|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/11/24: تبليغات افزايش قد از واقعيت تا فريب!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22104
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21843 24/11/96 > صفحه 7 (دانش و پژوهش) > متن
 
      


تبليغات افزايش قد از واقعيت تا فريب!در اين مطلب سعي داريم در رابطه با افزايش قد، تمرينات ورزشي، تبليغات و محصولات افزايش قد که به صورت قرص، کپسول و کفش مطرح مي شود، بپردازيم و ببينيم آيا ادعاي اين تبليغات صحت دارند يا تنها در حد ادعايي فريبنده براي فروش محصولات است؟
    به گفته متخصصان، افرادي که براي بلندتر شدن قدشان به پزشک مراجعه مي‎کنند، اول بايد با تعريف کوتاهي قد آشنا شوند. چرا که ممکن است اصلا قدشان کوتاه نباشد و بي‎دليل خودشان را به دردسر بياندازند.
    قد افراد با توجه به عوامل ژنتيکي و بر اساس قد والدينشان تعريف مي شود. بنابراين همه افرادي که با شکايت از کوتاهي قد به پزشک مراجعه مي کنند، واقعا کوتاه نيستند و ممکن است اصلا به درمان خاصي نياز نداشته باشند. حال اين سوال پيش مي آيد که چرا قد بعضي ‎ها کوتاه است؟به گفته دکتر مسعود رحمانيان، متخصص بيماري هاي داخلي و فلوشيپ غدد درون ريز و متابوليسم براي پاسخ به اين پرسش والدين بايد از دوران نوزادي فرزندشان متوجه اندازه قد و اندازه او باشند و در صورتي که قد نوزاد بر اساس منحني‎هاي استاندارد نباشد، نسبت به بررسي‎هاي بيشتر اقدام کنند. تا زماني که علائم بلوغ ظاهر مي شود، مي‎توان براي درمان مشکلات کوتاهي قد اقدام کرد، بنابراين والدين بايد براي فرزندان پسرشان تا ۱۶ – ۱۵ سالگي و براي فرزندان دخترشان تا ۱۴ – ۱۳ سالگي به پزشک مراجعه کنند.کوتاهي قد علل متفاوتي دارد، شايع ترين و مهم ترين علت کوتاهي قد مشکلات تغذيه‎اي است.علاوه بر اين مشکلات، بعضي از بيماري‎ها مانند کم‎خوني و نارسايي کليه يا کبد نيز مي‎تواند به کوتاهي قد منجر شود. البته جالب است بدانيد حتي افرادي که دچار مشکلات روحي و رواني هستند نيز ممکن است با کوتاهي قد مواجه شوند. مسائل هورموني مانند کم کاري تيروئيد و کمبود هورمون رشد نيز از ديگر مشکلاتي است که سبب کوتاهي قد افراد مي‎شود و فقط اين گروه از افراد مي‎توانند از داروهاي هورموني استفاده کنند. کوتاهي قد ناشي از مشکلات هورموني را مي‎توان به کمک درمان‎هاي هورموني تا حد زيادي بهبود بخشيد، اما زماني که کوتاهي قد به علل ديگري ايجاد شده باشد، با مداخله‎هاي هورموني کار خاصي نمي‎توان انجام داد.
    
    چه کار بايد کرد؟
    اگر به فکر افزايش قد هستيد و مي‎خواهيد حداقل چندسانتي قدتان بلندتر شود، اول به پزشک متخصص مراجعه کنيد. زيرا پزشک بايد قد شما را بر اساس عوامل ژنتيکي و منحني‎هاي رشد بررسي کند و با توجه به آن درباره کوتاه يا طبيعي بودن قدتان تصميم بگيرد.آزمايشات خاصي نيز وجود دارد که به کمک آنها سن استخواني فرد محاسبه مي‎شود و بر اساس تمام اين عوامل، پزشک مي تواند درباره شيوه درمان مناسب نظر دهد.
    
    خريد کتاب آموزش تمرينات افزايش قد
    پزشک متخصص با تشخيص علت اصلي کوتاهي قد، مي تواند درمان مناسب را شروع کند. به عنوان مثال در صورتي که کوتاهي قد به علت کم کاري تيروئيد باشد، با استفاده از هورمون تيروئيد مي توان اين مشکل را بهبود بخشيد. هورمون رشد که از غده هيپوفيز ترشح مي شود، بايد به مقدار مشخصي در بدن وجود داشته باشد. در واقع همان طور که کمبود آن مي تواند دردسرساز باشد، ترشح بيش از حد آن نيز سبب بروز مشکلاتي مي شود.در کوتاهي قد مهم ترين مشکل کمبود هورمون رشد است که خوشبختانه امروزه اين هورمون ساخته شده و در بازار وجود دارد.
    
    گول تبليغ را نخوريد!
    شما هم حتما در شبکه هاي مختلف تبليغات مربوط به افزايش قد را ديده ايد که مدعي اند چنين محصولاتي براي افزايش قد وجود دارد و در هر سن و سالي مي تواند قد فرد را به ميزان دلخواه برساند! البته اگر بيشتر دقت کنيد حتما متوجه مي‎شويد که اين حرف ها نمي تواند پايه و اساس علمي داشته باشد و تغيير قد در هر سني و به هر ميزاني، فقط تبليغي براي فروش بيشتر است. داروها و روش هاي درماني جديد ، براي ورود به بازار نيازمند گذر از مراحلي است که بي خطر بودن و همچنين اثرگذاري آنها را تاييد کند. در حالي که اثربخشي هيچ يک از اين محصولات تاکنون اثبات نشده است و در واقع نمي‎توان از آنها به عنوان يک روش علمي افزايش قد ياد کرد. همچنين بايد توجه داشت بسياري از اين شرکت هاي سازنده بدليل نداشتن مجوز سلامتي و بي ‎خطر بودن اقدام به تبليغ و فروش اين محصولات در کشورهاي درحال توسعه مي‎کنند تا هم مخارج صرف شده در تحقيقات را تامين کنند و هم نتايج طولاني مدت را بر روي انسان‎ هاي ديگر بررسي کنند و درواقع جوامع در حال توسعه محيطي براي آزمايش‎هاي آنها محسوب مي شوند.
    
    شيوه هاي ساده ولي مهم
    ورزش کردن موجب استحکام استخوان‎ها و بهبود رشد نوجوانان مي شود و افراد بايد به مقدار کافي تحرک و فعاليت بدني داشته باشند تا با اضافه وزن روبرو نشوند. براي رسيدن به اين هدف نبايد از نقش ورزش و تغذيه صحيح غافل شد بنابراين توصيه مي‎شود کودکان و نوجوانان به مقدار کافي از محصولات لبني و بخصوص شير استفاده کنند. گوشت و تخم مرغ حتما در وعده غذاييشان وجود داشته باشد و مصرف ميوه جات و سبزيجات را نيز ناديده نگيرند.همچنين مصرف بيش از حد مواد حاوي کربوهيدرات مانند نان، برنج وشيريني باعث مشکل اضافه وزن خواهد شد.بايد توجه داشت که گاهي کوتاهي قد ناشي از مسائل ژنتيکي است. اگر پدر و مادر با مشکل کوتاهي قد روبرو هستند و فرزندشان هم چنين مشکلي دارد، حتما بايد براي بررسي‎هاي بيشتر به پزشک مراجعه کنند. بنابراين بهتر است زماني که کودک سن کمي دارد، براي مشورت با پزشک اقدام کنيد تا اگر بيماري خاصي وجود دارد ، روند درمان زودتر آغاز گردد.
    
    جراحي را فراموش کنيد!
    يکي از روش هاي پيشنهادي براي افزايش قد جراحي است در اين باره يک جراح ارتوپد معتقد است: عمل جراحي ارتوپدي به منظور افزايش قد عوارض بسيار زيادي دارد، به همين دليل چنين جراحي توصيه نمي شود.
    دکتر عليرضا يزداني افزود: افراد بسياري از اندازه قد خود ناراضي هستند و براي افزايش قد خود به روش هاي مختلفي مانند استفاده از انواع قرص هاي افزايش قد يا کفش هاي مخصوص متوسل مي شوند و زماني که پاسخ مناسب را دريافت نمي کنند حتي ممکن است به فکر عمل جراحي به منظور افزيش قد خود بيفتند.وي افزود: واقعيت اين است که بعد از بسته شدن صفحه رشد که چند سالي بعد از بلوغ جسمي اتفاق مي افتد، ديگر امکان افزايش قد وجود ندارد. روش هايي مانند مصرف انواع دارو، کفش هاي مخصوص و ديگر مواردي که در تبليغات مي بينيد کاملا ريشه غيرعلمي دارد.يزداني ادامه داد: در واقع جراحي منجر به افزايش قد در مواردي مانند عدم يکسان بودن طول اندام ضرورت دارد. چنانچه در بخش اندام تحتاني، يک طرف از طرف مقابل کوتاهتر باشد، صدمات آتي در تمام مفاصل، اندام هاي تحتاني و ستون فقرات ايجاد خواهد شد. به منظور پيشگيري از اين صدمات، چنانچه اختلاف طول دو طرف اندام کم باشد از کفي مخصوص و اگر اختلاف زياد باشد از روش هاي جراحي استفاده مي شود.وي تصريح کرد: افراد زيادي هستند که به منظور افزايش قد و تغيير ظاهري خود به دنبال چنين جراحي هستند و بندرت برخي پزشکان اين عمل را براي متقاضيان انجام مي دهند.
    تکنيک و وسايل استفاده شده در اين عمل پيچيده نيست اما عوارض اين جراحي بسيار زياد است و به همين دليل به منظور افزايش قد ظاهري، جراحي ارتوپدي توصيه نمي شود.اين جراح ارتوپد درباره تکنيک افزايش قد اظهار کرد: در اين عمل استخوان مربوطه شکسته مي شود و وسيله اي داخل حفره استخواني کار گذاشته مي شود. اين وسيله به تدريج افزايش طول پيدا مي کند و استخوان را همراه با خود رشد مي دهد و بعد از مدتي اين فرايند متوقف مي شود. گاهي اوقات از پيوند استخواني نيز براي اين جراحي استفاده مي شود و در همين راستا مي توان به ميزان متنوعي طول اندام تحتاني را زيادتر کرد. وي تصريح کرد: مهم ترين عوارض اين عمل جراحي، جوش نخوردن استخوان، جوش خوردن معيوب و عفونت بافت استخواني است. به همين دليل از نظر اصول علمي جراحي به منظور اصلاح قد به لحاظ زيبايي به هيچ وجه توصيه نمي شود. همچنين بعد از بسته شدن صفحه رشد استفاده از انواع قرص و کفش هاي مخصوص به منظور افزايش قد فايده اي ندارد.
    تبليغات افزايش قد از واقعيت تا فريب!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21843 به تاريخ 24/11/96، صفحه 7 (دانش و پژوهش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام زن
متن مطالب شماره 9 (پياپي 319)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است