|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/12/22: بال ها و زنجيرها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4289 22/12/96 > صفحه 19 (نيرو) > متن
 
 


بال ها و زنجيرها
نگاهي به موفقيت ها و مشكلات مپنا در سالي كه گذشت


گروه مپنا : پيشرفت ها و دستاوردهاي جديد براي هر بنگاه اقتصادي مي تواند حکم ۲ بال چابک و قوي براي رسيدن به قله هاي بلندتر موفقيت باشد. بال هايي که اوج گرفتن و فراتر رفتن به سمت نوک قله ها را آسان مي کنند. اما اگر در اين بين وزنه ها و زنجيرهاي سنگين و دست و پاگيري از جنس موانع و مشکلات در کار باشد، حتي با داشتن دو بال قدرتمند هم رسيدن به اوج ناممکن يا دست کم سخت مي شود. سال ۹۶ براي مپنا، هم سال قوي تر شدن بال هاي صعود بود و هم سنگيني زنجيرهاي دست و پاگير که اوج گرفتن بيش از پيشش را با چالش مواجه کرد و مي کند.
    
    بال هاي صعود
    دستاوردها و پيشرفت هايي که امسال مپنا و شرکت هاي زيرمجموعه اش به دست آورده اند کم نبود. اين دستاوردها، جوايز و تقديرهايي که مپنا و شرکت هاي زيرمجموعه اش به دست آوردند را شامل مي شود و به حضور مپنا و توگا در ميان 100 شرکت برتر و حضور تعدادي ديگر از شرکت هاي گروه در ليست 500 شرکت برتر کشور مي رسد.در اين سال توربين MGT-70(3) شرکت مهندسي و ساخت توربين مپنا (توگا) و توربين بادي شرکت مهندسي و ساخت ژنراتور مپنا (پارس) در دومين جشنواره ملي نوآوري محصول برتر ايراني تقدير شدند. در اين ارزيابي، هر دو توربين ساخت مپنا، به عنوان محصولاتي همراه با نوآوري و خلاقيت در طراحي و ساخت انتخاب شده و از بين ۱۷۰ مورد در سال ۱۳۹۶ در زمره ۱۶ محصول برتر ايراني قرار گرفتند.
    به غير از اين، در همين سال، شرکت توگا در رتبه بندي شرکت هاي برتر ايران ۳ موفقيت ديگر هم کسب کرد. موفقيت هايي به اين شرح: در ارزيابي مرکز رتبه بندي شرکت هاي برتر ايران که سازمان مديريت صنعتي انجام مي دهد، شرکت مهندسي و ساخت توربين مپنا (توگا) در ارزيابي ميزان فروش با ۷ پله صعود نسبت به فروش سال گذشته در رديف نود و سوم شرکت هاي برتر ايران قرار گرفت. علاوه بر اين، توگا در گروه ماشين آلات، تجهيزات و صنايع فلزي نيز با پيشي گرفتن از ۹ هلدينگ ديگر رقيب خود در اين گروه و با يک پله صعود نسبت به سال گذشته، در رتبه نخست گروه تخصصي قرار گرفت.
    اين موفقيت از آن رو حائز اهميت است که تعداد شرکت هاي توليدي که موفق شده اند در ليست يکصد شرکت برتر در ارزيابي سال ۱۳۹۵ قرار گيرند، انگشت شمارند و شرکت مهندسي و ساخت توربين مپنا، پس از شرکت مپنا، چنين موفقيتي را به نام خود ثبت مي کند. همچنين شرکت توگا، در ارزيابي رتبه بندي فروش نسبت به مدت مشابه سال ماقبل، ۷ پله صعود را ثبت کرد و رتبه برتر و نخست فروش در گروه تخصصي ماشين آلات، تجهيزات و صنايع فلزي را نيز کسب کرده است. ديگر موفقيت پراهميت مپنا در سال ۹۶ کسب رتبه نخست طرح هاي توسعه اي جشنواره بين المللي خوارزمي بود. اين مهم براي دومين سال پياپي و به عنوان بخشي از نتايج نمادين تلاش هاي طولاني مدت مپنا در تحقيق و توسعه، حاصل شد. مپنا در اين جشنواره با طرح MAP۲B توانست جايزه رتبه نخست طرح هاي توسعه اي جشنواره خوارزمي را از دست حسن روحاني رئيس جمهور دريافت کند. در اين دوره جشنواره خوارزمي که مپنا رتبه نخست آن را به دست آورد، ۱۳۳ طرح از پژوهشگران ۴۹ کشور جهان و ۳۷۷ طرح از مهندسان و محققان داخلي به دبيرخانه جشنواره فرستاده شده بود که در ۱۸ گروه تخصصي بررسي و درنهايت ۱۰ طرح داخلي و ۵ طرح خارجي به عنوان برگزيده معرفي شدند. پنج طرح برگزيده خارجي از کشورهاي استراليا، چين، آلمان، فرانسه و سوئيس بود. توربين گازي MGT-۷۰(۳) جديدترين محصول گروه مپنا در صنعت نيروگاهي است که از مسير اجراي يکي از بزرگ ترين پروژه هاي تحقيق و توسعه اي کشور با عنوان پروژه MAP۲B به بازار عرضه مي شود. ظرفيت توربين جديد در شرايط استاندارد ايزو ۱۸۵ مگاوات است که نسبت به ظرفيت ۱۵۷ مگاواتي نسخه اوليه اين خانواده توربين کلاس E، ۲۸ مگاوات افزايش يافته است. همچنين در نتيجه طراحي جديد، راندمان اين ماشين در سيکل ساده با افزايش ۲ درصدي، به ۴/ ۳۶ درصد رسيد.
    
    زنجير موانع
    آن روي ديگر سکه سال 96 ماجراي مشکلات و موانع دست و پاگيري بود که خيز بلند مپنا به سمت قله هاي بلند را با سختي هايي همراه کرده است. در اين روي سکه کليدواژه اصلي، تحقق نيافتن مطالبات مالي مپنا و عدم تامين نقدينگي هاي لازم بود. در حقيقت مي توان گفت تاخير در پرداخت مطالبات که مدت هاست به يکي از بزرگ ترين معضلات اقتصاد ايران بدل شده دامن مپنا را هم گرفته است.براساس آمارهاي موجود، مطالبات معوق شرکت از دولت بابت پروژه هاي اجراشده نيروگاهي و فروش برق به ۶۵۰۰ ميليارد تومان مي رسد. به اين بدهي بزرگ و پرداخت نشده دولت به مپنا بايد بازپرداخت همان مطالبات عقب افتاده به صورت قطره چگاني را نيز اضافه کرد.بي ترديد، رساندن و تامين به موقع مطالبات مالي درست مثل سوخت و انرژي لازم براي تداوم حرکت منظم و چرخيدن چرخ شرکتي بزرگ مانند مپنا است. البته در اين ميان و مقدم بر اين امر، تلاش در سطح ملي براي اصلاح اقتصاد برق و رفع موانع موجود در مسير تامين مالي پروژه هاي اين حوزه براي باز شدن گروه هاي موجود، از اهميت بسيار بالاتري برخوردار است.
    موانعي از اين دست نه فقط به لحاظ فني و تکنولوژيکي مي تواند منجر به بروز مشکلاتي براي چنين مجموعه هاي تخصص محور و دانش بنياني بشود، بلکه اثرات منفي خود را به لحاظ نيروي انساني نيز روي آنها بر جا خواهد گذاشت. به اين شکل که با بروز هرگونه تنش ناخواسته مالي و تاخير در پرداخت حقوق و مطالبات و مزايا، چشم انداز امنيت شغلي، ثبات و نگاه اميدوارانه رو به آينده را براي متخصصاني که در اين مجموعه کار مي کنند دستخوش آسيب مي کند. چنين اتفاقاتي ممکن است مسير شغلي و آينده متخصصان کمياب و نايابي که به مدد هنر و تخصصشان موفقيت هاي پيش گفته به دست آمده را به شکل نامطلوبي تهديد کند. به همه موارد پيش گفته بايد اين را هم اضافه کرد که زنجيره اي بزرگ از شرکت هاي ايراني به صورتي مستقيم يا غيرمستقيم به کسب و کار مپنا متصل و وابسته هستند. هرگونه تغيير و تلاطمي که مپنا را به عنوان شرکت مادر دستخوش آسيب يا وقفه کند، چون دومينويي به همه ديگر شرکت ها تسري خواهد يافت.با اين همه، سال ۹۶ تمام شد و با چشم اندازي از اميدواري و بهبودي قدم به سال ۹۷ مي گذاريم، با اين انتظار که در سال پيش رو زنجيرهاي موانع از بال هاي چابک صعود مپنا و همه ديگر بخش هاي اقتصاد و صنايع ايران باز شود.
    
    بال ها و زنجيرها / نگاهي به موفقيت ها و مشکلات مپنا در سالي که گذشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4289 به تاريخ 22/12/96، صفحه 19 (نيرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات مديريت راهبردي
متن مطالب شماره 34، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است