|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/24: يك ميليون نفر «حداقل بگير» در صندوق كشوري
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3305
يك شنبه 11 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


يك ميليون نفر «حداقل بگير» در صندوق كشوري
٨٢ درصد مستمري بگيران صندوق بازنشستگي كشوري زير ٢ ميليون تومان حقوق مي گيرند

نويسنده: محمد مساعد

صندوق بازنشستگي کشوري، دومين صندوق بزرگ بازنشستگي کشور است. صندوقي که براي سال هاي بازنشستگي کارکنان کشوري ايجاد شده و قرار بوده با سرمايه گذاري هاي مناسب بر ارزش حق بيمه هاي پرداختي کارکنان دولت بيفزايد و در سال هاي بازنشستگي رفاه آنان را فراهم کند اما در عمل به صندوقي ورشکسته تبديل شده و امروز بدون کمک دولت قادر به پرداخت حقوق و مستمري افراد تحت پوشش خود نيست. از ديگر سو نيز عمده حقوق بگيران اين صندوق کمتر از دو ميليون تومان حقوق مي گيرند و در شرايطي که پنج هزار حقوق بگير صندوق بازنشستگي حقوق بالاي هفت ميليون تومان دارند، دوهزار نفر مستمري کمتر از يک ميليون تومان دريافت مي کنند. مشکلات مديريتي صندوق هاي بازنشستگي در کشور چيزي نيست که کتمان شدني باشد و سال ها سوءمديريت در آنها از سرمايه گذاري هاي اشتباه تا «سهوقلم»هاي ميلياردي، بذل وبخشش هاي بي حساب وکتاب و روابط پشت صحنه، تغييرات در ترکيب مديريتي صندوق ها، دست اندازي دولت هاي مختلف به منابع صندوق ها هم زمان با تعارض منافع گاه و بي گاه بين دولت ها و صندوق ها، سهل انگاري در مديريت منابع، دخالت هاي سياسي و تصميمات غيرکارشناسي سياسيون در مجلس هاي مختلف و تحميل تعهدات بدون مشخص کردن منبع، بدهي هاي سنگين دولت به اين صندوق ها و بسياري علل ديگر دست به دست هم داده اند تا امروز شاهد وضعيتي باشيم که از بحران صندوق هاي بازنشستگي به عنوان يکي از ابرچالش هاي کشور در کنار بحران آب، محيط زيست و اشتغال نام برده شود. صندوق هاي بازنشستگي در شرايطي روي کاغذ (و البته به اشتباه) تحت مديريت دولت هستند که در برخي موارد کنترل دولت هم روي آنها تمام و کمال نيست و برخي روابط بر آن تاثيرگذارند. کش و قوس چند ماه براي تغيير مديريت صندوق بازنشستگي کشوري بين وزير کار و رئيس سابق صندوق بازنشستگي کشوري به خوبي نشان مي دهد حتي وزير کار نيز نمي تواند براي اين صندوق ها آن چنان که مي خواهد تصميم بگيرد و نه تنها اين صندوق ها به دست اعضاي تحت پوشش خودشان مديريت نمي شوند (که طبيعتا بايد بشوند) بلکه دولت نيز سکان اداره آنها را به طور کامل در اختيار ندارد. درحال حاضر دو ماهي هست که جمشيد تقي زاده رسما سکاندار صندوق بازنشستگي کشور است. جمشيد تقي زاده که سوابقي مانند مديرکلي سازمان تربيت بدني آذربايجان شرقي و معاونت امور مجلس، حقوقي و استان هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي را در کارنامه دارد، احتمالا ماموريت دارد از روابط خود در مجلس شوراي اسلامي براي حل مشکلات صندوق بازنشستگي کشوري استفاده کند. در کنار آن دولت نيز تلاش مي کند گوشه اي از بار مشکلات را به دوش بگيرد.
    
     صندوقي به وسعت يک استان
     براي درک اهميت صندوق بازنشستگي و لزوم توجه به آن مي توان نگاهي به آمارهاي اين صندوق انداخت. صندوق بازنشستگي کشوري مسئول پرداخت حقوق بازنشستگان و ورثه بگيران کارکنان ده ها دستگاه و وزارتخانه کشور است. بازنشستگان وزارت آموزش وپرورش، بهداشت و درمان، جهاد کشاورزي، راه وشهرسازي، کشور، ارتباطات، علوم تحقيقات، امور اقتصادي، دادگستري، صنعت و معدن، نيرو، فرهنگ و ارشاد، کار و رفاه، امور خارجه، نهاد رياست جمهوري، قوه قضائيه، مجلس شوراي اسلامي و سازمان هاي منحله از اين صندوق حقوق مي گيرند که در اين بين بازنشستگان آموزش وپرورش با ٧٩٩هزار حقوق بگير بزرگ ترين گروه حقوق بگير صندوق بازنشستگي کشوري محسوب مي شوند. صندوق بازنشستگي کشوري درحال حاضر يک ميليون و ٣٦٣هزار و ٨٦٧ حقوق بگير دارد که از اين تعداد يک ميليون و ١١٠هزار و ٥٤٤ نفر بازنشسته، ١٢هزار و ٧١٥ نفر ازکارافتاده، ٦٠هزار و ٨٥٤ نفر ورثه مشمول حقوق شاغل متوفي و ١٧٩هزار و ٧٥٤ نفر ورثه مشمول حقوق بازنشسته متوفي هستند. اين صندوق فقط در استان تهران ٣٠٠هزار حقوق بگير دارد و تعداد حقوق بگيرانش در برخي استان ها مانند اصفهان، فارس و خراسان رضوي به صد هزار نفر مي رسد.
    
    
آژير قرمز پارامترها در صندوق بازنشستگي
     کارشناسان مي گويند نسبت شاغلان (که حق بيمه پرداخت مي کنند) به حقوق بگيران (بازنشستگان و مستمري بگيران) صندوق بازنشستگي در حالت مطلوب بايد شش يا هفت باشد و اگر اين عدد به پنج رسيد، زنگ خطر براي صندوق بازنشستگي به صدا درمي آيد. با قبول اين معيار بايد گفت نسبت کمتر از يک (٠،٩٢) تعداد شاغلان و حقوق بگيران در صندوق بازنشستگي کشوري آژير قرمز محسوب مي شود. اين نسبت عملا به اين معني است که صندوق بازنشستگي کشوري کمتر از هميشه به حق بيمه کارکنان شاغل بيمه پرداز وابسته است و حق بيمه هاي پرداختي براي پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمري بگيران کافي نيست. سال ها سوءمديريت در اين صندوق نيز باعث شده سرمايه گذاري هايي که با حق بيمه هاي شاغلان کسورپرداز پيشين صندوق انجام شده بهره وري مناسبي نداشته باشند، از طرفي مانند ديگر صندوق هاي بازنشستگي کشور تعداد کارکناني که در اين صندوق پيش از رسيدن به ٣٠ سال اشتغال بازنشسته مي شوند، قابل توجه است. فقط ٥٩ درصد کارکنان عضو صندوق بازنشستگي کشوري بين ٣٠ تا ٣٥ سال خدمت کرده اند و کمتر از ٢٥ درصد آنها بين ٢٥ تا ٣٠ سال به خدمت مشغول بوده اند. ١٠ درصد کارکنان عضو صندوق بين ٢٠ تا ٢٥ سال و ١٢.٢٥ درصد آنها با کمتر از ٢٠ سال سابقه کار و پرداخت حق بيمه بازنشسته شده اند. افزايش نرخ اميد به زندگي نيز باعث شده درحالي که به طور ميانگين کارکنان عضو صندوق بازنشستگي کشوري ٢٨ سال خدمت کرده و حق بيمه پرداخت مي کنند، به طور متوسط ٢٧ سال حقوق بازنشستگي دريافت کنند. درحالي که حق بيمه دريافتي از اعضاي صندوق بازنشستگي کشوري در سال هاي ٩١ تا ٩٥ به ترتيب، ٢٩٦٨، ٣٨٤٥، ٤٤٢٢، ٤٨٣٤ و ٦١٣٨ ميليارد تومان بوده، کمک هاي دولت بابت پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمري بگيران اين صندوق در همين سال ها به ترتيب ٦٦٥١، ١٠١٤٥، ١٢٣٤٥، ١٥١٥٠ و ١٥٧٧٢ ميليارد تومان بوده است. در همين مدت بدهي دولت به صندوق که در سال ٩١ بيش از ٢٥٠٩ ميليارد تومان بوده به ٣٦٧٨ ميليارد تومان افزايش يافته و مجموع پرداختي حقوق و ساير مزاياي بازنشستگان صندوق در همين سال ها به ترتيب ٩٩٦٥، ١٤٧٢٨، ١٨٤٦٥، ٢٢١١٤ و در سال ٩٥، بيش از ٢٥٩١١ ميليارد تومان بوده است.
    
     حقوق بازنشستگي بالاي ٧ميليون تومان
     نکته مهم ديگري که درباره حقوق بگيران اين صندوق وجود دارد اين است که بيش از ٩٣٨ هزار نفر از حقوق بگيران آن مرد هستند و احتمال اينکه حقوق دريافتي شان درآمد خانواده تحت پوششان محسوب شود بيشتر است. از طرفي ١٩١ هزار زن نيز به عنوان ورثه همسر و ١١١ هزار زن به عنوان ورثه والدين و پنج هزار زن نيز به عنوان ورثه فرزندانشان از صندوق بازنشستگي کشوري حقوق مي گيرند و احتمالا تنها منبع درآمد اکثر آنها براي ادامه زندگي مستمري همين صندوق است. اهميت اين موضوع وقتي مشخص مي شود که بدانيم سن بيش از ١٧٠ هزار نفر از اين زنان بالاي ٦٠ سال است و ٣٠ هزار نفر از آنان نيز بين ٥٥ تا ٦٠ساله هستند. درحال حاضر براساس آمارهاي رسمي، ٨٢،٣٨ درصد حقوق بگيران صندوق بازنشستگي کمتر از دو ميليون تومان حقوق مي گيرند و دريافتي بيش از ٢١١ هزار نفر از آنان کمتر از يک ميليون و ٣٨٠ هزار تومان است. غم انگيز اينکه بيش از دو هزار نفر از حقوق بگيران صندوق بازنشستگي کمتر از يک ميليون تومان حقوق مي گيرند، اين در حالي است که از ديگر سو در سمت بالاي جدول حقوق بگيران نزديک به پنج هزار نفر از بازنشستگان صندوق بازنشستگي کشوري، حقوق بالاي هفت ميليون تومان دريافت مي کنند.
    
     ماموريت خروج از بحران
     خروج از بحران نيازمند شناخت دلايل بحران است. اگر آنچه صندوق هاي بازنشستگي را به شرايط امروز رسانده بشناسيم، گام اول را براي حل مشکلات آن برداشته ايم و بي ترديد هيچ کدام از کمک هاي مقطعي دولت نمي تواند راه حل قطعي براي مشکلات باشد. در اين بين اگرچه صندوق هاي بازنشستگي به سمت خروج از بنگاه داري و سرمايه گذاري در بازارهاي سرمايه و مالي حرکت مي کنند، اما تجربه هاي پيشين نشان داده است بدون ايجاد تغييرات ساختاري در صندوق ها مشکلات آنها حل شدني نيست. به نظر مي رسد اگر قرار است راه حلي براي مشکلات اين صندوق ها اتخاذ شود، در شرايط فعلي اصلاحات پارامتريک با کمک قانون گذار و تغييرات در ترکيب مديريتي صندوق ها براي ايجاد استقلال در مديريت آنان مهم ترين و حياتي ترين اقدامات است. دو اقدامي که اولي به دليل نگراني از مخالفت هاي اجتماعي چندان باب ميل مجلسيان نيست و دومي به دليل کاهش اختيارات دولت، با استقبال دولتمردان مواجه نمي شود.
    يك ميليون نفر «حداقل بگير» در صندوق كشوري / ٨٢ درصد مستمري بگيران صندوق بازنشستگي كشوري زير ٢ ميليون تومان حقوق مي گيرند
    


 روزنامه شرق، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 154 بار
    آثار ديگري از "محمد مساعد"

  دهه شصتي ها در دادگاه مفاسد اقتصادي / اولين جلسه رسيدگي به اتهامات 3 نفر از اخلالگران اقتصادي برگزار شد
محمد مساعد، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  نسل جديد دلالان در راهند / بررسي تبعات سياست هاي ارزي اخير در گفت و گو با نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران
محمد مساعد، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  درهاي تولي پرس بسته شد / تجمع اعتراضي كارگراني كه به مرخصي اجباري فرستاده شدند
محمد مساعد، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  دو چهره استيضاح / شستا چگونه به شاه كليد استيضاح ربيعي تبديل شد
محمد مساعد، شرق 18/5/97
مشاهده متن    
  قفل شدگي كار و كالا / جبران عقب ماندگي دستمزد كارگران قانون شود
محمد مساعد، شرق 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه فيض
متن مطالب شماره 5 (پياپي 102)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است