|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/24: ريال كم ارزش تر شد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3289
دو شنبه 21 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


ريال كم ارزش تر شد
دلار مداخله اي ٤٧٩٧، دلار آزاد ٤٨٥٠


شرق: مداخله بانک مرکزي اين بار هم نتوانست مرهمي بر التهابات بازار ارز باشد، تا جايي که اين مداخلات نرخ دلار را در يک ماه ونيم باقي مانده سال گران تر کرد. نرخ دلار که تا پيش از اين با نوسانات زيادي روبه رو بود، ديروز ظهر در صرافي هايي که در آنها خريدوفروش ارز مي شد، به چهار هزار و ٨٥٠ و چهار هزار و ٨٦٠ تومان رسيد. افزايش قيمت دلار در حالي است که بانک مرکزي نيز ارز مداخله اي را در مرحله اول به چهارهزار و ٧٨٤ و در مرحله بعد به چهارهزار و ٧٩٧ تومان افزايش داد. گزارش «شرق» از صرافي هاي چهارراه استانبول حاکي از آن است که نرخ دلار همچنان در نوسان است و بر اساس گفته مديران اين صرافي ها، دلار تا پايان سال به پنج هزار تومان هم مي رسد. نرخ دلار در حالي به مرز پنج هزار تومان نزديک شده است که پيش از اين کارشناسان نسبت به روند صعودي نرخ دلار هشدار داده بودند و تاکيد داشتند که بانک مرکزي براي جلوگيري از نوسانات نرخ ارز اقدام کند. بااين حال، حسن روحاني، رئيس جمهوري، پيش از اين در نشستي خبري به فعالان بازار ارز اطمينان داده بود که ذخاير کافي براي ارز موجود است و مردم نبايد دراين باره نگراني داشته باشند. ولي اله سيف، رئيس کل بانک مرکزي هم از اقدامات بانک مرکزي براي بازگشت آرامش به بازار ارز خبر داد و صراحتا اعلام کرد که فضاي فعلي اقتصاد کشور خوب است و بانک مرکزي بازار را کنترل مي کند و در دو ماه پاياني سال نرخ ارز روند نزولي خواهد داشت. اما بازار ارز بي توجه به اين اظهارات به نوسانات خود ادامه داد تا ديروز براي چندمين بار از مرز چهارهزار و ٨٠٠ تومان عبور کند و در نرخ چهارهزار و ٨٥٠ تا چهارهزار و ٨٦٠ تومان در نوسان باشد.
    
     ادامه نوسانات بازار ارز
     يکي از مديران صرافي هاي عامل بانکي در گفت وگو با «شرق» درباره نرخ دلار مداخله اي بانک مرکزي مي گويد؛ نرخ دلار دولتي چهارهزار و ٧٨٤ تومان بود. نرخ دلار آزاد نيز چهارهزارو ٨٥٠ تا چهارهزار و ٨٦٠ تومان عرضه شد. او اين توضيح را هم مي دهد که نرخ دلار در روزهاي آينده صددرصد گران مي شود و به پنج هزار تومان هم خواهد رسيد. مدير يکي ديگر از صرافي هاي عامل بانکي نيز دراين باره با بيان اينکه در اين صرافي ارز مسافرتي عرضه مي شود، به «شرق» مي گويد؛ نرخ دلار دولتي چهارهزار و ٧٧٩ تومان بود و به هر نفر پنج هزار دلار با داشتن بليت و پاسپورت عرضه شد. او اضافه مي کند؛ نرخ دلار آزاد نيز چهارهزارو ٨١٥ تومان تا چهارهزار و ٨٦٠ تومان عرضه شد. مسئول يکي ديگر از صرافي ها با بيان اينکه ديروز ارزي براي عرضه نداشتيم، درباره نرخ دلار مي گويد؛ دلار ديروز به چهارهزار و ٨٥٠ تومان رسيد. نرخ دلار مداخله اي بانک مرکزي نيز چهارهزار و ٧٩٧ تومان عرضه شد.
    
     قيمت دلار منطقي شود
     محسن قادري، کارشناس ارز، نيز در گفت وگو با «شرق» با بيان اينکه دلار فردايي ديروز چهار هزار و ٨٠٠ تومان بود، مي گويد؛ بانک ملي صبح ديروز دلار را چهارهزار و ٨٠٠ تومان عرضه مي کرد. او با اشاره به اينکه دلار دولتي بين چهارهزار و ٨٧٥ تا چهارهزار و ٨٩٥ تومان عرضه شده، اضافه کرد؛ ديروز بعدازظهر اما به نرخ چهارهزار و ٨٤٠ تومان رسيد. او توضيح داد؛ تزريق ارز در ساعت هاي بعدازظهر قيمت ها را بيشتر جابه جا مي کند، چون معمولا ساعت هاي دو و سه بعدازظهر کساني که به دلار نياز دارند به جز دلالان اقدام به خريد مي کنند، براي همين هم اگر قرار باشد قيمت ها بيشتر کاهش يابد، مي توان در اين ساعت ها دلار را عرضه کرد يا اگر قرار باشد قيمت ها بيشتر افزايش يابد، در اين ساعت ها تقاضا وارد بازار مي شود. قادري درباره افزايش قيمت دلار در روز گذشته نيز اضافه کرد؛ قيمت دلار بايد افزايش بيشتري داشته باشد. اين در حالي است که قيمت دلار منطقي نيست. دولت براي کنترل تورم و نشان ندادن ضعف در برجام و موارد ديگر مجبور بود نرخ دلار را ثابت نگه دارد؛ مثل نرخ بانکي که به اشتباه بالا نگه داشته شد، اما فاصله ايجادشده بايد پر شود. نمي توان تورم را با نرخ سود بانکي بالا و به زور کنترل کرد. نرخ سود بانکي بالا بايد به شکل تورم به قيمت دلار و جامعه برگردد، چون اقتصاد کاملي نداريم که به گونه ديگري آن را جبران کنيم. وقتي با تورم ١٠ درصدي و نرخ رشد پنج درصدي، سود ٣٠درصدي بانکي داده مي شود، يعني اينکه ١٥ درصد اضافه آن از جيب بانکدار رفته است و بايد به جاي خود برگردد. او با بيان اينکه نرخ واقعي دلار نرخي است که در بازار به تعادل مي رسد، مي گويد؛ ولعي که در نرخ دلار وجود دارد به اين دليل است که ارزش پول مردم حفظ شود. او اضافه مي کند؛ واقعيت اين است که بانک مرکزي دلار زيادي ندارد که به شکل حواله و نقدي عرضه کند، به طوري که مي توان گفت دلارهاي بانک مرکزي در حدود پنج تا شش ميليارد دلار است. قادري با بيان اينکه دست بانک مرکزي بسته است، اضافه مي کند؛ براي همين هم نرخ دلار را افزايش مي دهد. البته شايد اکنون بتواند نرخ دلار را ٥٠٠ تومان کاهش دهد که ابزارهاي زيادي هم دارد، اما دلار دوباره روند صعودي را در پيش خواهد گرفت. يکي از ابزارها اين است که ٥٠ دلال را از بازار جمع مي کند و دلال هاي مرتبط به خودش هم شروع به فروختن دلار کاغذي مي کنند و خود بانک مرکزي هم شروع به تزريق دلار نقدي مي کند. اين اتفاق نرخ دلار را تا دو روز هم کاهش مي دهد، اما در روز سوم تا دستش را بردارد، نرخ دلار افزايش بيشتري پيدا مي کند. قيمت دلار بايد به سطح منطقي برسد و اگر به اين نرخ نرسد، در سال هاي بعد افزايش بيشتري پيدا مي کند.
    ريال کم ارزش تر شد / دلار مداخله اي ٤٧٩٧، دلار آزاد ٤٨٥٠
    


 روزنامه شرق، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه رسانه و فرهنگ
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است