|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/24: مسكو، ميانجيگر صلح
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


مسكو، ميانجيگر صلح
٢ هفته بعد از ديدار با نتانياهو، عباس با پوتين ديدار كرد    ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه، مي خواهد خود را به عنوان ميانجيگر صلح در بحران هاي بين المللي نشان دهد. او که دست اندرکار پيش بردن مذاکرات سوچي براي حل بحران سوريه است، روز گذشته ميزبان محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين بود تا با او درباره چند و چون رسيدن به توافق صلح با اسرائيل مذاکره کند.
     آن طور که مقامات فلسطيني يک روز پيش از سفر رئيس تشکيلات خودگردان به روسيه اعلام کردند، محمود عباس احتمالا در ديدار خود با پوتين از او مي خواهد که براي ايجاد سازوکار چندجانبه بين المللي براي حمايت از مذاکرات صلح بين اسرائيل و فلسطين تلاش کند. ابتدا قرار بود اين ديدار در بندر سوچي صورت بگيرد، اما بعد از سقوط هواپيماي مسافربري روسيه در نزديک مسکو و کشته شدن ٧١ نفر از مسافران و خدمه اين پرواز، پوتين تصميم گرفت در مسکو بماند و در پايتخت روسيه ميزبان محمود عباس باشد. ديدار عباس از مسکو دو هفته پس از ديدار بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، از روسيه صورت مي گيرد. به باور ناظران، عباس در تلاشي براي کنارگذاشتن ايالات متحده از مذاکرات صلح به دليل آنچه رام الله «سياست خصمانه» واشنگتن در قبال فلسطين مي خواند، در ديدار خود با پوتين از روسيه و ديگر کشورها مي خواهد که نقش بزرگ تري در مذاکرات صلح با اسرائيل ايفا کنند.
     روابط تشکيلات خودگردان فلسطين و دولت دونالد ترامپ از ماه دسامبر به اين سو رو به وخامت گذاشت. روز ششم دسامبر ايالات متحده در رويدادي بحث برانگيز و جنجالي اعلام کرد که از اين به بعد اورشليم (بيت المقدس) را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت مي شناسد. پس از آن مقامات فلسطيني اعلام کردند که دولت ترامپ ديگر صلاحيت آن را ندارد که ميانجيگر روند صلح خاورميانه باشد. فلسطينيان بخش شرقي بيت المقدس را پايتخت کشور خود در آينده مي دانند. اکثريت جامعه جهاني نيز در حمايت از راهکار دوکشوري، استقلال فلسطين در مرزهاي سال ۱۹۶۷ با پايتختي شرق اورشليم را پيشنهاد مي کنند. اين بخش از اورشليم در آن زمان از سوي اسرائيل اشغال شد. يکي ديگر از مسائلي که آتش تنش ميان دو طرف را شعله ورتر کرده، تهديد آمريکا مبني بر قطع کمک هاي اين کشور به تشکيلات خودگردان فلسطيني است. وزارت خارجه ايالات متحده، اواخر دي اعلام کرد واشنگتن فعلا از پرداخت بيش از نيمي از کمک سالانه خود به آژانس ملل متحد براي کمک به فلسطيني ها، خودداري مي کند. سخنگوي وزارت خارجه ايالات متحده گفته بود واشنگتن قصد دارد براي تصميم گيري نهايي «شاهد انجام اصلاحاتي» در تشکيلات فلسطيني باشد.
     به گفته مجدي الخالدي، مشاور امور ديپلماتيک رياست تشکيلات خودگردان فلسطين، «روسيه و پوتين در چارچوب يک اجماع بين المللي براي صلح مي توانند نقش مهمي ايفا کنند». آن طور که خالدي اشاره کرده، عضويت روسيه در شوراي امنيت سازمان ملل و کميته چهارجانبه بين المللي صلح خاورميانه به روسيه اين توان را مي دهد که در هرگونه تلاشي براي رسيدن به صلح ميان فلسطين و اسرائيل نقشي فعال ايفا کند.
     روسيه، ايالات متحده، اتحاديه اروپا و سازمان ملل چهار عضو کميته چهارجانبه بين المللي صلح خاورميانه اند که سال ٢٠٠٢ در مادريد تشکيل شد. خالدي بر اين باور است که ديدار پوتين و عباس، به ويژه از اين جهت اهميت دارد که در آستانه سخنراني محمود عباس در مجمع عمومي سازمان ملل است. روسيه پيش تر نيز اقداماتي را براي انجام مذاکرات ميان اسرائيل و فلسطيني ها انجام داده بود؛ از جمله در سال ۲۰۱۶ که پيشنهاد مذاکرات رو در رو با عباس و نتانياهو مطرح شد، اما آن پيشنهاد راه به جايي نبرد.
     يکي ديگر از مقامات تشکيلات خودگردان فلسطيني اعلام کرده که عباس مي خواهد از تريبون سازمان ملل استفاده کند و خواستار برگزاري يک کنفرانس بين المللي صلح خاورميانه شود که جايگزين روند صلح مورد حمايت ايالات متحده باشد. ايالات متحده در طول ١١ سال گذشته مخالف ايده برگزاري کنفرانس بين المللي صلح بوده و مذاکرات مستقيم بين فلسطيني ها و اسرائيلي ها را بهترين روش براي پايان بحران دو طرف مي داند. با اين همه عبدالحافظ نوفل، سفير فلسطين در اسرائيل، روز يکشنبه گفته بود که هدف فلسطيني ها کنارگذاشتن کامل ايالات متحده از روند صلح فلسطين و اسرائيل نيست: «ما فقط مي خواهيم طرف هاي ديگري براي حمايت از مذاکرات صلح با ايالات متحده همراه شوند. هدف ما اين است که به انحصار ايالات متحده پايان دهيم. ما موقعيت طرف هاي ديگري مثل اتحاديه اروپا و چين را هم مورد بررسي قرار داده ايم». بااين همه سفير فلسطين در روسيه مي گويد رسيدن به اين سازو کار بين المللي آسان نيست چراکه هم ايالات متحده و هم اسرائيل با آن مخالفت کرده اند.
    
    اورشليم قابل مذاکره نيست
     هم زمان با سفر محمود عباس به روسيه، دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده، بار ديگر تاکيد کرد که مسئله اورشليم قابل مذاکره نيست. ترامپ روز يکشنبه در گفت و گو با روزنامه دست راستي «هيوم» اسرائيل گفت که با کنارگذاشتن مسئله اورشليم از مذاکرات او مي خواهد اين نکته را روشن کند که اورشليم پايتخت اسرائيل است. رئيس جمهوري ايالات متحده در اين گفت و گو همچنين مدعي شد که فلسطيني ها در حال حاضر به دنبال صلح نيستند و او مطمئن نيست که اسرائيل هم به صلح با فلسطيني ها علاقه مند باشد. ترامپ زماني که اورشليم را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت شناخت، تاکيد کرد که «حقيقت» اورشليم به عنوان پايتخت اسرائيل با راهکار صلح تضادي ندارد و اگر طرفين از راهکار دو کشوري حمايت مي کنند، آمريکا نيز حامي آن خواهد بود. ترامپ به اين روزنامه گفته است، در حالي که مناسبات ميان آمريکا و اسرائيل در سطحي «عالي» است، صلح با فلسطيني ها اين مناسبات را «بهتر خواهد کرد». او افزوده است که «شهرک سازي موردي بسيار پيچيده است و روند صلح را همواره دچار پيچيدگي کرده است، بنابراين فکر مي کنم که اسرائيل در زمينه شهرک سازي بايد بسيار مراقب باشد». رئيس جمهور آمريکا تاکيد کرده که قصد دارد تا اسرائيلي ها و فلسطيني ها را به «توافق نهايي» نزديک کند که به دهه ها ستيز ميان طرفين پايان خواهد داد، ولي در اين مصاحبه ابراز ترديد کرد که در مقطع فعلي حتي انجام مذاکره امکان پذير باشد.
    مسکو، ميانجيگر صلح / ٢ هفته بعد از ديدار با نتانياهو، عباس با پوتين ديدار کرد
    


 روزنامه شرق، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زن و جامعه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 36)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است