|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: از رنج تا گنج
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5049
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


از رنج تا گنج
مجموعه «رنج پنهان» هر شب ساعت 22 و 15 دقيقه روي آنتن مي رود

نويسنده: زهرا غفاري

دهه 50 خورشيدي، سال هاي حائز اهميت و قابل توجهي در تاريخ معاصر ايران است. روزهاي سرد و سياه ظلمتي که در پايان اين دهه بالاخره جايش را به طلوع انقلاب داد و در آن، بذر شکوفاي آزادي سر از خاک بيرون آورد. تاکنون روايت هاي مختلفي از آن روزها و سال ها هم در منابع مکتوب و هم شفاهي کشور ثبت شده و در قالب متن، صوت و تصوير و ديگر امکانات قابل آرشيو، درک تاريخ آن روزها را براي مخاطبان امروز باورپذيرتر کرده است.
    با اين حال هنوز بخش عمده اي از آن روزگار ناگفته مانده و به دليل جذابيتي که دارد، روايت هاي تک تک افراد درگير در آن قابل شنيدن است. به همين سبب نويسندگان و کارگردانان مختلف هرساله روي اين موضوع دست مي گذارند و حوادث سال هاي انقلاب را به عنوان محور و بستر داستان هايشان در نظر مي گيرند. «رنج پنهان» که از شبکه يک سيما روي آنتن مي رود، يکي از اين مجموعه هاست.
    
    صداي سال هاي انقلاب
    رنج پنهان براي روايت هرچه ملموس تر داستاني که دارد، دست روي سال هاي پرآشوب منتهي به انقلاب اسلامي گذاشته و فضاي ملتهب سياسي و اجتماعي آن دوره را دستمايه داستانش قرار داده است. در خلاصه داستاني که از جانب گروه سازنده مجموعه در اختيار رسانه ها قرار گرفته، آمده است: «در سال 53 مرگ جواني در دانشگاه، برادر و دوستانش را برمي آشوبد. بحران آن سال ها، اختناق فضاي موجود و شور جواني، يوسف را وارد بازي پيچيده اي مي کند که اسلحه و خشونت تنها راهکار عملي اوست. کار به جايي مي رسد که او بايد مخفيانه در شهر تهران روزگار بگذراند و حال، سکوت خفته راهکار ديگري را پيشنهاد مي کند...»
    رضا جودي، تهيه کننده مجموعه درباره اين اثر به جام جم مي گويد: رنج پنهان 20 قسمت 45 دقيقه اي است؛ بخش عمده کار، تصويربرداري شده و براي اين که بتوانيم مجموعه را به پخش برسانيم، از حضور سيدجمال سيدحاتمي در کنار بيژن ميرباقري استفاده کرديم تا بخشي از کارگرداني مجموعه را انجام دهد. قصه در سال 53 مي گذرد و در اين مجموعه تلويزيوني کاوه خداشناس نقش يوسف را بازي مي کند، قطب الدين صادقي دکتر امير کياني، پدر اوست و اتابک نادري (فياضي)، فرشيد زارعي فرد، سميرا حسيني (الهه)، آزاده سديري، نسرين نکيسا، رويا اسکنداني، علي غلامي (کامران)، مهدي سقا، مهربانو باطبي، سونيا اسماعيلي، جواد زيتوني، فرهاد روشن، مهران ميرزايي، علي شجاع، مهرزاد حسيني، پانته آ ميرفصيحي و سارا توکلي (نوشين) ديگر بازيگرانش را تشکيل مي دهند. بهنام تشکر هم در نقش خسرو، شمايلي متفاوت و قابل توجه از يک مامور جدي ساواک را ايفا مي کند که بعد از ديدن بازي اش در مجموعه هاي طنزي چون «ساختمان پزشکان»، «دزد و پليس» و «ليسانسه ها» تماشاي اين تصوير جدي براي مخاطبان خالي از لطف نخواهد بود.
    
    تاريخ روايت نمي شود
    بيژن ميرباقري که کارگردان مجموعه رنج پنهان است، پيش از اين نگارش و کارگرداني چند مجموعه تلويزيوني را انجام داده است؛ مجموعه هايي که به لحاظ کيفيت و درام داستان، حرف هايي براي گفتن داشته و توجه مخاطبان را به خود جلب کرده اند. ميرباقري که حالا کارگردان اصلي رنج پنهان است، انگيزه اش از ساخت اين مجموعه تازه را اين طور عنوان مي کند: ايده اصلي فيلمنامه رنج پنهان ده سال پيش نوشته شده بود. وقتي آقاي جودي تصميم به تهيه کنندگي اين کار گرفتند، ايده فيلمنامه توسط حسين تراب نژاد و مهدي حمزه دوباره نويسي شد و ساخت آن را شروع کرديم.
    ميرباقري از دشواري هاي ساخت مجموعه هاي تاريخي مي گويد: تا جايي که مي توانستيم و در توانمان بود، سعي کرديم نزديک به تاريخ باشيم. با اين حال فضاسازي هاي آن دوران دشوار است و به لحاظ نوع پوشش ها و ديگر موارد، موانعي وجود دارد که مجبور به چشم پوشي از آن اتفاقات مي شديم. رنج پنهان بيشتر در فضاي داخلي مي گذرد و به لحاظ محتوايي و طراحي شخصيت ها هم سعي کرديم بي آن که بخواهيم تاريخ را روايت کنيم، از شخصيت هاي تاريخي آن دوره الهام بگيريم و داستانمان را پيش ببريم. اين کارگردان تاکيد مي کند: داستان ما خشونتي را که در آن دوران در جامعه وجود داشته و مدام ترويج مي يافته، روايت مي کند؛ خشونتي که دو طرفه بود و هم نيروهاي مبارز و هم دستگاه هاي قدرت طلب به آن دامن مي زدند.
    
    پيامدهاي يک انتخاب
    کاوه خداشناس، که پيش از اين بازي اش را در مجموعه هايي چون رستگاران، عمليات 125 و دولت مخفي ديده ايم، از بازيگران اصلي مجموعه رنج پنهان است که به نوعي کليدي ترين نقش قصه را به عهده دارد. او يوسف، جواني پرشور و آگاه است که در طول قصه درگير ماجراهايي شده و تصميمات سختي مي گيرد. خداشناس به خبرنگار ما مي گويد: داستان رنج پنهان در دهه 50 مي گذرد؛ دهه اي که احزاب و جريان هاي سياسي مختلف در آن حسابي فعال بودند و يوسف هم به تبع جريان اجتماعي اطرافش، وارد يکي از احزاب سياسي مي شود. منتها اين انتخاب او پيامدهايي دارد که در طول قصه خواهيم ديد.اين بازيگر مي افزايد: وجود قصه خوب براي هر بازيگري جذابيت دارد و من هم به همين دليل جذب بازي در اين مجموعه تلويزيوني شدم. اميدوارم اين جذابيت براي مخاطبان هم به همين اندازه ملموس باشد و کار را دنبال کرده و دوست داشته باشند. خداشناس چالش بازي در اين نقش مرتبط با تاريخ معاصر کشور را هم اين طور توضيح مي دهد: دهه 50 تقريبا براي همه ايرانيان متمايز است و شناخت و اطلاعي نسبي از آن دارند. من هم بي اطلاع نبودم، چيزهايي خواندم و اين اطلاعات و نيز راهنمايي هاي آقاي ميرباقري به باورپذيرتر بازي در نقش به من کمک کرد. سعي کردم هر روز يک قدم بيشتر به يوسف نزديک شوم و تمام تلاشم را براي باورپذيري اين نقش به کار ببرم.
    
    مجموعه اي با يک اصالت واقع گرايانه
    قطب الدين صادقي، بازيگر، نمايشنامه نويس، کارگردان تئاتر و استاد دانشگاه از جمله بازيگران اصلي مجموعه رنج پنهان است که ايفاي نقش دکتر کياني را به عهده دارد. بازيگر مجموعه هايي چون کيف انگليسي، کلاه پهلوي و معماي شاه با اشاره به تعريف نقشي که در اين مجموعه دارد، به جام جم مي گويد: امير کياني قبلا يکي از طرفداران دکتر مصدق بوده و اکنون پزشک نام آوري است که يک دختر و پسر دارد. اين پدر که در جواني اش به لحاظ سياسي بسيار فعال بوده، الان شخصيت اجتماعي قرص و محکمي دارد و از آنجا که خودش زخم خورده سياست است، ناراحت است که مي بيند پسرش هم دارد همان راه را مي رود و خودش را درگير روابط پيچيده سياسي مي کند. در اين مجموعه نقش پسرم را کاوه خداشناس و نقش دخترم را سميرا حسيني ايفا مي کند. البته دامادي هم دارم که اذيت مي کند و در تلاش هستم تا طلاق دخترم را از او بگيرم. اين هنرمند سرشناس در خصوص دليل پيوستنش به رنج پنهان مي افزايد: موضوع اين مجموعه بسيار پرکشش است؛ برهه اي از تاريخ معاصر کشور را به تصوير مي کشد و تيم آبرومندي هم براي ساختش در کنار هم جمع شده اند. از کار با اين افراد لذت مي برم و از آنجا که خودم فضاي دهه 50 را تجربه کرده ام، با مشاهده اين مجموعه مي توانم بگويم تصاويرش واقعي است و اصالت واقع گرايانه اش دل آدم را به بازي گرم مي کند.
    از رنج تا گنج / مجموعه «رنج پنهان» هر شب ساعت 22 و 15 دقيقه روي آنتن مي رود
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از "زهرا غفاري"

  دكتر قريب را به شهريار ترجيح دادم / گفت وگو با كيانوش عياري به بهانه ساخت سريال «87متر»
زهرا غفاري، جام جم 29/11/96
مشاهده متن    
  عطر خوش آشتي / خاطره بازي جام جم با مجموعه دهه شصتي «عطر گل ياس»
زهرا غفاري، جام جم 25/11/96
مشاهده متن    
  مردم نگران سرنوشتم بودند / گفت و گوي جام جم با مجيد مظفري، بازيگر سريال «ميعاد در سپيده دم»
زهرا غفاري، جام جم 18/11/96
مشاهده متن    
  گفت وگو با علي انصاريان، فوتباليست ديروز و بازيگر امروز:نسل ما با اسطوره ها بزرگ شده است
زهرا غفاري، جام جم 18/11/96
مشاهده متن    
  چهارخواني به احترام ايران / نما آهنگ «ايران» با حضور 4 خواننده براي پخش در دهه فجر توليد شد
زهرا غفاري، جام جم 15/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آناليز رياضي سهند
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است