|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در گفت و گو با جام جم: مردم خودشان را با «كم آبي» وفق دهند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5072
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در گفت و گو با جام جم: مردم خودشان را با «كم آبي» وفق دهند


نويسنده: ميثم اسماعيلي

صراحت يکي از مهم ترين ويژگي هاي رئيس سازمان حفاظت محيط زيست است. او در برخورد با مشکلات زيست محيطي ابايي از عريان کردن ضعف هاي سازمان تحت مديريتش ندارد، ماجرايي که به مذاق بسياري از افراد فعال در اين حوزه خوش نيامده، به همين دليل او را بارها به حاشيه کشانده اند، اما عيسي کلانتري تاکيد دارد در رابطه با واقعيات با کسي تعارف ندارد و آنچه را اتفاق مي افتد به مردم مي گويد. وقتي گفت آلودگي هواي تهران را فقط با دعا کردن براي آمدن باد مي توان حل کرد، خيلي ها اين گفته را دستمايه طنز قراردادند و مديريتش را زير سوال بردند. کلانتري بتازگي نيز از مافياي خودرو حرف زده است و اين که زورش به اين مافيا نمي رسد.
    
    چرا مشکل آلودگي هواي کلانشهرها به سرانجامي نمي رسد؟
    ريشه هاي آلودگي هوا مشخص است. آلودگي هوا در تهران و شهرهاي بزرگ مربوط به خودروست. قديمي بودن خودروهايي که با فناوري 20 سال پيش کار مي کنند و مصرف سوخت بالايشان نشان از عقب ماندگي صنعت خودروسازي ما دارد.علاوه بر اين، مطلوب نبودن کيفيت سوخت نيز مشکل ديگري است تا اين موارد اصلاح نشوند نبايد اميدي به بهبود وضعيت آلودگي هوا داشته باشيم.
    
    اما نظر معاون شما درباره کيفيت سوخت با نظر شما متفاوت است.
    کيفيت سوخت بنزين کمي بهتر از شرايط قبلي است در صورتي که گازوئيل به اين شکل نيست. البته وزارت نفت تلاش مي کند گازوئيل شهر تهران را به وضع استاندارد برساند، ولي هنوز مطلوب نيست و شهرهاي ديگر همچنان وضعيت بدي دارند. اين در شرايطي است که امکان جايگزيني 200 هزار کاميون را هم نداريم و با اين شرايط ما در زمستان تهران هميشه در شرايط خطر خواهيم بود. مسائل ديگر مربوط به خودروهاي سواري است که براي فصل گرما آلاينده خواهند بود. به اين شکل که در فصل گرما خودروهاي گازوئيلي جايشان را به خودروهاي بنزيني مي دهند. يعني ذرات زير 5/2 ميکرون در فصل گرما حساس نيست و آلاينده هاي گازي و اکسيدهاي مختلف آلوده کننده هستند. استانداردهاي هواي سالم را زماني خواهيم داشت که خودروي سالم داشته باشيم. تا زماني که خودروي سالم و سوخت با کيفيت در اختيار نداريم بويژه در هواي سرد بايد انتظار آلودگي هوا را هم داشته باشيم.
    
    منظورتان مافياي خودروست که گفته بوديد زورتان به آنها نمي رسد؟
    درباره آلودگي هوا علت مشخص است. باقيمانده اش مربوط به دولت، مردم و حاکميت است. بايد ببينيم تا کي مي توانيم خودروي غير استاندارد در کشور توليد کنيم. اصلا آيا مقرون به صرفه است با توجه به پيامدهاي بهداشتي از اين صنايع حمايت کنيم؟ من هم دوست دارم که کشور بتواند خودروي سالم توليد کند، اما جان مردم را نمي خواهيم فداي چند شرکت خودرو ساز کنيم.
    
    البته بتازگي دادستان تهران اعلام کرده است زورش به مافياي خودروسازي مي رسد!
    قوه قضاييه زورش به اين مافياي خودروساز مي رسد، چرا که قوه قضاييه مدعي سلامت مردم است و بايد با اين موارد برخورد کند. مردم بايد بدانند منافع چهار خودروساز در کشور مهم تر است يا سلامتشان؟ دولت و حاکميت هم بايد نظرشان را اعلام کنند. ممکن است نظرشان اين باشد که در بخش خودروسازي در حال حاضر چند صد هزار نفر کارگر داريم و اين برخوردها ممکن است به بيکاري عده اي از آنها منجر بشود. اما صنعت خودروسازي ما 50 سال است که فعاليت مي کند، در حالي که کره جنوبي 15 سال بعد از ما آغاز به کار خودروسازي کرد. به علت حمايت هاي يکجانبه از صنعت خودرو اين صنعت لوس بار آمده است! و اهميتي به بهبود کيفيت نمي دهد، زيرا بايد در اين حوزه سرمايه گذاري داشته باشد که نمي کند. از طرفي هم واردات را با سود بازرگاني و حقوق گمرکي بالا عملا منع کرده اند و شايد کمتر از 2 درصد مردم بتوانند خودروي خارجي سوار بشوند و بقيه را وادار کرده ايم به استفاده از اين محصولات داخلي و نتيجه اش مي شود اين کيفيت هوا.
    
    شما چند وقت پيش هم به نوعي در هيات دولت اتمام حجت کرده بوديد و خواستار يک ضمانت اجرايي بوديد تا بتوانيد به شکل قانوني با مسببان آلودگي هوا برخورد کنيد. اين کار به سرانجامي هم رسيد؟
    ما آيين نامه هواي پاک را در کميسيون هيات وزيران بررسي مي کنيم. بعد از اين بررسي ها بالاخره چه ابزار اجرايي داشته باشيم چه نه! بايد به مردم اعلام کنيم چه اتفاقي در پيش است؟ سازمان حفاظت محيط زيست چه کاري مي تواند انجام دهد؟ اين سازمان فقط مي تواند به مردم هشدار بدهد که بيرون نياييد! اين خودروها آلوده کننده هستند، اين سوخت ها استاندارد نيست، کاري جز اين از سازمان محيط زيست بر نمي آيد.
    
    شما با نشستن روي صندلي سازمان حفاظت محيط زيست تاکيد بسياري روي تامين منابع آبي داشتيد، آن قدر که محور اغلب برنامه هايتان را در سازمان آب گذاشتيد، اما با گذشت زمان منتقدان شما ادعا مي کنند در اين رابطه کاري از پيش نبرده ايد.
    البته سازمان حفاظت محيط زيست مجري نيست. اين سازمان به عنوان سازماني حاکميتي بايد اطلاعات را به مردم و حکومت بدهد، پيامدهايش را هم اعلام کند و حاکميت و دولت به واسطه آن تصميم بگيرند. ما نه تخصيص دهنده آب هستيم، نه به وجود آورنده آب! ما ناظر کمي و کيفي آب هستيم. به عنوان مثال در دولت تصميم گيري خواهد شد براي کشت بهار سال آينده چه کاري بايد صورت بگيرد. ما نبايد مسائلي را که مربوط به مردم است، بپوشانيم و مسائل زندگي شان را امنيتي کنيم. بايد اطلاع کافي را در سازمان داشته باشيم و به اطلاع مردم برسانيم. فلسفه وجود سازمان همين است و بايد تلاش کنيم کارهاي بر خلاف منافع محيط زيست کشور عملي نشود.
    
    اما دستاوردهاي اين سياست تاکنون چه بوده؟
    از زماني که در سازمان فعال شديم، حداقل مطرح است که حقابه ها در محيط زيست اهميتش کمتر از کشاورزي نيست. وقتي آب براي کشاورزي اصفهان نيست خود به خود براي گاوخوني هم وجود ندارد. در شرق اصفهان 60تا70 هزار هکتار زمين زيرکشت نرفته، چون آب نيست. وقتي آبي وارد رودخانه نمي شود قاعدتا به گاوخوني هم نمي رسد. وقتي بارش ما 60 درصد کمتر از ميانگين 50 سال است ما فقط مي توانيم هشدار بدهيم آب را ريخت و پاش نکنيد. در کشاورزي استفاده از آب را با بهره وري بيشتر استفاده کنيم. آب را در جايي که مقرون به صرفه نيست، مصرف نکنيم. آب سالم را بگذاريم براي استفاده مردم. در حال حاضر در برخي شهرهاي بزرگ دغدغه ما آب شرب مردم است. اينها مسائلي است که پيش از اين در محيط زيست جايگاهي نداشت.
    
    افزايش بهره وري آب کشاورزي تا چه اندازه کارگشاست؟
    شايد ده سال پيش مي شد اين کار را کرد، ولي الان ديگر فايده اي ندارد. ما چاره اي نداريم جز اين که ابتدا مصرف آب را کم کنيم و بعد به فکر افزايش بهره وري باشيم. اگر به اين فکر بيفتيم که به موازات افزايش بهره وري و به صورت تدريجي مصرف آب را کاهش دهيم، سخت در اشتباهيم. براي همين اگر مي خواهيم به سمت کشت گلخانه اي برويم، سياست بدي نيست و اشکالي هم ندارد، ولي اين دليل نمي شود مصرف آبمان را کم نکنيم. ابتدا بايد 30 ميليارد متر مکعب از مصرف آب را با عزمي قاطع کاهش دهيم؛ بعد هم روي افزايش بهره وري سرمايه گذاري کنيم.
    
    پس عزم قاطعي وجود ندارد! با اين اوصاف ما علاوه بر مشکل آب مشکل مديريت آب هم داريم؟
    ما هم بحران مديريت آب داريم و هم بحران کمبود آب. مصرف اصلي آب هم در بخش کشاورزي است. اما هنوز مسئولان نظام قائل به اين نيستند که در اين کشور بخصوص از جنوب البرز و شرق زاگرس تا مرزهاي شرقي و جنوبي بحران آب داريم.
    مسئولان نظام هنوز فکر مي کنند اين حرف ها، بي اساس و غيرعلمي است. آنها هنوز به طور کامل باور نکرده اند کشور وارد بحران آبي شده لذا در برنامه ششم توسعه هم که در مجلس مطرح است همان فشارهاي سابق ادامه دارد.
    مردم، حکومت و مجلس بايد باور کنند که اين بحران است. در برنامه مصوب ششم مجلس در بخش کشاورزي حداقل 35 ميليارد مترمکعب آب اضافه است، همين نشان مي دهد که آنها هنوز باور نکرده اند بحران در پيش است. وقتي مصوب مي کنند که به عنوان مثال چه مقدار محصول توليد شود، يعني هنوز باورشان نشده که ايران ما کشور کم آبي است. وقتي قانونگذار ما به اين بحران اعتقاد ندارد انتظاري از مردم نيست. وظيفه ما در اين ميان هشدار دادن است. ما موظفيم واقعيت ها را به مردم بگوييم. براي دوره اي کوتاه و حفظ سمت، واقعيت ها را از مردم پنهان نمي کنيم. اگر هم ناسزا شنيديم، مشکلي نيست.
    
    پس انتظاري از مسئولان نيست و مردم بايد توجيه شوند!
    مردم و کشور بايد زندگي شان را با کم آبي وفق دهند. ما کشور پرآبي نيستيم که هر چقدر و هر جا که دلمان خواست آن را مصرف کنيم. به عنوان مثال، شهرداري تهران برنامه دارد سال آينده 1300 هکتار، فضاي سبز تهران را افزايش دهد که ما با آن مخالفت کرديم و همين طور با افزايش تمام فضاي زير کشت در تمام شهرهاي ايران. وقتي عده اي براي آب خوردن مشکل دارند، افزايش فضاي سبز مفهومي ندارد. ما هم بايد با اين شرايط کم آبي زندگي مان را تطبيق بدهيم. همان طور که خيلي از کشورهاي ديگر هم کم آب هستند و زندگي شان را تطبيق داده اند. استراليا نمونه کشوري کم آب است که توانسته منابع آبي اش را مديريت کند.
    
    در گفت وگوي پيشين خود با جام جم تاکيد کرديد براي رفع مشکلات زيست محيطي، مديران استاني خود را از بين افراد غير بومي انتخاب مي کنيد اکنون چند مدير غير بومي به کار گرفته ايد؟
    مديراني را که ضعيف بودند، کنار گذاشتيم. مديران در شهرهاي غير بومي مي توانند موفق تر باشند. مديران وقتي در استان خود مديريت مي کنند، تحت تاثير منافع دوستان و آشنايان و اقوام و اطرافيانشان قرار مي گيرند و اين افراد انتظارات فراواني دارند. سعي مي کنيم تا جاي ممکن از مديران غير بومي استفاده کنيم. اين کار را در بعضي از استان ها مثل فارس انجام داديم.
    
    قرار بود کشتار پرندگان مهاجر در شمال کشور را با تغيير مدير استاني متوقف کنيد، اما ديگر در روزهاي پاياني فصل مهاجرت پرندگان هستيم.
    اين مساله را بررسي کرديم و متوجه شديم مديريت استاني اين منطقه مقصر نيست و مدير استان که اتفاقا بومي هم هست از مديران خوب ماست. در اين استان از قديم به اين شکل بوده که برخي دامگاه داران حق خودشان مي دانند با پرندگان درگير شوند! البته امسال با کمک نيروي انتظامي و يگان حفاظت سازمان مقداري اين مساله کنترل شد. اما برخي از اين افراد معتقدند اين راه ادامه سنتي چند صد ساله است که ما بايد با آن مبارزه کنيم. اين شکار نيست! شکار يعني با تفنگ چند پرنده را بزنند، نه اين که با دام هوايي نسل چندين گونه پرنده را منقرض کنند.
    
    نسبت به بودجه محيط زيست نيز بارها انتقاد کرده ايد، چرا نتوانستيد دولت را قانع کنيد که بودجه لازم را در اختيار شما بگذارد؟
    البته شايد تنها دستگاهي که بودجه اش افزايش پيدا کرده، محيط زيست باشد. ولي بودجه دولت محدود است و در حالي که بودجه بقيه دستگاه ها تغيير پيدا نکرده، بودجه محيط زيست روي کاغذ افزايش داشته است. البته اين مربوط به سازمان است و ما براي محيط زيست پيش بيني هايي کرده بوديم که از بودجه صندوق توسعه ملي براي پسماندها و آلودگي هوا استفاده کنيم که متاسفانه هنوز در مجلس بلاتکليف است . آلودگي هوا و پسماندها يکي از معضلات مهم شهرهاي بزرگ است و بدون سرمايه گذاري در حل اين معضلات هيچ اتفاقي نمي افتد. برخي مي گويند بخش خصوصي سرمايه گذاري کند که از پسماندها برق توليد کند! بخش خصوصي اين کار را در شهر کوچک 50 هزار نفري انجام داد و برق توليد شده، کيلو وات ساعتي3000تومان درآمد که کسي نمي خرد! براي پسماندها انتظار داريم بودجه اي يک ميليارد دلاري تخصيص داده شود تا در مرحله اول تکليف پسماندهاي شمال کشور را معلوم کنيم.
    
    خطر کوچ اجباري 50 ميليون ايراني جدي است
    رئيس سازمان حفاظت محيط زيست مدتي قبل در گفت و گو با جام جم نسبت به کوچ اجباري ايرانيان ساکن جنوب البرز تا آب هاي جنوبي و شرق زاگرس تا مرزهاي شرقي کشور هشدار داد و گفت: ساکنان اين مناطق که جمعيت شان حدود 50 ميليون نفر برآورد مي شود تا 15 سال آينده به دليل کمبود منابع آب ناچار به مهاجرت مي شوند. عيسي کلانتري همچنان اين خطر را جدي مي داند و مي گويد: ما در آينده با ادامه روند موجود براي کشاورزي بشدت مشکل خواهيم داشت. پيش از اين هم گفته بودم با ادامه اين روند، جمعيت شرق زاگرس و جنوب البرز تا مرزهاي جنوبي و شرقي همه بايد کوچ کنند. در اين مناطق کشاورزي تعطيل خواهد شد. وقتي اين اتفاق بيفتد، خب به کوچ اجباري منجر مي شود. بايد باور کنيم در صورتي که هنوز باور نداريم.
    در 50 سال گذشته بدترين سال آبي را داشتيم، اين شوخي نيست. چه در خوزستان پرآب چه در خراسان کم آب، چه در گيلان سابقا پر آب و چه در کرمان بي آب. همه جاي کشور مشکل آب دارد. مثل اين است که توليد ناخالص ملي ما چند صد دلار باشد، اما رفتارمان به گونه اي باشد که اين درآمد چند هزار دلار است.
    آب تجديدپذير کشور 90 ميليارد متر مکعب است. همه ارگان هاي بين المللي توسعه و سازمان ملل بصراحت تاکيد کرده اند حد نهايي برداشت از آب هاي تجديدپذير 40 درصد است. يعني ما از 90 ميليارد متر مکعب آب تجديدپذير کشور در سال فقط مي توانيم 36 ميليارد آن را به صورت سالانه برداشت کنيم. در حالي که براساس آمار وزارت نيرو، سالانه 97 ميليارد متر مکعب از اين منابع برداشت مي شود. ضمن اين که اين 97 ميليارد مترمکعب به طور مساوي در کشور تقسيم نشده است. در نقاط کم باراني مانند استان خراسان بيشتر از 130 درصد، در کرمان بالاي 110 درصد و در فارس بالاي صددرصد برداشت مي کنيم، يعني سفره هاي آب زيرزميني اين مناطق تقريبا از دست رفته و غيرقابل بازگشت است. اما با همه اين موارد براي کشاورزي برنامه مصوب مي کنيم که 35 هزار متر مکعب آب اضافه مي خواهد! هر چه را زير و روي زمين است، مصرف مي کنيم که غذا توليد کنيم! اين جنايت نسبت به نسل هاي بعد هم هست. با اين رويه براي نسل آينده چيزي باقي نمي ماند.
    حالا عده اي هم خوششان نمي آيد، خب نيايد! اين عده هميشه دلخواه شان اين است که خبر خوب بدهند، غير واقعي حرف بزنند، با ان شاءا... و ماشاءا... کارها را پيش ببرند و اقدام و عمل را بگذارند براي نسل هاي آينده.
    رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در گفت و گو با جام جم: مردم خودشان را با «کم آبي» وفق دهند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از "ميثم اسماعيلي"

  يك «بررسي استراتژيك» از سينماي ايران! / تصوير سياه ايران در گزارش مركز بررسي هاي استراتژيك رياست جمهوري از جشنواره فيلم فجر
ميثم اسماعيلي، جام جم 27/12/96
مشاهده متن    
  حادثه از آنچه فكر مي كنيد به شما نزديك تر است! / بيش از 10 هزار نفر در تصادفات نوروزي 9 سال گذشته جان باخته اند
ميثم اسماعيلي، جام جم 24/12/96
مشاهده متن    
  پخش موسيقي براي گربه ها، ارتباط آنلاين با سگ ها / گزارش جام جم از خدمات عجيب هتل حيوانات پيش از شروع تعطيلات نوروزي
ميثم اسماعيلي، جام جم 23/12/96
مشاهده متن    
  تهران بوي عيد نگرفت / شهرداري براي استقبال از بهار برنامه اي مشخص ندارد
ميثم اسماعيلي، جام جم 22/12/96
مشاهده متن    
  لطفا در تعطيلات بيمار نشويد! / گزارش جام جم از نبود پزشك متخصص در تعطيلات نوروزي
ميثم اسماعيلي، جام جم 21/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انديشه و رفتار در روان شناسي باليني
متن مطالب شماره 46، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است