|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: شعرهايي كه از قلم اصحاب خبر مي چكد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6947
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


شعرهايي كه از قلم اصحاب خبر مي چكد
در اختتاميه دوازدهمين دوره جايزه شعر خبرنگاران از منصور اوجي تجليل به عمل آمد    
    به گزارش «ايران»، دوازدهمين دوره جايزه شعر خبرنگاران با تقدير از سال ها فعاليت ادبي منصور اوجي به کار خود پايان داد، شاعري که اشعارش اغلب پيوندي تنگاتنگ با فرهنگ زادگاهش شيراز دارد؛ سخنرانان در اين مراسم، اوجي را يکي از مهم ترين شاعران دنباله روي نيما خواندند و تاکيد کردند که او توانسته در شعر نيمايي به تجربه هاي خاص خودش دست يابد.
    در اين مراسم که يکشنبه شب به ميزباني مرکز تبادل کتاب برگزار شد، کاميار عابدي، پژوهشگر و منتقد ادبي با اشاره اي به جريان هاي ادبي دهه هاي اخير شعر گفت:«با نگاهي به تاريخ شعر نو متوجه مي شويم جريان اصلي شعر نو از دهه ۱۳۲۰ شروع شده و تا دهه 50 غلبه سياست در آن به مرور بيشتر و بيشتر شده است. در اين دوره، بخش عمده اي از جريان شعر نو سياسي است. در دهه ۶۰ يک نوع چپ گرايي در اين جريان وجود داشت.» به گفته عابدي دراين دهه وقوع جنگ تحميلي و اتفاقات مرتبط با آن تاثير بسياري بر شعر برجا مي گذارد و از سويي شرايط به گونه اي مي شود که مي توان در اين دوره و بعد از آن شاهد بروز نوعي از دلزدگي در شعر بود. او در ادامه افزود:«اگر بخواهيم در شعر دهه ۷۰ دست به بررسي بزنيم، دو نوع حرکت فرماليستي افراطي و ديگر ساختارگرايي راديکال را خواهيم ديد. جرياني که تا دهه ۸۰ ادامه پيدا کرد ولي بعد از آن تعديل شد و ما با موقعيت ديگري مواجه شديم.» آن طور که اين منتقد ادبي در گفته هايش تصريح کرد، در دهه 70 شعربا نوعي گسست ميان شاعران متقدم و نيمايي روبه رو مي شود. او برگزاري جوايزي همچون جايزه شعر خبرنگاران بواسطه تجليل همزمان از شاعران جوان و پيشکسوت را تلاشي مثبت در راستاي کاهش فاصله مذکور و ترميم آن عنوان کرد.
    همان طور که در ابتدا اشاره شد در دوازدهمين دوره از برگزاري اين جايزه از سال ها فعاليت منصور اوجي، شاعر اهل شيراز تقدير شد، عابدي با اشاره به فعاليت وي از گذشته تا به امروز تصريح کرد:«منصور اوجي را مي توان از زمره نسل دوم شاعران نيمايي به شمار آورد که اغلب بعد از دهه ۱۳۱۰ به دنيا آمده اند. او نخستين گام هايش در عرصه شعر را از اوايل دهه 40 برداشت وطي سال هاي فعاليتش يکي از ويژگي هايي که مي توان در شعر او ديد توجهي است که علاوه برفرم و تصوير به هستي و انسان دارد.» اين پژوهشگر ادبي تاکيد کرد که سبک شعري منصور اوجي نوعي رفت و آمد در تغزل و تفکر در لحظه است، آنچنان که مي توان اينگونه برداشت کرد که شعرهايش در لحظه شکل گرفته اند. او در ادامه سخنانش گفت:«به جايگاه اوجي در شعر با نقل قولي از شفيعي کدکني درباره اخوان اشاره مي کنم. شفيعي کدکني درباره اخوان ثالث گفته، اخوان از خراسان به يوش پل زده است و سايه از يوش به تبريز (شهريار)، درباره منصور اوجي هم مي توان گفت که او بين شيراز، نيشابور و يوش پل زده است.» عابدي با ذکر تشابهي ميان اشعار اين شاعر شيرازي با شاعران دوران ادبيات کلاسيک همچون سعدي و حافظ نيز افزود:«مرگ انديشي او را به نيشابور و خيام نزديک مي کند و در عين حال او يک شاعر نوگرا است. زماني که کليات شعر او را بررسي مي کنيم، خواهيم ديد که ميان شيراز، نيشابور و يوش قرار گرفته، او در اين فضا توانسته در شعر نيمايي به تجربه هاي خاص خودش ادامه بدهد و اين جهان را کتاب به کتاب و شعر به شعر گسترده تر کرده است.» همان طور که عابدي هم در گفته هايش تصريح کرد، سيمين بهبهاني و سيمين دانشور هر دو اوجي را شکارچي لحظه ها مي دانستند، او خود در اين رابطه گفت:«شعر اوجي مثل شعر و نثر صوفيانه قديم، وقت ما را خوش مي کند. اگر از خود شاعر بپرسيم که چطور به اين لحظه ها رسيده شايد نتواند به ما پاسخ بدهد چون خود او نيز در اين لحظه ها جاري بوده است.منصور اوجي به داوري من مهم ترين شاعر نيمايي است که در شعر کوتاه در ايران جاي گرفته و موفق ترين اين شاعران بوده است.»
    منصور اوجي، شاعري که تجليل ويژه اين دوره جايزه شعر خبرنگاران به او تعلق داشت ضمن ارسالي پيامي از برگزار کنندگان اين رويداد ادبي تشکر کرد. در بخشي از پيام وي که از سوي يکي از داوران خوانده شد آمده:«سيره مبارکي بنياد نهاده ايد، تجليل از پيشکسوتان و تثبيت شدگان شعر، که جز تني و تناني چند، کسي از آنها بر جاي نمانده است. از نسل پيش از من؛ حضرت سايه، مفتون اميني، يدالله رويايي و رضا براهني و از نسل هم سن و سال من؛ شفيعي کدکني، اسماعيل خويي، احمدرضا احمدي و صاحب اين قلم که زنده ياد محمد حقوقي نام تمامي اينها را در کتاب «شعر نو از آغاز تا امروز» خود آورده بود.» در بخش ديگري از اين پيام، بعد از ابراز تشکر اوجي از برگزار کنندگان جايزه شعر خبرنگاران آمده:«80 ساله مردي هستم که بيش از 60 سال شاعري و چاپ 25 کتاب، شعر و چيستي آن، دغدغه هر روزم بوده است و از اين 25 کتاب، دو دفتر آن ويژه شعر و شاعران و جهان شاعرانه بوده است. يکي کتاب «شعر، چيزيست شبيه گرگ» که کتاب برگزيده شعر ايران در سال 1383 شد و ديگري، دفتر «کتاب کلمات».»
    حسن گوهرپور، شاعر و روزنامه نگار که به عنوان مجري در اين برنامه حضور داشت نيز گفت:«يکي از مهم ترين مصداق ها و مولفه ها براي نوشتن و شعر گفتن، استمرار است. از اين جهت استمرار در برگزاري جايزه شعر خبرنگاران که امسال به همت عليرضا بهرامي به دوره دوازدهم رسيده را هم مي توان در همين زمينه بررسي کرد؛ تلاش بهرامي براي استمرار اين جايزه قابل تحسين است.» عليرضا بهرامي، دبيرجايزه شعر خبرنگاران ضمن اشاره به ويژگي هاي اين دوره گفت:«از ويژگي هاي جايزه شعر خبرنگاران، سادگي آن است که به اين منجر شده که بگوييم رهرو آن است که آهسته و پيوسته رود. اين جايزه هميشه مستقل، خصوصي و بدون زرق و برق برگزار شده اما حياتش تداوم داشته است. در اين بين شايد بد نباشد اشاره اي هم به محل برگزاري اختتاميه داشته باشم که هر از چندي تغيير کرده است. محل برگزاري اختتاميه جايزه ما معمولاً سيال است، قبل تر که کتابفروشي روشن وجود داشت، اين مراسم آنجا برگزار مي شد اما مجوز آن را معلق کردند و خود به خود، کتابفروشي هم تعطيل شد.» او با اشاره به آمار کتاب هاي منتشر شده در حوزه شعر ادامه داد:«امسال وقتي يکي از داوران جشنواره شعر فجر به داوري بيش از سه هزار و 500 کتاب در دوره اخير اشاره کرد بسيار تعجب کردم و هنوز نمي توانم باور کنم اين مقدار کتاب شعر در شرايط فرهنگي و اجتماعي جامعه ما منتشر شود. قبل تر آرزو مي کردم تب سري دوزي و انتشار کتاب شعر فروکش کند اما امروز مي بينم که متاسفانه ناشراني جديد فعال شده اند که به سري دوزي کتاب شعر روي آورده اند.» اين شاعر و فعال عرصه رسانه در پايان از شاعران جوان خواست که با پرداخت چهار-پنج ميليون تومان کتاب شعر منتشر نکنند، چراکه مي توان در شهر کوچکي مثل شهر چناران زندگي کرد و يک مجموعه شعر داشت و برگزيده يک سال عرصه شعري کشور شد. به گفته وي به نظر مي رسد مسيري که در آن کتاب با پول کلان منتشر شود اشتباه است و بهتر است بدانيم که با نازل کردن مجموعه شعر و تبديل آن به کارت ويزيت، هيچ وقت کسي نمي تواند شاعر شود.» گفتني است که در پايان اين مراسم مجموعه شعر «درختي که حرف نمي زد» سروده مهدي حاتمي به عنوان کتاب سال شعر خبرنگاران معرفي شد. علاوه بر اينکه در بخش ويژه شاعران بدون کتاب شعر، اشعار«ماني چهکندي نژاد» از بيرجند، «سيديوسف صالحي» از بوشهر و مريم قرباني از تهران به عنوان نفرات اول تا سوم معرفي شدند.
    
    شعرهايي که از قلم اصحاب خبر مي چکد / در اختتاميه دوازدهمين دوره جايزه شعر خبرنگاران از منصور اوجي تجليل به عمل آمد
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي صنايع و سيستم ها
شماره 3 (پياپي 37)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است