|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: گره هاي مالي سازمان گردشگري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


گره هاي مالي سازمان گردشگري
معاون رئيس جمهوري از بودجه سازمان ميراث فرهنگي گلايه كرد    تنها ۲۴درصد بودجه سازمان ميراث فرهنگي به اين سازمان اختصاص پيدا مي کند
    دنياي اقتصاد : «بودجه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کفاف سه حوزه مهم تحت مديريت اين سازمان را نمي دهد»؛ اين اظهار نظري است که اغلب فعالان و کارشناسان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي به آن معتقدند. حالا مشابه اين اظهارات را رئيس اين سازمان در نشست با اعضاي کميسيون اصل۹۰ مجلس شوراي اسلامي اعلام و از اين وضعيت گلايه کرده است.
    
    گره هاي مالي سازمان گردشگري
    علي اصغر مونسان که حدود ۶ماه است به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آمده، با اشاره به اينکه اين سازمان به لحاظ تاريخي، سازماني بسيار نحيف است که نه دولت و نه مجلس به آن توجه نکرده اند، گفت: «تنها ۲۴درصد از بودجه به سازمان تخصيص يافته که بخش عمده آن صرف هزينه هاي جاري مي شود و در نهايت بايد با ۴۰ميليارد تومان سازمان را نجات داد.» به گفته وي، اين بودجه را هم در نهايت بايد در زمينه گسترش گردشگري و صنايع دستي سرمايه گذاري کرد. اين گلايه البته همواره وجود دارد که با بودجه موجود، در نهايت يک يا دو حوزه از سه بخش تحت مديريت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بايد فداي بخش هاي ديگر شوند و مورد بي توجهي قرار گيرند؛ چرا که اساسا بودجه موجود کفاف رسيدگي جامع به هر سه حوزه را نمي دهد. حالا با تصور اينکه تنها ۲۴درصد از اين بودجه محقق مي شود، مساله دشوارتر نيز خواهد شد.
    در همين حال به گزارش «دنياي اقتصاد»، چندي پس از ارائه لايحه بودجه ۹۷ به مجلس، مرکز پژوهش هاي مجلس در گزارشي متذکر شد که قوه مقننه در صورت تصويب لايحه بودجه، سازوکار نظارتي خود را براي اجراي صحيح اين برنامه ها به کار گيرد. علاوه بر اين، با توجه به تکليف قانوني ديگر سازمان ها، بررسي اعتبارات آنها در ارتباط با سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز براي اجتناب از خطر ساده انگاري برنامه ها ضروري است. به گزارش خبرگزاري خانه ملت، معاون رئيس جمهوري البته در اين نشست از تلاش براي افزايش بودجه ۹۷ گردشگري نيز خبر داد و تصريح کرد: «تلاش کرديم در جلساتي با نمايندگاني که دغدغه توسعه گردشگري و ميراث فرهنگي را داشتند، بودجه سازمان را افزايش دهيم. با اين همه تنها رشدي اندک در بودجه سازمان رخ داد و نمي توان با آن ميراث فرهنگي را نجات داد.»
    مونسان همچنين گلايه کرد: «در شرايطي بودجه متناسب به ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تخصيص نمي يابد که براي توسعه صنعت خودرو حاضريم با جان و مال از اين صنعت حمايت کنيم.» رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با يادآوري اينکه مي توان با ۴۰ميليون تومان در گردشگري اشتغال ايجاد کرد، افزود: «در جهان حوزه گردشگري را سومين صنعت اقتصادي دنيا مي دانند؛ اما در ايران به رغم آنکه شاهد گرفتاري در صنعت و کشاورزي هستيم، همچنان به آن توجهي نداريم.» وي خاطرنشان کرد: «در همين حال، کشورهاي عربي در زمينه گردشگري نداشته هاي خود را به داشته تبديل کرده اند.»
    
    درآمدهايي که به گردشگري برنمي گردند
    مونسان با تاکيد بر اينکه سازمان ميراث فرهنگي به سراغ ايجاد درآمدها رفته، تصريح کرد: «طبق قانون هر درآمدي بايد به خزانه وارد شود اما متاسفانه درآمدهاي اندک روزانه موزه ها که به خزانه واريز مي شود به اين سازمان برگردانده نمي شود و تنها ۵۳درصد از درآمدهاي موزه ها برمي گردد که آن هم عدد قابل ملاحظه اي محسوب نمي شود.» معاون رئيس جمهوري با انتقاد از عدم الکترونيکي شدن بليت هاي موزه ها اظهار کرد: «بليت کاخ سعدآباد را با جذب سرمايه گذار، الکترونيکي کرده ايم و جالب است بدانيد پس از آن درآمد اين موزه دو برابر شده؛ با اين همه پول بايد به خزانه برود و برگشت آن مشخص نيست.» وي وضعيت بخش يگان حفاظت اين سازمان را نامناسب توصيف و خاطرنشان کرد: «يگان حفاظت از حداقل ها برخوردار است. به همين جهت در زمان تخريب فضاهاي ميراثي نمي تواند اقدامات موثري داشته باشد و متاسفانه شاهد هستيم در استان ها با مصوبه شوراي تامين نسبت به تخريب برخي فضاهاي ميراثي اقدام مي شود.»
    
    نارضايتي از ناديده گرفتن صنايع کوچک
    مونسان با بيان اينکه سازمان ميراث فرهنگي در واقع متولي صنايع کوچک است، تصريح کرد: «خوب است بدانيد فرش و زيورآلات در واقع در اختيار وزارت صنعت و معدن است. با اين همه صادرات صنايع کوچک در سال گذشته ۲۴۰ ميليون دلار بوده و برآورد ما اين است که در سال ۹۶ اين رقم به ۳۰۰ ميليون دلار مي رسد. همچنين از آنجا که در سال جاري ۵ ميليون گردشگر جذب کرده ايم اگر برآورد کنيم هر گردشگر حداقل ۵۰ دلار خريد کرده، درآمد ۲۵۰ ميليون دلاري از اين بخش کسب خواهيم کرد.»
    معاون رئيس جمهوري با اشاره به معافيت قاليبافان از پرداخت ماليات ارزش افزوده گفت: «اين موضوع در صنايع دستي لحاظ نشده و همين تفاوتي است که بين صنايع کوچک و صنايع بزرگ خودنمايي مي کند.» وي خاطرنشان کرد: «با وضعيت کنوني صنعت و کشاورزي، در نهايت ناچار هستيم به سمت توسعه صنعت گردشگري برويم.» به گفته اين مقام مسوول، سازمان ميراث فرهنگي با پشتيباني مالي ۴۸ميليارد تومان در سال آينده رتبه دوم در اشتغال زايي را دارد و اين ظرفيت در سازمان وجود دارد. مونسان ابراز اميدواري کرد که دولت و مجلس توجه ويژه اي به گردشگري داشته باشند و براي توسعه بيشتر بودجه جهشي در نظر بگيرند.
    
    بازگشت به عقب
    اما افت در تعداد ورودي هاي گردشگري موضوع ديگري بود که رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در ارائه گزارش به نمايندگان مجلس به آن پرداخت. براساس آمارهاي موجود، تعداد گردشگران ورودي به کشور در ۹ ماه اول سال ۹۶ با کاهش همراه بوده و از رقم ۳ميليون و ۴۱۰هزار در ۹ماه اول ۹۵، به رقم ۳ميليون و ۳۹۰هزار نفر رسيده است. مونسان نيز با اشاره به کاهش هاي اخير در شمار ورود گردشگران به کشور تصريح کرد: «پس از برجام اتفاق خاصي در حوزه صنعت گردشگري رخ نداد. در سال هاي اوليه رشدي در اين زمينه شاهد بوديم اما مجدد به عقب برگشته ايم.»
    معاون رئيس جمهوري با اشاره به جذب سرمايه گذار به بخش خصوصي نيز يادآور شد: «تلاش کرديم با استناد به قوانين بناهاي ميراثي را به بخش غيردولتي واگذار کنيم تا آنها را به اقامتگاه يا رستوران تبديل کنند و از آن کسب درآمد داشته باشند.» مونسان ضمن تشکر از قانون حمايت از صنايع دستي، به ضعف آن نيز اشاره کرد و گفت: «با وجود موارد بسيار خوب در اين قانون اما از آنجا که متولي صندوق حمايت از صنايع دستي مشخص نيست و اين موضوع بين دستگاه سازمان ميراث فرهنگي و وزارت صنعت و معدن معطل مانده، بايد گفت که ضعفي در اين قانون ديده مي شود.»
    رئيس سازمان گردشگري از وضعيت تبليغات گردشگري نيز انتقاد و تصريح کرد: «با معاون اول رئيس جمهوري نامه نگاري کرده ايم و از ايشان بودجه ۲۰۰ ميلياردي براي تبليغات درخواست کرده ايم؛ چراکه متاسفانه سازمان نمي تواند حتي يک تيزر تبليغات در شبکه هاي سازمان صدا و سيما داشته باشد.» براساس اين گزارش، رئيس کميسيون اصل ۹۰ که عصر روز يکشنبه به همراه همکارانش عملکرد سازمان ميراث فرهنگي را بررسي مي کرد، مهلت يک ماهه اي را تعيين کرد تا پس از آن از سوي اعضاي کميسيون براي نهايي کردن گزارش تصميم گيري شود. به گزارش «دنياي اقتصاد»، سازمان ميراث فرهنگي يکي از سازمان هاي عريض و طويل دولتي است که با چالش هاي ساختاري و مالي از آن جمله که مونسان به آن اشاره کرد، دست و پنجه نرم مي کند. اما هنوز راهکار يا راهکارهايي براي حل آن درنظر گرفته نشده و اين گره ها همچنان کور مانده اند.
    
    گره هاي مالي سازمان گردشگري / معاون رئيس جمهوري از بودجه سازمان ميراث فرهنگي گلايه کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اخبار فلزات
متن مطالب شماره 104، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است