|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/11/24: زيان هاي انتصاب افراد بدون در نظر گرفتن ويژگي هاي شخصيتي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21848
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21843 24/11/96 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
      


زيان هاي انتصاب افراد بدون در نظر گرفتن ويژگي هاي شخصيتي


نويسنده: شهريار هنر

شايد براي شما هم پيش آمده باشد که براي انجام کاري به يک اداره مراجعه نموده ايد. قاعدتاً اولين اقدام شما در اين مراجعه درخواست راهنمايي از متصدي گيشه راهنمايي يا از نگهبان درب ورودي است. ليکن با فردي عبوس برخورد مي کنيد که جواب سلام شما را هم با سر مي دهد و در پاسخ شما في المثل فقط به گفتن «طبقه سوم» اکتفا مي نمايد. يا براي طي مراحل اخذ جواز ساختماني به شهرداري، بخشداري يا فرمانداري مي رويد اما مسئول مربوطه در همان بدو ورود با رفتاري غيرمنتظره به شما مي گويد نمي شود. اين درحاليست که شما به درستي فکر مي کنيد که طبيعي ترين حق شما ارائه توضيحات و راهنمايي توام با احترام از جانب آن کارمند است. يا خواسته ايد با رئيس يا معاون يک اداره صحبت کنيد و مدت طولاني پشت در اتاق او معطل شده ايد و نهايتاً متوجه شديد که ايشان با دوستش در اتاق بوده يا اصلاً کسي در اتاق او نبوده است. يا در حال تماشاي تلويزيون متوجه شديد که مجري ظاهراً پرانرژي، به شکل توهين آميزي با مخاطب صحبت مي نمايد و شما تصميم گرفتيد به سرعت کانال تلويزيون را تغيير دهيد و....
    اکثر ما بخش مهمي از وقتمان را در ارتباط واقعي يا مجازي با تشکيلات دولتي، اعم از نهادها، سازمان ها و رسانه ها مي گذرانيم. هر گونه ناهنجاري و تنش در اين ارتباط به شکل استرس هاي قوي وارده بر روان ما تعريف مي شود. اين کنش ها و واکنش ها نه تنها بر آرامش جامعه تاثير منفي دارد بلکه مي توان در ابعاد مختلف اجتماعي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي شاهد تاثيرات اين ارتباط ناهنجار بود. اينکه برخي از ما آموخته ايم که با حالت کرنش و التماس به سازمان ها مراجعه کنيم يا حتماً هديه اي (حداقل يک جعبه شيريني) براي فلان مسئول يا کارمند ببريم تا حداقل برخوردي مودبانه با ما داشته باشند، يا در بسياري ادارات شاهد درگيري ارباب رجوع و کارمندان هستيم، نشان دهنده يک ناهنجاري فرهنگي است. اينکه کارمندان بجاي انجام کار ارباب رجوع سرشان را با گوشي موبايل گرم مي کنند يا اينکه بالاترين مسئول دولتي يک شهرستان در بالاترين جلسه اداري با ناپختگي قابل ملاحظه عنوان مي کند که او شيشليک خور است، نمايانگر وجود اختلال جدي در سيستم سازماني دولتي است.
    در واقع سازمان ها چيزي جدا از افراد نيستند. سازمان ها به صورت سيستم هايي تعريف مي شوند که مهم ترين اجزاء آنها افراد هستند. لذا اگر جزء يا اجزايي از سازمان دچار ناهنجاري باشد حتما کل سيستم متاثر مي شود. کارکنان دولت از طريق سازوکارهايي بکار گمارده مي شوند و با دوره هاي آموزشي، در طول مدت خدمت تلاش مي شود سطح کارايي و رفتاري آنها ارتقاء يابد، اما آيا اين تلاش ها مفيد و کافي بوده است؟ مهمترين ابزار کنترل و بهره گرفتن از توانمندي کارکنان در محيط سازمان ها، پرونده هايي است که براي آنها تشکيل مي شود. في المثل پرونده کارگزيني نشان دهنده کارايي و انضباط، پرونده گزينش نمايانگر رفتار ديني، تعهد و اخلاق و پرونده حراستي مبين رفتار اجتماعي و سياسي کارکنان است، ليکن در عمل شاهد هستيم که اين پرونده ها در انتخاب و انتصاب درست کارکنان کارايي ندارند. لذا پيشنهاد مي شود مديريت منابع انساني با بکارگيري علوم روانشناختي، اعم از روانشناسي سازماني، روانشناسي باليني و مشاوره و شناخت دقيق ويژگي هاي شخصيتي و توانمندي هاي ذهني و رواني افراد، گام موثري در ارتقاء سازمان ها بردارد. در اين پيشنهاد تشکيل تيم هاي متمرکز روانشناسي براي استخدام، بکارگيري در پست هاي مناسب و رفع ناهنجاري هاي رفتاري در طول خدمت مد نظر است.
    در صورت عملي شدن پيشنهاد فوق، سازمان مي تواند با شناخت دقيق از ويژگي هاي شخصيتي و توانمندي هاي ذهني کارکنان، از بروز خسارات و مشکلات مرتبط پيشگيري نمايد. براي نمونه، فردي با شخصيت انزوا طلب قاعدتا به درد روابط عمومي يا راهنمايي ارباب رجوع نمي خورد و بهتر است در بايگاني مشغول بکار شود. يا افراد داراي شخصيت ضد اجتماعي، با وجود تاثير بسيار خوبي که در برخورد اول مي گذارند، در پست هاي حساسي مانند شهردار و فرماندار و بخشدار منشا آسيب هاي فراواني براي سازمان و جامعه مي شوند، لذا شناسايي و درمان آنها از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. گاهي ملاحظه مي شود که گزينش افراد براي پست هاي مختلف بسيار سطحي اتفاق مي افتد. فاميل بودن، هم شهري بودن يا حتي مجيزگويي از معيارهاي انتخاب برخي افراد در پست هاي گوناگون است. برخي افراد نيز با همراهي با جريانات سياسي برخي مشاغل تخصصي را بدست مي آورند که نمونه هايي از دادن پست براي جبران فعاليت برخي افراد در زمان انتخابات ديده شده است. واحد روانشناسي در سازمان ها با تشکيل پرونده هاي کارآمد مي تواند جلوي اين انتصاب هاي زيانبار را بگيرد.
    يکي ديگر از فوايد تشکيل واحد روانشناسي در سازمان ها اصلاح رفتارهاي ناهنجار کارکنان داراي مشکل رفتاري است. مديريت سازمان با مشاهده رفتار غيرعادي هر يک از کارکنان مي تواند وي را براي درمان و اصلاح رفتار به واحد روانشناسي ارجاع دهد. همچنين واحدهاي روانشناسي مي توانند نقش مهمي در ارتقاء شغلي کارشناسان ايفا نمايند. هم اکنون شاهد هستيم که تعداد کثيري کارشناس خبره و عالي در سازمان هاي دولتي مشغول به کارند ليکن کارايي ايشان بسيار محدود است. في المثل مشکلي به عالي ترين مقام سازمان منعکس مي شود، وي موضوع را طي دستوري به کارشناسان ارجاع مي دهد، کارشناسان مربوطه عيناً موضوع را طي مکاتبه به واحدهاي پايين دستي براي بررسي و اقدام لازم و اعلام نتيجه ارجاع مي دهند. اين داستان تا پايين ترين سطح سازمان ادامه مي يابد و در نهايت اغلب پس از باطل نمودن ده ها و صدها برگ کاغذ، نامه آخر بايگاني مي شود. اين اتفاق بدليل ناتواني کارشناسان در اقدام کارشناسي مناسب رخ مي دهد. در حال حاضر معيار ارتقاء شغلي، سنوات، نمرات ارزشيابي و ساعات آموزش کارکنان است در حاليکه به نظر مي رسد مهمترين ملاک در اين فرآيند، سطح هوش و خلاقيت و البته انگيزه مندي کارشناسان است. تشخيص اين عوامل از وظايف واحدهاي روانشناسي در سازمان خواهد بود.
    
    زيان هاي انتصاب افراد بدون در نظر گرفتن ويژگي هاي شخصيتي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21843 به تاريخ 24/11/96، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد آموزش ابتدايي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 9604)، دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است