|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: چرا تخم مرغ طلايي شد؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


چرا تخم مرغ طلايي شد؟
گزارش جام جم از دلايل گراني تخم مرغ


شيوع آنفلوآنزاي پرندگان شدت يافته، جمعيت مرغ هاي معدومي از 24 ميليون قطعه گذشته، قيمت تخم مرغ در بازار همچنان رو به رشد است و در چنين شرايطي، مسئولان تنظيم بازار به سکوت خود ادامه مي دهند.
    به گزارش جام جم، قيمت تخم مرغ در بازار در حدود دو هفته اخير دوباره روند افزايشي پيدا کرده و هم اکنون قيمت هر شانه تخم مرغ در مراکز خرده فروشي به حدود 17 و 18 هزار تومان رسيده است که به صورت دانه اي حدود 600 تا 700 تومان محاسبه مي شود.
    طي دو سال اخير با گسترش شيوع آنفلوآنزاي حاد پرندگان بويژه در فصل پاييز و زمستان در کشور بسياري از مرغداري ها مجبور شدند، مرغ هاي خود را معدوم کنند تا جايي که بنا به تائيد وزير جهاد کشاورزي در سال 95 و حتي امسال 30 درصد از مرغ هاي مادر در مرغداري ها که عمدتا مرغ تخمگذار بودند، معدوم شدند و همين مساله سبب شد که بازار تخم مرغ به هم بريزد.
    جالب تر اين که ايران تا پيش از اين اتفاق، تلاش مي کرد تخم مرغ توليدي خود را در رقابت با ترکيه روانه بازار کشورهاي اطراف از جمله بازار عراق کند، اما کار به جايي رسيد که قيمت هر شانه تخم مرغ در بازار بين 16 تا 17 هزار تومان به فروش رسيد و ستاد تنظيم بازار براي افزايش بي رويه قيمت تخم مرغ به دليل کمبود عرضه مجوز واردات تخم مرغ را صادر که اين بار ترکيه محصولاتش را روانه بازار ايران کرد.
    همچنين قرار شد تخم مرغ تنظيم بازاري به قيمت هر شانه 12 هزار و 600 تومان روزانه از طريق فروشگاه هاي زنجيره اي و ميادين ميوه و تره بار به مردم عرضه شود. چندي پيش کريم ذوالفقاري، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران گفته بود، قيمت ابلاغ شده براي هر شانه تخم مرغ 12 هزار و 600 تومان است و اگر نرخ محصول گران تر از اين ميزان باشد گران فروشي محسوب مي شود و ما از تعزيرات مي خواهيم که با آن برخورد کند.
    پس از يک ماه از اين موضوع بازار رصد شد و جالب آن که همچنان هر شانه تخم مرغ بيش از 15 هزار تومان به فروش مي رسد. البته قيمت بسته بندي هاي کوچک شش تايي و 9 تايي رقم بسيار بالاتري است، به طوري که هر عدد تخم مرغ 700 تومان هم قيمت خورده است.
    
    واردات نبود تخم مرغ دانه اي 850 تومان بود
    رضا ترکاشوند، رئيس اتحاديه مرغ تخمگذار ميهن در گفت وگو با فارس در پاسخ به اين سوال که چرا با وجود توزيع تخم مرغ وارداتي قيمت همچنين بالاست، گفت: اگر همين تخم مرغ ها وارد و توزيع نمي شد، مردم بايد هر شانه تخم مرغ را 25 هزار تومان مي خريدند؛ چرا که به دليل آنفلوآنزا 30 درصد از مرغ تخمگذار کشور از بين رفته و زمان لازم است تا دوباره جايگزين شود.
    ترکاشوند از جوجه ريزي مجدد واحدهاي توليدکننده تخم مرغ خبر داد و گفت: حدود يک سال زمان مي برد تا اين واحدها به توليد مستمر برسند و اميدواريم بيماري آنفلوآنزا با راهکارهاي دامپزشکي ريشه کن شده تا دوباره به توليد ما آسيب نزند.
    رئيس اتحاديه مرغ تخمگذار ميهن پيش بيني کرد تا فروردين به دليل افزايش تقاضا و شرايط موجود بازار تا حدي به همين شيوه است، اما از ارديبهشت به بعد شرايط متعادل تري براي بازار تخم مرغ شاهد خواهيم بود.
    
    سياست هاي اشتباه وارداتي
    علي ابراهيمي عضو کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس به خانه ملت در اين باره گفت: تکيه کردن بر واردات تخم مرغ اشتباه است و کمتر کشوري وجود دارد که توانسته باشد تخم مرغ مورد نياز خود را از کانال واردات تامين کند.
    وي درخصوص افزايش مجدد قيمت تخم مرغ در بازار، اظهار کرد: زماني که گزارش تلفات 14 هزار قطعه اي مرغ بر اثر آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان را داشتيم شوکي بر توليد تخم مرغ وارد شد و موضوع حادتر اينجاست که روند تلفات براثر شيوع آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در کشور کنترل نشده است.
    اين نماينده مجلس با تاکيد بر اين که جبران تلفات مرغ گوشتي بومي و صنعتي بسيار سخت است، عنوان کرد: بايد اقدامات سريع و کارآمدي به کار گرفت تا اين بيماري مهار شود، در غير اين صورت بعد از گراني تخم مرغ با شيوع اين بيماري در واحدهاي توليدي مرغ گوشتي شاهد گراني گوشت مرغ مي شويم.
    
    واردات تخم مرغ هاي فاسد براي تنظيم بازار
    ناصر نبي پور، رئيس هيات مديره اتحاديه مرغ تخمگذار استان تهران در گفت وگو با مهر با اشاره به اين که واردات با دلار حدود 5000 توماني به صرفه نيست، افزود: بخشي از تخم مرغ هاي وارداتي به کشور نيز تا وارد و توزيع شوند تاريخشان گذشته بود. بنابراين واردات توجيهي ندارد و توليدکنندگان نيز به هر طريقي دلشان مي خواهند توليد خود را ادامه دهند.
    وي تاکيد کرد: متاسفانه دولت فکر مي کند همه چيز را مي تواند به زور حل کند؛ زماني که عرضه کم است و حدود 24 ميليون قطعه مرغ معدوم شده، مرغدار نمي تواند تخم مرغ توليدي خود را کيلويي 5300 تومان بفروشد؛ چون توليدکنندگان نمي دانند واحدهاي آنان تا چه زماني پا برجاست.
    نبي پور افزود: به عنوان مثال واحدي در تهران بوده که يک روز به خاطر اين که تخم مرغ را گران تر از 5300 تومان فروخته جريمه شده و فرداي همان روز به دليل گسترش شيوع بيماري مجبور به معدوم سازي مرغ هاي خود شده است.
    
    دلالي مشکل اصلي است
    فرزاد طلاکش، دبيرکل کانون مرغ تخمگذار ايران با بيان اين موضوع که واسطه هاي عرضه باعث گراني تخم مرغ هستند به خبرنگار جام جم گفت: قيمت تمام شده هر شانه تخم مرغ حدود 6500 تومان است و با اين قيمت به خريدار عمده مي رسد که در اين بين عمده فروش، شرکت پخش و عرضه کننده نهايي هر کدام سودي را براي خود در نظر مي گيرند و در شرايط فعلي يکي از عوامل گراني تخم مرغ هستند.
    وي با تاکيد بر اين که در شش استان اصلي توليد تخم مرغ به صفر رسيده است، افزود: قيمت هر عدد تخم مرغ در بازار بايد 500 تومان باشد و تنها راه کنترل و مقابله با سودجويي برخي بخش ها درج قيمت روي محصول است که فشار زياد واسطه ها مانع اين کار مي شود.
    طلاکش با اشاره به اين که اکنون سازمات تعزيرات حکومتي نظارت خود را روي قيمت تخم مرغ بيشتر کرده، تصريح کرد: در شرايط فعلي که عرضه تخم مرغ به حداقل رسيده و دولت بايد کمک هايي را به توليدکنندگان در اين زمينه داشته باشد اقداماتي انجام مي دهد که باعث نارضايتي توليد کننده مي شود. اکنون نمي توان توليدکننده را مجبور کرد که تخم مرغ بايد با نرخ 12 هزار و 600 تومان به ازاي هر شانه عرضه شود در حالي که تقاضا نرخ آن را افزايش داده است.
    دبيرکل کانون مرغ تخمگذار ايران ادامه داد: در زماني که نرخ افزايش مي يابد يا عرضه کم مي شود شرکت هاي پخش يا واسط حاضر نيستند از سود خود بگذرند و دولت هم همه فشار خود را به توليدکننده وارد مي کند در حالي که در شرايط فعلي همه بخش ها همان طور که سود مي برند بايد در زيان هم شريک باشند.
    
    
    
    چرا تخم مرغ طلايي شد؟ / گزارش جام جم از دلايل گراني تخم مرغ
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Global Analysis and Discrete Mathematics
شماره 1 (پياپي 5)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است