|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/24: كمك ١١/٣ ميليون دلاري ژاپن به تهران براي آلودگي هوا
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3289
دو شنبه 21 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3085 24/11/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


كمك ١١/٣ ميليون دلاري ژاپن به تهران براي آلودگي هوا
    شرق: تفاهم نامه همكاري تهران و ژاپن براي ارتقاي اندازه گيري آلودگي هوا، روز دوشنبه در مراسمي در تهران امضا و مبادله شد. طبق اين تفاهم نامه دولت ژاپن ١١،٣ ميليون دلار كمك بلاعوض خود را در قالب تجهيزات آزمايشگاهي تجزيه و تحليل آلودگي هوا به شهرداري تهران مي دهد.
     معاون حمل ونقل و ترافيک تهران و سفير ژاپن در تهران اين تفاهم نامه را امضا كردند. محسن پورسيدآقايي در اين جلسه با بيان اينکه همکاري بين دولت ايران و ژاپن به زمينه تامين تجهيزات اندازه گيري، تجزيه و تحليل آلاينده هاي هواي تهران محدود نمي شود، گفت: جايکا پروژه هاي زيادي را در کشورمان اجرائي کرده است. او با بيان اينکه در راستاي کاهش آلودگي هواي تهران اين تفاهم نامه به امضا رسيده است، تصريح کرد: مجري اين طرح در ايران «شرکت کنترل کيفيت هواي تهران وابسته به شهرداري» و مجري اين همکاري در دولت ژاپن نيز «آژانس جايکا» خواهد بود.
     معاون شهردار تهران با بيان اينکه سابقه همکاري ايران و جايکا به سال ١٩٩٦ مي رسد که در آن براي اولين بار جايکا در برنامه مقابله با آلودگي هوا شرکت کرد و نتيجه آن ارتقاي استاندارد بنزين بود، گفت: به طوري که در پي آن همکاري، اکنون سرب به سطح سالم رسيده است و اين امر نتيجه تجارب موفق قبلي بوده است. او با بيان اينکه موسسه جايکا پروژه هاي متعددي در زمينه محيط زيست اجرا کرده است، گفت: همکاري جايکا و شهرداري تهران در دوره جديد از سال ٢٠١٧ شروع شد و اين همکاري ها در راستاي ارائه تجهيزات فني در دوره جديد خواهد بود. به گونه اي که در پروژه دوم کمک هاي تحقيقاتي بر اساس ارائه تجهيزات کامل درباره اندازه گيري، تجزيه و تحليل منابع آلايندگي خواهد بود و در پايان پروژه، اولين آزمايشگاه بررسي آلايندگي موتورهاي ديزلي با استاندارد يورو ٦، آزمايشگاه تخصصي شيمي تجزيه مرتبط با آلاينده هاي هوا و هفت ايستگاه سنجش آلودگي هوا و نيز پيشرفته ترين دستگاه هاي پرتابل اندازه گيري خودروهاي در حال حرکت بنزيني و ديزلي خواهيم داشت. پورسيدآقايي با بيان اينکه از طرف ما شرکت کنترل کيفيت هوا با اختيارات کامل وارد خواهد شد تا هر کاري که به موفق شدن پروژه مي انجامد، انجام دهد، گفت: من از حمايت و مساعدت دولت و سفارت ژاپن و همچنين دفتر جايکا تشکر مي کنم و اميدوارم اين پروژه شروعي براي حل مشکل آلودگي هواي تهران باشد. او با بيان اينکه با حضور سفير ژاپن و موافقت دولت ژاپن تجهيزات آزمايشگاهي کاملي براي اندازه گيري ذرات معلق و آلايندگي خودروهاي ديزلي سنگين و اندازه گيري سموم در سواري هاي بنزيني به شهرداري تهران اعطا مي شود، گفت: ارزش اين موافقت نامه ١١،٣ ميليون دلار است که در مدت سه سال از سوي ژاپن اين آزمايشگاه تجهيز خواهد شد و به موازات آن کارشناسان ژاپني نيز آموزش هاي لازم را ارائه خواهند داد. معاون شهردار تهران با بيان اينکه در حال حاضر در ايران آزمايشگاهي که با دقت بالا، خروجي خودروها به ويژه موتورهاي ديزلي را آزمايش کند، نداريم، گفت: اين آزمايشگاه کمک مي کند تا خروجي اگزوز موتورهاي ديزلي را بررسي کنيم تا بر پايه آن بتوانيم تصميم گيري بيشتري کنيم. او با بيان اينکه تفاهم نامه ابتدايي شهرداري با جايکا در سال ٢٠١٧ بيشتر جنبه کمک فني و کارشناسي داشت؛ اما اين تفاهم نامه جنبه تجهيزاتي دارد و براي اولين بار است که رخ مي دهد، گفت: اميدواريم با آزمايش هاي دقيقي که درباره خروجي اگزوزهاي موتورهاي ديزلي انجام مي شود، بتوانيم برنامه ريزي دقيق تري داشته باشيم.
     همچنين هيروياسو کوباياشي، سفير ژاپن در ايران، نيز با بيان اينکه افتخار بزرگي است که در اين مراسم از طرف دولت ژاپن صحبت مي کنم، گفت: امروز کمک بلاعوضي در راستاي تامين تجهيزات اندازه گيري دقيق از طرف دولت ژاپن به شهرداري تهران ارائه مي شود. او با بيان اينکه از زمان شروع دولت آقاي روحاني، اين دولت سياست گذاري هاي زيست محيطي را در اولويت کار خود قرار داده و ژاپن نيز با درک مشکلات زيست محيطي، برنامه هايي را در راستاي مديريت منابع آب، مقابله با گرم شدن هوا و... در ايران به اجرا درآورده است، گفت: يکي از پروژه هايي که از سوي ژاپن در ايران انجام شد، مشارکت در برنامه احياي درياچه اروميه است که نمونه بارز همکاري بين دو کشور است. او با بيان اينکه دولت ژاپن ١١،٣ ميليون دلار را براي تامين تجهيزات اندازه گيري آلاينده هاي تهران با عنوان کمک بلاعوض به شهرداري تهران خواهد داد، گفت: اين پنجمين پروژه کمک از زمان انعقاد برجام تاکنون است؛ چراکه بسيار واضح است که به دليل توسعه سريع شهرنشيني و مختصات زمين شناسي تهران، آلودگي هوا به يک چالش تبديل شده که اثرات مخربي بر زندگي مردم دارد و اميدواريم با اجراي اين برنامه علاوه بر حفاظت از محيط زيست به کاهش آلودگي هوا نيز کمک شاياني شود. او با بيان اينکه دولت ژاپن در دهه ٥٠ و ٦٠ ميلادي به ويژه در شهر توکيو با چالش بزرگ آلودگي هوا و مشکلات زيست محيطي مواجه بود؛ اما در اواخر دهه ٦٠ با کمک مردم، دولت، بخش خصوصي و... اين چالش حل شد، گفت: اميدواريم از طريق تامين تجهيزات اندازه گيري مردم تهران هواي سالم تري داشته باشند. در اين مراسم يوکي هارو کوباياشي، رئيس دفتر سازمان همکاري هاي بين المللي ژاپن (جايکا)، با بيان اينکه تهران به عنوان پرجمعيت ترين شهر کشور هر روز با کيفيت پايين هواي محيط دست وپنجه نرم مي کند، گفت: صرف نظر از دلايل مربوط به کيفيت پايين هوا، بايد آلودگي هوا برطرف شود و در يک قرن گذشته بسياري از کشورها با اينکه با چنين مشکلي مواجه بودند؛ اما توانستند اين مشکل را حل کنند. او با بيان اينکه ما آموخته ايم که سرمايه گذاري در اقدامات زيست محيطي براي دستيابي به توسعه پايدار در کشور بسيار مفيد است، گفت: سابقه همکاري جايکا با شهرداري تهران در زمينه کنترل آلودگي هوا به مدت ها قبل برمي گردد و پروژه موجود در قالب همکاري فني با عنوان توسعه ظرفيت کنترل آلودگي هوا در شهرداري تهران در حال اجراست و در اين راستا ضروري است که تهران به تجهيزات به روزي مجهز شود تا ابزار اندازه گيري، تجزيه و تحليل را در اختيار داشته باشد.
    کمک ١١/٣ ميليون دلاري ژاپن به تهران براي آلودگي هوا
    


 روزنامه شرق، شماره 3085 به تاريخ 24/11/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه پايش سبك زندگي
متن مطالب شماره 25، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است