|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/11/24: اين سيمرغ پرحاشيه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5044 24/11/96 > صفحه 12 (سينما) > متن
 
 


اين سيمرغ پرحاشيه
گوشه و كنار اختتاميه جشنواره سي و ششم فيلم فجر


گرچه قاعدتا به دليل موفقيت «تنگه ابوقريب» و دريافت 6 سيمرغ بلورين در بخشهاي مختلف از جمله بهترين فيلم، اختتاميه سي و ششمين جشنواره فيلم فجر بايد شب بهرام توکلي مي شد، اما اين ابراهيم حاتمي کيا بود که همه توجهات را به خود معطوف کرد؛ فيلمسازي که نشان داد همچنان کاريزماتيک است و بلد است چگونه حتي باوجود ستارگان سينما، بيش از همه جلوه گري کند. حرفهاي حاتمي کيا، فقط يکي از حاشيه هاي اختتاميه جشنواره فيلم فجر بود و در اين زمينه مي توان به موارد ديگري چون قرباني شدن کامل «لاتاري»، اهداي مشترک سيمرغ در برخي رشته ها، گوشه گيري فرشته طائرپور (يکي از داوران) موقع اهداي جوايز و خوش و بش هاي نصف و نيمه او با برنده هاي خانم به دليل سرماخوردگي، تشويق پژمان جمشيدي به جبران خنده به نام او موقع اعلام نامزدهاي جشنواره و صحبت هاي رسول صدرعاملي و محمدرضا فروتن (دو نفر ديگر از داوران) در برنامه «سينما هفت» اشاره کرد.
    
    ذبح کامل لاتاري
    فيلم لاتاري، آخرين ساخته محمدحسين مهدويان که پيش از اين فقط در يک رشته فرعي نامزد دريافت جايزه شده بود، در اختتاميه هم با بي اعتنايي کامل داوران روبرو شد و حتي سيمرغ بهترين فيلم مردمي هم در آخرين لحظات از روي شانه هاي مهدويان پرواز کرد. اين در حالي است که اين فيلم در طول ايام برگزاري جشنواره با نظر مثبت مردم و منتقدان روبرو شد و يکي از فيلم هايي بود که بيشترين سئانس فوق العاده را به خود اختصاص داد. درباره لاتاري حرف و حديث زياد بود و حاشيه هايش به حواشي پررنگ تر از متن تبديل شد. فيلمي خوش ساخت و ديدني با مضمون غيرت که به مذاق بعضي ها خوش نيامد. شايد از همان اوايل که مهدويان راهي هفت شد و رشيدپور داستان فيلمش را لو داد و بعد هم حرفهاي تقطيع شده مهدويان درباره شاهنامه پخش شد معلوم بود که قرار است لاتاري قرباني شود.
    
    کل کل رضوي و داروغه زاده
    سيد محمود رضوي، تهيه کننده لاتاري بعد از اختتاميه و زماني که از قرباني شدن کامل فيلمش در عين شايستگي اطمينان پيدا کرد پيامي را با کسب اجازه از دبير جشنواره «توئيت» کرد. او از قول دبير جشنواره نوشت که داروغه زاده دبير سي وششمين جشنواره فيلم فجر پيش از جشنواره و بعد از دريافت پروانه ساخت فيلم، خيال رضوي را راحت کرده و گفته با چينش جشنواره اتفاقي براي لاتاري نخواهد افتاد و اميدي به سيمرغ نداشته باشد. اگرچه داروغه زاده هم مدعي شد که به همه سينماگراني که طالب عنايت ويژه بودند چنين چيزي گفته است! عنايت ويژه اي که ظاهرا از نوع حادش نصيب «لاتاري» شد.
    
    واکنش فرخ نژاد و هادي حجازي فر به داوران
    اگرچه تصميمات داوران خصوصا در بخش نامزدي ها چنان کلافه کننده بود که خيلي ها حوصله پرداختن به آنها را نداشتند اما با همه اين اوصاف هادي حجازي فر و حميد فرخ نژاد صدايشان درآمد.
    حجازي فر که در 4 فيلم بازي هاي درخشاني ارائه داده بود و حتي نامزد نشده بود، بعد از اختتاميه و درددلهاي ابراهيم حاتمي کيا بخشهايي از فيلم «ماجراي نيمروز»را در صفحه شخصي اش منتشر کرد که در آن حجازي فر از منافقين مي ناليد و انگار داشت به يکي مثل حاتمي کيا مي گفت که خودش را ناراحت نکند و دل بد مدارد که اين نيز بگذرد.
    فرخ نژاد هم که مدعي شده بود بازي در فيلم مهدويان افتخار کارنامه او بوده است در واکنش به صحبت هاي چند نفر از داوران جشنواره فيلم فجر در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي نوشت: «از صحبت هاي چند نفر از داوران محترم جشنواره فيلم فجر چنين بر مي آيد که عدم رضايت از مضمون فيلم «ترويج خشونت»به اجماع کلي داوران به صرف نظر از داوري ساير رشته هاي فني و بازي بازيگران اين فيلم انجاميده ، وظيفه حذف يا حضور کلي يک فيلم در پروسه رقابت به عهده هيات انتخاب است نه هيات داوري يا مثلا در صورت عدم رضايت هيات داوري از مضمون يک فيلم مي توان در بخش فيلمنامه يا بهترين فيلم، اثر مذکور را از گردونه رقابت حذف کرد ، برخورد داوران جشنواره با فيلم لاتاري، خارج اصول تعريف شده داوري و ارزيابي آثار راه يافته به بخش مسابقه و بدعتي خطرناک براي ارزيابي ساير عوامل توليد يک فيلم است که بايد جدا از مضمون اثر و با نگاه فني مورد ارزيابي قرار بگيرند.»
    
    درددل ابراهيم
    وقتي ابراهيم حاتمي کيا براي دريافت سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني روي صحنه رفت، سفره دلش باز شد و از تمام آزارها و بدگويي ها به خدا شکايت برد. کارگردان فيلم تحسين شده «به وقت شام» پس از دريافت جايزه خود گفت: من فيلمساز وابسته و فيلمساز اين نظام هستم. افتخار مي کنم 30 سال است روي اين سن مي آيم و مي روم و برايم تازه نيست، ولي دلم مي خواهد از بچه هاي سازمان اوج که مثل سربازان گمنام مي مانند، تشکر کنم.
    کارگردان فيلم هاي آژانس شيشه اي، بوي پيراهن يوسف و ديده بان ادامه داد: افتخار مي کنم فيلمي ساخته ام درباره مدافعان حرم و افتخار مي کنم براي ساخت اين فيلم از عزيزي مثل حاج قاسم سليماني جايزه گرفتم.
    او افزود: من بابت کارهايي که کردم شرمنده نيستم و خدا را شاکرم که موقع ساخت فيلم «به وقت شام» و طي يک سال براي برخي در اين سينما کارآفريني کردم.
    حاتمي کيا در ادامه از رضا رشيدپور و برنامه هفت هم انتقاد کرد و گفت: در اين برنامه مرا فيلمساز ارگاني خطاب مي کنند و آنجا خودش انگار تبديل به اپوزيسيون مي شود. من شکايتم را به خدا مي برم.
    حرف هاي حاتمي کيا با نظرات فراواني در فضاي مجازي و رسانه ها روبرو شد که همچنان ادامه دارد.
    
    سيمرغ هاي دوتايي براي راضي کردن همه
    داوران در جشنواره سي و ششم نخواسته بودند دل هيچکس را بشکنند و قصد کرده بودند که همه، سيمرغ به دست از برج ميلاد بروند بيرون. روي همين حساب هم در بعضي بخش ها سيمرغ ها جفت شده بودند. بعيد نيست ايده اين جفت شدن سيمرغ ها را هم البته از عطاران گرفته باشند. وقتي در يکي از دوره هاي گذشته سيمرغي از روي صحنه برداشت و گفت مي خواهد سيمرغش جفت شود و بعد هم با اين جفت، سيمرغ هايش را زياد کند!
    
    تشويق مردم براي شهداي گردان عمار
    سيمرغ بلورين بهترين فيلم به تنگه ابوقريب به تهيه کنندگي سعيد ملکان اهدا شد.
    ملکان با دعوت از اعضاي گروه اين فيلم که در سالن حاضر بودند، گفت: شيرين ترين لحظه براي من زماني بود که با درج نام شهداي گردان عمار روي پرده، مردم آنها را تشويق مي کردند.
    
    استدلال هاي عجيب و بي نظير داوران
    داوران اين دوره عجيب ترين تصميمات را گرفته بودند. نديدن «فيلشاه» که به جرات، بهترين انيميشن ايراني تا امروز بوده است، بي توجهي به فيلم هاي مستند و قرباني کردن لاتاري. اما عجيب تر از همه اينها توجيهات رسول صدر عاملي و محمدرضا فروتن 2نفر از داوران در برنامه «سينما7» بود. صدرعاملي اذعان کرد، چون اين فيلم آزارمان داد آن را به طور کلي کنار گذاشتيم. استدلالي که احتمالا در طول تاريخ و تمام دنيا بي سابقه است.
    محمدرضا فروتن هم خشونت موجود در لاتاري را عامل حذف آن دانست و البته نسبت به خضونت بعضي فيلم هاي ديگر هم توضيح داد که آنها کار زشتي کرده اند!
    اين سيمرغ پرحاشيه / گوشه و کنار اختتاميه جشنواره سي و ششم فيلم فجر
    


 روزنامه جام جم، شماره 5044 به تاريخ 24/11/96، صفحه 12 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نامه فرهنگستان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 62)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است