سواد در تهران و 162 هزار نفر بي سواد در شهرستان هاي اين استان خبر مي دهد و مي گويد: «اين افراد در گروه سني 10 تا 49 سال قرار دارند.»
    وي اضافه مي کند: «معجزه پيامبر گرامي اسلام(ص) قرآن بوده است و اين کتاب آسماني براي خواندن و عمل به دستورات آن نازل شده است.»
    استاندار تهران با اشاره به طرح جدي مسئله سوادآموزي از سوي امام راحل (ره) و سخنان مقام معظم رهبري در مورد اهميت علم و دانش تصريح مي کند:«اگر بخواهيم اين دستورات محقق شود نبايد درجامعه بي سواد داشته باشيم.»
    به گفته استاندار تهران تعداد بي سوادان در تهران که رقم 90 هزار را شامل مي شود عدد خوبي نيست و تعداد بي سوادان در اين شهر بايد بسيار کمتر از اين رقم باشد.
    وي تاکيد مي کند، به عنوان رئيس شوراي آموزش و پرورش استان، فرمانداران، مديران کل و روساي آموزش و پرورش در استان وظيفه داريم فعاليت خود در ريشه کن کردن بي سوادي را چندين برابر افزايش دهيم.
    
    

    
    رفع مشکلات آموزشياران
    بنابر اعلام رسمي سازمان جهاني يونسکو نرخ جمعيت با سواد در کشورهايي نظير اوکراين، ازبکستان، تاجيکستان، گرجستان، ترکمنستان، به 100 درصد رسيده است، اين در حالي است که براساس گزارش يونسکو بنابر آمارهاي جهاني ميزان با سوادي در ايران 87 درصد است که با آمارهاي کشور هم خواني دارد و 13 درصد از جمعيت کشورمان در وضعيت بي سوادي قرار دارند.
    بنابر اعلام مسئولان سوادآموزي کشور، در ايران در حدود 9 ميليون نفر بي سواد در سنين مختلف وجود دارد که 3/5 ميليون نفر آنها بي سواد مطلق به شمار مي آيند بنابراين مي توان گفت که به رغم تلاش مسئولين سوادآموزي در امر آموختن علم و دانش به بي سوادان کشور هنوز در وضعيت مطلوبي قرار نداريم.
    
    بايد چه کار کرد و چه راه حلي در نظر گرفت؟
    «محمدحسين مقيمي» استاندار تهران در اين باره مي گويد: «همه کساني که به پيشرفت کشور اهميت مي دهند بايد موضوع سوادآموزي را سرلوحه تلاش ها و اقدامات خود قرار دهند و در اين ميان فرمانداران مسئوليت هاي سنگيني در شهرستان هاي خود به عهده دارند و بايد در جهت حل مشکلات علمي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي، رفاهي، عمراني و ساير مشکلات اقدام کنند و در اين راه از بسيج همه امکانات در شهرستان ها استفاده کنند و آنچه مردم از مسئولان در شهرستان ها طلب مي کنند بايد محقق شود.
    استاندار تهران همچنين بر تقسيم کار ميان همه دستگاه ها در شهر و شهرستان هاي تهران در جهت رفع بي سوادي تاکيد مي کند و مي گويد: «در اين طرح بايد همه وارد شوند و با يکديگر همکاري داشته باشند. به طور مثال در شهر تهران که 90 هزار بي سواد وجود دارد مناطق 22گانه شهرداري بايد امکانات مختلف را به کار گيرند تا در جهت رفع بي سوادي اقدام شود.»
    در شرايطي که آموزش دهندگان نهضت سوادآموزي در کشور با مشکلات متعددي روبه رو هستند کاهش درصد بي سوادي در کشورمان نياز به برنامه ريزي عملياتي نتيجه گرا و اراده و عزم جدي دارد.
    کارشناسان آموزشي معتقدند که در جامعه اي با درصد سواد و تحصيلات بالاتر مي توان انتظار امنيت بيشتر و همدلي و همراهي داشت و در چنين شرايطي چرخ هاي اقتصادي نيز با رونق بيشتري به چرخش درخواهند آمد و کشور توسعه و رشد بيشتري پيدا خواهد کرد اما بالعکس بدون آگاهي عمومي دسترسي به اهداف توسعه و رفاه همگاني سخت و پرهزينه خواهد بود. بنابراين براي مقابله با بي سوادي در درجه نخست بايد به مشکلاتي که در راه سوادآموزي وجود دارد رسيدگي شود و برنامه ريزان و تصميم گيرندگان دولتي طرح هاي مناسبي براي اين منظور تهيه و اجرا نمايند.
    
    

    
    اهميت سوادآموزي در انديشه امام خميني(ره)
    حضرت امام خميني(ره) علم آموزي را عبادت و از حوائج ضروري و اوليه زندگي افراد مي شمارند. امام خميني(ره) با اقتدا به سيره نبوي و سنت علوي مردم را به قيام عمومي براي ريشه کن کردن مشکل بي سوادي فرا مي خوانند و در هفتم دي 1358 فرمان تاسيس نهضت سوادآموزي را صادر مي کنند.
    ايشان در سخنراني خود به مناسبت تاسيس نهضت سوادآموزي تصريح مي کنند: «از جمله حوائج اوليه براي هر ملت که در رديف بهداشت و مسکن و مهم تر از آنهاست آموزش براي همگان است. مع الاسف کشور ما وارث ملتي است که از اين نعمت بزرگ در رژيم سابق محروم و اکثر افراد کشور ما از نوشتن و خواندن برخوردار نيستند چه برسد به آموزش عالي.»
    در متن پيام حضرت امام خميني(ره) دو هدف ارزشمند قرار دارد که مي تواند علت تاکيد ايشان بر سوادآموزي باشد: نخست، اهداف کوتاه مدت که شامل آموزش همگاني خواندن و نوشتن به عنوان فريضه اي الهي و رفع محروميت زدايي از قشر بي سواد جامعه است و دوم اهداف بلندمدت که ارتقاي آگاهي و دانش بزرگسالان نوسواد در زمينه هاي گوناگون و تبديل فرهنگ وابسته کشور به فرهنگي مستقل است و به استقلال فرهنگي و علمي کشور مي انجامد. ايشان در بخش ديگري از پيامشان به مناسبت تاسيس نهضت سوادآموزي مي فرمايند: «مايه بسي خجالت است که در کشوري که مهد علم و ادب بوده و در سايه اسلام زندگي مي کند از نوشتن و خواندن محروم باشد.»
    سوادآموزي به توفيق فرمان امام خميني(ره) از يک حرکت محدود فرهنگي به نهضتي فراگير تبديل شد و از آن پس در شمار مقدس ترين آرمان هاي انقلاب اسلامي درآمد. بدون شک تشکيل نهضت سوادآموزي، اقتضاي روح و مرام انقلاب اسلامي بود و اگر چنين نبود، جاي هزار شگفتي و تاسف بود به همين دليل وظيفه مسئولان و مربيان اين است که با تلاشي گسترده و همگاني ايراني باسواد و بافرهنگ ساخته و ريشه جهل و بي سوادي را از کشور برکنند.
    
    ريشه كني بي سوادي با تداوم هوشمندانه سواد آموزي / نهضت سواد آموزي مولود انقلاب اسلامي- بخش پاياني
    


 روزنامه كيهان، شماره 21843 به تاريخ 24/11/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    آثار ديگري از "فريده شريف"

  ياري ستمديدگان درس بزرگ مكتب حسيني (ع) / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/97
مشاهده متن    
  حمايت از مظلومان آرمان بلند انقلاب اسلامي / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  كارآفريني ناجي چرخ اقتصادي / بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 18/6/97
مشاهده متن    
  بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور: تبديل تهديدها و تحريم ها به فرصت با كارآفريني و خلاقيت
فريده شريفي، كيهان 17/6/97
مشاهده متن    
  غربت كتابخواني در عصر ارتباطات / بررسي دلايل ضعف كتابخواني در جامعه امروز - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اعتياد پژوهي
متن مطالب شماره 47، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است