|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: «بقاياي داعش» بهانه اي براي حضور بيگانگان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
 


«بقاياي داعش» بهانه اي براي حضور بيگانگاندرحالي که نيروهاي عراقي مشغول پاکسازي آخرين بقاياي گروه تکفيري تروريستي داعش هستند و ارتش سوريه نيز بقاياي اين گروه را در نقاط محدود اين کشور تحت تعقيب قرار داده است، بعضي رسانه هاي خارجي با انگشت گذاشتن روي بقاياي گروه داعش حضور آمريکايي ها را در سوريه و عراق توجيه مي کنند. اين درحالي است که مقامات عراقي و سوري با اعلام شکست کامل داعش از نيروهاي بيگانه مي خواهند هرچه زودتر خاک کشورهايشان را ترک کنند. آمريکايي ها خود از به وجود آورندگان و حاميان گروه هاي تروريستي و در راس آنها داعش بودند و بارها ضمن کمک رساني تسليحاتي و اطلاعاتي به آنها تلاش کردند سران اين گروه از مهلکه جان سالم به در ببرند. اين درحالي است که نيروهاي عراقي و سوري هر روز با انتشار گزارش هاي جديد اعلام مي کنند آخرين گروه هاي پراکنده و از هم گسيخته تروريستي را تار و مار کرده و بقاياي آنها را در بازداشت خود دارند.
    قاسم الاعرجي، وزير کشور عراق در گفت وگو با روزنامه الحيات چاپ لندن به بازداشت بيش از هزار داعشي اشاره کرد و گفت موفق شده اند اطلاعات مهم و حساسي از آنها به دست آورند. وي يادآور شد عمليات نظامي عراق عليه گروه هاي تروريستي تاکنون نتايج مهمي داشته و به اهداف استراتژيک شان رسيده اند. به گفته او در اين ميان همسران داعشي ها نقش بزرگي ايفا کرده اند، زيرا اطلاعات دقيقي از محل اختفاي رهبران داعش و اقدامات آنها در اختيار نيروهاي عراقي قرار داده اند. قاسم الاعرجي در ادامه وجود شهروندان عرب در ميان تروريست هاي بازداشت شده در عمليات آزادسازي استان هاي غربي را تکذيب کرد و گفت: بيشتر تروريست هاي بازداشت شده از کشورهاي آسياي ميانه و ترکيه بوده و تعدادشان به 1049 نفر مي رسد که از اين تعداد 399 نفر از شهروندان ترکيه بوده و تعداد زيادي زنان کمتر از 18 سال نيز بين آنها ديده مي شود.
    
    بمب هاي ساعتي داعش براي اروپا
    از سوي ديگر منابع سوري مي گويند موفق شده اند صدها زن خارجي وابسته به گروه داعش را بازداشت کنند. به گزارش روزنامه اينديپندنت، هم اکنون نزديک به 800 زن از کشورهاي مختلف بازداشت شده و در بازداشتگاه هاي مختلف نگهداري مي شوند. نديم حوري، رئيس برنامه ضد تروريسم ديده بان حقوق بشر گفته است: نزديک به 800 زن داعشي همراه کودکانشان در چهار کمپ نگهداري مي شوند. آنها از حدود 40 کشور از جمله کانادا، فرانسه، انگليس، تونس، يمن، ترکيه و استراليا آمده اند. وي ادامه داد: اين زنان شرايط سختي دارند و اميدوارند همراه بچه هايشان به کشورهاي خود بازگردند.
    
    چند روز پيش نيز در خبري اعلام شد
    15 زن آلماني مظنون به شرکت در فعاليت هاي تروريستي در مناطق تحت تسلط کردهاي سوريه بازداشت شده اند. اداره فدرال حفاظت از قانون اساسي آلمان که مسئوليت امنيت داخلي اين کشور را برعهده دارد، احتمال مي دهد صدها کودک و نوجوان آلماني در مناطق مختلف سوريه و عراق حضور داشته باشند. مقامات امنيتي کشورهاي اروپايي از اين افراد به عنوان « بمب هاي ساعتي» ياد مي کنند و مي گويند نگرانند کودکان و نوجوانان آلماني ساکن سوريه و عراق و مرتبط با داعش، در صورت بازگشت به آلمان مانند «بمب هاي ساعتي زنده» عمل کنند و دست به عمليات تروريستي بزنند. هفته پيش نيز اعلام شد دو شهروند بريتانيايي عضو داعش در سوريه بازداشت شدند. يک مقام ارشد پنتاگون به رويترز گفت، ايالات متحده انتظار دارد آنها براي محاکمه به کشورهاي خودشان فرستاده شوند. اين دونفر که به جلادان داعش معروف هستند از سوي نيروهاي دموکراتيک سوريه بازداشت شدند. الشافي شيخ و الکساندر کوتي، دو عضو بازداشت شده داعش، اهل لندن بودند که مسئوليت گردن زدن و کشتن شماري از اسرا را به عهده داشتند. عراقي ها و سوري ها مي گويند کشورهاي اروپايي بايد هرچه زودتر اين زندانيان را تحويل گرفته و به کشورهايشان برگردانند، زيرا نگهداري آنها هزينه فراواني داشته و مي تواند براي آينده اين کشورها نيز خطرناک باشد. اما درمقابل کشورهاي غربي به جاي تقبل مسئوليت و بازگرداندن بقاياي گروه هاي تروريستي با دستاويز قرار دادن آنها مي کوشند حضور غيرمشروع نظامي خود را در منطقه توجيه کنند.
    
    خروج بيگانگان
    مقامات عراقي و سوري تاکنون بارها از کشورهاي بيگانه خواسته اند نيروهاي نظامي خود را خارج کنند، زيرا پرونده داعش بسته شده و ديگر اين گروه يا گروه هاي مشابه آن تهديدي جدي محسوب نمي شود. ائتلاف بين المللي عليه داعش به رهبري آمريکا در سال 2014 تشکيل شد تا به اصطلاح مواضع داعش در سوريه و عراق را هدف حملات خود قرار دهد. اکنون ديگر تاريخ مصرف اين ائتلاف به پايان رسيده و بايد به صورت رسمي پايان کار را اعلام کنند. محور اصلي انگيزه تشکيل ائتلاف بين المللي عليه داعش به رهبري آمريکا مبارزه با داعش و جلوگيري از بسط و گسترش و نفوذ اين مجموعه تاريک و تروريستي در سوريه و عراق بود اما حالا که دولت هاي سوريه و عراق به همراه دولت هاي ايران و روسيه رسما شکست داعش را در عراق و سوريه اعلام و جشن گرفته اند، ائتلاف مذکور ديگر دليلي براي بقاي خود نمي بيند. کارشناسان معتقدند ائتلاف به رهبري آمريکا هيچ نقش برجسته اي در مبارزه با تروريسم نداشت و نتوانست يا نخواست داعش در اين دو کشور ريشه کن شود.
    اين درحالي است که هدر ناوئرت، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا مدعي است ماموريت ائتلاف بين المللي ضدداعش در سوريه هنوز پايان نيافته و اين ائتلاف همچنان قصد ماندن در سوريه و عراق را دارد. درواکنش به حضور غيرمشروع آمريکايي ها در منطقه روزگذشته قيس الخزعلي، دبيرکل عصائب اهل الحق عراق به آنها هشدار داد اگر نيروهاي خود را از عراق خارج نکنند، با آنها مقابله خواهد شد.
    به گزارش مهر و به نقل از العربيه، قيس الخزعلي دبيرکل عصائب اهل الحق اعلام کرد با شکست داعش ديگر باقي ماندن نظاميان آمريکايي در خاک عراق دليلي ندارد.
    
    شرايط جسمي و روحي بغدادي وخيم است
    مديرکل بخش اطلاعات و مبارزه با تروريسم در وزارت کشور عراق اعلام کرد بر اساس اطلاعاتي که بغداد در اختيار دارد، سرکرده داعش بشدت مجروح شده و امکان هلاکت او وجود دارد.
    ابو علي البصري، با بيان اين مطلب افزود: ابراهيم عواد السامرايي، ملقب به البغدادي اخيرا در پي وخيم شدن اوضاع جسمي خود به بيمارستان داعشي ها در منطقه «الجزيره» سوريه منتقل شده است. به گفته او وضعيت روحي سرکرده داعش بد است و او به دليل شکستگي هاي متعدد و زخم هاي خطرناکي که داشته به بيمارستان منتقل شده و قادر به راه رفتن نيست. رئيس يگان شاهين ها در وزارت کشور عراق اعلام کرد، سرکرده جنايتکار داعش هنوز در منطقه الجزيره سوريه حضور دارد و به منطقه ديگري پناه نبرده است. با اين حال او به نقل از اطلاعات و مستنداتي که در اختيار وزارت کشور عراق است، اعلام کرده وضعيت جسمي سرکرده داعش وخيم شده و احتمال مرگ او هم زياد است.
    
    «بقاياي داعش» بهانه اي براي حضور بيگانگان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روزنامه نگاري الكترونيك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 11)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است