|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/22: حركت در مسير كاهش فقر و ايجاد خط رفاه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6740 22/12/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


حركت در مسير كاهش فقر و ايجاد خط رفاه
«ايران» كارنامه ربيعي را بررسي مي كند    
    برقراري بيمه همگاني براي 11 ميليون نفر و اختصاص بسته حمايتي براي 4 ميليون نفر در کارنامه اين وزير ثبت شده است
    علي ربيعي پنجمين سال است که به عنوان وزير تعاون کار و رفاه اجتماعي مسئوليت بزرگترين وزارتخانه اجتماعي دولت را برعهده دارد درآغاز دور دوم دولت روحاني مجلس با بررسي عملکرد او در دوره چهار ساله قبل و تاييد برنامه هايش به او راي اعتماد داد. به اين معنا که عملکرد ربيعي در صدر وزارت رفاه، براي نمايندگان قابل قبول بود. پس چگونه است که در کمتر از يک سال، عملکرد ربيعي در وزارت کار منفي شده تا جايي که نمايندگان درخواست استيضاح او را مطرح مي کنند؟ استيضاحي که تاکنون حرف و حديث هاي فراواني در پي داشته است و از آن به عنوان چالش برانگيز ترين استيضاح هاي ايران در رسانه هاي مکتوب و مجازي ياد مي شود.به اعتقاد برخي از نمايندگان تشکل هاي کارگري و کارفرمايي و کانون هاي بازنشستگي کشور با توجه به گستردگي جامعه هدف و حجم فعاليت هاي وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي و به لحاظ شرايط زماني پايان سال، تغيير در مديريت ارشد و فرماندهي هر وزارتخانه در اين شرايط، ممکن است هزينه هاي سنگين و جبران ناپذيري را به آن مجموعه و سازمان هاي تابعه وارد کند و خيلي از ذينفعان تحت پوشش وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي را با چالش هاي جديدي مواجه کند.
    در اين ميان موافقان ربيعي مي گويند: او وزارتخانه اي بزرگ و پرچالش را تحويل گرفته و هنوز در حال بازسازي آن است. وزير رفاه براي اصلاحات عميق به دليل گستردگي و گوناگوني قلمرو وزارتش، نياز به زمان و فرصت دارد و در طي اين سال ها توانسته است بحران هاي مهم کارگري و اجتماعي، ابرچالش هاي اشتغال و بحران صندوق هاي بازنشستگي را تا حد قابل قبولي مديريت کند. ايجاد زيرساختي به نام پايگاه رفاه ايرانيان که ابزار مهمي براي اختصاص هدفمند اعتبارات رفاهي است و کاربردهاي متنوعي دارد از ديگر اقدامات مثبت اين وزارتخانه قلمداد مي شود. همچنين کاهش فقر و ايجاد خط رفاه براي آحاد مختلف مردم از اولويت هاي ربيعي در پنج سال گذشته بوده است در عين حال ﺣﺬف ﺗﺪرﯾﺠﯽ بيش از 3 ميليون وششصد هزار ﻧﻔﺮ از درﯾﺎﻓﺖﮐﻨﻨﺪﮔﺎن ﯾﺎراﻧﻪ، ساماندهي وشناسايي کودکان بازمانده از تحصيل، کودکان بي سرپرست و افراد مستحق در خصوص پوشش هاي بيمه اي برخي از کاربردهاي پايگاه رفاه ايرانيان بوده است.
    مخالفان،در مقابل نظر ديگري دارند.آنها مي گويند او عملکرد ضعيفي داشته و توانايي اداره اين مجموعه را ندارد، تاکنون چندين بار مورد سوال و استيضاح قرار گرفته، اما توانسته است مجلس را قانع کند. آنها حوادثي چون نفتکش سانچي و ضعف مديريتي در هواپيمايي آسمان، عملکرد شرکت هاي شستا، کسري هاي تامين اجتماعي و گرفتاري هاي اين مجموعه درطرح تحول سلامت را عوامل اصلي استيضاح مي دانند.
    اما چگونه اين وزارتخانه به يک وزارتخانه پرچالش بدل شد؟ براي پاسخ به اين سوال بايد به نحوه شکل گيري آن مراجعه کنيم. مجلس هفتم در سال ۸۳ بعد از تصويب قانون ساختار جامع رفاه و تامين اجتماعي، در يک اشتباه اساسي چندين مجموعه بزرگ امدادي، بيمه اي و بازنشستگي را در دل يک وزارتخانه به نام رفاه و تامين اجتماعي جاي داد. اين اقدام موجب پيوند ميان دو کارکرد در يک نهاد شد: يک مجموعه که رسالت سياستگذاري هاي رفاهي و اشتغال و تعاون را برعهده دارد و داراي اهميت بسياري است و کارکرد ديگر کنترل هلدينگ هاي اقتصادي بزرگ و مهم در صندوق هاي زيرمجموعه تامين اجتماعي بود که شوربختانه مورد دوم به مرکز بزرگ تعارضات منافع و طمع ورزي براي بسياري از صاحبان قدرت تبديل شده است.
    به هر حال آنچه مسلم است تمامي موارد ذکر شده در خصوص استيضاح، مربوط به کارکرد اصلي وزارتخانه تعاون،کار و رفاه اجتماعي نيست و موارد حاشيه اي را شامل مي شود.
    از حادثه نفتکش سانچي و سانحه هواپيمايي آسمان گرفته تا عملکرد شرکت هاي شستا و کسري هاي تامين اجتماعي که رئوس سوالات نمايندگان را تشکيل مي دهد همگي يکبار ديگر بر اين واقعيت صحه مي گذارند که بنگاه داري،کار دولت ها نيست و شايسته است هرچه سريع تر بنگاه ها به صاحبان اصلي شان يعني مردم و بخش خصوصي واگذار شوند. اما نکته جالب استيضاح ربيعي اينجاست که هيچ يک از سوالات مطرح شده، رسالت اصلي وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعي را نشانه نگرفته اند، اگرچه ربيعي در دور دوم وزارت کار واگذاري بنگاه هاي اقتصادي را آغاز کرده است.
    اگر نگاهي منصفانه به عملکرد اين وزارتخانه در اين حوزه هاي رفاهي انجام مي گرفت، روشن مي شد که ربيعي در مقايسه با وزراي پيشين يک سرو گردن بالاتر بوده و توانسته است زير ساخت هاي اساسي را در راستاي رسالت اصلي اين وزارتخانه ايجاد کند.
    طراحي و اجراي «پايگاه اطلاعات يکپارچه رفاه ايرانيان»، راه اندازي پنجره واحد خدمات رفاه اجتماعي در تکميل کاربرد پايگاه اطلاعات مذکور، تصويب لايحه مساعدت هاي اجتماعي که منجر به افزايش مستمري مددجويان نهادهاي حمايتي، بهره مندي حدود ۴ ميليون خانوار از طرح بسته حمايت غذايي نقدي در طي ۷ مرحله در حدفاصل سال هاي ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵، قرارگرفتن ۱۱ ميليون نفر از ضعيف ترين اقشار جامعه تحت پوشش بيمه همگاني در چارچوب سازمان بيمه سلامت ايرانيان، شناسايي بيش از ۱۳۴ هزار کودک بازمانده از تحصيل در مقطع ابتدايي و بازگشت ۹۱۲۴ کودک به چرخه آموزش، حذف دقيق و تدريجي حدود ۳ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر از دريافت کنندگان يارانه مطابق تکليف قانوني و با کمترين اعتراض از سوي حذف شدگان، تدوين و چاپ اطلس مسائل اجتماعي ايران و ده ها اقدام زير ساختي ديگر نشان مي دهد اين وزارتخانه در کارکرد و ماموريت اصلي خود عملکرد قابل قبولي داشته است.
    مديريت بحران بنگاه هاي مشکل دار از جمله کارهايي است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در سال جاري با انجام کارهاي مطالعاتي بيش از ۱۴۰۰ بنگاه اقتصادي داراي مشکل شناسايي شد که با اقدامات مداخله اي و حمايتي، ضمن مهار بحران، نزديک به ۴۰۰ هزار فرصت شغلي تثبيت شد.
    
    حرکت در مسير کاهش فقر و ايجاد خط رفاه / «ايران» کارنامه ربيعي را بررسي مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 6740 به تاريخ 22/12/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي كودكان
شماره 65
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است