|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: اسكاري براي تمام فصول
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5049
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 16 (سينماي جهان) > متن
 
 


اسكاري براي تمام فصول


نويسنده: كيكاوس زياري

راه پيروزي سخت و دشوار است. اين نکته اي است که سازندگان و تهيه کنندگان فيلم هايي که هر سال نامزد دريافت جايزه اسکار بهترين فيلم سال مي شوند، به آن اذعان دارند. در سال هاي اخير، ده فيلم براي دريافت اين جايزه نامزد مي شوند و هر سال، اين پرسش تکراري مطرح مي شود که کداميک از آن ها موفق به دريافت مجسمه طلايي اسکار مي شود.
    به گفته منتقدان، فيلم هاي نامزد شده در اين رشته هم، معمولا همه از بين بهترين ها و پرسروصداترين فيلم هاي سال انتخاب مي شوند. کار اعضاي آکادمي براي انتخاب بهترين هاي تمام رشته ها، چندان آسان نيست. معمولا هر سال پس از اهداي جوايز هم، اعتراض ها و شکوه هايي از نوع اهداي جوايز مطرح مي شود. امسال هم تفاوت چنداني با سال ها و دوره هاي قبل ندارد. آيا «دانکرک» نفرين شده است؟ «قواره آب» و «سه بيلبورد» در مسابقه مرگ شرکت کرده اند؟ شانس «برو بيرون» و «ليدي برد» چقدر است؟ اين فيلم هاي جنجالي در کنار بقيه فيلم هاي نامزد شده، اسکار بهترين فيلم سال را حق خود مي دانند. اما نمي شود اين جايزه را بين تمام آن ها تقسيم کرد! اهل فن عقيده دارند اين فيلم ها نيازمند يک استراتژي هستند، تا بتوانند به هدف خود دست پيدا کنند. استراتژي پيروزي چيست؟ آيا تمام فيلم هاي نامزد شده بايد از يک استراتژي واحد پيروي کنند يا هر يک، راه مستقل و متفاوتي را برود؟
    
    جنگ پرده اي
    زمانه تغيير کرده و شباهتي به سال 1940 ندارد. در آن سال، اوضاع و شرايط براي وينستون چرچيل فرق مي کرد. 9 ماه بعد از شروع جنگ جهاني دوم، نخست وزير تازه انتخاب شده انگلستان، با مشکلات بين المللي زيادي روبه رو بود. از يک سو، فروپاشي قريب الوقوع فرانسه در راه بود و از سوي ديگر، ايتالياي ديکتاتور زده موسوليني خود را آماده حضور در جنگ مي کرد. اما دردآورترين خبر، احتمال از دست دادن چندين هزار نيروي جنگي در مرز فرانسه و بلژيک بود. آنها تحت محاصره نيروهاي ارتش آلمان هيتلري بودند. با اين حال، نه کريستوفر نولان و نه گري اولدمن نمي توانند بگويند در پايان ماجراها، چرچيل توانست خبر پيروزي را اعلام کند!
    آيا چند هفته قبل از اسکار چهارم مارس، احتمال يک نگراني مدل چرچيلي وجود دارد؟! اگر گري اولدمن در «تاريک ترين ساعت» پا در کفش چرچيل کرد و در جلوي دوربين نقش او را بازي کرد، دانکرک نولان هم به ماجراهاي جنگ جهاني دوم و دوران چرچيل مي پردازد. آيا مراسم اسکار امسال گوشه چشمي به اين فيلم هاي جنگي نشان داده و جوايز بهترين فيلم و بازيگر مرد نقش اول خود را به دانکرک و اولدمن مي دهد؟ بقيه رقبا اين طور فکر نمي کنند. قواره آب گيرمو دل تورو به اين نکته افتخار مي کند که بيشترين تعداد نامزد دريافت جايزه را در کارنامه اش دارد. اين به غير از تحسين عموم منتقدان سينمايي و شير طلايي جشنواره ونيز به عنوان بهترين فيلم جشنواره است. برخي منتقدان مي گويند چرچيل سياستمدار قابلي بود و مي دانست چگونه با رقبايش عمل کند، اما فيلمسازان و فيلم ها اين گونه نيستند.
    سه بيلبورد و قواره آب برخلاف بقيه فيلم هاي نامزد شده، يک مشکل اساسي دارند. هر دو آنها توسط يک شرکت فيلمسازي (فوکس سرچلايت) توزيع و تبليغ شده اند! مسئولان اين شرکت مجبور بوده اند ميزان تبليغات خود را بين اين دو فيلم تقسيم کنند. براي آنها اين پرسش اساسي مطرح بوده که فيلم هايشان را چگونه تبليغ و معرفي کنند، که به ضرر آن يکي نشود؟ سال 2016 هم فوکس سرچلايت با فيلم «از گور برخاسته» خود، رقابت سختي با «اسپات لايت» داشت. اولي اسکار بهترين کارگرداني را براي آلخاندرو گونزالس ايناريتو به همراه داشت و دومي به عنوان بهترين فيلم انتخاب شد. براي فيلمسازان و کمپاني هاي فيلمسازي هميشه اين نکته اهميت بسيار زيادي داشته که روي «واقعي» بودن ماجراهاي فيلم هايشان تاکيد کنند. سه بيلبورد بيش از هر چيز مديون بازيگر اصلي زن خود فرانسيس مکدورماند است. اصلا فيلم را با نام و بازي او مي شناسند. بعد از جنجال هاي دو سال قبل مبني بر نژادپرست بودن آکادمي اسکار و طرفداري آن از هنرمندان سفيد پوست، امسال برو بيرون بروبيايي در مراسم اسکار به راه انداخته است. گفته مي شود نامزدي دانيل کالويا در رشته بهترين بازيگر مرد، حاصل همين جنجال هاست. اگر چنين بحث هايي درنمي گرفت، شايد او هم براي برو بيرون نامزد نمي شد. شايد اصلا خود فيلم هم نامزد دريافت اسکار بهترين فيلم نمي شد!
    
    زنان و اسکار
    در عين حال، آيا نامزدي دو فيلم ليدي برد و «پست» به دليل رونق هشتگ «من هم» و جنبش اخير زنان هاليوودي است؟ هر دو فيلم کاراکترهاي قوي زن را در نقش هاي اصلي دارند و بشدت زنانه هستند. کارگردان فيلم اول هم اصلا يک زن است! احتمالا خود گرتا گرويگ هم فکرش را نمي کرد فيلمي که ساخته، ناگهان و در اين حد مورد توجه قرار گيرد. او پنجمين فيلمساز زني است که در کل تاريخ مراسم اسکار، نامزد دريافت جايزه بهترين کارگرداني شده است.
    اهل فن مي گويند گرويگ فيلمساز خوش شانسي است که فيلمش در چنين اوضاع و احوالي ساخته شده و به نمايش عمومي درمي آيد. اين روزها در هاليوود همه مدافع حقوق زنان شده اند و مي گويند بايد به آنها و هنرشان احترام لازم را گذاشت. درام سياسي و پرتنش پست را البته نه يک فيلمساز زن، که استيون اسپيلبرگ کارگرداني کرده است. منتقدان مي گويند بدون جنبش اخير و هشتگ من هم، بازي مريل استريپ همچنان در اين فيلم مورد تحسين قرار گرفته و او نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر زن مي شد. استريپ نيازي به اين جور جنبش ها و هشتگ ها ندارد! اين بيست و يکمين بار است که او طي چهل و اندي سال فعاليت پرثمر هنري خود، نامزد دريافت اين جايزه مي شود. هم تماشاگران و هم منتقدان سينما عادت کرده اند
    هر بار که استريپ فيلمي بازي مي کند، نام او از فهرست نامزدهاي بهترين بازيگر زن سردرآورد. استريپ امسال دوباره رکورد خودش را در رشته بهترين بازيگري شکسته است.
    
    رکوردشکني هاي تازه
    ريچل موريسون زن ديگري است که با ورود به نامزدهاي رشته بهترين فيلمبرداري رکورد حضور در اين رشته را شکسته است. او اولين زن فيلمبرداري است که در اين رشته نامزد دريافت جايزه شده است. البته رکوردداري در اسکار، هنوز هم به نام جان ويليامز است. او تا به حال 51 بار نامزد دريافت اسکار بهترين موسيقي متن شده است.
    کريستوفر نولان با وجود تحسين هاي بالاي منتقدان، تا به حال نامزد دريافت جايزه اسکار بهترين کارگرداني نشده بود و امسال اولين سالي است که نامش وارد اين فهرست مي شود. دوستداران سينما فراموش نکرده اند که چند سال قبل به دليل فيلم بتمني او بود که آکادمي اسکار تصميم گرفت تعداد نامزدهاي رشته بهترين فيلم را، از 5 تا 10 تا افزايش دهد. گيرمو دل تورو پنجمين فيلمساز آمريکاي لاتيني اسکار بهترين کارگرداني و جردن پيل پنجمين فيلمساز سياه پوستي است که در اين رشته نامزد مي شود. جيمي کيمل هم در مقام مجري مراسم اسکار، امسال براي دومين سال پياپي اين کار را انجام مي دهد. آخرين بار بيلي کريستال در سال هاي 1997 و 1998 بود، که دو سال پي در پي مجري مراسم اسکار بود. آکادمي اسکار امسال چهار اسکار افتخاري به منظور تجليل از يک عمر فعاليت پرثمر هنري اهدا مي کند. دو چهره آشناي اين فهرست دانلد ساترلند بازيگر کانادايي تبار و آگنس واردا فيلمساز فرانسوي هستند. اين دومي با 89 سال سن، پيرترين هنرمندي است که موفق به دريافت جايزه اسکار مي شود. قواره آب با نامزدي در 13 رشته، يکه تاز نامزدهاست.
    دانکرک با 8 و سه بيلبورد با 7 نامزدي در رديف هاي بعدي قرار مي گيرند. تاريک ترين ساعت و رشته خيال مشترکا در 6 رشته نامزد هستند.
    
    تغيير اجباري
    مراسم سالانه اسکار در اين چند سال اخير، اواخر فوريه برپا مي شد. اما امسال با اندکي تغيير، به چهارم مارس کوچ کرد. دليل اين تغيير، عدم همزماني مراسم با المپيک زمستاني بود. مديران آکادمي که نگران بودند بازي هاي زمستاني المپيک باعث کم توجهي مردم به اسکار شود، زمان برگزاري اش را کمي عقب انداختند. نودمين دوره مراسم اسکار در دالبي تئاتر لس آنجلس برپا مي شود و شبکه تلويزيوني آ بي سي آن را به صورت زنده پخش مي کند. پخش تلويزيوني اين مراسم، يکي از محل هاي کسب درآمد براي هر دو رشته سينما و تلويزيون است.
    اسکاري براي تمام فصول
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 16 (سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بارآثار ديگري از "كيكاوس زياري"

  گفت و گو با دواين جانسون : هر كسي بايد خودش باشد و نه يك آدم جعلي
كيكاوس زياري، جام جم 19/11/96
مشاهده متن    
  تعويض كارگردان «پسرهاي بد 3»
كيكاوس زياري، جام جم 14/11/96
مشاهده متن    
  همه چيز براي فروش؟ / «پادماوات» و جنجال سينمايي در هند
كيكاوس زياري، اعتماد 11/11/96
مشاهده متن    
  سينماي جهان
كيكاوس زياري، جام جم 8/11/96
مشاهده متن    
  سينماي جهان
كيكاوس زياري، جام جم 5/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي پزشكي و تجهيزات آزمايشگاهي
متن مطالب شماره 202، بهمن 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است