|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: تلاشي ناكام براي القاي اختلاف
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6947
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


تحليل روز 
تلاشي ناكام براي القاي اختلاف


نويسنده: مرتضي گل پور

استيضاح سه وزير، آن هم شش ماه پس از آغاز به کار دولت اتفاقي نادر است، اما عجيب تر، ادعاي کذب نقش رئيس دفتر رئيس جمهوري در استيضاح دست کم دو نفر از وزيران است. عمر تلاش ها براي القاي اختلاف در دولت دقيقاً به اندازه عمر دولت دوازدهم است. درست پس از تشکيل دولت و انجام جابه جايي ها در دفتر رئيس جمهوري، برخي پروژه القاي اختلاف ميان رئيس دفتر جديد رئيس جمهوري و معاون اول رئيس جمهوري را کليد زدند. تا امروز اين ادعا بارها از سوي محمود واعظي و نيز نزديک ترين ياران اسحاق جهانگيري در دولت تکذيب شد، ضمن اينکه کوچک ترين نشانه و جلوه اي بيروني از وجود اين اختلاف هم ديده نشد. با وجود اين، راهبران اين پروژه اين روزها يک گام پيشتر رفتند و مدعي شدند رئيس دفتر رئيس جمهوري از استيضاح وزيران راه و رفاه حمايت مي کند تا به زعم آنان، پس از آن کابينه را مطابق ميل خود بچيند. چنين ادعايي با واقعيت پيچيده سياست در ايران همخواني ندارد و نشان مي دهد مدعيان، تعريف يا نگاه بسيطي نسبت به سازوکارهاي سياست در ايران يا دست کم فرآيندهاي حاکم بر دولت و دفتر رئيس جمهوري دارند.
    گمانه نقش آفريني واعظي در استيضاح، ابتدا به صورت غيررسمي مطرح مي شد تا اينکه غلامرضا حيدري، نماينده تهران در گفت و گو با «رويداد24» از «احتمال» نقش رئيس دفتر رئيس جمهوري در پشت پرده اين استيضاح خبر داد. حيدري گفت: «يکي از سناريوها درباره استيضاح که مي‎تواند «محتمل» باشد اين است که «شايد» از سوي رياست دفتر رئيس جمهوري هدايت مي شود، اما قطعي نمي‎توان اين موضوع را عنوان کرد.»اين چهره سياسي اين ادعاي بزرگ را با علم به اماها و شايدها مطرح کرد و حتي خود او تاکيد کرد که «قطعي نمي‎توان اين موضوع را عنوان کرد.» اما اين برداشت غيرسياسي از روابط سياسي بسرعت مورد توجه محافل قرار گرفت. البته ديروز يک مقام آگاه در دفتر رئيس جمهوري در گفت و گو با ايرنا، اين ادعا را نشانه وجود پروژه اي با انگيزه هاي سياسي، مصداق نشر اکاذيب، بي پايه و خلاف واقع دانست و تاکيد کرد که «دولت، مجموعه اي يکپارچه است و رئيس جمهوري، رئيس دفتر رئيس جمهوري و مجموعه وزيران و اعضاي کابينه از سه وزير ياد شده قوياً حمايت مي کنند.»
    حاشيه سازي ها درباره رياست واعظي بر دفتر رئيس جمهوري پيش از انتصاب او آغاز شد. وقتي اين حاشيه سازي ها ناکام ماند، اين تلاش ها به «القاي اختلاف ميان جهانگيري و واعظي» تغيير مسير داد. منتقدان واعظي مدعي بوده و هستند که با حضور او از نقش جهانگيري در دولت کاسته شده و وزيران به جاي مراجعه به جهانگيري، بيشتر به روحاني مراجعه مي کنند. اين ادعا در حالي است که افزايش دسترسي وزيران به رئيس جمهوري، نشانه واضح کارکرد صحيح دفتر رئيس جمهوري است.اما مدعيان، همچنان بر کاهش نقش جهانگيري در دولت تاکيد داشتند و آن را به افزايش نقش رئيس دفتر رئيس جمهوري مرتبط مي دانستند. اين درحالي است که واعظي، بارها و بارها آن را تکذيب کرد. او 26 مهرماه، در پايان يکي از جلسه هاي دولت با بيان اينکه هيچ اختلافي بين آقاي جهانگيري و اعضاي دولت وجود ندارد، تاکيد کرد «در اين دولت در اين چند ماه بسيار صميمي و نزديک بوديم. اگر کسي در سايتي چيزي به ذهنش مي آيد و مي نويسد نبايد آن را جدي بگيريم و در جمع مطرح کنيم. الان بين آقاي جهانگيري و تمام اعضاي دولت و رئيس جمهوري صميميت کامل برقرار است.»نه تنها اين تکذيب ها و تاکيد بر صميميت اعضاي دولت ملاک قرار نگرفت، بلکه اظهارات اطرافيان جهانگيري در دولت نيز نتوانست راهبران اين رويکرد سياسي را قانع کند.
    رضا ويسه معاون نظارت و هماهنگي معاون اول رئيس جمهوري که از جمله نزديکان به جهانگيري در دولت محسوب مي شود، کاهش نقش جهانگيري در دولت را به طور صددرصد تکذيب کرد و به «ايران» گفت: «اينها حرف هايي است که از بيرون شکل مي گيرد و همان طور که گفتم يا حرف بدخواهان و مخالفان دولت است يا کساني که نسبت به موضوع ناآگاه هستند. با توجه به چهار پنج سالي که جهانگيري به عنوان معاون اول در دولت روحاني بودند، روابط نزديک تري با رئيس جمهوري پيدا کردند، لذا مساله کاملاً برعکس است و اين حرف ها بيشتر شايعات اين گروه هاست.» کمي بعد، محسن حاجي ميرزايي، دبير هيات دولت که از سوي جهانگيري به اين سمت منصوب شده است نيز به «ايران» گفت: «نقش جناب آقاي جهانگيري در دولت همانند قبل است و اتفاقاً ارجاعات رئيس جمهوري به آقاي جهانگيري بيشتر شده است، ضمن اينکه اعضاي دولت واقعاً رابطه بسيار خوب و حسنه اي با هم دارند. بنابراين، اين مطالب تناسبي با واقعيت ندارد.»القاي اختلاف درباره واعظي و جهانگيري و بالاتر از آن، نقش واعظي در استيضاح امروز درحالي است که کابينه دوازدهم، هويتي منسجم داشته و محصول رايزني روحاني با جريان هاي سياسي کشور است. رئيس جمهوري خود در جلسه دفاع از وزيران به نمايندگان گفت شايعاتي که اين روزها در مورد کابينه مطرح شده درست نيست و اعضاي کابينه را با مشورت هاي فراوان، ارزيابي رويکردها و برنامه هاي مطرح شده و محدوديت هاي موجود انتخاب کرده است.
    در پاسخ به اين ادعاها، تلاش ها و القاها، امروز واعظي و جهانگيري، در مجلس کنار هم مي نشينند تا حمايت خود را از وزيران راه و رفاه اعلام کنند. اکنون تنها مي توان اميدوار بود که اين حرکت نمادين سبب شود القاهاي دور از واقعيت، به پايان خود برسد.
    همزمان با طرح استيضاح سه وزير، بحث هاي قديمي و کليشه اي درباره اختلافات درون دولت هم اين بار با شدت بيشتري مطرح شد.
    
    تحليل روز: تلاشي ناکام براي القاي اختلاف
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "مرتضي گل پور"

  احسان قاضي زاده هاشمي در گفت و گو با «ايران»: اجازه دور زدن قانون به بازنشستگان را نمي دهيم / ما هم شنيده ايم برخي در پي دريافت سهميه جانبازي هستند/ بنياد شهيد بايد راه فرار را ببندد
مرتضي گل پور، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  موازي كاري آفت مديريت كشور / اعضاي كابينه در گفت و گو با «ايران» تاكيد كردند
مرتضي گل پور*، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از نقشه هاي تخريبي « دولت سايه » / محسن هاشمي در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
مرتضي گل پور*، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  بررسي نسبت روحانيت و حاكميت در گفت و گو با آيت الله دري نجف آبادي: اگر قصوري داشتم عذرخواهي مي كنم / اكثريت روحانيون بين 400 تا 600 هزار تومان حقوق مي گيرند
مرتضي گل پور، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  موازي كاري عليه كارآمدي / دولت بايد پاسخگوي كدام عملكردها باشد؟
مرتضي گل پور*، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات جنگل و صنوبر ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2603)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است