|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: گام دلار در جهت تعادل بازار ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4498
دو شنبه 26 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


گام دلار در جهت تعادل بازار ارز
با هدف نزديك شدن نرخ دلار رسمي به نرخ معاملات غيررسمي، دلار به كانال ۴۷۰۰ توماني بازگشت


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    رشد شاخص پس از ۸ روز

    ديروز شاخص کل بورس پس از ۸ روز متوالي نزولي با رشد ۱۶۶ واحدي (۱۷/ ۰ درصدي) در سطح ۹۶ هزار و ۱۹۴ واحدي ايستاد. با وجود افت قيمت جهاني کالاها نوسان مس بالاتر از کف ۶۹۰۰ دلاري و روي بالاتر از ۳۲۰۰۰ دلار رقم خورد. اما پس از افت هاي اخير «فولاد» و «فملي» شناسايي فرصت خريد بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. با وجود اعلام ممنوعيت افزايش قيمت فولاد در بورس کالا تا پايان خرداد، اما قيمت هاي فروش کنوني حمايت عوامل بنيادين را تقويت کرده است. با وجود روند نزولي قيمت نفت، شناسايي فرصت خريد از نمادهاي پالايشي حمايت کرد. هلدينگ «پارسان» با رشد همراه شد اما با رشد اخير قيمت متانول در بازارهاي شرق آسيا (تا ۳۶۰ دلار) نسبت به سودآوري زيرمجموعه ها ترديد وجود دارد. همانند روال روزهاي اخير، تغيير مالکيت ( ۱۴ ميليارد توماني) به نفع حقوقي ها رقم خورد.
    
    
    
بازار ارز
    جهش دلار

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد 277 توماني به نرخ 4770 تومان معامله شد. پس از روند کم نوسان نرخ دلار در کانال 4490 توماني و تداوم رشد تقاضا، روز گذشته بازارساز نرخ دلار عمده را به 4770 تومان، بالاترين سطح از 25 بهمن افزايش داد. پيش تر پس از رسيدن دلار به کف 4460 توماني، رشد تقاضاي آربيتراژي در کنار شناسايي کف قيمتي از سوي معامله گران باعث تشکيل صف هاي خريد قابل توجه و اختلالات عرضه در بازار ارز شد. اما نرخ دلار در معاملات غيررسمي بالاتر از 4750 تومان بود. بنابراين براي جلوگيري از دلالي در بازار ارز و براي بازگرداندن تعادل به بازار، روز گذشته در ساعت ۱۲ نرخ دلار عمده در کانال ۴۷۹۰ تومان اعلام شد. اما سردرگمي معامله گران، افت ۲۰ توماني دلار را از نرخ مزبور رقم زد. يورو نيز با رشد ۱۳۰ توماني به نرخ ۵۷۳۰ تومان معامله شد.
    
    
    
بازار سکه
    پيش خور شدن دلار در سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 6 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 592 هزار تومان معامله شد. در 6 روز معاملاتي اخير قيمت سکه در بازه يک ميليون و 585 تا 590 هزار تومان نوسان داشت. ديروز با افزايش نرخ دلار از سوي بازارساز، در شرايط افت طلاي جهاني سکه به سقف يک ميليون و 600 هزار تومان نزديک تر شد. تداوم رشد بازارهاي سهام و رشد شاخص دلار با چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا طلا را در مسير نزولي قرار داد. در هفته اخير کف ۱۳۱۵ دلاري از طلا حمايت مي کرد. آمار نرخ تورم و خرده فروشي آمريکا در هفته جاري بر طلا اثرگذار است. اما در بازار ارز با وجود رشد ۲۷۷ توماني نرخ دلار (تا کانال ۴۷۹۰ تومان در ميانه معاملات) پيش خور شدن اين عامل، کم واکنشي سکه را به دلار رقم زد.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    فشار دوجانبه بر طلا

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1317 دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و تقويت ريسک پذيري معامله گران طلا را زير 1320 دلار بازگرداند. پايان روز جمعه آمار اشتغال آمريکا، بيشترين افزايش شغل در فوريه در ۵/ ۱ سال گذشته، اما رشد نرخ دستمزد کمتر از پيش بيني ها را نشان داد. بنابراين روز دوشنبه با خوش بيني ها به تداوم رشد اقتصادي آمريکا، چشم انداز ديدار ترامپ با کيم يونگ اون بازارهاي سهام آسيا بيشترين رشد در بيش از يک سال اخير و بازارهاي سهام اروپا صعودي شدند. چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره و احتمال افزايش نرخ بهره در نشست مارس فدرال رزرو شکسته شدن حمايت سطح ۱۳۰۰ دلاري را محتمل کرده است. اما در ميان مدت چشم انداز توقف سيکل رونق اقتصادي، ريزش بازارهاي اوراق و سهام، چشم انداز جنگ تجاري در کنار خروج بانک هاي مرکزي از سياست هاي به شدت انبساطي عوامل اثرگذار بر طلا هستند.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    حرکت «تسه»ها در کف آبان 94

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 2/ 1درصدي در سطح 65 هزار و 965 تومان معامله شدند. شاهد روند کم نوسان «تسه»ها در کف 28 ماهه (کمترين سطح از آبان 94) هستيم. نرخ سود واقعي اوراق در سطح 2/ 21 درصد قرار گرفته است. با وجود رشد قيمت اوراق تسهيلات مسکن تا ميانه آبان، اما در ادامه کاهش تدريجي تقاضا، قيمت اوراق تسهيلات مسکن را بر مسير نزولي قرار داد. به اين ترتيب در بهمن حمايت کف 72 هزار توماني و در اسفند کف 70 هزار توماني شکسته شد. اما در بازار مسکن، شاهد رشد 3/ 32 درصدي تسهيلات پرداختي به متقاضيان مسکن طي 11 ماه ابتدايي سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوديم. با وجود اين، در ماه هاي اخير با تشديد شتاب رشد قيمت مسکن، سيگنال کاهش تقاضاي«تسه»ها به شرايط احتياطي از سوي متقاضيان مصرفي مسکن اشاره دارد.
    
    
    

     بازار نفت
    رشد سهم بازار نفت آمريکا در آسيا

    ديروز ساعت ۱۶ هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۵/ ۶۱ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار تداوم ترديدها نسبت به بازگشت بازار نفت به تعادل با رشد توليدات آمريکا فشار را بر قيمت نفت حفظ کرده است. هفته گذشته بيکرهيوز کاهش (۴ موردي) تعداد دکل هاي نفتي پس از ۶ هفته متوالي صعودي را گزارش کرد. اما همچنان رشد ۸۳ هزار بشکه در روز توليدات آمريکا به ۳۷/ ۱۰ ميليون بشکه در روز (بالاترين سطح از ۱۹۷۰) در کنار افزايش سهم بازار آمريکا در بازارهاي آسيا عامل فشار بر قيمت نفت است. موسسه وودمک کنزي رشد صادرات آمريکا به آسيا در ميانه سال ۲۰۲۰ را ۴ ميليون بشکه در روز پيش بيني کرد. با وجود پيش بيني گلدمن ساکس از چشم انداز رشد تقاضا، دويچه بانک ميانگين قيمت برنت را در نيمه دوم سال ۲۰۱۸، سطح ۵۷ دلار پيش بيني کرد.
    گام دلار در جهت تعادل بازار ارز / با هدف نزديک شدن نرخ دلار رسمي به نرخ معاملات غيررسمي، دلار به کانال ۴۷۰۰ توماني بازگشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Health, Spirituality and Medical Ethics
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است