|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: نوبت مسئولان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


نوبت مسئولان
كارشناسان در گفت و گو با جام جم برلزوم پاسخ مناسب مسئولان به حماسه مردمي راهپيمايي 22 بهمن تاكيد كردند


مراسم راهپيمايي 22 بهمن امسال و گستردگي و شکوه آن که چشمان جهانيان را خيره کرد، پاسخ محکمي بود به بعضي تحليلگران که تصور مي کردند شايد به دليل برخي مسائل و مشکلات اقتصادي و فضاسازي هاي خارجي، حضور مردم در مراسم امسال کمرنگ تر از سال هاي گذشته باشد.
    اين حضور گسترده، تجليل مقامات و مسئولان کشورمان و در راس آنها رهبر معظم انقلاب را در پي داشت و پس از پيامي که حضرت آيت ا... خامنه اي، يکشنبه شب در اين زمينه صادر کردند، روساي قوا نيز ديروز در سخنراني هاي جداگانه اي از حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن قدرداني کردند.
    علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي ديروز در نطق پيش از دستور خود با بيان اين که بايد همه قوا در جهت رفع مشکلات اقتصادي فعالانه مشارکت کنند، گفت: سرعت در حل مسائل ضرورت حال کشور است.
    لاريجاني با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپيمايي 22 بهمن امسال، گفت: لازم است از ملت بزرگ ايران که با حضور خويش حرکتي عظيم، پرصلابت و استثنايي را رقم زدند، سپاسگزاري کنيم؛ حرکتي که حکايت از هوشمندي، وقت شناسي و دقت نظر در شرايط انقلاب داشت.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: از همه صاحب نظران سياسي، احزاب و رسانه ها خواهش مي کنيم اين دستاورد ملي را مجددا دستاويز کشمکش ها و قيل و قال هاي سياسي قرار ندهند. ماهيت اصلي اين حرکت وحدت همه بود. اين سرمايه را با آرا و نظرات و امکانات رسانه اي خود صرف همگرايي و وفاق کنند که براي توسعه شتابان کشور در جهت حل مشکلات امروز ضرورت دارد.
    لاريجاني اضافه کرد: اگر در اين امر ترديد نداريد که دشمنان اين ملت استراتژي ياس عمومي را دنبال مي کنند و مي کردند پس، از اين همت عالي ملت در جهت وفاق ملي بهره جوييد. ماجراهاي غم انگيز اختلاف افکني و بگومگوهاي ماليخوليايي روح و روان عمومي جهان را آزرده کرده، بنابراين از اين واقعه ارزشمند استفاده درست و عملياتي داشته باشيم.
    وي خاطرنشان کرد: آمريکايي ها علي القاعده بايد معناي حضور فراگير مردم را درک کرده باشند که ملت پيام روشني به رفتار سبک و سخنان ياوه آنان دادند. يعني اجازه دخالت در امور ايران را به هيچ کسي نمي دهند و اگر هم اختلاف و مشکلي داريم در خانواده بزرگ و پرظرفيت ايران با اراده ملت آن را حل مي کنيم، چرا که آمريکايي ها بي آبروتر از آن هستند که براي ملت ايران غمگساري شيادانه کنند.
    
    بصيرت مردم را پاس بداريم
    رئيس قوه قضاييه نيز ديروز در جلسه مسئولان عالي قضايي، حضور ميليوني مردم در راهپيمايي 22 بهمن را موجب افزايش اقتدار ملي و خنثي ساختن توطئه هاي دشمن دانست و با بيان اين که چنين حضور باشکوهي پشتوانه عظيم قوا براي خدمت رساني هرچه بيشتر است، از همه مسئولان خواست قدردان بصيرت مردم به عنوان يکي از بزرگ ترين نعمات الهي باشند.
    به گزارش روابط عمومي قوه قضاييه، آيت ا... آملي لاريجاني، افزود: اين نعمت بسيار بزرگي است که مردم باوجود برخي اختلاف سليقه يا مخالفت با برخي روش ها و منش ها، وقتي مساله امنيت و مصالح کشور مطرح است به صورت يکپارچه مي ايستند که ما بايد نعمت ائتلاف، اتحاد، انسجام، بصيرت، درک بالا و دشمن شناسي مردم را شاکر باشيم.
    
    مسئولان، به صورت عملي قدردان مردم باشند
    همان طور که روساي قوا در سخنراني هاي خود اعلام کرده اند حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن، پشتوانه خوبي براي نظام جمهوري اسلامي است و توطئه دشمنان را خنثي کرده است و طبيعتا مردم نيز انتظار دارند مسئولان بيش از گذشته براي حل مشکلات کشور تلاش کنند.
    رهبر معظم انقلاب در پيامي که يکشنبه شب صادر کردند در همين زمينه با اشاره به حضور باشکوه مردم در راهپيمايي 22 بهمن، تاکيد کردند: مسئولان کشور قدر اين پديده بي نظير را بدانند و با استقامت کامل و روحيه انقلابي و عمل جهادي به ملت عزيز خدمت و از آرمان هاي انقلاب دفاع کنند. آينده متعلق به ملت بيدار و بصير ماست، ما مسئولان بايد بکوشيم از ملت عقب نمانيم.
    رئيس قوه قضاييه ديروز در همين زمينه خاطرنشان کرد: مسئولان بايد بنا به تعبير رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) با روحيه انقلابي و کار جهادي به بصيرت مردم پاسخ دهند و براي خدمت هرچه بيشتر تلاش کنند. نبايد فراموش کرد که عبادت صرفا نماز و روزه نيست، بلکه حسب برخي روايات، رفع گرفتاري مردم و رسيدگي به مشکلات آنها از بالاترين عبادات است.
    علي لاريجاني، رئيس مجلس نيز در سخنان ديروز خود در جلسه علني مجلس افزود: حضور حماسي ملت در اين روز دستوراتي را براي مسئولان صادر کرده است که وقت خود را به نحو مطلوب صرف حل مشکلات اقتصادي کشور کنند که آسيب اصلي کشور در اين حوزه است و از امور فرعي بگذرند و از فرصت ها براي خدمت صادقانه بهره جويند. استراتژي درست در اين شرايط گذشت از امور جانبي و نگاه مساله محور است که بايد همه قوا در اين جهت فعالانه مشارکت کنند و نيز سرعت در حل مسائل، ضرورت حال کشور است.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي عنوان کرد: کميسيون هاي مختلف مجلس در اين جهت از دستگاه هاي اجرايي براي حل مسائل برنامه زمانبندي شده را مطالبه کنند و هنگام بررسي بودجه نيز تا آنجا که ممکن است به حل مشکلات اصلي با نگاه عميق تر توجه کنند.
    
    مقامات از مردم عقب نمانند
    اما رهبر معظم انقلاب در بخشي از پيام خود در ارتباط با راهپيمايي باشکوه 22 بهمن تاکيد کرده اند که «ما مسئولان بايد بکوشيم از ملت عقب نمانيم.» در خصوص ميزان انطباق فعاليت مسئولان با شرايط کشور و همچنين راهکارهايي که مسئولان بتوانند خود را همتراز با مردم ايران، قرار دهند با چند نفر از کارشناسان گفت وگو کرده ايم.
    
    آموختن روحيه انقلابي از مردم
    محسن اسلامي، استاد دانشگاه

    در راهپيمايي 22 بهمن شاهد بوديم ملت ايران با اراده و مصمم براي ادامه و استمرار نهضت انقلاب، پا به صحنه گذاشته و بر حفظ و حراست از آرمان هاي انقلاب تاکيد کردند. ملت ايران همواره تلاش کرده است براساس توان يا فوق توانش در راه انقلاب عمل کند، چنين رويکردي نشان دهنده اوج اخلاص ملت ايران در برابر انقلاب است و اين اوج از سوي ملت همواره رعايت شده و شايد مقداري منجر به اين شده است که مسئولان نتوانسته اند تلاش وسيعي در اين جهات و همپا با ملت داشته باشند. بنابراين بايد روحيه انقلابي از مردم آموخته شود.
    مسئولان به دنبال اين هستند که در گستره تحقق آرمان هاي انقلاب قدم بردارند، اما اين گستره سطح پاييني به خود گرفته است. بنابراين تذکر رهبري، تذکر درستي است؛ همان طور که مردم با وجود مشکلات اقتصادي و معيشتي با همه وجود در صحنه حضور مي يابند همين رويه را بايد مسئولان در پيش بگيرند با فرض اين که مسئولان از بخشي از مشکلات مردم فارغ بوده و رفاه نسبي دارند. با فرض اين که مردم درگير برخي مشکلات هستند، اما همچنان نسبت به آرمان هاي انقلاب مصمم تر بوده و اراده بيشتري دارند.
    برخي مسئولان چندان قائل به پيشروي تفکر انقلابي نيستند، در حالي که مردم تصور مي کنند به هر ميزاني که پايبندي به آرمان ها بيشتر باشد، صحنه عمل بهتر و منظم تر خواهد بود. ملت تصور مي کند هر چه زندگي مسئولان انقلابي تر باشد، طبعا وضعيت کشور بهبود مي يابد اما در مسئولان شايد اين اراده وجود نداشته و اين موضوع به آسيب تبديل شده و در نتيجه مسئولان مقداري از مردم عقب مانده اند.
    بنابراين آنها بايد با همين رويه اي که در راهپيمايي ها از سوي مردم مشاهده مي کنند برنامه روزهاي ديگر را ترسيم کنند. بايد براي مسئولان، اداره کشور براساس آرمان هاي 40 سال اخير و ادامه آن در قالب و شکل جديد نهادينه شود. در اين مسير مسئولاني که نمي توانند با مردم ايران ارتباط بگيرند، بايد مسئوليت را به ديگران تحويل بدهند. در ضمن بايد روند جوانگرايي نيز مورد توجه قرار گيرد، چراکه در حال حاضر زمانه ورود جوانان به عرصه قدرت است و در منطقه هم شاهد همين حضور و نقش جوانان در تحولات منطقه اي هستيم.
    
    مسئولان از مردم عقب افتاده اند
    محمدصادق کوشکي، فعال اصولگرا

    آنچه در پيام رهبري بر آن تاکيد شد حکايت از نارضايتي ايشان از عملکرد برخي مسئولان است و تلويحا ايشان در پيامشان فرمودند برخي مسئولان از جامعه و مردم عقب هستند.
    مردم در 22 بهمن و همچنين در عرصه هاي ديگري از جمله دي ماه ثابت کردند مي توانند بين مطالبات، نارضايتي و حفاظت از اصل انقلاب تفکيک قائل شوند، به اين معني که مردم در عين حال که به تعبير رهبري از فسادهاي اقتصادي و تبعيض بشدت ناراضي بوده و در حوزه معيشت و کار مشکل جدي دارند، اما حاضرند داوطلبانه و خودجوش در حمايت از نظام، روزهاي متمادي راهپيمايي کنند يا در 22 بهمن شاهد اين هوشمندي مردم مسلمان و مومن بوديم.
    با وجود چنين حضوري از سوي مردم، برخي از مسئولان حاضر نيستند منافع جناحي و باندي خود را کنار گذاشته و مصالح انقلاب و خدمت به مردم را در نظر بگيرند، بعضي مسئولان ذهنيت هاي غلط و متوهمانه اي در مورد موضوعات بين المللي و منطقه اي دارند. در چنين عرصه هايي برخي مسئولان با آن که خود را نخبه و چهره سياسي مي دانند اما از مردم عقب تر هستند، چرا که اولويت مردم حفظ انقلاب است اما اولويت آنها حفظ منافع جناحي و باندي. رهبري به عنوان راهبر جامعه وظيفه تذکر دارند تا به اين ترتيب چنين مسئولاني به خودشان بيايند، بنابراين اين تذکر رهبري بايد توسط دستگاه هاي نظارتي مخصوصا مجلس جدي گرفته شود تا موجب عقب ماندگي دولت و حاکميت از مردم نباشيم، عقب ماندگي مسئولان از مردم امر مطلوبي نيست و موجب وارد کردن آسيب هايي به جامعه مي شود.
    
    مسئولان اميد را در مردم زنده کنند
    محمدرضا خباز،فعال اصلاح طلب

    رهبر معظم انقلاب در پيامشان به مناسبت حضور حماسي مردم در راهپيمايي 22 بهمن، نقاط آسيب کشور را نيز بيان فرمودند. در آرمان هاي انقلاب هم مسئولان بايد چند گام از مردم جلوتر باشند نه اين که در برخي موارد از مردم عقب تر بمانند، چرا که چنين رويکردي مشکلاتي را در پي خواهد داشت. يکي از موضوعاتي که بايد مسئولان از مردم عقب تر نباشند، رعايت حفظ ارزش ها بويژه ارزش هاي اخلاقي است. انقلاب ما بر مبناي اسلام شکل گرفت، ما انقلاب کرديم که اخلاق داشته باشيم. مردم به وظيفه خود عمل مي کنند اما گاهي ديده مي شود مسئولان در تريبون هاي رسمي به جاي اين که سياست را اخلاقي کنند، اخلاق را سياسي مي کنند. همان طور که مردم اميدوارند مسئولان نيز بايد بارقه اميد را در دل مردم زنده کنند و اين جزو همان اخلاق اسلامي است که براي آن انقلاب کرديم.
    حضور پرشور مردم در 22 بهمن عوامل متعددي دارد.ادبيات نادرست ترامپ و سردمداران اين کشور و اسرائيل بزرگ ترين توهين به مردم ايران است و مردم احساس مي کنند دشمن با تمام توان به صحنه آمده است؛ چون اسرائيلي که خود عامل ننگ است براي ما خط و نشان مي کشد. مردم با مشاهده اين که آرمان هاي آنها بي محابا مورد تهديد قرار مي گيرد، سکوت نمي کنند. البته ممکن است نسبت به برخي رفتارهاي مسئولان اعتراض داشته باشند، اما وقتي در داخل خانواده اختلاف نظر باشد اجازه نمي دهند بيگانه اي اهل خانه را مورد تاخت و تاز قرار دهد. مردم ايران بموقع دشمن شناسي را به منصه ظهور گذاشتند.
    
    لزوم بازخواني شعارهاي انقلاب از سوي مسئولان
    داريوش قنبري، فعال اصلاح طلب

    مردم در 22 بهمن نشان دادند همچنان پاي دفاع از کشور و نظام ايستاده اند و به واسطه حضور خود، اين پيام را به بيگانگان داده اند که در عرصه جدي بوده و از آرمان هاي خود کوتاه نيامده اند. اين پيامي بود که ملت مخابره کرد.
    اين حضور همه آحاد ملت ايران، فارغ از تعلق به جناح و گروه خاصي است. مسئولان بايد شعارهاي انقلاب را بازخواني کنند و خود را بسنجند که در چه نقاطي کاستي دارند و آن را مورد توجه قرار دهند تا به اين ترتيب مشکلات را حل و نقاط قوت را تقويت کنند.
    مسئولان بايد خود را در ترازوي شعارهاي انقلاب قرار دهند، نبايد بعد از گذشت چهار دهه از پيروزي انقلاب مسئولان به شعارهاي انقلاب بي توجه بمانند و بايد با درک درست شعارهاي انقلاب، فاصله خود را با خواست مردم کم کنند.
    
    
    نوبت مسئولان / كارشناسان در گفت و گو با جام جم برلزوم پاسخ مناسب مسئولان به حماسه مردمي راهپيمايي 22 بهمن تاكيد كردند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روزنامه نگاري الكترونيك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 11)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است