|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: يادگار زخمم را پاك كنيد!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


يادگار زخمم را پاك كنيد!


نويسنده: پونه شيرازي

هيچ کس دلش نمي خواهد پوستش با آثار به جا مانده از زخم ها و جراحات، زشت و ناخوشايند به نظر بيايد. در واقع عمده نگراني هاي افراد پس از بروز زخم ها، جوشگاه يا جاي به جا مانده از آنهاست . جاي زخم مي تواند در داخل و خارج از بدن ايجاد شود. جاي باقيمانده از زخم، بخيه و سوختگي مي تواند روي اندام هاي داخلي در پي عمل جراحي يا گاهي به علت جوش يا مثلا آبله مرغان روي پوست باشد.البته جاي خوشحالي است روش هاي مختلفي براي ترميم جاي زخم و جراحت طي سال هاي اخير ارائه شده است که در شرايط مختلف و بسته به شکل و نوع زخم و شرايط سيستميک خود فرد، اثرات قابل توجهي در پاک کردن جاي زخم ها دارند . پاي صحبت دکتر حامد باطني، فوق تخصص جراحي پلاستيک و نايب رئيس انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران نشستيم تا در مورد روش هاي ترميم جاي زخم بيشتر بدانيم.
    
    چرا زخم از خود رد مي گذارد؟
    بروز جوشگاه يا جاي زخم به عواملي مختلفي از جمله عمق، محل قرار گرفتن زخم،ميزان کشش پوستي در آن محل، ارتباط با نقاطي که کشش پوستي دارد و نيز نقاطي که پوست فشار کمتري دارد، بستگي دارد.مثلا در ناحيه پيشاني، زخم عمودي جاي زخم بدتري تا يک زخم افقي به جا مي گذارد. همين طور سن و جنس ابتلا به بيماري هاي زمينه اي و سرشت پوستي فرد در جوشگاه باقيمانده از زخم تاثير دارد . معمولا جاي زخم هاي عميق، بخيه و سوختگي ها به صورت دائمي باقي مي ماند، اما رد باقيمانده از آنها در طول يک دوره زماني دو ساله کمرنگ و محو مي شود. بي شک،پس از گذشت اين مدت، احتمال محو شدن بيشتر جاي زخم کم و بعيد است.
    
    جاي زخم در مناطق آسيب پذيرتر بدن
    جداي از آسيب پذيري شديدتر پوست صورت نسبت به زخم ها و جراحات، برخي نواحي خاص بدن همچون سينه، کمر، لاله گوش و شانه در معرض ريسک بالاتر باقي ماندن جاي زخم هستند. جاي زخم هايي که روي زانوها و شانه ها ايجاد مي شود، مي تواند با گذشت زمان در نتيجه فرآيند درمان روي مفاصل متحرک قرار بگيرند يا پهن شوند.
    
    رژيم پروتئيني براي بهبود جاي زخم
    مهم ترين ماده مغذي که در بهبود زخم و حتي جاي آن مي تواند موثر باشد، پروتئين است. افرادي که زخم هايشان دير خوب مي شود يا جاي زخمشان کاملا از بين نمي رود، بايد از گروه پروتئين ها روزانه دو تا سه واحد دريافت کنند. ويتامين ها، مانند ويتامين A و B و C نيز در سلامت لايه مخاطي پوست نقش موثري دارند. حداقل بايد يک واحد در روز سبزي هاي سبزبرگ يا سبزي هاي رنگي تيره مصرف کرد. ميوه ها بخصوص مرکبات و توت فرنگي نيز حاوي ويتامين C هستند که آنها نيز نقش مهمي در بافت کلاژن پوست به عهده دارند. ويتامين E نيز آنتي اکسيداني است که تا حدي خاصيت الاستيته پوست را افزايش مي دهد. فراموش نکنيد عنصر روي نيز نقش مهمي در بهبود زخم دارند. مصرف غذاهاي غني از روي مانند انواع گوشت ها، غذاهاي دريايي، حبوبات، شير، تخم مرغ، بادام و تخم آفتابگردان در بهبود زخم و جاي آن موثر است.
    
    خوش به حال خوش گوشت ها
    واقعيت آن است روند ترميم زخم در بعضي افراد کندتر از ديگران صورت مي گيرد و در اصطلاح اين افراد خوش گوشت نيستند. عامل اصلي ايجادکننده چنين مشکلي ژنتيک است، اما عوامل ديگري مانند کم خوني هاي مختلف، کمبود روي و ويتامين C و مصرف برخي داروها نيز مي تواند باعث بروز مشکلاتي در ترميم زخم يا باقي ماندن جاي آن شود. معمولا بين هفت تا ده روز طول مي کشد تا جراحتي بهبود يابد، اما عمق زخم،آلودگي و عفونت هاي جانبي نيز درطولاني شدن اين زمان موثر هستند .
    
    4 روش براي درمان جوشگاه
    استفاده از داروي سيليکون با مکانيسم هاي پيچيده و تا حدي ناشناخته همراه است. در واقع، مولکول سيليکون از جوشگاه بدشکل جلوگيري مي کند و نحوه و نوع مصرف متفاوت است .
    ليزرها نيز در رفع جاي زخم ها موثر هستند. البته از بعضي ليزرها در فاصله زماني کوتاهي پس از ايجاد زخم بايد کمک گرفت و از برخي ديگر از ليزرها نيز در فاصله زماني طولاني تري استفاده شود .
    
    تزريق هاي داخل زخم
    استفاده از لباس هاي ضد جوشگاه که البته در سوختگي هاي عميق و بر پايه تزريق استروئيدها صورت مي گيرد و به همين علت ممکن است باعث تحليل پوست نيز بشود. لباس ها براي قربانيان سوختگي و اسيد پاشي با استفاده از فشار مناسب از ايجاد جوشگاه بدشکل جلوگيري مي کند .
    اگر اين روش ها موثر نباشد (حداقل پس از 18 ماه) ترميم از طريق جراحي ممکن است .
    
    کمک به بهبود جاي زخم
    بخشي از راهکارهاي پيشگيري از به جاي ماندن جاي زخم به متخصصان بازمي گردد. بر اين اساس، زخم بايد با دقت و حساسيت دوخته و ترميم شود. عدم آسيب رساني به بافت، ترميم بدون کشش با استفاده از لايه هاي زيرين پوست و پيشگيري از خونريزي و عفونت بايد بدقت از سوي متخصصان مورد توجه قرار بگيرد تا فشار کمتري به پوست وارد شود. ناگفته نماند معمولا جوشگاه ناشي از زخم هاي جراحي که با وسايل مناسب و استريل ايجادمي شوند، نسبت به زخم هاي ناشي از تصادفات بسيار کمتر است . بهبود جاي زخم و بخيه يک فرآيند درماني بسيار حساس است. مهم است که در اين رابطه از متخصص جراحي پلاستيک درباره روش هاي درماني قابل استفاده براي حذف جاي زخم و جلوگيري از ايجاد جاي زخم جديد کمک گرفته شود .بر اساس نوع و مدت زمان ايجاد جاي زخم، بخيه و سوختگي، مجموعه اي از درمان هاي خاص مي توانند به رفع جاي زخم و بخيه و بهبود ظاهر آن کمک کند.
    
    جاي زخم تان از چه نوع است؟
     جاي زخم صاف و کمرنگ: اين جاي زخم بتدريج کمرنگ تر و صاف تر مي شود. البته اين فرآيند ممکن است تا دو سال طول بکشد.
    جاي زخم هيپر تروفي: جاي زخم به صورت قرمز و برآمده ايجاد مي شود و مي تواند براي چند سال باقي بماند.
    جاي زخمي که گوشت اضافه مي شود: اين نوع زخم در نتيجه رشد بيش از حد بافت زخم ايجاد مي شود. معمولا رفع آن به درمان هاي خاص تري نياز دارد .
    جاي زخم حفره دار: اين نوع زخم ها ظاهر سوراخ يا فرورفته دارند و به خودي خود قابل رفع نيستند .
    جاي زخم انقباضي: در نتيجه جمع شدن پوست و سفت شدن آن ايجاد مي شود و معمولا اين جاي زخم را مي توان پس از سوختگي روي پوست مشاهده کرد و حتي مي تواند باعث ايجاد محدوديت حرکتي نيز بشود.
    
    نسخه بهبود سريع تر جاي زخم
    هرچه زخم تميزتر نگه داشته شود، ترميم آن بهتر و سريع تر انجام مي شود.
    داروهايي که ترميم زخم را تحريک مي کنند و کرم هاي حاوي عناصر روي و مس هم مي توانند موثر باشند.
    اگر زخمي عفونت داشته باشد، مصرف آنتي بيوتيک ضروري است، زيرا وجود عفونت در محل، مانع ترميم زخم مي شود. داروهاي ترميم کننده زخم هم مي توانند از عفوني شدن زخم جلوگيري کنند.
    تغذيه مناسب نيز به ترميم زخم کمک مي کند.
    با توجه به عمق زخم، پانسمان زخم هم به ترميم سريع تر آن کمک مي کند.
    اگر زخمي بيش از سه ماه طول بکشد تا بهبود يابد، بايد از حيث رفع مشکلات بدخيمي مورد بررسي قرار بگيرد .
    يادگار زخمم را پاک کنيد!
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "پونه شيرازي"

  وقتي زيبايي تلفات مي گيرد / آمار عارضه هاي ناشي از جراحي هاي زيبايي در كشور افزايش يافته است
پونه شيرازي، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  هواي مچ پايت را داشته باش! / پيچ خوردگي مچ پا ممكن است بسيار جزئي باشد يا به جراحي منتهي شود
پونه شيرازي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  ترك سيگارم آرزوست! / روان درماني و دارو درماني؛ بازوهاي اصلي ترك سيگار
پونه شيرازي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  علاج واقعه قبل از آنفلوآنزا / تزريق واكسن آنفلوآنزا بايد قبل از شروع فصل سرما انجام شود
پونه شيرازي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  نزديك بيني چشم ها هديه تلفن همراه ! / طي 30 سال آينده به دليل استفاده از گوشي هاي تلفن همراه نيمي از جامعه دچار نزديك بيني مي شوند
پونه شيرازي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات علوم قرآن و حديث
متن مطالب شماره 3 (پياپي 39)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است