|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: پيش شرط ورود سرمايه خارجي به بازار سرمايه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 8 (اقتصاد مقاومتي) > متن
 
 


پيش شرط ورود سرمايه خارجي به بازار سرمايه


نويسنده: مهدي حاجي وند

از زمان اجرايي شدن برجام تاکنون يکي از بحث هايي که هر از گاهي به گوش مي رسد بحث ورود سرمايه خارجي به اقتصاد کشور است، اما آن طور که انتظار مي رفت دست کم در دو سال گذشته خارجي ها، پول و سرمايه خود را به طور گسترده به اقتصاد و بازار سرمايه کشور سرريز نکردند.
    البته اين روياي خوشبينانه تا حدودي هم قابل پيش بيني بوده است، چراکه سال ها دوري از اقتصادهاي بزرگ دنيا و عدم مراودات بين المللي، موجب شده اقتصاد ايران از استانداردهاي جهاني به دور باشد. به همين دليل به نظر مي رسد با وجود رسيدن به توافق هسته اي و رفع تحريم ها و برداشته شدن برخي موانع، يکي از دلايل عدم رغبت خارجي هاي براي ورود به اقتصاد کشور موضوع استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي باشد.
    استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي (IFRS) به مجموعه اي از استانداردهاي حسابداري گفته مي شود که توسط هيات استانداردهاي حسابداري بين المللي (IASB) تدوين شده اند و هدف از آنها، تهيه صورت هاي مالي شرکت هاي سهامي در قالب يک استاندارد جهاني است.
    با پذيرش استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي يک شرکت مي تواند صورت هاي مالي خود را با اصول مشابه به شرکت هاي رقيب خارجي ارائه کند. در نتيجه قابليت مقايسه بين اطلاعات اين شرکت ها وجود داشته و علاوه بر آن، شرکت هاي مادري که شرکت هاي تابعه آنها در ديگر کشورها فعاليت دارند و اين استانداردها را نيز پذيرفته اند، قادر خواهند بود يک زبان مشترک حسابداري داشته باشند. همچنين به کارگيري استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي مي تواند براي شرکت هايي که قصد افزايش سرمايه گذاري خارجي خود را دارند، سودمند باشد.
    از سوي ديگر با پذيرش استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي، يک شرکت مي تواند صورت هاي مالي خود را با اصول مشابه به شرکت هاي رقيب خارجي ارائه کند. همچنين به کارگيري استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي مي تواند براي شرکت هايي که قصد افزايش سرمايه گذاري خارجي خود را دارند، سودمند باشد.
    درخصوص چگونگي حرکت به سمت استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي نيز بايد گفت شرکت هايي که قصد دارند از اين استانداردها استفاده کنند و شبيه خارجي ها شوند بايد صورت هاي مالي خود را مبتني بر اين استانداردها ارائه دهند. از اين رو اين صورت هاي مالي بايد نکاتي همچون شناسايي تمامي دارايي ها و بدهي ها مطابق الزامات استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي، تغيير طبقه بندي اقلامي که تحت استاندارد حسابداري داخلي به عنوان دارايي و بدهي شناسايي شده اند و... را اعمال کنند.
    بر اين اساس اصطلاح استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي در ايران پس از رسيدن به توافق هسته اي و اجرايي شدن برجام، بويژه در زمان ورود سرمايه خارجي به اقتصاد و بازار سرمايه بيش از هر زمان ديگري شنيده شده است. تا جايي که در دوران پسابرجام و در راستاي حرکت به سمت ايجاد بازار سرمايه بين المللي، بورس اوراق بهادار تصميم گرفت استفاده از اين استاندارد را از سال 95 در شرکت هاي بورسي اجرايي کند. به اين ترتيب تمام شرکت ها و نهادهاي ثبت شده در بورس و شرکت هاي فرعي و وابسته آنها مجاز به ارائه صورت هاي مالي تلفيقي IFRS هستند و لزومي به ارائه صورت هاي مالي تلفيقي براساس استانداردهاي ايران ندارند.
    به همين دليل هم هست که حالا موضوع تبديل اطلاعات مالي از استانداردهاي جاري به استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي ضرورت پيدا کرده و برخي معتقدند رسيدن به اين استانداردها با توجه به شرايط اقتصاد و بازار سرمايه کشور، کار ساده اي نيست.
    با وجود اين برخي مي گويند براي جهاني شدن اقتصاد و بازار سرمايه کشور راهي جز تطبيق يافتن با استانداردهاي بين المللي وجود ندارد، چراکه گزارشگري بر مبناي استانداردهاي گزارشگري مالي بين المللي به دليل امتيازات گسترده اي که دارد هم اکنون در بيش از 120 کشور انجام مي شود که در اين ميان مي توان به افزايش کيفيت محتوايي و شفافيت اطلاعات مالي، دستيابي به ارزش منصفانه بنگاه، اندازه گيري منطقي سود و فراهم شدن امکان تحليل ريسک و مخاطرات بنگاه اشاره کرد. ضمن اين که يکي از دلايل اصلي که در دوران پسابرجام و با وجود برداشته شدن تحريم ها، موجب شده تا ارتباط بانک هاي داخلي با بانک هاي خارجي برقرار نشود، همين موضوعات است.
    به همين دليل هم هست که در سال 1395 به کارگيري اين مدل گزارشگري از سوي سازمان بورس و اوراق بهادار و نيز بانک مرکزي به موسسات مالي الزامي اعلام شد. بعلاوه اين که اين استانداردها، اطلاعات مالي بيشتري را افشا مي کند و از سوي ديگر براي سرمايه گذاران خارجي قابليت فهم بيشتري را دارد؛ بنابراين استانداردسازي گزارشگري مالي به زبان بين المللي موجب خواهد شد تا سرمايه گذاري خارجي ميل و رغبت بيشتري را از خود براي ورود به اقتصاد و بازار سرمايه کشور نشان دهند.
    در مجموع بايد گفت به دليل سال هاي طولاني دوري از بازارهاي بين المللي، در حالي اقتصاد و بازار سرمايه ايران از نگاه خارجي ها بازاري بکر و پرظرفيت است و سرمايه گذاران خارجي تمايل و عطش زيادي براي حضور در بازار ايران دارند که تاکيد بازار سرمايه و سازمان بورس براي پياده سازي استانداردهاي بين المللي گزارشگري مالي نخستين گامي خواهد بود که شانس سرمايه گذاري خارجي را در اقتصاد و بازار سرمايه کشور افزايش مي دهد.
    بر اين اساس اگر سوداي بزرگ شدن و نشست و برخاست با خارجي ها را داريم، بايد در راستاي دسترسي سرمايه گذاران خارجي به اقتصاد و بازار سرمايه کشور، براي مواردي چون قوانين و مقررات مزاحم، ريسک شفافيت و محدوديت هاي موجود در معاملات بورس از جمله حجم مبنا و دامنه نوسان، عدم تعامل فرهنگي و زبان مشترک کاري، اختلاف ساعت و تفاوت در زبان، نبود ساختارهاي فناوري اطلاعات مشابه، نبود ترجماني از اطلاعيه ها و صورت هاي مالي شرکت ها به زبان انگليسي و... در پي فکر چاره اي باشيم.
    پيش شرط ورود سرمايه خارجي به بازار سرمايه
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 8 (اقتصاد مقاومتي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بارآثار ديگري از "مهدي حاجي وند"

  بي اعتنايي بازار سهام به خروج آمريكا از برجام
مهدي حاجي وند، جام جم 8/3/97
مشاهده متن    
  اثر تك نرخي شدن ارز بر بازار سهام
مهدي حاجي وند*، جام جم 23/2/97
مشاهده متن    
  بازار سرمايه تحت تاثير كم آبي
مهدي حاجي وند، جام جم 16/2/97
مشاهده متن    
  نگاهي به آينده بازار سهام
مهدي حاجي وند، جام جم 9/2/97
مشاهده متن    
  منتظر بورس ارزي باشيم؟
مهدي حاجي وند، جام جم 3/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ليزر در پزشكي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1502)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است