|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/11/24: آموزش و فرهنگ سازي، پيش نياز بهره برداري مطلوب در عرصه هاي مختلف جامعه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21850
پنجشنبه سوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21843 24/11/96 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
      


آموزش و فرهنگ سازي، پيش نياز بهره برداري مطلوب در عرصه هاي مختلف جامعه


نويسنده: احمدرضا هدايتي

امروزه به علت پيچيدگي و گاهي بديع بودن مسائل زندگي اجتماعي، نه تنها اخذ نتيجه مطلوب از اجراي طرح ها و برنامه ها و به خصوص استفاده از ابزار و روش هاي نوين، مستلزم تهيه و تامين پيش نيازهاي مرتبط با موضوع است، بلکه در بسياري از موارد، کم توجهي به اين نکته مي تواند، نتيجه معکوس در پي داشته و براي کشور و جامعه و حتي محيط زيست، خسارت آفرين و زيانبار باشد.
    در واقع در اين گونه امور، حتماً بايد قبل از اجرا يا بهره برداري، زيرساخت هاي فني، فرهنگي و قانوني مورد نياز فراهم و سپس اقدامات ثانوي به عمل آيد، البته همان گونه که اشاره شد، اين موضوع فقط به پروژه هاي عمراني محدود نمي شود، بلکه مسائل علمي، فرهنگي، سياسي، اقتصادي، اجتماعي و حتي نظامي را نيز شامل مي شود.
    
    چند مثال از پيش نياز آموزش و فرهنگ سازي
     به عنوان مثال؛ در بخش فني، استفاده از ابزاري مانند اينترنت، فضاي مجازي، ماهواره و حتي بازي هاي رايانه اي، بدون فرهنگ سازي و وضع قوانين بازدارنده، مي تواند مشکلات اخلاقي و فرهنگي و مخاطرات امنيتي اجتماعي متعددي را به کشور و جامعه تحميل نموده و حتي منجر به ايجاد ترديد و تزلزل در مباني اعتقادي افراد گشته و به تدريج اصول و ارزش هاي اجتماعي و ديني جامعه را به نفع بيگانگان، دچار تغيير نمايد.
    اين موضوع به قدري حائز اهميت است که حتي براي سردمداران کشورهاي مدعي آزادي مانند؛ فرانسه، انگليس و حتي آمريکا و روسيه نيز به يک دغدغه جدي تبديل شده است و اگرچه در اکثر موارد، توليدات در اين حوزه ها کاملاً همسو با سياست هاي فرهنگي و اجتماعي غربي ها صورت مي گيرد و با اين که معمولاً در کشورهاي مورد اشاره، نظارت هاي سخت گيرانه اي بر فرآيند انجام کارها وجود دارد، اما به نظر مي رسد، در پاره اي از امور از جمله موضوع فضاي مجازي، کنترل حتي از دست کشورهاي سازنده و پيشرو نيز خارج شده است.
    البته برخي از کشورها مانند ژاپن و کره جنوبي، از همان اوايلِ مواجهه با اين نوع از پديده هاي اجتماعي، تلاش کرده اند تا براي جلوگيري از آسيب هاي فرهنگي و اجتماعي يا امنيتي و اقتصادي، از طريق فرهنگ سازي و قانون گذاري مناسب و همچنين طراحي و ارائه پيام رسان هاي ملي و ايجاد تنوع در برنامه هاي راديو تلويزيوني خود، زمينه گرايش مردم به سمت اخبار و برنامه هاي هدفمند و جهت دار خارجي را از بين ببرند.
    به عنوان مثال؛ کره جنوبي توانسته است با طراحي و ارائه پيام رسان ملي، بيش از 85 درصد از شهروندان خود را به استفاده از پيام رسان داخلي ترغيب و تا حدود زيادي بر مشکل فائق آيد و بسياري از کشورها از جمله؛ روسيه، چين و حتي انگلستان استفاده از اپليکيشن هاي پيام رسان ناهمسو مانند؛ وايبر، واتس آپ و تلگرام را بسيار محدود و يا ممنوع کرده اند، اين در حالي است که متاسفانه در کشور ما هنوز اقدام چنداني براي رفع اين مشکل صورت نگرفته است.
    از آنجا که حفظ مصالح کشور و رعايت منافع جامعه از اهميت فوق العاده اي برخوردار است، لذا اطلاع رساني و شفاف سازي اطلاعات، يکي ديگر از موضوعات نيازمند نهادينه شدن و فرهنگ سازي است که اولاً نبايد دستخوش افراط و تفريط شود و ثانياً همزمان با سياستگذاري کلي و کلان در اين زمينه، بايد تدابير لازم براي ارتقاء بلوغ فکري جامعه و افزايش حساسيت هاي امنيتي در اصحاب رسانه، براي استفاده مطلوب از اين فرصت انديشيده شود.
    مثال ديگر مي تواند فرهنگ سازي در عرصه هاي سياسي باشد. تجارب برگزاري بيش از 30 انتخابات مختلف در کشور ثابت کرده که استفاده اصولي و درست از مشارکت مردم در انتخابات مختلف نيز، علاوه بر ضرورت بازنگري در فرايند و مراحل مختلف برگزاري انواع انتخابات جاري در کشور، شديداً نيازمند فرهنگ سازي و ايضاً اصلاح نظام فکري و ساختار سياسي کشور در اين بخش است.
    اهميت اين مسئله وقتي بيشتر آشکار مي شود، که وعده و وعيدها و شيوه هاي تبليغاتي برخي از کانديداها در انتخابات مختلف و نتايج کار منتخبين مردم در سطوح مختلف مديريتي، از جمله مجلس شوراي اسلامي و شوراهاي اسلامي شهر و روستا و همچنين معيارهاي گزينشي افراد جامعه براي انتخاب کانديداي موردنظر در سال هاي اخير را مورد بررسي و کنکاش قرار دهيم.
    نقادي و نقد کردن عملکرد مسئولين و دستگاه هاي دولتي نمونه اي ديگر و امر پسنديده اي است که اگر از دايره انصاف خارج و به سياه نمايي و تخريب منجر يا به معرکه اي براي طرح اختلافات جناحي و حزبي تبديل شود، بسيار مخرب و زيانبار است و رعايت اين نکته نيز همانند ساير موارد فوق الذکر، مستلزم فرهنگ سازي و بيان اثرات داخلي و خارجي نقادي غيرمنصفانه بر روند اجراي امور و حفظ منافع کشور و مصالح جامعه است.
    بديهي است که با توجه به شموليت اين موضوع به مسائل مختلف، فرهنگ سازي در بسياري از ديگر موضوعات مانند؛ گردشگري، ترافيک شهري، استفاده از امکانات و خدمات شهري، آپارتمان نشيني و امثال آن نيز مصداق داشته و داراي اهميت فراوان است و لذا در اين موارد نيز نبايد ايجاد زيرساخت هاي فرهنگي و قانوني و ساير پيش نيازهاي اجرايي مورد غفلت قرار گيرد.
    طبيعي است؛ در اين رابطه، بيشترين نقش بر عهده نظام آموزشي به ويژه مدارس و همچنين دانشگاه ها و حوزه هاي علميه و ساير بخش هاي فرهنگي قرار دارد، اما اين موضوع، به معناي سلب مسئوليت از ديگر ارکان و اجزاي نظام اسلامي نيست و هر سازمان و نهادي و حتي هر خانواده اي، متناسب با مسئوليت هاي محوله، در تحقق اين مهم نقش و وظيفه دارد.
    در عين حال بايد توجه داشته باشيم که؛ در هر صورت حفظ نظام اسلامي و همچنين منافع و مصالح مردم و کشور در اولويت قرار دارد و اين کليدواژه اي است که در جريان قانونگذاري و فرهنگ سازي بايد به طور صريح و روشن براي مسئولين و افکار عمومي جامعه تشريح و توضيح داده شود.
    
    آموزش و فرهنگ سازي، پيش نياز بهره برداري مطلوب در عرصه هاي مختلف جامعه
    


 روزنامه كيهان، شماره 21843 به تاريخ 24/11/96، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1 بار
    آثار ديگري از "احمدرضا هدايتي"

  مگر يمن چه چيزي براي تهديد دارد؟
احمدرضا هدايتي، رسالت 3/11/96
مشاهده متن    
  چه فرقي مي كند كه با چه بهانه اي تحريم شويم؟
احمدرضا هدايتي *، رسالت 26/10/96
مشاهده متن    
  آن طفلكي ها!
احمدرضا هدايتي، كيهان 16/9/96
مشاهده متن    
  نكته هاي عبرت آموز از زلزله كرمانشاه / چرا عوامل موثر در افزايش خسارات و تلفات حوادث مجازات نمي شوند؟
احمدرضا هدايتي، كيهان 14/9/96
مشاهده متن    
  نقش مساجد و مدارس در بهبود رفتارهاي اجتماعي
احمدرضا هدايتي، كيهان 30/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي مكانيك مدرس
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1801)، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است