|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: گاهي گوشي را فراموش كن!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 7 (فناوري) > متن
 
 


گاهي گوشي را فراموش كن!
با علائم اعتياد به فناوري و راه هاي خلاصي از آن آشنا شويد

مترجم: ناديا زكالوند
برگرفته از: BBC Focus

نمي توانيد تلفن همراه تان را لحظه اي از خود دور کنيد؟ اگر اين طور است، شما تنها نيستيد. در تحقيق انجام شده در سال 2016 هر فرد روزانه به طور متوسط 145 دقيقه بيش از 36 روز در سال از وقت خود را با تلفن همراه مي گذراند. اما براي برخي افراد استفاده از فناوري، چيزي بدتر از صرفا يک عادت بد است. در بيمارستان هايي که معمولا به درمان افراد الکلي يا معتاد به مواد مخدر مي پرداختند، اکنون بيماراني معتاد به فناوري، تحت درمان هستند. مثل پسر نوجواني که بعد از مدرسه، هشت تا ده ساعت مقابل صفحه نمايش ابزارهاي ديجيتال مي نشست. يا دختر ديگري که بشدت نگران دنبال کنندگان (فالوئرهاي) اينستاگرامش بود. اين افراد معمولا ارتباطات و دوستان واقعي شان و حتي کارهايي را که دوست دارند انجام بدهند، از دست مي دهند. تمام اين شرايط اين پرسش را مطرح مي کند که «چه وقت عادت به انجام کاري تبديل به يک مشکل مي شود؟»
    منظور از اعتياد به فناوري، استفاده بيش از حد از ابزارهاي الکترونيک بويژه گوشي هاي هوشمند و کنسول هاي بازي است، به طوري که فرد نمي تواند آن ابزار را لحظه اي از خود دور کند. تخمين تعداد افراد معتاد به فناوري در هر کشوري، با توجه به کشور و گروه هاي سني اش، بين 2 تا 6 درصد متغير است. استفاده بيش از حد اين ابزارها، فرد را به محروميت از خواب، اضطراب و افسردگي مبتلا مي کند. خبر بد اين که اعتياد «واقعي» به فناوري در مغز اوست و درست مانند اعتياد به مواد مخدري مانند هروئين است. اگرچه همه ما به فناوري تا اين اندازه وابستگي نداريم، اما وقتي دائما به تلفن همراه مان نگاه مي کنيم، احتمال تصادف با خودرو در خيابان را بالا مي بريم، نمي توانيم به افرادي که در زندگي مان هستند، پاسخ دهيم و حتي خواب شبانه خوبي نخواهيم داشت. علاوه بر اين ها اين مقدار استفاده از فناوري، سلامت، شادي و رفاه مان را به خطر مي اندازد.
    با اين حال بيشتر ما به دليل شغل مان و ارتباط با خانواده و دوستان خود، به فناوري متکي هستيم. محققان بر اين باورند نه تنها نمي توان فناوري دنياي مدرن را کنار گذاشت، بلکه بيشتر مواقع بسيار مفيد هم هست. بنابراين بايد ياد بگيريم از فناوري و ابزارهاي خود بدرستي استفاده کنيم. اما ابتدا بايد به سم زدايي از فناوري بپردازيم.
    
    فاجعه دنياي مدرن
    گراهام، روان شناسي از دانشگاه ناتينگهام ترنت بريتانيا، پس از بررسي 20 ساله به اين نتيجه رسيد که اعتياد به اينترنت يا تلفن هوشمند، عبارت هايي بي مسما هستند. در واقع افرادي که به بازي هاي آنلاين، خريد آنلاين يا قمار آنلاين اعتياد دارند، در واقع به بازي، خريد يا قمار معتاد هستند و فقط از وسيله اي به نام اينترنت براي انجام رفتارهاي اعتيادآورشان استفاده مي کنند. فردي که به بازي با تلفن هوشمند خود معتاد است، تغييرات ساختاري در سيستم پاداش مغزشان به وجود آمده و او را به جاي صرفا استفاده از کارکرد اصلي تلفن، به بازي بيشتر مشتاق مي کند. تکرار اين رفتار (يا هر نوع رفتار اعتيادآور ديگر)، باعث مي شود سلول هاي عصبي درون هسته اکومبنس و قشر جلوي پيشاني مغز که به ترتيب مربوط به انگيزه و تصميم گيري است، به گونه اي در ارتباط با هم باشند که فرد هرچيزي را که دوست داشته باشد، بخواهد.
    بررسي دائمي پيام هاي ارسالي از طريق شبکه هاي اجتماعي، به دليل ترس از دست دادن يک پيام، تقريبا به شکل بي اختياري درآمده است. فرد دائما نگران است شايد موضوعي جالب يا هيجان انگيز در جايي از فضاي آنلاين در حال رخ دادن باشد و او آن را از دست بدهد!
    پس در دنيايي که همه ما يک تلفن هوشمند در جيب خود داريم و براي در ارتباط بودن با ديگران، به اين ابزارها وابسته شده ايم، چگونه متوجه مي شويم دچار مشکل شده ايم؟
    گراهام مي گويد: اگر بازي، بررسي توييتر يا تماشاي نت فليکس جاي خود را بيشتر و بيشتر در زندگي تان باز کردند، بدانيد که مشکلي وجود دارد. در واقع اگر به جاي اين که صرفا بخشي از يک بازي را انجام دهيد و سراغ کار يا بازي ديگر برويد يا از يک شبکه اجتماعي ديگر ديدن کنيد، دائم مشغول يک نوع بازي هستيد يا مدام وارد شبکه اجتماعي خاصي مي شويد، شما به فناوري معتاد شده ايد. همچنين مراقب تغييرات زيستي بدن تان به دليل استفاده بيش از حد از فناوري نيز باشيد. مثلا وقتي به دليل استفاده از تلفن همراه نمي توانيد شب ها به اندازه کافي بخوابيد، ساعت بدن تان دچار اختلال شده و شما صبح ها براي بيدار شدن به ساعتي شماطه دار نياز پيدا مي کنيد يا بسيار خسته از رختخواب بيرون مي آييد. در ضمن زماني که به علت استفاده نامتعارف از فناوري، عادت هاي غذايي تان به هم مي ريزد و سراغ غذاهاي حاضري مي رويد يا روزانه 30 دقيقه ورزش تان را انجام نمي دهيد، فناوري زندگي تان را به سطح ناسالمي سوق داده است.
    هميشه تشخيص و شناخت مشکل، گام مهمي در برطرف کردن آن است؛ اما چگونه مي توان مشکل را حل کرد؟
    
    سم زدايي ديجيتالي
    برخي محققان به منظور سم زدايي ديجيتالي، روي خود ابزارها متمرکز شده اند. به طور مثال، محققاني از دانشگاه بورنموث بريتانيا پيشنهاد کرده اند روي ابزارها، برچسب هاي هشدار زده شود. اين برچسب ها مي تواند زمان استفاده از ابزارها را مشخص کند و به اين ترتيب به کاربران هشدار دهند. برچسب هاي ديجيتال برخلاف برچسب هاي معمولي تنباکو يا الکل، مي توانند تعاملي باشند و وقتي از ابزار بيش از حد استفاده شد، رنگ آنها تغيير کند يا به کاربر پيام شخصي بفرستند. برنامه هاي کاربردي هم مي تواند بر مقدار زمان استفاده نظارت داشته باشد.
    اما افرادي که به استفاده از اين ابزارها معتاد شده اند، به کمک بيشتر و موثرتري نياز دارند.
    گراهام، با بررسي بيماران معتاد به فناوري، به اين نتيجه رسيد که سم زدايي فني 72 ساعته، به طوري که هيچ نوع فناوري در اين مدت در دسترس نباشد، موثر است. اين کار براي بيماران سخت است و علائم افسردگي مانند معتادان به مواد مخدر را از خود نشان مي دهد. از آنجا که در دنياي امروز نمي توان بدون فناوري زندگي کرد، پس از سم زدايي فني، بايد ابزار مورد نظر دوباره معرفي شود و اين بار به روشي کنترل شده و صحيح مورد استفاده قرار گيرد.
    گراهام در نتيجه بررسي هاي خود متوجه شد اين روش سم زدايي واقعا موثر و کارآمد است. او اين کار را از سال 1389/ 2010 براي بيماران خود انجام داده و نتايج خوبي به دست آورده است. همچنين او مي گويد در شرايط اعتياد نوجوانان به فناوري، اگر والدين، فرزندشان را هنگام جداسازي از فناوري، يک هفته يا زمان طولاني تري به تعطيلات ببرند، نتايج مثبت آن شگفت آور خواهد بود. در اين مدت وضعيت خواب، بهبود يافته و از اضطراب اجتماعي کاسته مي شود. زماني که فرد احساس کند ديگر مجبور نيست دائم شبکه هاي اجتماعي را بررسي کند يا تا آخر بازي هاي آنلاين پيش برود، احساس آرامش بيشتري خواهد داشت.
    قدم بعدي در سم زدايي فني سخت تر است. در اين مرحله فرد بايد برنامه هاي زندگي اش را بر اساس اولويت هايش که پاداشي حقيقي به دنبال خواهد داشت، بريزد. بنابراين بايد به کارهاي ديگر مانند دوچرخه سواري، آشپزي، شرکت در کلاس هاي مورد علاقه و ارتباط چهره به چهره با ديگران بپردازد. اين نوع فعاليت ها زمان کمي براي گذراندن با فناوري براي او مي گذارد. مسلما هيچ کدام از ما تلفن هاي همراه مان را دور نمي اندازيم. اما با استفاده صحيح از آن و ديگر ابزارهاي ديجيتال مي توانيم از فوايد آنها بهره مند شويم.
    
    5 راهنمايي براي پرهيز از اعتياد به تلفن همراه
    1- زمان بررسي پيام ها
گاهي اوقات بررسي دائمي پيام هاي دريافت شده در تلفن همراه به نوعي واکنش غيرارادي تبديل مي شود. اگر احساس کرديد لحظه به لحظه اين کار را انجام مي دهيد، سعي کنيد هر 15 دقيقه سراغ تلفن تان برويد و سپس مدت آن را به 30 دقيقه، يک ساعت و حتي چند ساعت برسانيد.
    
    2 برنامه نظارت
    با استفاده از اين برنامه ها مي توانيد زمان استفاده از ابزارهاي مختلف، بويژه تلفن همراه را محدود کنيد.
    
    3 ساعت شماطه دار
    به جاي استفاده از تلفن همراه براي بيدار شدن، ساعتي شماطه دار تهيه کنيد. به اين ترتيب تلفن را از رختخواب تان دور کرده و به خواندن پيام ها وسوسه نمي شويد.
    
    4 پاک کردن تماس ها
    شماره تماس هاي اضافي را از شبکه هاي اجتماعي تان حذف کنيد تا مدام حواس تان پرت نشود. همچنين برنامه ها و نرم افزارهاي بي مصرف و نيز هر نوع بازي را که وقت تان را بيش از حد مي گيرد پاک کنيد.
    
    5 منتظر ماندن
    سعي کنيد به محض شنيدن دريافت پيام، کمي منتظر بمانيد و ابتدا کارهاي ضروري ديگرتان را انجام دهيد.
    
    گاهي گوشي را فراموش كن! / با علائم اعتياد به فناوري و راه هاي خلاصي از آن آشنا شويد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 7 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رامش روان
متن مطالب شماره 9، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است