|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: فقط «آقا» به فكرم بود
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


فقط «آقا» به فكرم بود
اكبر عبدي از توجه ويژه رهبر انقلاب به خود در دوران بيماري اش گفت


اکبر عبدي در برنامه «سينما دو» درباره مسائل مختلفي صحبت کرد، از بزرگداشت اش در جشنواره فيلم فجر و تحمل دو سال بيماري گرفته تا ماجرايش با اداره ماليات، همکاري هايش با مهرجويي، تقوايي، حاتمي و معتمدي و گرفتن سيمرغ و البته توجه رهبر معظم انقلاب به او و آثارش.
    به گزارش روابط عمومي سينما دو بازيگر باسابقه و پيشکسوت سينما، تئاتر و تلويزيون در گفت وگو با حامد عنقا، شبکه دو را مدرسه بازيگرها و هنرمندان دانست و گفت: پايه هاي کار تصوير را از شبکه دو شروع کرديم و کارهايي مانند «محله برو بيا» و «محله بهداشت» نمونه هايي از اين کارها هستند.
    وي تصريح کرد: به نوعي بيشتر بازيگرها مديون تلويزيون هستند، چون تلويزيون خانه هر بازيگري است. من هم در مقام نويسنده به مدت 20 سال در خدمت تلويزيون بوده ام.
    عنقا که براي گفت وگو با عبدي به خانه اين هنرمند پيشکسوت رفته بود، به برگزاري مراسم بزرگداشت وي در جشنواره فجر اشاره و بيان کرد: خيلي وقت ها از اين که به هنرمندان پيشکسوت توجه نمي شود گله مند بوديد.
    عبدي در پاسخ گفت: همان طور که بارها اعلام شده و حتي خواجه حافظ شيرازي هم مي داند، به مدت دو سال بيمار بوده ام. يک سال که دياليز مي شدم و يک سال هم در دوران نقاهت پيوند کليه بودم که در اين مدت به دليل همين بيماري ممنوع الملاقات نيز بودم.
    
    «آقا» به فکرم بودند
    اين هنرمند از پيگيري حال و اوضاعش توسط يک فرد خاص گفت و بيان کرد: شايد باور کردني نباشد، اما در اين مدت کسي که اصلا فکرش را هم نمي کرديم وقتش را داشته باشد به ما فکر کند، جوياي احوال ما شد؛ «آقا» (مقام معظم رهبري) در اين مدت دو بار از طريق دوستاني که خدمتشان مي رسند، حال من را پرسيده بودند و به اين دوستان گفته بودند، پيگير احوال اکبر عبدي شويد و اگر کمک مالي يا دوا و درمان نياز دارند، رسيدگي کنيد. واقعا اين موضوع براي من جالب بود زيرا اصلا فکر نمي کردم بنده را به ياد داشته باشند زيرا ايشان در راس يک کشور قرار دارند و بسيار سرشان شلوغ است.
    
    عنقا پرسيد: ملاقاتي هم با رهبر معظم انقلاب داشته ايد؟
    عبدي پاسخ داد: تاکنون ملاقاتي با رهبر معظم انقلاب نداشته ام، اما از طريق فيلم ها به من توجه کردند. ايشان حتي درباره بعضي از کارهاي من مانند «آدم برفي»، «اخراجي ها» و «رسوايي» دستخط نوشتند. ايشان درباره بازي بنده در رسوايي فرمودند، در 35 سال گذشته کسي به اين خوبي نقش يک روحاني را بازي نکرده بود.
    
    100 ميليون ريال بود، نه تومان
    بازيگر فيلم هايي چون «اخراجي ها» و «رسوايي» عنوان کرد: در ذهن همه آدم ها بخصوص دوستان و فاميل اين سوال ايجاد شده است که در اين بزرگداشت، چقدر هديه نقدي داده اند؟ يک هديه آن قابي بود که دستخط وزير را داشت و ما آن را به عنوان هديه معنوي به يادگار نگه مي داريم، اما آنچه در چشم همه است، هديه مادي است.
    وي ادامه داد: وقتي پاکت هديه مالي را دريافت کرديم، همسرم آن را باز کرد و با خوشحالي گفت صد ميليون هديه داده اند! اما وقتي دخترم نگاه کرد، گفت اين صدميليون ريال است!
    بازيگر پيشکسوت سينما و تلويزيون با بيان اين که مردم هر روز براي من بزرگداشت مي گيرند، اشاره کرد: به اندازه اي که از بزرگداشت آقايان اسماعيلي و نجفي خوشحال شدم، براي برگزاري بزرگداشت خود خوشحال نشدم.
    
    مهرجويي را نمي شناختم
    عبدي در ادامه به همکاري با داريوش مهرجويي اشاره کرد و گفت: با وجود تماشاي فيلم هاي مهرجويي، هرگز او را از نزديک نديده بودم. وقتي با قهوه به سراغ من آمد، پرسيدم آقاي مهرجويي را مي خواستم ملاقات کنم که او خودش را معرفي کرد و آن موقع فهميدم چقدر کار بدي کردم. به او گفتم بگذاريد، قهوه را دور بريزم و خودم يکي ديگر درست کنم که اجازه اين کار را نداد. از آنجا با هم آشنا شديم و قرارداد بازي در فيلم را با رقم 40 هزار تومان بستيم! با اين پول در آن زمان مي توانستم يک تکه زمين150 متري در خيابان پيامبر فعلي بخرم. قرار داد استاد انتظامي در آن زمان 80 هزار تومان بود.
    بازيگر «اجاره نشين ها» افزود: مهرجويي براي نقش هاي ديگر از من مشاوره گرفت و در آن زمان خانم سليمي و استاد کاوياني را که در تئاتر حضور داشتند، معرفي کردم. در نهايت آقاي مهرجويي از کار من راضي بود و به همين دليل 10 هزار تومان ديگر به قرارداد من اضافه کرد.
    
    تقوايي تحويلم گرفت!
    اين بازيگر سينما خاطرنشان کرد: تلويزيون سريالي با عنوان «ميرزا کوچک خان» با نويسندگي و کارگرداني استاد تقوايي تهيه و توليد کرد. قرار بود ارجمند نقش ميرزا کوچک خان را بازي کند اما فرد ديگري به نام افخمي کارگرداني را از تقوايي گرفت و نقش مرا هم تغيير داد.
    وي اضافه کرد: اما من اعلام کردم قراردادم با تقوايي بود و پس از بازگرداندن 20 هزار توماني که بابت پيش پرداخت دريافت کرده بودم، قرارداد را پاره کردم. وقتي اين موضوع به گوش تقوايي رسيد، مرا به خانه اش دعوت کرد و خيلي تحويلم گرفت و همان جا قرارداد يک فيلم را امضا کرديم که بابت بازي در آن که چند ماه طول کشيد 190 هزار تومان دريافت کردم. يادم است در آن فيلم به دليل وزش باد، دکور داخل رودخانه افتاد و از بين رفت و به همين دليل کار هم کمي دچار تاخير شد.
    
    حاتمي خيلي زود رفت
    عبدي درباره مرحوم علي حاتمي گفت: مرحوم استاد علي حاتمي آن تيپ شخصيت هايي را که در فيلم هايشان نمايش دادند، خيلي خوب مي شناختند و با آنها زندگي کردند. مرحوم حاتمي جزو معدود شخصيت هايي بودند که سر وقت و هنگام پخش اذان به اقامه مي ايستاد و نمازش را مي خواند.
    عنقا از علت پذيرش نقش غلامرضا در فيلم مادر پرسيد و عبدي پاسخ داد: استاد اسکندري چند طرح و تست زدند و بعد مرحوم حاتمي پذيرفتند نقش غلامرضا را بازي کنم.
    اين هنرمند به آخرين همکاري خود با مرحوم حاتمي اشاره و بيان کرد: در فيلم آخر مرحوم حاتمي که متاسفانه نيمه کاره ماند، قرار بود نقش يکي از مريدان مرحوم تختي را که کر و لال بود و کارهاي خانه تختي را هم انجام مي داد، بازي کنم. اين کارگر مرگ تختي را هم مي بيند اما چون کر و لال بود نمي توانست بگويد. مرحوم حاتمي به من گفت چون شما مي توانيد در مراسم تشييع تختي، اشک تماشاگر را در بياوريد، به شما نياز دارم اما متاسفانه قسمت نشد و ايشان در 54 سالگي فوت کرد و به اين شکل شاعر سينماي ايران از دست رفت.
    اين بازيگر پيشکسوت درباره دومين سيمرغ بلورين خود بابت فيلم «خوابم مياد» اظهار کرد: هنوز مشخص نيست اين سيمرغ را بابت بازي به عنوان مرد يا زن گرفته ايم؟ فعلا همين طور روي هوا هستيم.
    عبدي از اشتباهات دوران هنري اش گفت و بيان کرد: خودم را هميشه هنربند و نه هنرمند مي دانستم. ما هم مثل بقيه آدم ها فريب مي خوريم و گاهي با پول وسوسه مي شويم، چون آدم معمولي هستيم.
    برنامه سينما دو با اجرا و سردبيري حامد عنقا در مدت برگزاري جشنواره فيلم فجر 11 ويژه برنامه داشت و هر شب ساعت 23 و 30 دقيقه از شبکه دو سيما روي آنتن مي رفت. اين برنامه از اين پس به روال سابق هر هفته پنجشنبه ها روي آنتن شبکه دو سيما مي رود.
    
    به مهرجويي گفتم يک قهوه هم براي من درست کن
    آشنايي من با استاد مهرجويي جزو خاطرات شيرينم است. تئاتر کار مي کردم که دستيار مهرجويي يک سناريو به من داد و گفت شنبه ساعت 5 بعدازظهر در دفتر پخش حضور داشته باشيد تا با مهرجويي درباره اين نقش حرف بزنيد. بنده تا آن روز موعود خوابم نمي برد و دائم به اين ديدار و بازي در نقشي مقابل عزت ا... انتظامي فکر مي کردم. وقتي روز موعود رسيد به دفتر رفتم و با مردي که شلوار جين ريش ريش شده و پوتين سربازي داشت، روبه رو شدم که داشت براي خودش قهوه درست مي کرد. داخل رفتم و بعد از سلام و احوالپرسي، گفتم يکي هم براي من درست کن!
    
    سيمرغم را از مردم گرفتم
    به اتفاق استاد جبلي و کلاري در سينما بهمن، فيلم «مادر» را تماشا مي کرديم و قرار بود به جشنواره برويم. وقتي از سينما خارج شديم، آقايي گفت خانه من در نزديکي سينماست و دختري دارم که از ناحيه پا دچار مشکل است و علاقه دارد شما را ببيند. با اين که جشنواره آغاز شده بود و بايد مي رفتم، اما دعوت اين پدر را پذيرفتم. وقتي به خانه آنها رفتم، دخترشان که روي ويلچر بود، با ديدن من بسيار خوشحال شد. آنها مرا به شام هم دعوت کردند و در نهايت آن آقا که بلورساز بود، يک جام بلورين که توسط دخترش نقاشي شده بود، به من هديه داد. من هم خدا را شکر کردم با اين که جايزه سيمرغ نگرفتم، اما جايزه ام را از مردم مستقيما آن هم قبل از جشنواره گرفتم.
    
    فقط «آقا» به فکرم بود / اکبر عبدي از توجه ويژه رهبر انقلاب به خود در دوران بيماري اش گفت
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات مقارنه اي مذاهب اسلامي
متن مطالب شماره 2، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است