|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: استيضاح ،فرصت روشنگري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6947
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


استيضاح ،فرصت روشنگري
جهانگيري و واعظي براي حمايت از وزرا به مجلس مي روند    
    در فاصله يک روز مانده به استيضاح سه وزير، شايعه ها تبديل به خبر شده بودند. اخباري بر اين پايه که هدايت اين استيضاح توسط جرياني در درون خود دولت انجام مي شود. ديروز در حالي اين دست شايعات خصوصاً در فضاي مجازي بازنشر مي شد که همزمان مسئولان مختلفي از دولت سرگرم رايزني هايي جدي در مجلس براي قانع کردن استيضاح کنندگان بودند و اين رايزني ها بنا بر خبرها تا صبح امروز و قبل از شروع جلسه علني مجلس هم ادامه دارد. در واکنش به همين شايعات بود که ديروز يک منبع آگاه در دولت به «ايرنا» گفت: ادعاي هدايت استيضاح ها از درون دولت؛ پروژه اي سياسي و خلاف واقع است. همزمان اما معاون پارلماني دولت هم ابراز اميدواري کرد که مجلسي ها يک بار ديگر به سه وزير در معرض استيضاح راي مثبت بدهند. در همين حال حسام الدين آشنا، مشاور رئيس جمهوري هم ضمن اينکه استيضاح را حق نمايندگان خواند، روشنگري در جلسه استيضاح را نيز وظيفه وزرا دانست. پيش تر هم نمايندگاني چون محمدرضا تابش از وزرا خواسته بودند تا با صراحت کامل در جلسه استيضاح حرف خود را بزنند. اين دست اظهارنظرها در پي آن انجام مي شود که اظهارنظرهايي در رسانه ها و فضاي مجازي حکايت از آن دارد که استيضاح سه وزير نتيجه مقاومت آنها در برابر برخي مطالبات و درخواست هاي شخصي و محلي است.
    
     استيضاح سياسي
    کمتر کسي شايد در تابستان امسال و زماني که جلسات راي اعتماد جريان داشت فکرش را مي کرد قبل از رسيدن سال جديد باز هم دولتي ها مجبور باشند براي گرفتن راي اعتماد راهي بهارستان شوند. اين اتفاق اما افتاده، آن هم نه براي يک وزير، بلکه همزمان براي سه وزير که در تاريخ ايران بي نظير است. همين دست مسائل است که اين استيضاح ها را قدري غيرطبيعي جلوه مي دهد. حالتي که نشانه هاي ديگري هم در فضاي مجلس دارد. از جمله اين نشانه ها سخنان ابوالفضل موسوي، نماينده يزد در گفت وگو با خبرآنلاين است که اعتقاد دارد پشت اين سه استيضاح (وزراي کار، رفاه و کشاورزي) انگيزه هاي سياسي وجود دارد. او گفته است: من به يک خاطره اي برمي گردم از زمان راي به کابينه دولت دوازدهم، در آن مقطع يکي از نمايندگان ولايي اعلام کرد ما به چهار نفر راي نمي دهيم و نمي گذاريم چهار نفر راي بياورند که آن چهار نفر آقايان بيطرف، آخوندي، ربيعي و حجتي بودند. آقاي بيطرف که راي نياورد اما آن سه نفر ديگر از سد بهارستان گذشتند لذا به نظر مي رسد استيضاح هايي که امروز مطرح مي شود در راستاي همان صحبتي باشد که پيش از اين مطرح شد و آن را مي توان فشاري از سوي فراکسيون ولايي دانست. اينها همه در شرايطي است که برخي نمايندگان از زمزمه طرح استيضاح دو نفر ديگر از وزراي دولت در مجلس هم سخن به ميان آورده اند. موضوعي که هنوز نه تاييد و نه تکذيب شده اما مي تواند سوالاتي را ايجاد کند؛ از جمله اينکه در اين هفت ماه چه اتفاقي افتاده که نظر نمايندگان تغيير کرده است؟ اين همه در حالي است که به گفته نماينده يزد، جمعي از نمايندگان درخواست دارند که استيضاح آخوندي، ربيعي و حجتي به بعد از تعطيلات موکول شود. موسوي در گفت وگو با «ايسنا» با تاکيد بر اينکه بايد ابتدا اصلاح ساختار دولت در دستور کار مجلس قرار گيرد، گفته است: در اين صورت است که وظايف وزرا مشخص مي شود و بعد استيضاح معني و مفهوم پيدا مي کند، پس بهتر است فرصت بدهيم که اين اصلاح ساختار انجام شود. اما بعيد به نظر مي رسد در آستانه برگزاري جلسات استيضاح چنين درخواستي به جايي برسد. چنانکه محمدحسين فرهنگي، عضو اصولگراي هيات رئيسه مجلس تعويق در استيضاح را ناممکن دانست.
    
     هدايت سياسي استيضاح ها
    ديروز در شرايطي مجلس و دولت خود را براي برگزاري يک سلسله جلسات استيضاح که تا الان نظير نداشته آماده مي کردند که همزمان رسانه هاي جريان مخالف دولت به تهيه خبر و گزارش عليه هر سه وزير مورد استيضاح پرداختند. از جمله خبرگزاري فارس از قول اکبر رنجبرزاده، نماينده مخالف دولت خبر داد که تعداد امضاهاي طرح استيضاح هر سه وزير افزايش يافته است. رنجبرزاده در حالي که آمار افزايش امضاها را بين 10 تا 50 امضا براي هر استيضاح عنوان کرده، گفته است: در حال حاضر امضاهاي استيضاح علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي 53، عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي 41 و محمد حجتي وزير جهاد کشاورزي 24 امضا است. اين در حالي است که هفته گذشته طرح استيضاح وزراي راه و رفاه هر کدام با 24 امضا و استيضاح وزير کشاورزي با 10 امضا اعلام وصول شده بود. همزمان هم خبرگزاري تسنيم، ديگر رسانه مخالف دولت گزارشي از نظر 20 نماينده درخصوص استيضاح وزراي رفاه و راه را منتشر کرد که اين گونه القا مي کرد که مجلسي ها موافق برکناري اين دو وزير هستند. درخصوص عباس آخوندي از 20 نماينده ياد شده 15 نفر موافق و تنها 5 نفر مخالف استيضاح بودند. در همين حال 13 نفر هم از استيضاح وزير رفاه حمايت کردند و در مجموع 7 نفر ديگر گفته اند که نظر مخالف يا ممتنع نسبت به اين طرح دارند. سوال اينجاست که اگر درصد مخالفان اين وزرا تا اين حد بالا بوده چرا طرح استيضاح آنها تنها با 24 راي اعلام وصول شده است؟ همچنين خبرگزاري مهر هم در گزارشي وضعيت آخوندي را در جلسه استيضاح «وخيم» و سرنوشت ربيعي و حجتي را ابهام برانگيز خوانده است. اين در حالي است که اين رسانه ها در روزهاي اخير خبرهاي انگشت شماري را که حاکي از حمايت برخي مجلسي ها از اين سه وزير باشد پوشش داده اند.
    
     ادعاي هدايت استيضاح ها از درون دولت؛ پروژه اي سياسي و خلاف واقع
    ديروز همچنين در پي انتشار مصاحبه يکي از نمايندگان مجلس و طرح ادعاي احتمال هدايت استيضاح سه وزير کابينه از درون دولت و از جمله توسط محمود واعظي، يک مقام مسئول در دفتر رئيس جمهوري اين ادعا را نشانه وجود پروژه اي با انگيزه هاي سياسي، مصداق نشر اکاذيب، بي پايه و خلاف واقع دانست. اين مقام مسئول در گفت وگو با ايرنا، افزود: دولت، مجموعه اي يکپارچه است و رئيس جمهوري، رئيس دفتر رئيس جمهوري و مجموعه وزرا و اعضاي کابينه از سه وزير ياد شده قوياً حمايت مي کنند. اين مقام مسئول در دفتر رئيس جمهوري با تکذيب و بي پايه خواندن ادعاي هدايت استيضاح ها از درون دولت و از جمله محمود واعظي، گفت: رئيس دفتر رئيس جمهوري طي هفته گذشته، گفت وگوهاي متعدد و برنامه اي منسجم براي حضور قوي وزرا در جلسه استيضاح را تدوين و مديريت نموده است که جلسه اخير وزراي تعاون، کار و رفاه اجتماعي، راه و شهرسازي و نيز کشاورزي با حجت الاسلام والمسلمين دکتر روحاني يکي از آنهاست. وي يادآور شد که در همين راستا رئيس دفتر رئيس جمهوري به همراه معاون اول رئيس جمهوري در جلسه بررسي استيضاح سه وزير در مجلس حضور خواهد يافت. همزمان حسينعلي اميري، معاون پارلماني دولت هم به «ايرنا» گفت: با توجه به قرار داشتن در پايان سال و مسائل مردم در اين روزها در بخش هاي حمل و نقل و راه و همچنين جامعه کارگري
    اميدواريم نمايندگان بار ديگر به وزيران تعاون، کار و رفاه اجتماعي، راه و شهرسازي و جهاد کشاورزي اعتماد کنند.
    
     توصيه مشاور رئيس جمهوري به وزراي استيضاح شده
    همچنين ديروز رئيس مرکز بررسي هاي استراتژيک رياست جمهوري در واکنش به استيضاح سه وزير دولت دوازدهم در مجلس، تاکيد کرد: استيضاح حق نمايندگان و روشنگري وظيفه وزيران است. حسام الدين آشنا در صفحات خود در فضاي مجازي افزود: قاعدتاً نمايندگان محترم هم از حق خود استفاده مي کنند و هم ظرفيت و تحمل شنيدن روشنگري هاي وزيران محترم را دارند. وي يادآور شد: استيضاح وزيران نه فقط فرصتي مناسب براي ايضاح خدمات و رفع شبهات است بلکه موقعيتي کم نظير براي جلب توجه همگان به مسئوليت هاي مشترک دولت و مجلس در سامان ها و نابساماني هاي فعلي کشور است. مشاور فرهنگي رئيس جمهوري تصريح کرد: وزيران نه فقط به متن سوالات پاسخ مي دهند بلکه به بطن مشکلات هم مي پردازند. آشنا در شرايطي اين موضوع را مطرح کرده که سايت اصولگراي تابناک ديروز در گزارشي اعلام کرد: «برخي افراد که بشدت امروز به استيضاح ربيعي مشتاق هستند از او واگذاري پتروشيمي ها را مي خواهند. قبل از اين، درخواست آنان فقط دخالت در عزل و نصب هاي مجموعه هاي اقتصادي وزارت کار بود؛ اما اکنون به دنبال تصاحب اين مجموعه هاي اقتصادي هستند.»
    به هر تقدير امروز نمايندگان مجلس در معرض قضاوت موکلان خود هستند که چقدر از دلايل آنها براي استيضاح وزرا مبتني بر بحث هاي کارشناسي است و شائبه هاي سياسي و امتيازخواهي هاي محلي آيا محلي از اعراب داشته يا نه؟
    
    استيضاح ،فرصت روشنگري / جهانگيري و واعظي براي حمايت از وزرا به مجلس مي روند
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جهان نوين
متن مطالب شماره 2، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است