|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/12/22: فقط به اين يك ماده عمل كنيد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21871
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21866 22/12/96 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
فقط به اين يك ماده عمل كنيد


نويسنده: حسين شمسيان

اين روزها سخن از مبارزه با فساد و بي عدالتي فراوان شنيده مي شود. افراد و قواي مختلف در اين باره مسابقه گذاشته اند و مي کوشند خود را پيشتاز عدالت نشان دهند و همه چيز را به جمعيتي ديگر مربوط کنند!
    مجلس دنبال تصويب قانون تازه است، معاون اول رئيس جمهور حتي در همايش سهام عدالت هم در حال شعار دادن عليه بي عدالتي است! قوه قضائيه هم همزمان وثيقه مي گيرد و غارتگران را شب عيدي راهي منزل مي کند!
    آيا برقراري عدالت نيازمند سخنراني، هياهو و همايش و... است؟ رهبر انقلاب سال 93 در پاسخ به تقاضاي پيام براي ارتقاي نظام سلامت اداري مرقوم فرمودند: «نفس اهتمام آقايان به امر مبارزه با فساد را تحسين مي کنم، لکن اين سمينار و امثال آن بناست چه معجزه اي بکند؟ مگر وضعيت براي شما مسئولان سه قوه روشن نيست؟ با توجه به شرايط مناسب و اميدبخشي که از لحاظ همدلي و هماهنگي و همفکري بين مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسي انجام نمي گيرد که نتيجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقايان محترم اين است که چه با سمينار و چه بدون آن، تصميمات قاطع و عملي بدون هرگونه ملاحظه اي بگيرند و اجرا کنند. موفق باشيد.»
    واقعيت اين است که اگر کسي عزم و اراده اي جدي براي برقراري عدالت داشته باشد، جز زحمت کمر همت بستن و پاشنه کفش کشيدن، هيچ زحمت ديگري ندارد! نه اينکه قوانين هيچ عيبي ندارد، نه اينکه ساختارها هيچ مشکلي ندارند، اما همين مقررات کنوني و ساختار فعلي، مي تواند همه آرزوي مردم در برقراري عدالت را برآورده کند و نشان دهد که جمهوري اسلامي نه دچار فساد سيستماتيک است و نه نا توان از مبارزه با فساد.
    اما همانگونه که گفته شد، در مواردي پاس دادن اجراي عدالت به ديگران جاي عمل به اجراي بدون اغماض آن را گرفته است. در اين موضوع هم هيچ تفاوتي بين اين قوه و آن قوه نيست و همه به يک اندازه مسئول و به يک اندازه اهمال کارند!
    براي اثبات اين ادعا، مصاديق فراواني در دست است، اما از بين ده ها نمونه،کافي است به اين يکي توجه ويژه بفرماييد:
    1- بر اساس نص ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه «دولت مکلف است طي سال اول اجراي قانون برنامه (يعني همين سال 96که رو به پايان است) نسبت به راه اندازي «سامانه ثبت حقوق و مزايا» اقدام کند و امکان تجميع کليه پرداخت ها به مقامات، روسا، مديران کليه دستگاه هاي اجرائي شامل قواي سه گانه جمهوري اسلامي ايران اعم از وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات و دانشگاه ها، شرکت هاي دولتي، موسسات انتفاعي وابسته به دولت، بانک ها و موسسات اعتباري دولتي، شرکت هاي بيمه دولتي، موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي (در مواردي که آن بنيادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده مي نمايند)، موسسات عمومي، بنيادها و نهادهاي انقلاب اسلامي، مجلس شوراي اسلامي، شوراي نگهبان قانون اساسي، بنيادها و موسساتي که زير نظر ولي فقيه اداره مي شوند و همچنين دستگاه ها و واحدهايي که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر يا تصريح نام است... نظير وزارت جهاد کشاورزي، شرکت ملي نفت ايران، شرکت ملي گاز ايران، شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران، سازمان گسترش نوسازي صنايع ايران، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، سازمان بنادر و کشتيراني جمهوري اسلامي ايران، سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و شرکت هاي تابعه آنها، ستاد اجرائي و قرارگاههاي سازندگي و اشخاص حقوقي وابسته به آنها را فراهم نمايد، به نحوي که ميزان ناخالص پرداختي به هر يک از افراد فوق مشخص شود و «امکان دسترسي براي نهادهاي نظارتي و عموم مردم» فراهم شود.»
    اين قانون يکسال قبل يعني اسفند سال 95 به دولت روحاني ابلاغ شد و تنها 8 روز به پايان مهلت قانوني اجراي آن باقي مانده است! اما تا اين لحظه هيچ کاري از سوي دولت براي اين تکليف قانوني مهم صورت نگرفته است!
    2- چرا دولت حاضر نيست اين ماده قانوني و اين مصوبه لازم الاجرا را عملياتي کنند!؟ راز اين استنکاف و خودداري را بايد در بخش دوم ماده ديد آنجا که مي گويد: «دستگاه هاي مشمول اين ماده مکلفند حقوق، فوق العاده ها، هزينه ها، کمک هزينه ها، کارانه، پرداخت هاي غيرماهانه و مزاياي ناخالص پرداختي ماهانه اعم از مستمر و غيرمستمر، نقدي و غيرنقدي (معادل ريالي آن) و ساير مزايا به مقامات، روسا، مديران موضوع اين ماده را از هر محل (از جمله اعتبارات خارج از شمول ،درآمدهاي اختصاصي، اعتبارات متفرقه، اعتبارات کمک هاي رفاهي، اعتبارات بودجه عمومي و منابع عمومي و همچنين اعتبارات موضوع ماده (217) قانون ماليات هاي مستقيم ، تبصره «1» ماده (39) قانون ماليات بر ارزش افزوده) قانون امور گمرکي و يا اعتبارات خاص ناشي از واگذاري و فروش شرکت ها در سازمان خصوصي سازي، اعتبارات مربوط به رديفهاي کمک به اشخاص حقيقي و حقوقي و ساير درآمدها و موارد مشابه) منحصراً در فيش حقوقي منعکس و پس از ثبت در سامانه فوق، پرداخت کنند، به نحوي که ميزان هرگونه ناخالص پرداختي ماهانه به هر يک از افراد مذکور بلافاصله در سامانه اطلاعاتي هر دستگاه مشخص باشد.»
    مي بينيد که اجراي اين بخش مترقي و بسيار ارزشمند از ماده 29 راه را بر پيدا شدن دوباره حرام خواران و غارتگران بيت المال مي بندد و اجازه نمي دهد به تعبير رهبر معظم انقلاب «قانون شکنان قانون دان» تحت عناوين قانوني جيب مردم را بزنند و بقيه هم به تماشا بنشينند!
    اين هم که خوب است اما چرا دولت اقدام نمي کند!؟ علت اين است که يکسال قبل، سخنگوي دولت اين جماعت را ذخيره نظام ناميد و رئيس جمهور هم از حيثيت مديران نجومي دفاع کرد!
    3- خوب وقتي دولت به وظيفه اش عمل نمي کند،کار تعطيل است و کسي هم نبايد پيگيري کند!؟ قواي ديگر با توجه به عنايت ويژه دولتمردان به حرام خواران نجومي بگير، فاقد مسئوليت شرعي و قانوني هستند و فقط بايد در سخنراني ها و جلسات انتقاد کنند و از در موعظه و اندرز وارد شوند!؟ اينکه کار من و شما مردم عادي کوچه و خيابان است، آيا آنها با من و شما فرق ندارند و نمي توانند کاري کنند!؟ قانون اساسي، به قدري در اين موضوع شفاف است که راه را بر همه روساي قوا تا ابد بسته است و جاي کمترين عذر بهانه اي براي آنها نگذاشته است.
     مجلس مي تواند وزرا به رئيس جمهور را بخاطر عدم اجراي قوانين تذکر بدهد و چنانچه افاقه نکرد،آنها را مورد سوال و استيضاح قرار داده و در صورت قانع نشدن، از کار برکنار کند. يعني مجلس با اختيارات قانوني که دارد،نه نيازمند تصويب قانوني جديد است و نه نيازمند هياهو و جنجال! کافي است اجراي تنها يک ماده از قانون را مطالبه کند. به نظرتان آيا اختيارات رئيس مجلس و نمايندگان آن براي الزام دولت به اجراي يک ماده از قانوني که خودشان تصويب کرده اند کافي نيست!؟ افزون بر اين، ديوان محاسبات هم حق نظارت وسيعي بر رفتار دولتمردان در حوزه هاي مشخص قانوني دارد ولي از اين اهرم قانوني قوه مقننه هم براي رسيدگي به حال مردم استفاده نمي شود! آيا منافع فراکسيوني و شخصي بر منافع ملي ترجيح يافته است!؟ البته نمي توان از آنها که مديون «تَکرار مي کنم» هستند، انتظار داشت که به ثروت نامشروع باندهاي بالاسري خودشان اعتراض کنند، اما همه از همين جنسند!؟
    قوه قضائيه هم نيازي به موعظه و تهديد و سخنراني عليه مفسدان ندارد! قانون اساسي بازوي ممتازي مثل سازمان بازرسي کل کشور را در اختيار آن قوه قرار داده تا بوسيله آن و به نص اصل174 قانون اساسي بر اجراي قانون نظارت کند و مانع انحراف دولت از مسير قانون شود. آيا اين امکان کافي نيست و لازم است مجادلات لفظي را دنبال کرد؟!
    4- اما ممکن است کسي پيدا شود و بهانه بياورد که با تکيه بر اصول قانون اساسي که به طور کلي اختياراتي براي قواي مقننه و قضائيه در نظر گرفته، نمي توان آنها را مورد مطالبه قرار داد و در اين بي قانوني دولت شريکشان دانست. هرچند اين حرف از اساس غلط است و از کمترين پشتوانه حقوقي بهره اي نمي برد، اما براي رفع اين شبهه احتمالي مي توان به تبصره يک همين ماده 29 مراجعه کرد تا به روشني نشان داد که سهم قوه قضائيه و مجلس در عدم شفافيت حقوق و مزاياي مديران در پيشگاه مردم،به هيچ وجه کمتر از دولت نيست. اين تبصره را بخوانيد:«کليه اشخاص حقوقي مشمول اين ماده مکلفند... اطلاعات مربوط به مقامات، روسا، مديران موضوع اين ماده را به ديوان محاسبات کشور و سازمان بازرسي کل کشور ارائه دهند. مستنکف از ارائه اسناد و اطلاعات مورد درخواست به انفصال موقت از خدمات دولتي و عمومي از سه ماه تا يک سال به تشخيص مراجع قضائي محکوم مي شود. ديوان محاسبات کشور و سازمان بازرسي کل کشور مکلفند طبق وظايف و اختيارات قانوني خود اطلاعات مربوط به پرداخت هاي مذکور را در اسرع وقت به منظور بازگرداندن وجوه پرداخت شده رسيدگي نمايند و درصورتي که مبالغي برخلاف قوانين به افراد موضوع اين ماده پرداخت شده باشد، اقدامات قانوني لازم را به عمل آورند.»
    مي بينيد که مرجع دريافت اطلاعات، به صراحت ديوان محاسبات (زيرمجموعه قوه مقننه) و سازمان بازرسي کل کشور (زيرمجموعه قوه قضائيه) معرفي شده اند. اکنون پرسش اين است؛ اين دو دستگاه مهم از ابتداي سال 96 داده هاي مورد نظر ماده 29 قانون برنامه 5 ساله را دريافت کرده اند؟ اکنون ريز دريافتي همه مديران از سال 88 تاکنون در اختيار اين دو دستگاه است!؟ هيچ مقامي در دولت نبوده که وظيفه اش را در اين خصوص انجام نداده باشد!؟ اگر پاسخ منفي است و معتقديد همه مقامات دولتي به ماده 29 عمل کرده اند،نخست به اين سوال پاسخ دهيد که با اين داده ها چه کرده ايد و چه کساني خلاف قانون پول گرفته اند و سپس اين پرسش را پاسخ گوييد که وظيفه اصلي دولت در ماده29 يعني ايجاد سامانه شفافيت براي اطلاع عموم مردم چه شد!؟ آن هم انجام شده!؟ اگر انجام نشده، مديران کدام دستگاه دولتي بعنوان مستنکف از اجراي قانون، به انفصال از خدمت محکوم شده اند!؟
    مي بينيد که موضوع روشن است و جاي طفره رفتن و بهانه آوردن نيست.
    مقتدا و پيشواي بلندمرتبه ما، امام علي عليه السلام فرمودند: «العدل، اوسع الاشياء في التواصف واضيقها في التناصف. عدل در مقام توصيف وسيع ترين و در مقام عمل، تنگ ترين و دشوار ترين است.»
    مبادا روزي برسد که مشمول هشدار آن امام همام شويم که فرمود: «الله الله في القرآن لا يسبقكم بالعمل به غيركم. از خدا بترسيد، از خدا بترسيد درباره قرآن مبادا كسي به عمل كردن بدان بر شما سبقت جويد.»
    یادداشت روز: فقط به اين يک ماده عمل کنيد
    


 روزنامه كيهان، شماره 21866 به تاريخ 22/12/96، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 98 بار
    آثار ديگري از "حسين شمسيان"

  به خاطر حرف هايي كه گوش نكرديد!
حسين شمسيان، كيهان 27/12/96
مشاهده متن    
  راز فرياد و ناسزاگويي!
حسين شمسيان، كيهان 16/12/96
مشاهده متن    
  پاسخ همه حاشيه سازي ها
حسين شمسيان، كيهان 10/12/96
مشاهده متن    
  از عدالت تا ارتجاع!
حسين شمسيان، كيهان 5/12/96
مشاهده متن    
  برف دروغ زير تابش آفتاب انقلاب
حسين شمسيان، كيهان 15/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Infection
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، Jan 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است